+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Polatlı Kurtuluş Savaşı Alanları, Duatepe, Gordion & Ankara

26 Ekim Cumartesi 2019

26 - 27 Ekim 2019, Cumartesi-Pazar  

Profesyonel Rehber Tülay Eroğlu ve Ali Özgeç ile  

Yeni ve Özgün Rota !!  

Gidiş Uçak ve Dönüş Hızlı Trenle

Tülay Eroğlu rehberliğinde Cumhuriyet tarihinin en önemli merkezlerinden Ankara ile turumuza başlıyoruz. Ankara Kalesi, Kaleiçi sokakları ve evleri, Rahmi Koç Müzesi, Erimtan Arkeoloji Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Anıtkabir göreceğimiz yerler arasında…  

İkinci günümüzde ise Gordion Antik Kenti’ni görerek, Anadolu’nun parlayan yıldızı Polatlı’ya hareket ediyor ve Polatlı Kurtuluş Savaşı Alanları’nı konuya ve yöreye hakimiyeti, derin bilgisi ile Ali Özgeç eşliğinde geziyoruz. Turumuz, Polatlı’dan başlayan keyifli bir tren yolculuğu ile Söğütlüçeşme’de sonlanacak!

26 - 27 Ekim 2019, Cumartesi-Pazar  

Profesyonel Rehber Tülay Eroğlu ve Ali Özgeç ile  

Yeni ve Özgün Rota !!  

Gidiş Uçak ve Dönüş Hızlı Trenle

Tülay Eroğlu rehberliğinde Cumhuriyet tarihinin en önemli merkezlerinden Ankara ile turumuza başlıyoruz. Ankara Kalesi, Kaleiçi sokakları ve evleri, Rahmi Koç Müzesi, Erimtan Arkeoloji Müzesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Anıtkabir göreceğimiz yerler arasında…  

İkinci günümüzde ise Gordion Antik Kenti’ni görerek, Anadolu’nun parlayan yıldızı Polatlı’ya hareket ediyor ve Polatlı Kurtuluş Savaşı Alanları’nı konuya ve yöreye hakimiyeti, derin bilgisi ile Ali Özgeç eşliğinde geziyoruz. Turumuz, Polatlı’dan başlayan keyifli bir tren yolculuğu ile Söğütlüçeşme’de sonlanacak!

Ankara Kalesi ve Kaleiçi, Müzeler, Anıtkabir
26 Ekim Cumartesi

08:30’da Ankara Esenboğa Havalimanı’na varışımızda tur aracımızla buluşarak Ankara Kalesi’ne hareket ediyoruz. İlk yerleşimlerin prehistorik çağlara kadar uzandığı Ankara turumuza, kale bölgesinde yer alan panoramik şehir manzarası ile seveceğiniz aynı zamanda bir sanat galerisi olan antik kafe’de kahvaltı ve çay-kahve molası ile başlıyoruz.

Sonrasında, Çengel Han Rahmi Koç Müzesi, Türkiye’nin ilk özel arkeoloji müzesi olan Erimtan Arkeoloji Müzesi’ni geziyor ve yürüyerek Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gidiyoruz. Paleolitik çağlardan klasik döneme kadar önemli eserlerin sergilendiği müzeyi rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Devamında, Kaleiçi’nin şirin sokaklarında restore edilerek koruma altına alınan tarihi Kaleiçi evlerini, cıvıl cıvıl tezgahları görerek, serbest öğle yemeğimizi bu bölgede yer alan yerel lokantalardan birinde alıyoruz. Yemek sonrasında, Hacıbayram Camii ve hemen yanındaki Augustus Tapınağı kalıntılarını görüyoruz.

Yürüyerek 1. Meclis (Kurtuluş Müzesi) ve 2. Meclis (Cumhuriyet Müzesi) binalarını görüyor ve aracımızla Anıtkabir’e hareket ediyoruz. Güzergah üzerinde, Cumhuriyet dönemine ait mimari yapıları dışarıdan görerek rehberimizden bilgi alıyoruz. Ulus’taki Atatürk Anıtı ve Atamızın naaşının Anıtkabir tamamlanana kadar muhafaza edildiği Etnoğrafya Müzesi’ni dışarıdan görüyoruz. Günümüzü Anıtkabir ziyareti ile tamamlayarak, şehir merkezinde yer alan otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeğini, Ankara’nın lokanta ve kafeleri, mağazaları ile en hareketli caddelerinden biri olan otelimize yürüme mesafesindeki Tunalı Hilmi Caddesi’nde serbest olarak alıyoruz.

Oda- Kahvaltı Konaklama Gordion Butik Hotel, Ankara’da http://www.gordionhotel.com/index.html

Gordion Antik Kenti ve Müzesi, Polatlı ve Polatlı Kurtuluş Savaşı Alanları, Duatepe Milli Parkı ve Anıtı
27 Ekim Pazar

Kahvaltı sonrasında valizlerle otelden ayrılarak Polatlı yönüne hareket ediyoruz. Güzergah üzerinde göreceğimiz Friglerin başkenti Gordion Antik Kenti, 4 bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır.

Yapılan kazılarla antik kentin ana giriş kapısı, güney surları ve güney kapısıyla beraber Erken Bronz çağından Ortaçağ'a uzanan birçok kalıntıya ulaşılmıştır. Bölgedeki 128 tümülüsün en büyüğü olan Midas Tümülüsü’ün mezar odası, dünya üzerinde günümüze ulaşabilmiş en eski ahşap yapı örneği olarak bilinmektedir. Tümülüsün karşısında yer alan Gordion Müzesi'nde, Midas tümülüsünden çıkan fibulalar, kaseler, yazıtlar, süsleme tuğlaları ile Polatlı Höyük ve Hacı Tuğrul Höyük'ten çıkan yaklaşık 750 eser sergilenmektedir. M.Ö. 9'uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen dünyanın en eski çakıltaşı mozaikleri de bu müzede sergilenmektedir.

Polatlı’ya varışımızda rehberimiz Ali Özgeç’le buluşarak, Alagöz Köyü, Türkoğlu Ali Ağa Evi Müzesi, Polatlı Müzesi (Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi), Polatlı Topçu ve Füze Okulu Müzesi’ni geziyoruz. Fiyata dahil öğle yemeğimizi Polatlı şehir merkezinde yerel bir lokantada alarak, bizi derinden etkileyecek olan duygu yüklü Polatlı Kurtuluş Savaşı Alanları turumuza devam ediyoruz. İlk olarak Sakarya Şehitliği ve Sakarya Zafer Anıtı’nı ziyaret ediyor ve sonrasında Duatepe’ye gidiyoruz.

Duatepe, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Eylül 1921 tarihinde başlattığı taarruzla düşmandan geri alınan ilk tepedir. Duatepe düşmanın Ege Deniz’ine dökülünceye kadar kovalandığı, sonu aydınlık bir sürecin başlangıç noktasıdır… Sakarya Meydan Savaşı’nın yapıldığı son savunma hattı üzerindeki Gazi Tepe, Türbe Tepe ve Mangal Dağı ağaçlandırılarak oluşturulan Duatepe Milli Parkı ve Devlet Sanatçısı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yaratılan anıt ve heykellerle Duatepe Anıtı 12 Eylül 2000 tarihinde açılmıştır. Simgesel olarak Anadolu halkının Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde coşkun bir ırmak gibi zafere ve uygarlığa koşma öyküsünü anlatan anıtın duvarlarında Duaepe’deki 81 şehidin pirinç harflerle yazılmış bilgileri de yer almaktadır. Tur bitiminde kısa çay / kahve molası vererek, 18:26 Polatlı-İstanbul trenine binmek üzere Polatlı Tren Garı’na gidiyoruz. 21:30-22:00 sularında Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, İstanbul’a varışımızda dolu dolu bir haftasonu turunun ardından yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz…

Tülay Eroğlu Profesyonel Rehber

İşletme Fakültesi mezunudur.

Uzun süre bankacılık sektöründe dış işlemler konusunda calıştıktan sonra, gezme, öğrenme, öğretme merakı nedeniyle 2007 yılından itibaren profesyonel turist rehberliği yapmaya başlamıştır.

Ayrıca, İstanbul, Mimar Sinan ve Eserleri konularında uzmanlık eğitimleri almıştır.

Anadolu'nun her karış toprağını gezmeyi ve gezdirmeyi çok sevmektedir.

Buluşma: 26 Ekim, Cumartesi sabahı saat 05:30 SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus kontuarı önü

Gidiş: 26 Ekim Cumartesi, SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2662 sayılı 07:10 seferiyle hareket ve 08:20'de Ankara Esenboğa Havalimanı varış. 

Dönüş: 27 Ekim Pazar, Polatlı Tren İstasyonu’ndan 18:26 seferiyle hareket ve yaklaşık 21:30/22:00 sularında İstanbul, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na varış. 

 


 

 • Turlarımız küçük gruplarla yapılmaktadır; rezervasyon için gecikmeyiniz.
 • Rezervasyon tur tutarının %30’u tutarında (400TL) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Opsiyonlarımız dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda, uçak fiyatındaki artış fiyata ilave edilir.
 • Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen arayınız.
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Mevsim koşullarına ve yöre özelliklerine uygun inceden kalına doğru bir giyim şeklini tercih etmenizi öneririz. Rahat ayakkabılar, ince bir kazak, şal, yağmurluk, şapka ve ilaçlarınızı yanınızda bulundurunuz.                                                                                                       
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

Tur Fiyatı :
İki kişilik odada kişibaşı: 1350 TL 
Tek kişilik oda farkı: 120 TL

Fiyata Dahil Olanlar :

 • İstanbul-Ankara Pegasus Havayolları ile gidiş (tek yön) uçak bileti
 • Polatlı-Söğütlüçeşme / İstanbul hızlı tren bileti
 • Tur boyunca gruba özel klimalı tur aracı 
 • 1 Gece Oda -Kahvaltı konaklama
 • Ankara ve Polatlı’da 2 Öğle yemeği (içecekler hariç)
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası 

Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Molalarda, yemeklerde ve otelde alınacak ekstralar, içecekler
 • Ankara’da serbest akşam yemeği
 • Müze ve ören yeri girişleri ( Lütfen müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.)


Otel Adı : Gordion Butik Hotel

Web Sitesi : Gordion Butik Hotel

Otel Türü : 4*

Otel Konumu :

Whatsapp