+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Sonbahar’da Tunceli - Munzur Vadisi & Ovacık

04 Ekim Cuma 2019

Sonbahar’da Tunceli - Munzur Vadisi & Ovacık

Çemişgezek - Pertek - Hozat - Ağlayan Kayalar ve Pülümür ile 

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

Anadolu’nun farklı bir köşesi; bambaşka bir doğa, insan ve tarih bileşimi!

Çarpıcı doğal güzellikleri ve az bilinen kültürel değerleri ile Tunceli, buz gibi gözeleri ile Ovacık, yaklaşık 1550 bitki türünü barındıran Munzur Vadisi Milli Parkı bu turumuzda göreceğimiz yerler arasında… Sizleri, Elazığ’dan başlayarak Çemişgezek, Pertek, Hozat ve Koç Başı Mezarları, Pülümür, Ağucan Ocağı, Sağman Köyü ve Ağlayan Kayalar boyunca devam ederek Erzincan’da son bulan unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz! 


Sonbahar’da Tunceli - Munzur Vadisi & Ovacık

Çemişgezek - Pertek - Hozat - Ağlayan Kayalar ve Pülümür ile 

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

Anadolu’nun farklı bir köşesi; bambaşka bir doğa, insan ve tarih bileşimi!

Çarpıcı doğal güzellikleri ve az bilinen kültürel değerleri ile Tunceli, buz gibi gözeleri ile Ovacık, yaklaşık 1550 bitki türünü barındıran Munzur Vadisi Milli Parkı bu turumuzda göreceğimiz yerler arasında… Sizleri, Elazığ’dan başlayarak Çemişgezek, Pertek, Hozat ve Koç Başı Mezarları, Pülümür, Ağucan Ocağı, Sağman Köyü ve Ağlayan Kayalar boyunca devam ederek Erzincan’da son bulan unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz! 


Elazığ-Çemişgezek-Ağucan Ocağı-Sağman Köyü-Pertek-Tunceli
04 Ekim Cuma

4 Ekim Cuma sabahı belirtilen saatte rehberimizle buluşarak, SAW Sabiha Gökçen Havalimanından 06:45 hareketle Elazığ’a  uçuyoruz. Özellikle erken uçuş yapıyoruz, zira 3 gün boyunca bizi heyecanlandıracak ve birbirinden özel pek çok yeri göreceğimiz dolu dolu bir rotayı gerçekleştireceğiz, hepbirlikte!

8:30’da Erzincan’a varışımızda gruba özel aracımıza biniyor ve sabah mahmurluğumuzu üzerimizden atmak üzere serbest çay-kahve-kahvaltı molası vererek turumuza başlıyoruz...

 

İlk durağımız, MÖ 4000’li yıllardan itibaren önemli bir yerleşim ve konaklama merkezi olan Çemişgezek olacak. İlçenin isim kökeni Ermeni asıllı Bizans İmparatoru Çimiskes’e dayanmaktadır. 1200’lü yıllarda son Saltuklu hükümdarı Nasreddin Muhammed’in oğlu Melikşah’ın Çemişgezek’e çekilmesi ile birlikte beylik merkezi haline gelen yerleşim, Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar Çemişgezek Beyliği olarak varlığını sürdürmüş ve Osmanlı döneminde farklı sancaklara bölünmüştür. Cumhuriyet dönemiyle birlikte ilk olarak Elazığ ve sonrasında Tunceli iline bağlanmıştır.

Yol üzerinde günümüzde halen kullanımda olan ve Tahar Çayı üzerinde tek sivri kemerden oluşan 1807 yapımı Tahar ( Yusuf Ziya Paşa ) Köprüsü’nü ve Uzun Hasan Türbesi’ni göreceğiz. Yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi Çemişgezek’te fiyata dahil (içecekler hariç) alıyoruz. Devamında Alevi geleneğinde tarihsel bir ocak olan Ağuçan (Ağu-içen) Ocağı ve restore edilen cami ve türbesi ile Sağman Köyü’nü ziyaret ediyoruz.

