+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Okay DEPREM


Okay DEPREM

Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okudu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde sosyoloji lisans eğitimini tamamladı. Almanya Regensburg Üniversitesi’nde Doğu-Batı İlişkileri alanında yüksek lisans yaptı. 

Ukrayna’nın Odessa kentinde yaşadı. Ukrayna’da savaş çıkınca Donetsk şehrine yerleşti. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’na akredite gazeteci oldu. Donbass’taki iç savaşın başından itibaren Evrensel gazetesinin muhabiri olarak bölgeden periyodik haber geçen Türkiye’den tek gazeteci oldu. Radikal, Gazete Duvar, Rusya’nın Sesi / Sputnik, Sol Haber, Gazete Yolculuk gibi pek çok gazete, internet portalı, görsel–işitsel haber ağında yazı ve haberleri yayınlandı. Emek Dünyası ile Medya Günlüğü sitelerinde köşe yazıları yazdı. Donbass’ta bir TV kanalında yorumculuk, Wpered adlı Rusça aktüel politika sitesinde köşe yazarlığı yaptı. Lugansk Taras Şevçenko Üniversitesi’nde ders verdi. Gazeteci yazar Cenk Başlamış ile birlikte “Rusya’yı ayağa kaldıran lider Vladimir Putin” kitabını kalem aldı. 

İngilizce, Almanca ve Rusça biliyor. Son yıllarda Donetsk ile Rusya’nın Taganrog şehirlerinde dönüşümlü olarak yaşamakta olup, gene Rusya’nın Rostov Na Donu kentinde “Siyasal Bilimler ve Bölgesel Çalışmalar” anabilim dalında doktora çalışmasını yürütmektedir. 

2010’lu yılların başından itibaren Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Rusya gibi Karadeniz ülkeleri ile Almanya ve Avusturya’ya sayısız kültür turu yapmıştır. Son yıllarda, Türkiye’den özellikle Kırım Cumhuriyeti’ne ve Kuzey Kafkasya’ya bütünlüklü kültür gezileri üzerinde yoğunlaşarak, Kars kültür turları ile de çalışmalarına devam etmektedir. 

Okay DEPREM Turları
Whatsapp