+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Tepelerden Kıyıya Haliç-Fener-Balat ve Demir Kilise

05 Ocak Pazar 2020

Tepelerden Kıyıya Haliç-Fener-Balat & Demir Kilise 

 

5 Ocak 2020, Pazar

Yüksek Mimar Rehber Adnan Özerler ile

Edirnekapı -Kırmızı Mektep-Demir Kilise & Fener-Balat 

Tepelerden Kıyıya Haliç-Fener-Balat & Demir Kilise 

 

5 Ocak 2020, Pazar

Yüksek Mimar Rehber Adnan Özerler ile

Edirnekapı -Kırmızı Mektep-Demir Kilise & Fener-Balat 

TEPELERDEN KIYIYA HALİÇ : Fener-Balat-Ayvansaray
05 Ocak Pazar

PROGRAM


Taksim’de rehberimiz ve aracımızla buluşarak, İstanbul’un Beşinci Tepesi Edirnekapı’ya doğru yol alıyoruz.  Edirne Kapısı’ndan şehre ilk giriş ve hikayesini rehberimizden dinleyerek, Mihrimah Sultan Cami, Aya Yorgi Kilisesi ve Sulukule’yi görüyoruz.

 

Turun devamında muhafazakar Çarşamba, Draman semtleri ve Cemaatleriyle devam ederek, büyüleyici mimarisiyle Patrikhane Akademisi-Kırmızı Mektep’i görüyor ve rehberimiz tarafından bilgilendiriliyoruz. Bizans döneminden günümüze değin aktif olarak kullanılan Moğollar Meryemi Kilisesi ( Kanlı Kilise)’ni ziyaret ediyoruz. Dördüncü tepeyi taçlandıran Yavuz Sultan Selim Camii, Selim ve Abdülmecid türbelerini görüp son dönemlerde, pek çok dizi ve film çekimine sahne olan Fener semtinin nostaljik sokaklarından geçerek, Dimitri Kantemir Konağı kalıntılarını görüyor ve Rum Ortodoks Patrikhanesi, Aya Yorgi Kilisesi’ni geziyoruz. Bu arada çukurbostan açık sarnıcı ile bir kapalı sarnıç görme imkanımız da olacaktır.

 

Turumuzun bir sonraki durağı uzun yıllar süren restorasyon sonunda yeniden ibadete açılan, Demir Kilise olarak da bilinen Balat’taki Bulgar Ortodoks Aziz Stefan Kilisesi olacak. Tamamen demirden yapılarak günümüze değin ayakta kalabilmiş olan kilise, konumunun yanısıra mimari özellikleri ve süslemeleriyle İstanbul’daki en güzel kilise olarak bilinir… 

 

Demir Kilise ziyareti sonrasında, Fener ve Balat sokaklarında Rum ve Yahudi izlerini sürerek, bunların hastaneleri, meyhaneleri, kilise ve sinagoglarını, vakıf binalarını göreceğiz. Hafta sonlarında müzayede evine dönüşen renkli kafeleri, renkli dükkanları, orjinalliğini koruyan çarşısını ve geçirdiği sosyal ve kültürel dönüşümü yerinde inceleme fırsatı bularak, rehberimizden pek çok aile hikayesi dinleyeceğiz.  Tur bitiminde aracımızla buluşarak Taksim’e dönüş yapıyoruz.

Tur Sonu : 16:30 civarı, Taksim


Adnan ÖZERLER Profesyonel Rehber

Vefa Lisesi'ni yatılı öğrenci olarak bitirdikten sonra yurtdışına, Almanya'da yaşayan ailesinin yanına giderek, önce Stuttgart'ta Turizm Otelcilik ve daha sonra Hannover'de Mimarlık eğitimi aldı. Lise yıllarında amatör, üniversite eğitimi sonrası da profesyonel rehberlik belgeleri edindi. Hobi olarak başladığı rehberlik kariyerine diğer eğitimlerini ve birikimlerini de katarak 30 yıldan beri aralıksız sürdürmektedir. Zengin bir Dia Arşivi vardır ve bunları her fırsatta eğitim çalışmalarında ve verdiği konferanslarda kullanmaktadır. Adnan Özerler, Almanca ve Türkçe İstanbul Semt Kültür Turları'na odaklanmış olup yabancı temsilcilikler, vakıflar ve üniversitelerle çalışmalarını sürdürmektedir.


Buluşma :

09:30, Taksim-The Marmara Oteli önü

NOTLAR:


 • Program kısmen araçlı ve yürüyüşlüdür; aracımız tur boyunca Taksim-Edirnekapı-Haliç-Fener-Balat-Taksim güzergahında belirli noktalarda bize eşlik edecektir.
 • Tur minimum 10 kişi ile gerçekleştirilir. Katılım maksimum 20 kişi ile sınırlıdır.
 • Rezervasyonların tur tarihinden en geç 2 hafta öncesinde kesinleştirilmesi önerilir.
 • Kesin rezervasyon tur ücretinin banka hesaplarımıza nakit havale veya kredi kartı ödemesi ile gerçekleşir. Tur günü elden ödeme kabul edilmez.
 • İstanbul turlarımızda müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.
 • Kilise ve cami girişlerini dikkate alarak yanınızda eşarp, patik bulundurmanızı öneririz.
 • Yürüyüşlü gezilerde hava koşullarını da dikkate alarak rahat ayakkabı ve kıyafetler ile inceden kalına doğru bir giyim tarzını tercih ediniz.
 • Yanınızda su, hafif atıştırmalık ve gerekli ilaçlarınızı bulundurunuz.

Tur Fiyatı :

Kişi Başı:140 TL


Fiyata Dahil Olanlar :

 • Tur boyunca gruba özel araç
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Tüm kilise ve cami bahşişleri, girişler
 • 15 kişi ve üzeri katılımlarda telsiz kulaklık cihazı 


Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Öğle yemeği ve içecekler (Rehberimiz tarafından önerilen makul bir esnaf lokantasında serbest olarak alınacaktır. )
 • Her türlü kişisel harcamalar

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

Whatsapp