+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Uşak-Çavdarhisar-Kula

07 Aralık Cumartesi 2019

Uşak - Çavdarhisar - Kula

Aizanoi Antik Kenti, Karun Hazinesi, Kula Evleri ve Volkanik Jeoparkı, Nazarköy

7 – 8 Aralık 2019 

1 Gece Uşak Konaklamalı Haftasonu Turu

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

 

Kütahya-Zafer Havalimanı’ndan başlayan yolculuğumuz boyunca, Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti, iki kez yurtdışına kaçırıldıktan sonra en sonunda ülkemize dönen değerli parçaları ile Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenen Karun Hazinesi, Yanık Ülke Kula ve tipik Kula Evleri, Türkiye’nin ilk ve tek Unesco Jeoparkı ilan edilen Kula Volkanik Jeoparkı ve Ege’nin en güzel köylerinden Nazarköy göreceğimiz yerler arasında olacak…

Uşak - Çavdarhisar - Kula

Aizanoi Antik Kenti, Karun Hazinesi, Kula Evleri ve Volkanik Jeoparkı, Nazarköy

7 – 8 Aralık 2019 

1 Gece Uşak Konaklamalı Haftasonu Turu

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

 

Kütahya-Zafer Havalimanı’ndan başlayan yolculuğumuz boyunca, Çavdarhisar Aizanoi Antik Kenti, iki kez yurtdışına kaçırıldıktan sonra en sonunda ülkemize dönen değerli parçaları ile Uşak Arkeoloji Müzesinde sergilenen Karun Hazinesi, Yanık Ülke Kula ve tipik Kula Evleri, Türkiye’nin ilk ve tek Unesco Jeoparkı ilan edilen Kula Volkanik Jeoparkı ve Ege’nin en güzel köylerinden Nazarköy göreceğimiz yerler arasında olacak…

İstanbul - Kütahya - Çavdarhisar, Aizanoi Antik Kenti - Uşak
07 Aralık Cumartesi

Belirtilen saatte SAW Sabiha Gökçen Havalimanı buluşma ve Anadolu Jet 10:55 seferi ile 12:10’da Zafer Havalimanı Altıntaş-Kütahya’ya varışımızı takiben tur aracımızla buluşarak Kütahya istikametine hareket ediyoruz.

Takribi 1 saatlik yolculukla Kütahya şehir merkezine varışımızda serbest öğle yemeğimizi yerel bir lokantada alıyoruz.

Yemek molası sonrasında, Aizanoi Antik Kenti ziyaretimiz için Kütahya’ya 50 km mesafedeki Çavdar hisar’a hareket ediyoruz. Aizanoi kenti, antik Frigya'ya bağlı olarak yaşayan Aizanitis’lerin ana yerleşim merkezi olarak bilinir; kentin yüksek platosu üzerinde bulunan Zeus tapınağının çevresinde yapılan kazılarda, MÖ 3 bin yıllarına ait yerleşim izlerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Helenistik dönemde bu bölge değişimli olarak Bergama’ya ve Bithynia’ya bağlı iken MÖ 133’de Roma egemenliğine girmiştir. Antik kentte yaklaşık 80.000 kişinin yaşadığı tahmin edien Roma imparatorluk döneminde tahıl ekimi, şarap ve yün üretimi sayesinde zenginleşmiş ve ünü bölge sınırlarını aşmış olan Aizanoi’de kesin kentleşme bulgularına ancak MÖ 1. yy. sonlarına doğru rastlanmaktadır. Yine ilk sikkelerin bu dönemde basıldığı bilinmektedir. Kalıntılar arasında Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, 15.000 kişi kapasiteli tiyatro ve tiyatroya bitişik nizamda yapılmış 13.500 kişilik stadyum, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı ve nekropoller bulunmaktadır.

Antik kent gezimizi tamamladıktan sonra, takribi 90 km ( 1,5 saat) mesafedeki Uşak’a varıyor ve 1 gece konaklayacağımız Uşak otelimize giriş yapıyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Ramada by Wyndam Hotel, Uşak’da.

https://www.wyndhamhotels.com/tr-tr/ramada/usak-turkey/ramada-usak/overview

Uşak Arkeoloji Müzesi - Karun Hazinesi - Kula ve Jeopark – Nazarköy - İzmir, Kemalpaşa Havalimanı / İstanbul
08 Aralık Pazar

Otelde alacağımız kahvaltının ardından, kısa şehir turu sonrasında yeni modern binasına taşınan Uşak Arkeoloji Müzesi’ne gidiyoruz.

