+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Romantik Göller

26 Eylül Çarşamba 2018

Romantik Göller

                                                           Como, Lugano, Garda, Iseo, Maggiore ve Orta Gölleri                                                      

4 Gece - 5 Gün

Eda Çağlar Sampoli ile 

Tüm Turlar, Özel Tekne Gezileri ve Uçak Dahil 

Alp Dağları’nın eteklerinde yeşilin mavi ile buluşmasını seyretmeye doyamayacaksınız!

Sonbaharın  en güzel döneminde, eşsiz doğası, tekne turları, büyüleyici gölleri, adaları, ihtişamlı malikaneleri, bakımlı park ve bahçeleriyle olduğu kadar, leziz İtalyan mutfağı ile unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor…


Romantik Göller

                                                           Como, Lugano, Garda, Iseo, Maggiore ve Orta Gölleri                                                      

4 Gece - 5 Gün

Eda Çağlar Sampoli ile 

Tüm Turlar, Özel Tekne Gezileri ve Uçak Dahil 

Alp Dağları’nın eteklerinde yeşilin mavi ile buluşmasını seyretmeye doyamayacaksınız!

Sonbaharın  en güzel döneminde, eşsiz doğası, tekne turları, büyüleyici gölleri, adaları, ihtişamlı malikaneleri, bakımlı park ve bahçeleriyle olduğu kadar, leziz İtalyan mutfağı ile unutulmaz bir deneyim sizi bekliyor…


İstanbul - Milano Bergamo - Desenzano - Sirmione - Garda
26 Eylül Çarşamba

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 11:30 hareketle, 13:25’de Milano Bergamo Havalimanı’na  varışımızda, tur aracımızla buluşarak Garda Gölü’ne hareket ediyoruz. İlk durağımız, Desenzano kasabası ve oradaki Antik Roma Kalesi’nin nefes kesen manzarası! Sonraki durağımız, aynı zamanda gece konaklama yerimiz de olan güzeller güzeli Sirmione kasabası… Sirmione’ye varışımızda, otelimize giriş yaparak odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa tazelenme molası sonrasında rehberimiz eşliğinde yürüyerek bu şirin kasabayı geziyoruz. Serbest zaman sonrasında, belirlenen saatte grubumuzla buluşarak, aracımızla bu kez Garda Gölü kıyısında diğer bir kasaba olan Garda’ya gidiyoruz. İtalya’nın en meşhur Artisan Grappa’sının üretildiği bu yöreyi gezerken aynı zamanda değişik yerel ürünleri tatma şansımız olacak. Garda’daki serbest zaman sonrası, ilk akşam yemeğimizi ‘Hoşgeldiniz / Akşam Yemeği ve Likör Tadımı’ şeklinde fiyata dahil olarak alıyoruz. Yemek sonrası, aracımızla Sirmione’ye dönüş. 

Konaklama Sirmione otelimizde.


Sirmione - Iseo Gölü - Varenna - Bellaggio - Como
27 Eylül Perşembe

Kahvaltı sonrası Sirmione’deki otelimizden ayrılıyor ve Iseo Gölü kıyısına hareket ediyoruz. Avrupa'nın en büyük göl adası Monte Isola'nın bulunduğu Iseo Gölü, huzurlu kasabaları ve harika manzaraları ile ünlüdür. Burada vereceğimiz kahve molası ve serbest zaman sonrasında, Alp dağlarının eteklerindeki pre-Alpin bölgesinin yıldızı Como Gölü’ne doğru yolumuza devam ediyoruz. İlk durağımız, Como Gölü’nün doğu kıyısında yer alan Varenna kasabası. Como Gölü’nü gerçekten keşfetmek isteyen her gezginin yaptığı gibi biz de buradan tekneye binerek Belaggio kasabasına geçeceğiz. Klasik ve lüks zevklerin ortak tercih noktası ve Como’nun incisi olan bu minik kasabada geçireceğiniz keyifli zaman kuşkusuz anılarınızda ayrı bir yer edinecektir. Belaggio’da serbest zaman sonrasında buluşup tekne ile Como Gölü üzerinde seyrederek, ünlü villaları, manastırları, Mussolini’nin kurşuna dizildiği kasabayı görerek Como Şehri’ne gidiyoruz. İmparator Jül Sezar’ın emri ile kurularak, İmparatorluğun en güçlü dönemlerinden günümüze değin asilzade, sanatçı ve ünlüleri ağırlayan Como Şehri, bize iki gece ev sahipliği yapacak. Şık, keyifli ve dingin bir yerleşim merkezi olan Como, birbirinden güzel villaları, bakımlı bahçeleri, büyüleyici manzaraları ve gurme durakları ile ünlü olmasının yanı sıra dünyanın her yerinden gezginlerin ilgi odağıdır. Tekneden inince ilk olarak Como Şehir Turu’muzu yapıyoruz: Cavour Meydanı, Duomo, Volta Tapınağı, Teatro dell’Arte, Şehitler Anıtı ve Marina, göreceğimiz yerler arasında… Klasik şehir turumuzu takiben arzu eden misafirlerimiz için Como’nun sunduklarını daha yakından tanımak amacıyla tur liderimiz eşliğinde Katedral, alışveriş ve gurme lezzet duraklarını kapsayan Gezginler Turu’muz olacaktır (program dahilinde / ücretsizdir).  Tur bitiminde Como’da serbest zaman ve serbest akşam yemeği molası veriyoruz. 

