+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Özbekistan Turu

23 Ekim Pazar 2022

ÖZBEKİSTAN

“Orta Asya’nın Kalbine Yolculuk”

Taşkent – Ürgenç – Hive – Buhara – Semerkand 

ÖZBEKİSTAN

“Orta Asya’nın Kalbine Yolculuk”

Taşkent – Ürgenç – Hive – Buhara – Semerkand 

İstanbul – Taşkent
23 Ekim Pazar

İstanbul Yeni Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşma ve check-in işlemlerinden sonra Türk Havayolları TK368 sefer sayılı uçuşu ile 00.50’de Taşkent’e hareket. Yerel saat ile 07.10’da Taşkent’e varış ve özel aracımız ile Taşkent Şehir Turu.

Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz sırasında; Hz İmam Camii, Hz Osman’ın el yazması, Eski Şehir, Emir Timur Müzesi ve Meydanı, Özbekistan’ın en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları, Kükeldaş Medresesi, sonrasında Uygulamalı Sanatlar müzesi göreceğimiz yerler arasında olacak. Tur esnasında yerel bir lokantada öğle yemeği ve tur sonrasında yine yerel bir lokantada akşam yemeği alacağız. Tur sonrası otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

Taşkent – Ürgenç – Hive
24 Ekim Pazartesi

Erken sabah kahvaltısının ardından otel ayrılış ve havalimanına transfer. Yerel havayolları ile 07.25’de Ürgenç’e hareket. 08.55’de Ürgenç’e varışımızı takiben özel aracımız ile 30km mesafedeki Hive’ye hareket. Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran enfes bir şehir olan Hive turumuza başlıyoruz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Içhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Cuma Camisi, İlam Hoca Medresesi ve Minaresi, Allah Kulu Han Medresesi, Muhammed Emin Han, Muhammed Rahim Han Medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan Dervaze Kapısı, Taşkale Kervansarayı göreceğimiz yerler arasında olacak. Yerel bir lokantada alınacak öğle yemeğinin ardından Hive turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi yerel lokantada alıyoruz ve geceleme Hive otelimizde.

Hive – Buhara
25 Ekim Salı

Erken sabah kahvaltısının ardından otel ayrılış ve Buhara’ya kara yolu ile hareket.

Yol üzerinde Toprak Kala ve Ayaz Kala Kaleleri ziyareti. Öğlen yemeği yerel bir kafede.

17.00 civarı Buhara’ya varış, otelimize yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde. 

Buhara
26 Ekim Çarşamba

Sabah kahvaltısının ardından otel ayrılıyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Buhara gezimize başlıyoruz. 5. Yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Bolo Havuz Mescidi, Mir Arab Medresesi, Kalan Minaresi ve Mescidi, Uluğbey Medresesi, Leb-i Havuz Küllüyesi, Nasreddin Hoca Heykeli, Nadir Divan Bey Medresesi, Buhara Emir’in yazlık sarayı, Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi görülecek yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi turlar esnasında yerel bir lokantada alıyoruz.

Akşam yemeğimizi Nadir Divan Begi Medresesi’nde yerel Özbek Dansları Gösterisi eşliğinde alıyoruz. Geceleme Buhara otelimizde. 

Buhara – Semerkand
27 Ekim Perşembe

Sabah kahvaltısının ardından otelden ayrılış ve kara yolu ile Semerkand’a hareket.

Yol üzerinde Gijduvan Seramik Atölyesi’ni ziyaret ediyoruz. Öğle yemeği yerel bir lokantada.

Akşam saatlerinde Semerkand’a varış, Akşam yemeği, otelimize yerleşme ve geceleme otelimizde.

Semerkand
28 Ekim Cuma

Sabah kahvaltısının ardından Semerkand Şehir Turu.

Ortaçağ’da İslam Dünyası’nın gururu olarak görülen Semerkand’ın kalbi, 14. ve 15.Yüzyıllardan kalma medreseler, camiler, hanlar ile çevrili Registan Meydanı ilk durağımız olacak. Bibi Hanım Mescidi ve Türbesi, İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Şah-ı Zinde Türbesi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Türbesi, İmam Buhari Türbesi ve Camisi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış olan Uluğbey Gözlemevi, özel kâğıt atölyesi ve el yapımı halı dokuma fabrikası ile devam ediyoruz, Afrosiyab Arkeoloji Müzesi göreceğimiz yerler arasında.  Öğlen yemeğini tur sırasında ve akşam yemeğimizi tur bitiminde yerel lokantalarda alıyoruz. Geceleme Semerkand otelimizde.

Semerkand – İstanbul
29 Ekim Cumartesi

Sabaha karşı 03.00’de otelimizden ayrılarak havalimanına transfer oluyoruz. Pasaport ve bagaj işlemlerinden sonra saat 05.35’de Türk Havayolları TK373 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul Havalimanına hareket ediyoruz. Türkiye saati ile 08.35’de İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.  

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş: TK368 sefer sayılı uçuşu ile 00.50’de Taşkent’e hareket. Yerel saat ile 07.10’da Taşkent’e varış

Dönüş: 05.35’de Türk Havayolları TK373 sefer sayılı uçuşu ile İstanbul Havalimanına hareket ediyoruz. Türkiye saati ile 08.35’de İstanbul’a varış


BULUŞMA:

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz.

SIK SORULAN SORULAR:

Sağlık: Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

Vize Bilgileri: En az altı ay geçerli pasaportunuz olması kaydı ile Özbekistan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Uçuş Süreleri: İstanbul – Semerkand: 5 saat 05 dakika  -  Almaata – İstanbul: 5 saat 50 dakika 

Para Birimi: Para birimleri Özbekistan somu'dur. Dolar ve Euro kolayca değiştirilebiliyor. Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte, kredi kart dolandırıcılığına karşı dikkatli olunmalıdır.

Saat Dilimi: Özbekistan Türkiye’den 2  saat  ileridedir.

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar: Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, sort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Yemek Kültürü: Özbek Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Yemeklerimizi otelimizde ve en iyi restoranlarda alacağımız için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız ayrıca gideceğimiz her yerde kapalı şişe suyu temin etme imkânımız olacaktır. Asla açıkta satılan yiyecekleri ve musluktan akan suyu tüketmemeliyiz. Konaklayacağımız oteller sağlık bilgisi bakımından üst düzey tesisler olduğundan bu riskler minimumdur.

Elektrik: Genelde 200-220 V kullanılıyor.. Birçok priz tipine bizim kullandığımız iki pimli fişler uymaktadır. Prizlerin uymadığı yerlerde sorun yaşamamak için elektronik mağazalarında satılan üniversal fiş adaptörlerinden alınabilir.

Alışveriş: Taşkent’te Puşkin caddesi şehrin önemli alışveriş noktalarından biridir. Özbekistan’a özgü şeyleri bulabileceğiniz en güzel yöntem kurulan semt pazarlarıdır. Çok sayıda semt pazarlarından en ünlüsü Çarsu pazarıdır.  

Şehir merkezinin batısında yer alan OSH bazaar şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biridir.

FİYATLANDIRMA:

İki Kişilik odada kişi başı: 1.599 USD  
Tek kişilik oda farkı: 200 USD


TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk Havayolları ile İstanbul – Taşkent / Semerkand – İstanbul ekonomik sınıf uçak bileti
 • Havalimanı ve alan vergileri (400 USD)
 • Programda belirtilen şehirlerde 4*merkez otellerde toplamda 6 gece kahvaltı dahil konaklama
 • Programda belirtilen tüm yemekler (6 öğle, 6 akşam yemeği)
 • Tüm transferler ( Taşkent , Hive, Buhara, Semerkand )
 • Taşkent – Ürgenç uçuşu ekonomik sınıf uçak bileti
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Tüm müze, park, ören yerleri giriş ücretleri
 • Profesyonel Türkçe Rehberlik hizmetleri
 • TÜRSAB mecburi mesuliyet ve Seyahat Sağlık sigortası

* 70 yaş ve üzeri %100 sürprim uygulanır. Sigorta aynı zamanda mesleki zorunluluk sigortası olduğundan iptali mümkün değildir.


TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Seyahat İptal Sigortası kişi başı 26 €
 • Yemeklerde ve molalarda alınacak içecekler
 • Fazla Bagaj Ücreti
 • Şahsi harcamalar ve otel ekstraları
 • Yurtdışı çıkış harcı (50 TL)
 • Ücrete dahil olarak belirtilmeyen tüm harcamalar
 • Otel ekstraları (oda servisleri, telefon vb.), Rehber ve şoför bahşişleri
 • PCR test ücretleri ve pandemi sebebiyle sonradan doğabilecek harici masraflar


Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

Whatsapp