Pertek’e varışımızda feribota biniyor ve ilçenin güneyinde, Murat Irmağı’nın kıyısındaki bir tepenin üzerine inşa edilen ancak bölgenin Keban Baraj Gölü suları altında kalması sonucunda günümüzde bir ada üzerinde yer alan Pertek Kalesi’ni görüyoruz. 

Akşamüzeri saatlerinde turumuzu tamamlayarak, 2 gece konaklayacağımız Tunceli otelimize giriş yapıyoruz. Odalarımıza yerleşme ve kısa tazelenme molası sonrasında yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada fiyata dahil akşam yemeğimizi (içecekler hariç) alıyoruz.

Oda - Kahvaltı Konaklama Tunceli, 4* Grand Şaroğlu Hotel’de.

http://www.grandsarogluhotel.com/

Ana Fatma Ziyaretgâhı-Munzur Vadisi-Ovacık-Munzur Gözeleri
05 Ekim Cumartesi

Kahvaltı sonrasında, aracımıza binerek gökyüzüne uzanan dağları, Sonbahar’ın sarı, turuncu, kırmızı ve yeşilin binbir tonu ile süslenmiş Munzur Vadisi’ne yol alıyoruz.

İlk olarak, yöre kültüründe kutsal kabul edilen ve önemli ziyaret noktalarından biri olan Ana Fatma Ziyaretgâh’na gidiyoruz. Sureti Ay olarak tasvir edilen, koruyucu gücüne ve bereketine inanılan Ana Fatma kültü, İslam inancı ve Alevi kültürünün yanısıra geçmişi kadın tanrıçalara dayanan bir kültün devamıdır…


Turumuzun devamında göreceğimiz Munzur Vadisi Milli Parkı, akarsu kaynakları, gözeleri, endemik bitkileri ve yöreye özgü hayvan türleri ile ülkemizin müstesna köşelerindendir. Munzur Vadisi’nde, nadir alabalık türleri, dağ keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi ve ur kekliği ile süregiden doğal ve yabanıl yaşam günümüzde de izlenebilmektedir. Munzur Dağları’nın 3000 metreye yaklaşan zirvelerinde yer alan krater gölleri, Ovacık ilçe düzlüğündeki gözeler ve kanyonlar ile vadi boyunca çağıldayan şelaleler parkın doğal değerlerini zenginleştirmektedir...


Munzur Vadisi Milli Parkı florasında 43’ü Munzur Dağları’na, 227’si ülkemize endemik olan toplam 1518 farklı bitki türü tespit edilmiştir. Milli parkta içinde ağırlıklı olarak meşe ağacının yanısıra, özellikle vadi tabanı ve su boylarında karaağaç, akağaç, dişbudak, çınar, asma, huş, ceviz, yabani fındık, kavak, söğüt ve çalı türlerinden oluşan zengin bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

Milli Park alanı içinde kurt, tilki, sansar, ayı, vaşak, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu ve yaban keçisi yaşamaktadır. Mağaralarda ve kaya kovuklarında yaşayan bozayı ise Munzur yaban hayatının önemli büyük memelilerinden biridir…


Turumuzun devamında, son dönemlerde farklı özellikleri ile öne çıkan Ovacık’ı geziyoruz.

Serbest öğle yemeğimizi Ovacık’da yerel bir lokantada alıyoruz. Sürprizlerle dolu ve fotoğraf almaya doyamayacağınız Munzur Vadisi , Munzur Gözeleri, Ovacık gezimizi tamamlayarak, akşamüzeri saatlerinde otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeğini yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada fiyata dahil (içecekler hariç) olarak Tunceli şehir merkezinde alıyoruz.

