+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Yukarı Mezopotamya Turu

11 Nisan Perşembe 2019

Yukarı Mezopotamya Turu

Şanlıurfa - Harran - Göbeklitepe - Halfeti - Gaziantep

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

11 - 14 Nisan 2019 / 3 Gece - 4 Gün

Yukarı Mezopotamya Turu

Şanlıurfa - Harran - Göbeklitepe - Halfeti - Gaziantep

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

11 - 14 Nisan 2019 / 3 Gece - 4 Gün

Şanlıurfa
11 Nisan Perşembe

11 Nisan Perşembe sabahı 08:40’da Şanlıurfa Havalimanı’na varışımızda gruba özel aracımızla ve yerel rehberimizle buluşarak Şanlıurfa şehir merkezine hareket ediyor ve Arkeolog Editör Nezih Başgelen eşliğindeki turumuza başlıyoruz.

Güzergah üzerinde enerjimizi toplamak üzere çay/kahve ve kahvaltı molası vererek, yaklaşık 1,5 saatlik yolculukla Şanlıurfa’ya varıyor ve ilk olarak Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. Müzede Harran'daki kazı çalışmalarından elde edilen eserler, yöredeki diğer höyüklerden ve eski iskân yerlerinden çıkarılan çeşitli kültür varlıkları sergilenmektedir. Giriş katındaki ilk salon Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait taş eserlere ayrılmıştır. Neolitik ve Kalkolitik döneme ait çeşitli eserlerin yanısıra Eski Tunç Çağı’na tarihlenen pek çok eser de bulunmaktadır. Etnografik eserler bölümü ise, yörenin özelliklerini taşıyan giysiler, gümüş ve bronz takılar, el sanatlarına ait pek çok örnek ile zengin bir koleksiyon sunmaktadır. Müzenin ön bahçesinde ise hayvan tasvirlerinin yer aldığı mozaik havuz yer alır.

Müze ziyaretimizi tamamlayarak, serbest öğle yemeğimizi yerel tatlardan oluşan zengin menüsü ile müze bahçesindeki keyifli lokantada alıyoruz.

Yemek sonrasında, müzenin karşısında yer alan Kızılkoyun Kaya Mezarları’nı da görerek, Urfa Şehir turumuza başlıyoruz. Ulucami, şehrin simgelerinden ve içindeki kutsal olduğuna inanılan binlerce balık ile efsanelere konu olan Balıklı Göl, Zeliha Gölü, İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara, Gümrük Han göreceğimiz yerler arasında olacak…

Tur sonunda Şanlıurfa Çarşısı’nda kısa serbest zaman vererek, aracımızla şehir merkezinde yer alan otelimize gidiş ve odalarımıza yerleşme.

Akşam yemeği ve konaklama 5*Nevali Hotel, Şanlıurfa’da. http://www.nevalihotel.com/

Harran - Şanlıurfa
12 Nisan Cuma

Kahvaltı sonrası, aracımıza binerek, kendine özgü kovan biçimli toprak evleri ile ünlü Harran’a doğru yola koyuluyoruz. Mimarisi, yaşam şekli ve görüntüleri ile Harran Evleri ilginizi çekecektir. Bindirme tekniğiyle kerpiç ve tuğla kullanılarak yapılan külah şeklindeki kubbeleriyle Harran Evleri, kubbeli ev geleneğini günümüze kadar devam ettiren nadir yapılardandır. Evlerin yapısal özellikleri yörenin çöl iklimine uygundur; iç kısmı yazın serin

kışın ise sıcak olur. Bu değerli ev yapıları, 1979 yılında sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Harran Evleri gezimizi tamamlayarak Şanlıurfa’ya dönüşümüzde Urfa Kent Müzesi’ni geziyoruz. Urfa’nın Beykapısı bölgesinde yer alan ve 2008 yılında restore edilerek Kent Müzesi haline getirilen kule, kuruluşundan günümüze değin şehrin tarihi ve kültürel gelişimine ışık tutan çeşitli belge ve derlemelerin görsel sunum ve animasyonlarla sergilendiği özellikli bir müzedir.

Urfa’da ikinci durağımız, bir dönemler Urfa’da müziğin kalbinin attığı bir dönemler Yasin’in Kahvesi olarak bilinen ve restorasyon sonrası müze haline getirilerek ziyarete açılan Müzik Müzesi olacak…

Serbest öğle yemeğimizi rehberimiz tarafından önerilen yerel bir lokantada hep birlikte alıyoruz.

Günümüzün ikinci yarısında, yıkılmaya yüz tutan geleneksel bir Urfa evi (Hacıbanlar Evi) iken, 2011 yılında yapılan restorasyon sonrasında müze olarak ziyarete açılan Mutfak Müzesi’ni geziyoruz.

Turumuzun devamında, Göbekli Tepe kazılarında önemli rol oynayan ve yakın tarihte kaybettiğimiz Alman Arkeolog Prof. Klaus Schmidt’in bir dönem ev olarak kullandığı ve sonrasında eşi tarafından düzenlenerek ziyarete açılan Klaus Schmidt Anı Evi’ni gezeceğiz.

Son olarak, mimari detayları ile oldukça tipik olan Urfa evlerini de görerek, turumuzu tamamlıyor ve akşamüzeri saatlerinde otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama 5*Nevali Hotel, Şanlıurfa’da. http://www.nevalihotel.com/

*Bu akşam arzu eden misafirlerimiz için yemek sonrasında ekstra olarak Sıra Gecesi’ne katılma imkanı olacaktır.

Göbeklitepe - Halfeti - Gaziantep
13 Nisan Cumartesi

Kahvaltı sonrası valizlerimizle Şanlıurfa otelimizden ayrılarak, aracımızla Göbeklitepe’ye hareket ediyoruz. İnsanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan dünyanın ilk tapınağı Göbeklitepe’nin günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edildiği söylenmektedir. Neolitik A dönemine ait olan Göbeklitepe’de, bir tepe üzerine inşa edilmiş çok sayıda yuvarlak biçimli yapı bulunmuştur. 1995 yılında Arkeolog Prof. Klaus Schmidt tarafından Alman Arkeoloji Enstitüsü’nün desteğiyle başlayan kazılar sonucu elde edilen verilere göre, bu yapılar yerleşim amaçlı kullanılmamıştır. Göbeklitepe’de bulunan henüz sadece altı tanesi gün ışığına çıkarılmış, toplam 20 adet olduğu belirlenen bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmış olduğu bilinmektedir, yani bu yapılar dünyanın ilk tapınaklarıdır.

Taş devrinden kalma bu tapınakların yapılış biçiminde ortak bir özellik dikkat çekicidir; T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alır. Boyları 3 ila 6 metre arasında değişen bu T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğu düşünülmektedir. Sütunlar üzerinde insan bedenine ait kol ve el tasvirleri ile hayvan tasvirleri ve soyut semboller bulunmaktadır. Her bir sütunun ağırlığı 40 ila 60 ton arasında değişmektedir. İlkel el aletlerinden başka bir aletin olmadığı bu dönemde, sütunların nasıl taşındığı ve dikildiği henüz aydınlanmamıştır. İnsanlığın avcı toplayıcı döneminde yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu 12.000 yıl öncesinde, bu yapıların nasıl tasarlandığı sorusu da henüz cevaplanmamıştır. Göbekitepe’nin bu denli mükemmel korunmuş şekilde kalması ise şaşırtıcıdır. Yapılış yılından yaklaşık bin yıl sonra, onlarca ton toprak ve çakmaktaşı ile tamamen gömülen Göbeklitepe’nin neden gömüldüğü henüz belirlenememiştir. Belki, tüm bu sorular cevap bulduğunda insanlık tarihinin bambaşka bir boyut kazanacağı görüşü ile tüm dünyanın dikkati Göbeklitepe’ye yönelmiştir…

Göbeklitepe ziyareti sonrasında, aracımızla yaklaşık 1,5 saatlik mesafede yer alan Halfeti yönüne hareket ediyoruz.

Güzergah üzerinde Fırat Nehri kenarında serbest öğle yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası, Fırat Nehri’nin altında kalan taş mimarisiyle ‘Saklı Cennet veya Kayıp Kent’ olarak da anılan Karagül diyarı Halfeti’ye varıyoruz.

Dünyada sadece Halfeti’nin bazı bölgelerinde yetişen siyahımsı-mor rengi ile Karagül’ün, tohum ya da fidanı başka bölgeye ekildiğinde orijinal rengini kaybettiği, renginin yörenin havası ve suyuyla bu bölgeye özel olduğu söylenir. Halfeti girişinde balıkçı teknelerine binerek yapacağımız Fırat Tekne Turu’nda Beresül (Savaşan) Köyü, Rum Kale, sualtında kalan evler, ağaçlar, camiler, mağaralar (Kız Mağarası), çay bahçeleri ve kafeleri göreceğiz. Bu turumuzda fotoğraf sevenler için çok güzel kareler yakalamak mümkün olacaktır.

‘Halfeti Gerdanı’ olarak adlandırılan ve gün batımında ışıl ışıl olan Asma Köprü ile yöre halkı tarafından Selçuklu Hanı olarak isimlendirilen, yapım tarihi net olarak bilinmeyen Kantarma Mezrası Hanı Halfeti şehir turumuzda göreceğimiz yerler arasında…

Turumuzun devamında, Halfeti ilçesinden bir ailenin çocuğu olan dünyaca ünlü klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci’nin ailesine ait 150 yıllık Kanneci Konağı, Bey Konağı (Hamid Bey Konağı) , Bakırcılar, Yemeniciler, ve Baharatçılar Çarşısı’nı gezerek alışveriş için serbest zaman veriyoruz.

Akşamüzeri saatlerinde Gaziantep şehir merkezinde yer alan otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Kısa bir tazelenme molası sonrasında akşam yemeğimizi yerel lezzetleri ile ünlü Bayazhan’da fiyata dahil (içecekler hariç) olarak alıyoruz.

Oda Kahvaltı Konaklama Şirehan Butik Otel’de. http://www.gaziantepsirehanhotel.com.tr/

Gaziantep - İstanbul
14 Nisan Pazar

Kahvaltı sonrası valizlerimizle otelden ayrılıyoruz. Bugün ilk durağımız, daha açılmadan tüm dünyanın arkeoloji gündemini değiştiren ve ülkemizin en önemli müzeleri arasında yer alan Zeugma Mozaik Müzesi olacak…

Tarihi Zeugma Kenti’ni ve dönemin yaşamını gerçeğe en yakın biçimde tanıtmak üzere pek çok özel sergileme tekniği kullanılarak düzenlenen Zeugma Mozaik Müzesi, aynı zamanda modern Türk müzeciliği için bir gurur kaynağıdır. 2010 yılında açılan Zeugma Mozaik Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi açılana dek dünyanın en büyük mozaik müzesi idi. Gaziantep’te Eski Tekel Fabrikası alanı üzerinde ve 30.000 metrekarelik bir alanda kurulan müzede, kökleri M.Ö. 300 yılana dayanan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan buluntular sergilenmektedir. Zeugma Antik Kenti’nde 1987 yılından beri devam eden kazılar ve buluntularla ilgili, bu haklı şöhretin sebebi 2000 yılında Zeugma kazılarında çıkarılan ikiz Poseidon ve Euphrates villaları

ve bu villaların içinde bulunan yüzlerce küçük eserdir. Zeugma Mozaik Müzesi’nde yer alan eserler arasında en önemli ve en ünlü eser Çingene Kızı adıyla da bilinen Mainad Mozaiği’dir. Bu eser, özel bir odada tek başına ve Çingene Kızı’nın buğulu bakışlarını ortaya çıkaran özel bir tasarımla sergilenmektedir.

Turumuzun devamında Bayazhan Kent Müzesi’ni de gezerek, serbest öğle yemeğimizi özgün lezzetleri ile bilinen yerel bir lokantada alıyoruz.

Günün ikinci yarısında, Gaziantep Kalesi ve çevresi, Savaş Müzesi ve Dülük Antik Kenti’ni geziyoruz. Tur bitiminde çarşıları ile bilinen Gaziantep şehir merkezinde serbest zaman veriyoruz. Bu süre zarfında, arzu eden misafirlerimiz çarşı merkezinde yer alan lokantalarda yöre lezzetlerini keşfetmeye devam ederek, uçuş öncesi serbest, hafif akşam yemeği de alabilirler.

Rehberimiz tarafından belirlenen saatte grubumuz ve aracımızla buluşarak, Gaziantep Havalimanı’na hareket ediyoruz. Pegasus Havayolları’nın PC 2409 sayılı 22:10 seferiyle 23:50’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı-İstanbul’a varışımızda, bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Uçuş Bilgileri :

Gidiş : 11 Nisan 2019, Perşembe sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan PC 2420 sayılı 06:50 uçuşu ile hareket ve 08:40’da Şanlıurfa Havalimanı’na varış.

Dönüş : 14 Nisan 2019 Pazar akşamı Gaziantep Havalimanı’ndan PC 2409 sayılı 22:10 uçuşu ile hareket ve 23:50’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul’a varış.

Buluşma: 11 Nisan Cumartesi, 05:15’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı iç hatlar terminali

Notlar :

  • Küçük gruplarla gerçekleştirilen turlarımız nedeniyle gecikmeden rezervasyon yaptırınız.
  • Opsiyonlar dolduktan sonra uçak fiyatındaki artış fiyata ilave edilecektir.
  • Kesin rezervasyon %25 (680 TL) ön ödeme ile gerçekleşir. Ödeme detayları ve Banka Bilgileri için lütfen arayınız.
  • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
  • Acentemiz zorunlu durumlarda, tur programında değişiklik ve düzenleme yapabilir.

  Tur Fiyatı :

  2 Kişilik Odada Kişibaşı : 2720 TL

  Single Farkı : 295 TL


  Tur Fiyatına Dahil Olanlar :

  • İstanbul-Şanlıurfa ve Gaziantep-İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
  • 2 Gece 5*Nevali Otel-Şanlıurfa’da yarım pansiyon konaklama
  • 1 Gece Şire Han Butik Otel-Gaziantep’de oda-kahvaltı konaklama 3 akşam yemeği (2 akşam Urfa otelde ve Bayazhan’da 1 akşam yemeği ( içecekler hariç )
  • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç
  • Halfeti’de Tekne Turu
  • Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığı ve eşliği Profesyonel rehberlik hizmetleri
  • Zorunlu seyahat sigortası


  Fiyata Dahil Olmayanlar :

  • Öğle yemekleri serbest
  • Arzuya bağlı olarak Sıra Gecesi’ne katılım ekstradır.
  • Yemeklerde, otelde ve molalarda alınacak içecekler, ekstralar ve kişisel harcamalar Müze girişleri

  Otel Adı :

  Web Sitesi :

  Otel Türü :

  Otel Konumu :