+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Mehmet KÜRKÇÜ


Mehmet KÜRKÇÜ

1966 yılında Biga’da dünyaya geldi. Işıklar Askerî Lisesi’nden mezun oldu. Kara Harp Okulu’nda iki yıl eğitim aldıktan sonra,  Ankara’da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde İtalyan Filolojisi ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde Fransız Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okudu.  

1989 yılında Club Med’de çalışmaya başlayarak turizm dünyasına geçiş yaptı ve 1992 yılından itibaren profesyonel turist rehberi olarak çalışmaya başladı. 

Sanat ve arkeolojiye olan tutkusu nedeniyle 2004 yılında başladığı Fransa’nın Grenoble kentinde, Université Pierre Mendes France’da Sanat Tarihi ve Arkeoloji dalında lisans eğitimi aldı. Sanat Tarihi ve Arkeoloji Yüksek Lisansı için davet edildiği Paris, Sorbon Üniversitesi’ndaynı alandaki Doktorasını da “onur” derecesiyle 2014 yılında tamamladı. 

Yurt dışında Apollonia (Arnavutluk), ardından Türkiye’de Tlos, Patara, AizanoiAigai ve Phaselis’te kazılara ve yüzey araştırmalarına katıldı. Doktora tezi sürecinde Termessos Antik Kenti’nde altı dönem yüzey araştırmaları gerçekleştirdi. Akdeniz Havzası’ndaki birçok antik kentte araştırmalarda bulundu. Yurt içi ve yurt dışında bilimsel organizasyonlara katıldı. Ulusal ve uluslararası bilimsel dergilerde makaleleri yayınlandı, hakemlik yaptı. Deneyimli rehberimizin aynı zamanda arkeoloji kitaplarından bölüm çevirileri bulunuyor. 

Turist Rehberleri Birliği’nin  (TUREB) tüm Türkiye’yi kapsayan eğitim ve uygulama gezilerinde eğitmen rehber ve gözetmen olarak görev aldı. Ayrıca İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde çeşitli alanlarda dersler verdi.  

Kürkçü, Türkiye’deki profesyonel turist rehberi sertifikası yanında, tüm Fransa’da geçerli olan guide - conferencier” belgesine sahiptir.

Mehmet KÜRKÇÜ Turları
Whatsapp