Konaklama 4* Como şehir merkezi otelimizde.


Como - Paradiso - Lugano - Como
28 Eylül Cuma

Sabah kahvaltısı sonrasında, aracımızla Lugano’ya hareket ediyoruz. Kantonlar halinde yönetilen İsviçre'nin, İtalyan kantonu Ticino'da bulunan Lugano şehri, İsviçre Alpleri’nin başlangıcında ve Lugano gölü kıyısında yer alır. Bir tabloyu andıran manzaraları, vadileri, manzara ile adeta bütünleşen mimarisi ile birbirinden güzel evleri, tünel ve köprüleri seyrederek, Lugano şehrinin yan komşusu Paradiso’ya ulaşıyoruz. İlk olarak, Lugano Gölü’nün güzelliklerini yukarıdan görmek için füniküler ile San Salvatore Dağı’nın zirvesine çıkıyor ve oradaki nefes kesici manzaranın keyfini çıkarıyoruz. Daha sonra, aracımızla Lugano’nun merkezine gidiyor ve yürüyerek Piazza della Riforma, Lugano Belediye Binası, marina ve şehrin eski merdivenlerini görüyoruz. İtalyan mimarisinin en güzel örneklerini oluşturan tarihi yapılar ve bahçelerle çevrelenmiş peyzaj içinde kendimizi kaybetmeden az önce, isteyen misafirlerimiz ile İsviçre’nin en meşhur Rönesans fresklerinin bulunduğu Santa Maria degli Angeli Kilisesi’ni geziyoruz. Serbest zaman süresi içinde, Lugano’yu tekne ve/veya trencik turu ile gezmek isteyen misafirlerimiz rehberimiz tarafından bilgilendirilecektir. Tertemiz havası, yemyeşil doğası, Akdeniz tarzı sıcakkanlı insanları ve İtalyan mutfağının en güzel lezzetleri ile bize kucak açan Lugano şehrini günboyu doyasıya gezdikten sonra, akşamüstü saatlerinde Como’daki otelimize dönüş yapıyoruz. Akşam yemeği Como’da serbest. 

Konaklama 4* Como şehir merkezi otelimizde.


Como - Stresa - Isola Bella - Isola Pescatore - L’isola Madre
29 Eylül Cumartesi

Kahvaltı sonrası otelden ayrılma vakti geliyor; artık Como’ya veda ediyor ve Stresa’ya hareket ediyoruz. Aracımızla, yaklaşık bir saatlik yolculukla Stresa’ya varıyor ve Stresa İskelesi’nde bizi bekleyen özel teknemizle, bu masalsı gölün üzerinde yer alan Üçüz Adalar’ı gezeceğimiz keyifli günümüze başlıyoruz. 1600’lere kadar oldukça çorak ve kayalık olan bu adaları satın alan Kont Vitaliano Borromeo, sarayını dahi yaptırmadan önce ilk iş olarak, tüm adaları muhteşem parklarla süsletmiştir. Halen, Borromeolara ait olan bu birbirinden güzel üç adanın ilki ve en meşhur olanı Isola Bella, yani Güzel Ada’dır… Isola Bella’da Borromeo Sarayı’nı gezerek, civarında yer alan cıvıl cıvıl hediyelik tezgahları ve mağazalar arasında dolaşıyoruz. Sonrasında ikinci ada Isola Pescatore, diğer adıyla Balıkçılar Adası’na geçiyor ve turumuza dahil olan öğle yemeğimizin keyfini çıkarıyoruz. Günümüzde balıkçılık yapan ailelerin yaşamaya devam ettiği Isola Pescatore, yüzyıllar boyunca dünyanın dört bir yanından gelen ressamların tablolarına konu olmuştur.  Son olarak, L'isola Madre'ye geçip, dünyaca ünlü antik Kaşmir Söğüt’ünün de bulunduğu Botanik Bahçesi’ni geziyoruz. Akşam üzeri saatlerinde, tekne turumuzu tamamlayarak aracımızla Stresa otelimize hareket ediyoruz. Otele giriş, yerleşme ve serbest zaman sonrasında rehberimiz tarafından belirlenen saatte buluşarak, İtalyan mutfağına özgü lezzetlerden oluşan akşam yemeğimizi turumuza dahil olarak hep birlikte alıyoruz. 

Konaklama 4* Stresa şehir merkezi otelimizde.