 

Oda - Kahvaltı Konaklama Tunceli, 4* Grand Şaroğlu Hotel’de.

http://www.grandsarogluhotel.com/


Hozat Koç Başı Mezarları-Kutu Deresi-Ağlayan Kayalar-Pülümür-Erzincan
06 Ekim Pazar

Kahvaltı sonrasında, valizlerimizi aracımıza yükleyerek Tunceli’ye veda ediyor ve Pülümür istikametinde yola koyuluyoruz…

 

İlk olarak Akkoyunlular dönemindeki Türkmen geleneğine tanıklık eden Hozat Koç Başı Mezarları’nı ziyaret ediyoruz. Sade bir şekilde işlenmiş heykellerin üzerinde yatan kişinin cinsiyeti, toplumsal konumu ve mesleğini belirten kılıç, bıçak, sadak, kalkan, hançer, dokuma tezgâhı, herek, çatal gibi eşyalar, çeşitli hayvan ve bitki figürleri kullanılmıştır. Bazı mezarlarda görülen Zülfikar (Hz. Ali’nin Kılıcı), güneş kursu gibi şekiller ise mezarın alevi inançlı bir kişiye ait olduğuna işaret etmektedir…

Munzur Nehri’nin en büyük kolu ve çevresindeki heybetli dağlardan doğarak yaklaşık 65 km. boyunca kıvrıla kıvrıla akan görüntüsü ve buz gibi suyu ile ünlü Pülümür’ü izleyerek yolumuza devam ediyoruz.

 

Öğle yemeğimizi fiyata dahil (içecekler hariç) olarak güzergah üzerinde keyifli bir yerel bir lokantada alıyoruz. Turumuzun ikinci yarısında, Pülümür Vadisi boyunca uzanan Ağlayan Kayaları görerek, günlük yaşamda yöre halkının kullandığı muhtelif eşyaların sergilendiği Pülümür Bellek ve Kültür Evi’ni ziyaret ediyoruz. 

Akşamüzeri saatlerinde Erzincan’a varışımızda, şehir merkezinde lezzeti ile bilinen bir lokantada serbest akşam yemeğimizi alıyoruz.

Akşam yemeği sonrasında, Erzincan Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları PC 2525 seferiyle 22:25'de hareket ve 00:05’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varış. Anılarımızda yer edecek unutulmaz bir yolculuk sonrası yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz. 


UÇUŞ BİLGİLERİ:

Gidiş : 4 Ekim Cuma günü SAW Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları PC 2530  seferiyle 06:45'de hareket ve 08:30'da Elazığ’a varış.


Dönüş : 6 Ekim Pazar günü Erzincan Havalimanı'ndan Pegasus Havayolları PC 2525 seferiyle 22:25'de hareket ve 00:05’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varış.


Buluşma :

4 Ekim, Cuma sabahı  05:00’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus kontuarı önü

Notlar :


 • Turumuz küçük gruplarla ve sınırlı kontenjanla yapılmaktadır ve uçak yerlerimiz limitlidir.
 • Opsiyonlar dolduktan sonra, uçak biletlerindeki muhtemel fiyat artışı tur fiyatına ilave edilir.
 • Rezervasyon için gecikmemenizi öneririz.
 • Kesin rezervasyon tur tutarının %30’u oranında ön ödeme ( 650 TL) ile gerçekleşir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

Tur Fiyatı : 

 

İki Kişilik Odada Kişibaşı : 2150 TL
SingleFarkı : 125 TL

 

Fiyata Dahil Olanlar :                                                                                                                             

 • İstanbul-Elazığ/ Erzincan-İstanbul arasında gidiş-dönüş uçak biletleri                                                                                                               
 • Turboyunca gruba özel klimalı lüks araçla ulaşım ve park ücretleri
 • Feribotücreti
 • 2 GeceTunceli’de 4*otelde Oda- Kahvaltı konaklama
 • 2 Öğle yemeği( yerel işletmelerde / içecekler ve ekstralar hariç )
 • 2 Akşam yemeği( yerel işletmelerde / içecekler ve ekstralar hariç )                                 
 • Programdabelirtilen tüm turlar ve girişler
 • ArkeologEditör Nezih Başgelen danışmanlığı
 • Yerel rehberlikhizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • 2. Gün Ovacık’ta alınacak öğle yemeği
 • Erzincan’da son akşam yemeği
 • Molalarda ve fiyata dahil yemeklerde alınacak içecekler ve ekstralar
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :