+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Toroslardan Akdeniz’e Kilikya

08 Şubat Cuma 2019

Toroslardan Akdeniz’e Kilikya

Adana - Mersin - Tarsus -  Osmaniye

Profesyonel Rehber Murat Yankı ile

Uçaklı, Yerel Tarih ve Kültür Gezisi


Anadolu’nun diğer ünlü tarihsel bölgelerinin gölgesinde kalmıştır Kilikya. Bunun nedeni de kuzey güney doğrultusunda bir geçiş bölgesi olması, Anadolu ve Doğu Akdeniz’i birbirine bağlaması olsa gerektir. Bu yolda giden herkesin acelesi olmuştur hep. Kuzeye gidenler Torosları kış gelmeden geçmek, güneye gidenler ise İç Anadolu’nun soğuğundan Akdeniz’in güneşli, verimli ve içleri ısıtan ovalarına bir an önce ulaşmak istemişlerdir… Oysa Kilikya büyük insanlar yetiştirmiştir. Farmakolojinin babası Dioskorides, Hıristiyanlığın kurucusu Pavlus Kilikyalıdır. Yılmaz Güney ve Yaşar Kemal de…

Toroslardan Akdeniz’e Kilikya

Adana - Mersin - Tarsus -  Osmaniye

Profesyonel Rehber Murat Yankı ile

Uçaklı, Yerel Tarih ve Kültür Gezisi


Anadolu’nun diğer ünlü tarihsel bölgelerinin gölgesinde kalmıştır Kilikya. Bunun nedeni de kuzey güney doğrultusunda bir geçiş bölgesi olması, Anadolu ve Doğu Akdeniz’i birbirine bağlaması olsa gerektir. Bu yolda giden herkesin acelesi olmuştur hep. Kuzeye gidenler Torosları kış gelmeden geçmek, güneye gidenler ise İç Anadolu’nun soğuğundan Akdeniz’in güneşli, verimli ve içleri ısıtan ovalarına bir an önce ulaşmak istemişlerdir… Oysa Kilikya büyük insanlar yetiştirmiştir. Farmakolojinin babası Dioskorides, Hıristiyanlığın kurucusu Pavlus Kilikyalıdır. Yılmaz Güney ve Yaşar Kemal de…

İstanbul - Adana - Osmaniye
08 Şubat Cuma

09: 30’da Adana Şakir Paşa Havalimanı’na varışımızda, aracımızla buluşarak turumuza başlıyoruz. İlk olarak, Kilikya tarihinin en eskisinden başlıyor ve Doğuya, Osmaniye’ye doğru yola koyuluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın arkeologlarından Halet Çambel’in kazılarını gerçekleştirmiş olduğu Karatepe Aslantaş Milli Parkı’nı geziyoruz. Türkiye'nin ilk Açık Hava Müzesi olan, Karatepe - Aslantaş Açık Hava Müzesi Geç Hitit Hükümdarı Asativatas tarafından, krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak üzere bir hudut kalesi olarak yaptırılmıştır. Buradaki Finike (çivi) yazıları sayesinde, önceleri tam çözülememiş olan Hitit hiyerogliflerinin okunmasına imkan sağlayan bir anahtar ele geçmiş ve dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk defa burada okunmuştur. Bu yazıların çözülmesiyle Anadolu'da M.Ö. 2000 yılına kadar giden hiyeroglif yazıların tamamı okunmuştur.

Karatepe-Aslantaş'daki eserler, mimari bir bütünün parçaları oldukları için yerlerinden sökülüp kapalı bir müzeye taşınmamıştır. "Açık Hava Müzesi" kurularak eserlerin burada sergilenmesi yoluna gidilmiştir. Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi'nin bulunduğu yer, Anadolu'daki diğer ören yerlerinden çok farklıdır. Burası, Aslantaş Barajının yapılmasıyla üç tarafı baraj gölüyle çevrili olup baraj gölü ve Andırın Ovası'na hakim bir tepede konumlanmıştır. Müze, bir yarımada şeklindeki burun üzerinde yer alır ve etrafı ormanlarla kaplıdır. Baraj gölü ile milli parkın iç içe olduğu bu alan doğal güzelliği ile etkileyicidir. Milli Park içinde, nesilleri yok olmaya yüz tutan bazı hayvan (turaç kuşu-karaca) ve ağaç türleri (bodur meşe-Halep çamı) koruma altındadır.

Karatepe’de fiyata dahil öğle yemeği molamızı verdikten sonra, Casa Hierapolis-Kastabala Ören Yeri’ni ziyaret edeceğiz.

2009 yılından başlayarak günümüze değin devam eden kazı çalışmaları, Kastabala kentinin sınırlarının güneyde Ceyhan Nehri, kuzeyde Karatepe ve batıda Kırmıtlı Kuş Cenneti arasında genişleyen verimli ovayı kapsadığını göstermektedir. Günümüzde Kastabala’da görülen kalıntılar tamamen Roma devrinden kalmadır.

Osmaniye ve civarında yapacağımız bu gezimizde, ilk yayımlarında Kemal Sadık Göğceli adını kullanan ve yalnızca Türk romanının değil, dünya edebiyatının da önde gelen isimlerinden biri olan, Osmaniye- Hemite Köyü doğumlu Yaşar Kemal’i anmadan geçmeyeceğiz…

Günümüzün son durağı, eski bir manastır olan Kadirli Ala Camii’ni de gezerek, dağlık Kilikya bölümündeki turumuzu bitiriyor ve aracımızla Adana’ya hareket ediyoruz. Varışımızda, otelimize giriş ve yerleşme. Akşam yemeği serbest.

Konaklama 5*Otel Seyhan, Adana’da.


Adana
09 Şubat Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, rehberimiz eşiğinde kent merkezinden başlayarak şehrin tarihi ve kültürel öğelerini keşfedeceğimiz Adana Şehir Turu’muza başlıyoruz. Araçla ve kısmen yürüyerek yapacağımız turumuz sırasında ilk olarak, 4.yy.da Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan ve yüzyıllarca Seyhan Nehri üzerinde Avrupa ile Asya arasında önemli bir köprü oluşturan Taşköprü’yü göreceğiz. Son onarımın 1949 yılında yapıldığı Taşköprü, 319 mt. uzunluğu,13 mt. yüksekliği ve toplam 21 adet kemerinden ayakta kalan 14 kemeri ile Dünya’nın halen kullanılan en eski köprüsü olarak bilinmektedir. Tarihi köprünün ortadaki büyük kemerinde iki aslan kabartması bulunmaktadır.

Turumuzun devamında gezeceğimiz, Evliya Çelebi Seyahatname'sinde Eski Cami olarak bahsedilen Yağ Camii adının, kapısının önünde vaktiyle yağ pazarı kurulmasından geldiği söylenir. Cami'nin hemen bitişiğinde yer alan medrese kapısı üzerindeki kitabede, 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Beyin emriyle camiye çevrildiği ve bu tarihten 57 yıl sonra buraya Piri Paşa tarafından medrese yaptırıldığı okunmaktadır.

Kazancılar Çarşısı, 32 mt. yüksekliği ile Osmanlı dönemi kuleleri arasında en uzunu olan Saat Kulesi, Ulu Camii, Bebekli Kilise, Adana Arkeoloji Müzesi, Ramazanoğlu Konağı ( Külliye ve Kültür Merkezi ) ile Adana Sinema Müzesi bugünkü turumuzda göreceğimiz önemli yerler arasında olacak….

Öğle yemeğimizi, şehrin tarihi merkezinde serbest olarak alıyoruz. Tur bitiminde şehir merkezinde ve tarihi Kazancılar Çarşısı’nda alışveriş veya kahve keyfi için serbest zaman kullanarak, akşamüzeri saatlerinde otelimize dönüyoruz. Bu akşam yemeğimizi lezzeti ile bilinen bir kebap lokantasında fiyata dahil olarak alıyoruz.

Konaklama 5*Otel Seyhan, Adana’da.


Adana - Mersin – Tarsus – Adana - İstanbul
10 Şubat Pazar

Kahvaltı sonrası, valizlerimizle otelden ayrılarak, aracımızla Mersin’e doğru yola koyuluyoruz. Bugün, ilk olarak Kilikya’daki Roma medeniyetinin önemli kentlerinden Soli Pompeiopolis Antik Kenti’ni geziyoruz. Mersin Kent Müzesi ile devam eden turumuz Hıristiyanlığın kurucusu Tarsus’lu St. Paul’e adanan Kilise, St. Paul Kuyusu ile devam edecek… Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde rehberimiz tarafından önerilen bir lokantada serbest olarak alıyoruz.

Mersin’in Tarsus ilçesi girişinde göreceğimiz Kleopatra Kapısı, günümüzde ayakta kalmayı başaran tek antik şehir kapısı olarak bilinir. Bizans Dönemi’nde inşa edilen kent surlarında Dağ Kapısı ve Adana Kapısı ile birlikte bulunan bu yapının diğer adı Deniz Kapısı’dır. Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra‘nın, MÖ 41’de sevgilisi Romalı General Antonius ile Tarsus’ta buluşmaya geldiğinde Deniz Kapısı’ndan kente girdiği ve bu yüzden kapının isminin Kleopatra olarak değiştirildiği söylenir. Tarsus Ulu Camii ve Makamı Danyal Camii’sini de gezerek, son durağımız olan Antik Yol ile turumuzu tamamlıyor ve Adana Şakir Paşa Havaalanı’na doğru yola çıkıyoruz. Pegasus Havayolları 20:00 uçuşu ile hareket ve 21:30'de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul'a varışımızda bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Murat YANKI Profesyonel Rehber

1964 yılında Elazığ'da doğdu. Eğitimini İstanbul'da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 

1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu. 1995 yılında rehberlik dillerine Japoncayı ekledi. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya'da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başlayarak yurt içi ve yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yaptı. 

Halen aktif olarak sürdürdüğü rehberliğin dışında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermektedir. Bu konularda değişik yerlerde çokça seminer vermiştir ve yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Aynı zamanda teması şarap olan Kapadokya'daki şıra Kapadokya adlı butik oteli ailesiyle birlikte birlikte işletmektedir. 

Associazione Italiana Sommelier (İtalyan Sommelier’ler Birliği) diplomasına sahiptir.


UÇUŞ BİLGLERİ:

Gidiş: 8 Şubat Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı PC 2082 sefer sayılı 07:50 uçuşu ile saat 09:20'de Şakirpaşa Havalimanı Adana’ya varış.

Dönüş: 10 Şubat Pazar akşamı Adana Şakirpaşa Havalimanı PC 2095 sefer sayılı 20:00 uçuşu ile hareket ve 21:30'de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul'a varış

NOTLAR:

 • Rezervasyon tur tutarının %25’i (450 TL) ödenince gerçekleşir.
 • Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen arayınız.
 • Müze Kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Tadilat veya restorasyona alınan tarihi eserler dışardan görülür.
 • İstanbul dışından ve/veya Adana Havalimanı buluşma ile katılacak misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik Odada Kişibaşı : 1790 TL

Single Farkı : 210 TL

 • İstanbul dışından ve/veya Adana Havalimanı buluşma ile katılacak misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler. 


Tur Fiyatına Dahil Olanlar :

 • İstanbul-Adana-İstanbul arası gidiş dönüş iç hat uçuşları
 • Tur boyunca özel klimalı araç
 • 2 Gece 5* Otel Seyhan veya benzeri Adana şehir merkezi otelde Oda-Kahvaltı konaklama
 • Adana’da 1 Akşam yemeği ve Karatepe’de 1 Öğle Yemeği ( içecekler hariç )
 • Profesyonel Rehber Murat Yankı ile gezme ayrıcalığı
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Programda serbest olarak belirtilen yemekler
 • Molalarda, yemeklerde ve otelde alınacak ekstralar, içecekler
 • Kişisel Harcamalar
 • Müze ve Ören yeri girişleri ( Lütfen müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.)

Otel Adı : Otel Seyhan

Web Sitesi : http://www.otelseyhan.com.tr

Otel Türü : 5 Yıldız

Otel Konumu : Adana


Whatsapp