Stresa – Orta San Giulio – Milano - İstanbul
30 Eylül Pazar

Kahvaltı sonrası valizlerimizle Stresa otelimizden ayrılarak, aracımızla Orta Gölü kıyısında yer alan, Orta San Giuglio kasabasına yol alıyoruz. Avrupa’nın en güzel gölleri arasında yer alan Orta Gölü, aynı zamanda San Giuglio Adası’na ev sahipliği yapmaktadır. Orta Gölü’nün incisi olarak anılan bu adadaki gezimizin özel yerleri arasında Aziz Giuglio’nun hikayesi eşliğinde gezeceğimiz Antik Kilise ve adada yaşayanlarla ziyaretçilerin ortak sevgilisi olan Meditasyon Patikası bulunmaktadır. Gezimiz sonrasında, özel teknemizle kasabaya geri dönüyor ve Orta San Guiglio gezimizi yapıyoruz. Burada vereceğimiz serbest zaman sonrasında tüm kasaba halkının durak yeri olan ve nesillerdir aynı ailenin işlettiği dondurmacıya uğruyor ve asırlardır kendi bahçelerindeki meyvalarla ve kendi gizli tarifleri ile yaptıkları nefis dondurmaların tadına bakıyoruz (Dondurmalar firmamız ikramıdır). Gelato keyfimizden sonra, rüya gibi geçen bir turumuzun daha sonuna gelerek, İstanbul uçuşumuz için havalimanına hareket ediyoruz. Milano-Bergamo Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları 17:30 hareketle 21:15’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varışımızda, yeni rotalarda buluşmak üzere vedalaşıyoruz…


Eda Çağlar SAMPOLI

Eğitimini Robert Kolej, Bilkent Üniversitesi ve Virginia Üniversitesi’nde uluslarası işletme, seyahat kültürü ve global inovasyon alanlarında tamamlamıştır. Turizm sektöründe üniversite yıllarından başlayan deneyimi ile yerel yaşam kültürleri, gurme yeme-içme turları ve outdoors sporlarda uzmanlaşmıştır. Çocukluk yıllaarından başlayarak ailesinin görevi nedeniyle Anadolu’nun farklı bölgelerini tanıma fırsatı bulmuştur. Eğitim ve iş hayatı nedeniyle de dünyanın çeşiti köşelerinde 20'den fazla yıl yaşamıştır. İtalya, Yunanistan, ABD, İspanya, Orta & Güney Amerika, Meksika, Kore ve Sri Lanka bölgelerindeki birikimlerini yol arkadaşlarıyla paylaşmaktan daima keyif almaktadır. Slow-yaşam tarzı, yenilikler ve seyyah anlayışına öncelik veren, yöre yaşamı ve bilgileri,  bölgesel gusto, kültür ve hikâyeler ile donattığı seyahat rotaları sunar. Anadili olan Türkçe ve İngilizce'nin yanısıra çok iyi derecede İtalyanca ve İspanyolca bilmektedir. Halen Rusça ve Yunanca öğrenmekte olan Sampoli, İtalyan eşi ve köpeği ile birlikte İstanbul-Girit-Toskana hattında yaşamaktadır.

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş : 26 Eylül, Çarşamba günü SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus PC 1211 sayılı 11:30 seferiyle hareket ve 13:25 Milano-Bergamo Havalimanı varış.

Dönüş : 30 Eylül, Pazar günü Milano-Bergamo Havalimanı’ndan Pegasus PC 1214 sayılı 17:30 seferiyle hareket ve 21:15 İstanbul SAW Sabiha Gökçen Havalimanı varış. 

 

BULUŞMA:

26 Eylül Çarşamba, 09:00’da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, Pegasus kontuarı önü

 

NOTLAR:

 • Evrakların zamanında tamamlanması koşuluyla anlaşmalı ofisimiz aracılığı ile vize konusunda destek verilmektedir.
 • Kesin rezervasyon tur tutarının en az %30 (500 Euro) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Acentamız zorunlu durumlarda programda değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki Kişilik Odada Kişibaşı : 1670 Euro

Single Farkı : 260 Euro 


TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR:

 • İstanbul - Milano - İstanbul uçak biletleri 
 • 4*Şehir merkezi otellerde 4 Gece Oda Kahvaltı Konaklama 
 • Tüm turlar dahil - ekstra tur yoktur.
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri dahil.
 • Turlar boyunca klimalı araç ve tüm transferler 
 • Garda’da araçlı feribot ve Lugano’da finüküler biletleri
 • Programda belirtilen tüm tekne turları ve teknede aperitif ikramı
 • Garda ve Stresa’da 2 Akşam yemeği
 • Isala Pescatore’de 1 Öğle yemeği
 • Artisan Grappa Gezisi, Workshop / Tadım
 • Orta Guiglio’da Gelato ikramı
 • Profesyonel Rehberlik Servisi                                                                                                                           
 •  Zorunlu Seyahat Sigortası


TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:

 • Programda serbest olarak belirtilen öğle ve akşam yemekleri
 • Yemeklerde ve turlarda alınacak içecekler ve ekstralar  
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları                                                                                                                             
 • Yurtdışı Çıkış Harcı

Otel Adı : Hotel Miramar

Web Sitesi : http://hotelmiramarsirmione.com/

Otel Türü : 4 Yıldız

Otel Konumu : Sirmione İtalya

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :