+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Tanrılar Tahtı Nemrut Dağı’ndan Harran-Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye

20 Eylül Cuma 2019

Tanrılar Tahtı Nemrut Dağı’ndan Harran-Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

2 Gece -3 Gün

Tanrılar tahtı Nemrut Dağı’ndan,tarihin en eski tapınak yapısı olan Göbekli Tepe’ye ve Harran Ovası ile Şanlıurfa’nın bereketli topraklarına uzanan Yukarı Mezopotamya gezisi

Tanrılar Tahtı Nemrut Dağı’ndan Harran-Şanlıurfa ve Göbeklitepe’ye

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

2 Gece -3 Gün

Tanrılar tahtı Nemrut Dağı’ndan,tarihin en eski tapınak yapısı olan Göbekli Tepe’ye ve Harran Ovası ile Şanlıurfa’nın bereketli topraklarına uzanan Yukarı Mezopotamya gezisi

İstanbul-Şanlıurfa-Atatürk Barajı-Nemrut Dağı
20 Eylül Cuma

Şanlıurfa Havalimanı’na varışımızda, yerel rehberimiz ve grubumuza özel tur aracımızla buluşarak Kahta’ya hareket ediyoruz. Güzergah üzerinde kahvaltı ve çay-kahve molası verdikten sonra ilk durağımız olan Atatürk Barajı’na varıyoruz. Seyir terasından doğa manzarasını seyredip baraj kıyısında yerel bir lokantada serbest öğle yemeği alıyor ve aracımızla Karakuş Tümülüsü’ne varıyoruz. M.Ö. 1.yy.’da Kommagene Krallığı’na mensup kraliçelere ait bir Anıt Mezar olan Karakuş Tümülüsü ismini günümüze kadar ayakta kalan sütun üzerinde bulunan kartal heykelinden almıştır. Bölge Kommagene’liler için önemli bir kutsal alandır. Buradan sonra ziyaret edeceğimiz nokta M.S. 1.yy.’da yapılmış olan Cendere Köprüsü (Roma dönemine ait taşköprü) olacak. Komagene Krallığının yazlık başkenti olan Arsemia (Eski Kahta) harabelerini de gezdikten sonra, Nemrut Dağı’na hareket ediyoruz. Varışımızda, yaklaşık yarım saatlik dik yürüyüş sonrasında devasa heykellerin bulunduğu zirve, gizemli ve çarpıcı görüntüsü ile bizleri karşılıyor... Nemrut’ta 2150 metre yükseklikte Kommagene Kralı I. Antiochos’un tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için yaptırdığı mezarı, anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarını göreceğiz. Bu anıtsal heykeller Doğu, Batı ve Kuzey teraslarına yayılmıştır. Doğu terasında I.Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan heykelleri hakkında Arkeolog Editör Nezih Başgelen tarafından bilgilendirilerek, Kuzey terası üzerinden Batı terasına doğru ilerliyoruz. Batı terasına varışımızda seyredeceğimiz muhteşem gün batımı manzarası kuşkusuz, unutulmaz anılarınız arasında yer alacaktır. Manzaranın tadına varmak ve fotoğraflar almak üzere yeterli serbest zaman sonrasında, Nemrut gezimizi tamamlayarak Adıyaman otelimize hareket ediyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Hilton Garden Inn Hotel, Adıyaman’da.


Harran-Şanlıurfa
21 Eylül Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında valizlerimizle otelden ayrılarak Şanlıurfa’ya doğru yol alıyoruz. Varışımızda, Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. Şanlıurfa Müzesi'nde; Harran'daki kazı çalışmalarından elde edilen eserler, yöredeki diğer höyüklerden ve eski iskân yerlerinden çıkarılan çeşitli kültür varlıkları sergilenmektedir. Giriş katındaki ilk salon Asur, Babil ve Hitit çağlarına ait taş eserlere ayrılmıştır. Müzede ayrıca Neolitik ve Kalkolitik döneme ait çeşitli eserlerin yanısıra Eski Tunç Çağı’na tarihlenen pek çok eser bulunmaktadır. Etnografik eserler bölümü ise, yörenin özelliklerini taşıyan giysiler, gümüş ve bronz takılar, el sanatlarına ait pek çok örnek ile zengin bir koleksiyon sunar. Müzesi'nin ön bahçesinde ise hayvan tasvirlerinin yer aldığı mozaik havuz bulunmaktadır. Serbest öğle yemeğimizi yerel tadlardan oluşan menüsü ile müze bahçesindeki lokantada alıyoruz. Yemek sonrası kahve keyfimizi de yaparak aracımızla Harran’a hareket ediyoruz.

Mimarisi, yaşam şekli ve görüntüleri ile Harran Evleri’ni çok seveceksiniz. Bindirme tekniğiyle kerpiç ve tuğla kullanılarak yapılan külah şeklindeki kubbeleriyle Harran Evleri, kubbeli ev geleneğini günümüze kadar devam ettiren nadir yapılardandır. Harran Evleri gezimizi tamamlayarak Şanlıurfa’ya dönüyoruz.

Ulu Camii, Şanlıurfa’nın simgelerinden ve içindeki kutsal olduğuna inanılan binlerce balık ile efsanelere konu olan Balıklı Göl, Zeliha Gölü, İbrahim Peygamber’in doğduğu mağara göreceğimiz yerler arasında... Tur bitiminde Şanlıurfa Çarşısı’nda serbest zaman veriyoruz

Oda-kahvaltı konaklama Uludağ Otel, Şanlıurfa’da.

