+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Tanrılar Tahtı Nemrut Dağı’ndan Harran-Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye

20 Eylül Cuma 2019

Tanrılar Tahtı Nemrut Dağı’ndan Harran-Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

2 Gece -3 Gün

Tanrılar tahtı Nemrut Dağı’ndan,tarihin en eski tapınak yapısı olan Göbekli Tepe’ye ve Harran Ovası ile Şanlıurfa’nın bereketli topraklarına uzanan Yukarı Mezopotamya gezisi

Tanrılar Tahtı Nemrut Dağı’ndan Harran-Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

2 Gece -3 Gün

Tanrılar tahtı Nemrut Dağı’ndan,tarihin en eski tapınak yapısı olan Göbekli Tepe’ye ve Harran Ovası ile Şanlıurfa’nın bereketli topraklarına uzanan Yukarı Mezopotamya gezisi

İstanbul-Şanlıurfa-Atatürk Barajı-Nemrut Dağı
20 Eylül Cuma

Şanlıurfa Havalimanı’na varışımızda, yerel rehberimiz ve grubumuza özel tur aracımızla buluşarak Kahta’ya hareket ediyoruz. Güzergah üzerinde kahvaltı ve çay-kahve molası verdikten sonra ilk durağımız olan Atatürk Barajı’na varıyoruz. Seyir terasından doğa manzarasını seyredip baraj kıyısında yerel bir lokantada serbest öğle yemeği alıyor ve aracımızla Karakuş Tümülüsü’ne varıyoruz. M.Ö. 1.yy.’da Kommagene Krallığı’na mensup kraliçelere ait bir Anıt Mezar olan Karakuş Tümülüsü ismini günümüze kadar ayakta kalan sütun üzerinde bulunan kartal heykelinden almıştır. Bölge Kommagene’liler için önemli bir kutsal alandır. Buradan sonra ziyaret edeceğimiz nokta M.S. 1.yy.’da yapılmış olan Cendere Köprüsü (Roma dönemine ait taşköprü) olacak. Komagene Krallığının yazlık başkenti olan Arsemia (Eski Kahta) harabelerini de gezdikten sonra, Nemrut Dağı’na hareket ediyoruz. Varışımızda, yaklaşık yarım saatlik dik yürüyüş sonrasında devasa heykellerin bulunduğu zirve, gizemli ve çarpıcı görüntüsü ile bizleri karşılıyor... Nemrut’ta 2150 metre yükseklikte Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarını göreceğiz. Bu anıtsal heykeller Doğu, Batı ve Kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terasında I.Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan heykelleri hakkında Arkeolog Editör Nezih Başgelen tarafından bilgilendirilerek, Kuzey terası üzerinden Batı terasına doğru ilerliyoruz. Batı terasına varışımızda seyredeceğimiz muhteşem gün batımı manzarası kuşkusuz, unutulmaz anılarınız arasında yer alacaktır. Manzaranın tadına varmak ve fotoğraflar almak üzere yeterli serbest zaman sonrasında, Nemrut gezimizi tamamlayarak Adıyaman otelimize hareket ediyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Hilton Garden Inn Hotel, Adıyaman’da.


Harran-Şanlıurfa
21 Eylül Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında valizlerimizle otelden ayrılarak Şanlıurfa’ya doğru yol alıyoruz. Varışımızda, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. Şanlıurfa Müzesi'nde; Harran'daki kazı çalışmalarından elde edilen eserler, yöredeki diğer höyüklerden ve eski iskân yerlerinden çıkarılan çeşitli kültür varlıkları sergilenmektedir. Giriş katındaki ilk salon Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait taş eserlere ayrılmıştır. Müzede ayrıca Neolitik ve Kalkolitik döneme ait çeşitli eserlerin yanısıra Eski Tunç Çağı’na tarihlenen pek çok eser bulunmaktadır. Etnografik eserler bölümü ise, yörenin özelliklerini taşıyan giysiler, gümüş ve bronz takılar, el sanatlarına ait pek çok örnek ile zengin bir koleksiyon sunar. Müzesi'nin ön bahçesinde ise hayvan tasvirlerinin yer aldığı mozaik havuz bulunmaktadır. Serbest öğle yemeğimizi yerel tadlardan oluşan menüsü ile müze bahçesindeki lokantada alıyoruz.  Yemek sonrası kahve keyfimizi de yaparak aracımızla Harran’a hareket ediyoruz.


Mimarisi, yaşam şekli ve görüntüleri ile Harran Evleri’ni çok seveceksiniz. Bindirme tekniğiyle kerpiç ve tuğla kullanılarak yapılan külah şeklindeki kubbeleriyle Harran Evleri, kubbeli ev geleneğini günümüze kadar devam ettiren nadir yapılardandır. Harran Evleri gezimizi tamamlayarak Şanlıurfa’ya dönüyoruz.

Ulu Camii, Şanlıurfa’nın simgelerinden ve içindeki kutsal olduğuna inanılan binlerce balık ile efsanelere konu olan Balıklı Göl, Zeliha Gölü, İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara göreceğimiz yerler arasında... Tur bitiminde Şanlıurfa Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz.                                        Konaklama ve akşam yemeği 5*Hilton Garden Inn Oteli, Şanlıurfa’da.                                             

*Yemek sonrası, arzu edenler için ekstra Sıra Gecesi organize edilecektir.


 


Şanlıurfa-Göbeklitepe-İstanbul
22 Eylül Pazar

Kahvaltı sonrası valizlerimizle aracımıza biniyor ve bu son günümüzü heyecanla beklediğimiz Göbeklitepe ziyaretine ayırıyoruz.

Güzergah üzerinde Kızılkoyun Kaya Mezarları’nı görerek, Arkeolog Editör Nezih Başgelen’in derin bilgisi ışığında, tarihin en eski yerleşim merkezi Göbeklitepe’nin gizemini bir nebze anlamak üzere yola koyuluyoruz. İnsanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan Dünya’nın İlk Tapınağı Göbeklitepe’nin günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edildiği söylenmektedir. Göbeklitepe’de bulunan henüz sadece altı tanesi gün ışığına çıkarılmış, toplam 20 adet olduğu belirlenen bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmış dünyanın ilk tapınakları olduğu düşünülmektedir. T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alır. Boyları 3 ila 6 metre arasında değişen bu T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğunu düşünülmektedir. Sütunlar üzerinde insan bedenine ait kol ve el tasvirleri ile hayvan tasvirleri ve soyut semboller bulunmaktadır. Her bir sütunun ağırlığı 40 ila 60 ton arasında değişmektedir. İlkel el aletlerinden başka bir aletin olmadığı bu dönemde, sütunların nasıl taşındığı ve dikildiği henüz aydınlanmamıştır. Göbekitepe’nin günümüze bu denli mükemmel korunmuş şekilde kalması ise şaşırtıcıdır. Yapılış yılından yaklaşık bin yıl sonra, onlarca ton toprak ve çakmaktaşı ile tamamen gömülen Göbeklitepe’nin neden gömüldüğü henüz belirlenememiştir. Belki, tüm bu sorular cevap bulduğunda insanlık tarihinin bambaşka bir boyut kazanacağı görüşü ile tüm dünyanın dikkati Göbeklitepe’ye yönelmiştir…

Göbeklitepe gezimizi tamamlayarak, yerel lezzetleri ile bilinen özgün bir lokantada serbest öğle yemeğimizi alıyoruz. Keyif kahvelerimizi de içtikten sonra, Şanlıurfa Havalimanı’na gidiyoruz.

İstanbul dışından katılan misafirlerimizle burada vedalaşarak, İstanbul grubumuzla birlikte Anadolu Jet 14:55 uçağı ile İstanbul’a hareket ediyor ve SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’na varışımızda bir sonraki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 

Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

UÇUŞ BİLGİLERİ:

Gidiş : 20 Eylül Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus PC 2420 sayılı 06:50 seferiyle hareket ve 08:40’da Şanlıurfa’ya varış

Dönüş : 22 Eylül Pazar akşamüzeri Şanlıurfa Havalimanı’ndan Anadolu Jet TK 7317 sayılı 14:55 seferiyle hareket ve 16:40 SAW Sabiha Gökçen Havalimanı varış


BULUŞMA:

İstanbul’dan katılım için  : 20 Eylül Cuma sabahı 05:00’de SAW Sabiha Gökçen Pegasus kontuarı önü

İstanbul dışından katılım için : 20 Eylül Cuma sabahı 08:50’de Şanlıurfa Havalimanı İç Hatlar çıkışı 

NOTLAR:

 • Kesin rezervasyon % 30 ( 780 TL ) ön ödeme ile gerçekleşir. 
 • Ödeme detayları ve Banka Bilgileri için lütfen arayınız.                                                                                                 
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.                                                                                                                     
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI

2 Kişilik Odada Kişi başı : 2590 TL

Single Farkı : 160 TL

*İstanbul dışından uçak hariç katılım için lütfen danışınız.


Tur Fiyatına Dahil Olanlar : 

 • İstanbul- Şanlıurfa-İstanbul Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri
 • 2 Gece Yarım Pansiyon Otel Konaklaması
 • 1 Gece Adıyaman - 1 Gece Urfa’da 5* Hilton Garden Inn otellerde
 • Otellerde alınacak 2 Akşam Yemeği                                                                                                                                     
 • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç                                                                                                         
 • Programda belirtilen tüm geziler ve transferler                                                                                                    
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığı ve eşliği                                                                                                          
 • DATA TUR Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu seyahat sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar :

  • Programda serbest olarak belirtilen öğle yemekleri
  • Tüm yemeklerde, otelde ve molalarda alınacak içecekler ve ekstralar                                                              
  • Arzu edenlerle Sıra Gecesi’ne katılım ekstra olarak düzenlenecektir.
  • Kişisel harcamalar                                                                                                                                                           
  • Müze girişleri ( Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.)

  Otel Adı : Hilton Garden Inn Sanliurfa

  Web Sitesi : https://www.hilton.com.tr/oteller/turkiye/sanliurfa/hilton-garden-inn-sanliurfa/

  Otel Türü : 4 Yıldız

  Otel Konumu : Şanlıurfa

  DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

   

  1-)TARAFLAR

  1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

  DATA TUR

  DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

  Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

  0212-234 87 12

                                

  1.2.             TÜKETİCİ            


  AD/SOYAD        

  T.C. KİMLİK NO

  ADRES               

  İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


  KATILIMCILAR   : 


  İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

  Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

  1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

   

  1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

   

  2-) KONU

  İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


  3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

  3.1. SÜRESİ

  Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

  3.2. NİTELİKLERİ

  TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

  3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

   

  4-) SÖZLEŞME FİYATI    

  4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

  4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

  4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

  4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

   

  5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

  5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

  5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

  5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

   

  6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

  7-) GENEL HÜKÜMLER

  7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

  7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

  a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

  b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

  7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

  Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

  7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

  7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

  7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

  7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

  8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

  8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

  a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

  b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

  c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

  8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


  9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

  9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

  9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

   

  10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

  10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

  a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

  b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

  c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

  10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

  10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

  10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

  10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

  10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

  10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

   

  11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

  11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

  a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

  b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

  c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

  ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

  d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

  11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

  12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

  13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

  14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

   

  İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

  a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
  b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
  c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
  d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
  f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

  SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

  BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

  Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

  İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

  Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

  Telefon: 0212 234 8712

  Fax       :  0212 234 8711

  E-mail :

  İmza  :