 

Farklı dönemlere ait çeşitli arkeolojik eserlerin yanısıra, M.Ö. 560-546 yıllarında yaşayan Lidya Kralı Kroisos'a (Karun) ait olan ve aralarında daha önce iki kez çalınarak yurt dışına kaçırılan Kanatlı Denizatı Broşu'nun da yer aldığı 432 parça paha biçilemez eserden oluşan Karun Hazineleri’nin sergilendiği müzeyi geziyoruz.

Müze ziyaretimizi tamamladıktan sonra, aracımızla yaklaşık 1 saat mesafedeki Kula’ya hareket ediyoruz. 

Kula, eteğinde yer aldığı Anadolu’nun en genç yanardağlarından fışkıran lav akıntılarının üzerine kurulmasından dolayı antik devirde Katakekaumene yani “yanık, yanmış arazi’’ olarak anılmıştır. Tarihi dokusunu geçmişten günümüze kadar iyi bir şekilde korumuş Manisa’nın bu kendine has ilçesinde; çarşı içinde kaybolmaya yüz tutmuş bir çok meslek dalının halen direndiği, Osmanlı’dan kalma dükkanlar arasında dolaşarak, yerel lokantalardan birinde serbest öğle yemeği ve kısa alışveriş molası veriyoruz. Anıt Kent Kula’nın içiçe geçmiş sokaklarında yapacağımız yürüyüş sırasında, kimi restore edilmiş yaklaşık 400 yıllık rengarenk Osmanlı evlerinin fotoğraflarını çekerek Kula turumuzu tamamlıyoruz.

Turumuzun devamında, aracımızla Türkiye’nin ilk ve tek Unesco Jeoparkı ilan edilen Kula Volkanik Jeoparkı’na gidiyoruz. Kapadokya'ya benzerliğinden dolayı Kuladokya olarak da anılan bu bölgeyi gezerek, etkileyici görsellikleri ile volkan konilerini görerek, fotoğraflar alıyoruz.

Jeopark gezimizi tamamladıktan sonra, aracımızla İzmir-Kemalpaşa Havalimanı istikametinde yola koyuluyoruz. Bir sonraki durağımız, güzergah üzerinde ve Kula’ya yaklaşık 120 km (1,5 saat mesafede) Nazarköy olacak !

Geçmiş yıllarda Kurudere olarak anılan köy, yıllar içinde önemli geçim kaynaklarından biri olan boncuk imalatı ve kiraz yetiştiriciliği ile Ege'nin en güzel köylerinden biri olarak bilinmektedir. Yeşilin hakim olduğu doğası ve üretken insanlarıyla, Nazarköy’de kadınların yaptığı otlu gözlemelerin tadına bakmak ve hediyelik alışverişi için kısa mola yapıyoruz.

Tur bitiminde aracımıza geçerek, yaklaşık 60 km. mesafedeki Kemalpaşa-İzmir Havalimanı’na hareket ediyoruz. Pegasus Havayolları 20:45 seferiyle hareket ve 21:50’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’na varışımızda yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz.


Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

Uçuş Bilgileri :


Gidiş : 7 Aralık 2019, Cumartesi günü SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Anadolu Jet TK 2054 sayılı  10:55 seferiyle hareket ve 12:10’da Kütahya varış. 

Dönüş : 8 Aralık 2019, Pazar akşamı İzmir Havalimanı’ndan Pegasus PC 2199 sayılı 20:45 seferiyle hareket ve 21:50’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı varış.


Buluşma Detayı :

7 Aralık Cumartesi 09:30’da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, Anadolu Jet kontuarı 

Notlar :


 • Kesin rezervasyon % 30 (480TL) ön ödeme ile gerçekleşir. 
 •  Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen arayınız. 
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.


Tur Fiyatı :


İki kişilik odada Kişibaşı : 1590 TL

Single Farkı :  110 TL


Tur Fiyatına Dahil Olanlar : 


 • İstanbul - Kütahya / İzmir - İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç 
 • Programda belirtilen tüm geziler ve transferler   
 • 1 Gece 4*Otel konaklaması
 • Otelde alınacak 1 Akşam yemeği
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığı ve eşliği
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar :


 • Programda serbest olarak belirtilen yemekler
 • Tüm yemeklerde, otelde ve molalarda alınacak içecekler ve ekstralar
 • Kişisel harcamalar
 • Müze girişleri ( Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.)

Otel Adı : Ramada by Wyndam Hotel

Web Sitesi : https://www.wyndhamhotels.com/tr-tr/ramada/usak-turkey/ramada-usak/overview

Otel Türü : 5 Yıldız

Otel Konumu : UŞAK

Whatsapp