Akşam yemeği ve sıra gecesi eğlencesine katılım (fiyata dahil-içecekler hariç) Elçi Konağı’nda ve sonrasında otele transfer.

Şanlıurfa-Göbeklitepe-İstanbul
22 Eylül Pazar

Kahvaltı sonrası valizlerimizle aracımıza biniyor ve bu son günümüzü heyecanla beklediğimiz Göbeklitepe ziyaretine ayırıyoruz.

Güzergah üzerinde Kızılkoyun Kaya Mezarları’nı görerek, Arkeolog Editör Nezih Başgelen’in derin bilgisi ışığında, tarihin en eski yerleşim merkezi Göbeklitepe’nin gizemini bir nebze anlamak üzere yola koyuluyoruz. İnsanlık tarihi adına şimdiye kadar bildiğimiz tüm bilgileri tekrar gözden geçirmemize sebep olan Dünya’nın İlk Tapınağı Göbeklitepe’nin günümüzden tam 12.000 yıl önce inşa edildiği söylenmektedir. Göbeklitepe’de bulunan henüz sadece altı tanesi gün ışığına çıkarılmış, toplam 20 adet olduğu belirlenen bu üzeri açık yapıların dini amaçlı yapılmış dünyanın ilk tapınakları olduğu düşünülmektedir. T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş bu tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alır. Boyları 3 ila 6 metre arasında değişen bu T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan tasvirleri olduğunu düşünülmektedir. Sütunlar üzerinde insan bedenine ait kol ve el tasvirleri ile hayvan tasvirleri ve soyut semboller bulunmaktadır. Her bir sütunun ağırlığı 40 ila 60 ton arasında değişmektedir. İlkel el aletlerinden başka bir aletin olmadığı bu dönemde, sütunların nasıl taşındığı ve dikildiği henüz aydınlanmamıştır. Göbekitepe’nin günümüze bu denli mükemmel korunmuş şekilde kalması ise şaşırtıcıdır. Yapılış yılından yaklaşık bin yıl sonra, onlarca ton toprak ve çakmaktaşı ile tamamen gömülen Göbeklitepe’nin neden gömüldüğü henüz belirlenememiştir. Belki, tüm bu sorular cevap bulduğunda insanlık tarihinin bambaşka bir boyut kazanacağı görüşü ile tüm dünyanın dikkati Göbeklitepe’ye yönelmiştir…

Göbeklitepe gezimizi tamamlayarak, yerel lezzetleri ile bilinen özgün bir lokantada serbest öğle yemeğimizi alıyoruz. Keyif kahvelerimizi de içtikten sonra, Şanlıurfa Havalimanı’na gidiyoruz.

İstanbul dışından katılan misafirlerimizle burada vedalaşarak, İstanbul grubumuzla birlikte Anadolu Jet 14:55 uçağı ile İstanbul’a hareket ediyor ve SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’na varışımızda bir sonraki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz. 

Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

UÇUŞ BİLGİLERİ:

Gidiş : 20 Eylül Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus PC 2420 sayılı 09:45 seferiyle hareket ve 11:30’da Şanlıurfa’ya varış

Dönüş : 22 Eylül Pazar akşamüzeri Şanlıurfa Havalimanı’ndan Anadolu Jet TK 7317 sayılı 14:55 seferiyle hareket ve 16:40 SAW Sabiha Gökçen Havalimanı varış


BULUŞMA:

İstanbul’dan katılım için  : 20 Eylül Cuma sabahı 05:00’de SAW Sabiha Gökçen Pegasus kontuarı önü

İstanbul dışından katılım için : 20 Eylül Cuma sabahı 08:50’de Şanlıurfa Havalimanı İç Hatlar çıkışı 

NOTLAR:

 • Kesin rezervasyon % 30 ( 780 TL ) ön ödeme ile gerçekleşir. 
 • Ödeme detayları ve Banka Bilgileri için lütfen arayınız.                                                                                                 
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.                                                                                                                     
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI

2 Kişilik Odada Kişi başı : 2590 TL

Single Farkı : 160 TL

*İstanbul dışından uçak hariç katılım için lütfen danışınız.


Tur Fiyatına Dahil Olanlar : 

 • İstanbul- Şanlıurfa-İstanbul Gidiş-Dönüş Uçak Biletleri
 • 1 Gece Adıyaman 5* Hilton Garden Inn otelde, Yarım pansiyon konaklama
 • 1 Gece Urfa’da Uludağ otelde Oda-kahvaltı konaklama
 • Şanlıurfa’da Elçi Konağı’nda 1 Akşam yemeği (içecekler hariç) 
 • Urfa’da Elçi Konağı’nda yemek sonrası fiyata dahil Sıra gecesi eğlencesi 
 • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç
 •  Programda belirtilen tüm geziler ve transferler
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığı ve eşliği
 • DATA TUR Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu seyahat sigortası                                                                                                       


Fiyata Dahil Olmayanlar :

  • Programda serbest olarak belirtilen öğle yemekleri
  • Tüm yemeklerde, otelde ve molalarda alınacak içecekler ve ekstralar
  • Arzu edenlerle Sıra Gecesi’ne katılım ekstra olarak düzenlenecektir.
  • Kişisel harcamalar
  • Müze girişleri ( Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.)

  Otel Adı : Uludağ Otel

  Web Sitesi : https://www.uludaghotel.com.tr/

  Otel Türü : 4 Yıldız

  Otel Konumu : Şanlıurfa


  Whatsapp