+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Özbekistan, Kırgizistan, Kazakistan

19 Nisan Cuma 2019

İPEK YOLUNDA 3 ÜLKE

ÖZBEKİSTAN KIRGIZİSTAN KAZAKİSTAN

19 – 29 NİSAN 2019

Semerkand (1), Buhara(1), Hive (1), Taşkent(2), Bişkek(2), Almaata (2)

***4* Otellerde Konaklama***

*** Tüm Akşam Yemekleri Dahil***

İPEK YOLUNDA 3 ÜLKE

ÖZBEKİSTAN KIRGIZİSTAN KAZAKİSTAN

19 – 29 NİSAN 2019

Semerkand (1), Buhara(1), Hive (1), Taşkent(2), Bişkek(2), Almaata (2)

***4* Otellerde Konaklama***

*** Tüm Akşam Yemekleri Dahil***

Istanbul – Semerkand
19 Nisan Cuma

Saat 19.25’de Yeni 3. Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz. 19 Nisan saat 21.55’de  Türk Hava Yolları’na ait TK 372 sefer sayılı uçak ile Özbekistan’nın önemli kentlerinden biri olan Semerkand’a Hareket ediyoruz. Yeni güne uçakta giriyoruz.                                                

Semerkand
20 Nisan Cumartesi

Yerel saat ile sabah 04:05 de Semerkand’a varışımızın ardından alanda bizi bekleyen aracımız ile erken check in yapmak için otelimize geçiyoruz. Dinlenmek için serbest zaman ve ardından  Semerkand şehir turumuza başlayacağız. Rotamızın ilk varış noktası Orta Asya Türk mimarlığının nadir örneklerinden biri olan Registan Meydanı olacak. Registan Meydanı üç medreseden ibaretdir: Uluğbey Medresesi, Şiir-Dor Meresesi ve Tilla-Kari Medresesi. Registan Meydanını gördükten sonra fotoğraf ve video çekmek için serbest zaman verilecektir. İslamiyeti Orta Asya’ya getiren Qusam Ibn Abbas’ın mezarının da bulunduğu efsanelere konu olan Shahi Zinda Kompleksi, ünlü imparator Timurlenk’in mezarı Gur Emir Mozalesi, Semerkand’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi ve Merkez Çarşı da görülecekler arasındadır.  Semerkand’da yerel restoranında akşam yemeği sonrası  oteimize transfer ve geceleme otelimizde.      

Semerkand – Buhara
21 Nisan Pazar

Sabah erken alacağımız kahvaltının ardından otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak Semerkand tren istasyonu’na transfer oluyoruz. Sabah saat 09:45 Semerkand – Buhara Afrosiyab hızlı treni ile Buhara’ya hareket edeceğiz.. 11:15’te Buhara’ya varışımıza istinaden, tren istasyonundan karşılanarak aracımıza geçeceğiz. Sonrasında Buhara şehir turumuza başlıyoruz. Buhara şehir turumuz sırasında,  Poyi Kalon Ansambli kendine dahil eden Pioyi Kalon Minaresi, Kalon Camii, Miri Arab Medresesi, Nodir Devonbegi Medresesi görülecek yerler arasındadır. Lyabi-Khauz Compleksi, Maggoki Attori Camii ziyaretleri sonrası Buhara’da yerel restoranında akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizi aldıktan sonra otelimize transfer, check- in ve geceleme otelimizde.      

Buhara-Hive
22 Nisan Pazartesi

Erken alacağımız kahvaltımızın ardından, otel lobisinde rehberimiz ile buluşup Hive'ye doğru yolculuğumuz başlıyor. Eskiden Buhara'dan Hive'ya yolculuk bir aydan fazla sürüyordu. Bugün ise “Khorezm” toprakları olan gizemli kırmızı çöl “Kyzyl-Kum” aracılığıyla araçla yolculuk 6-7 saat sürüyor. Bu arada çölün egzotik manzaralarını gezici develer, göçebe yurtlar ve Amudarya (Oxus) nehri bize benzersiz manzaralar eşliğinde keyifli bir yolculuk sunacak. Tur bitiminde,  otele transfer ve check-in işlemlerimizi yapıyoruz. Akşam yemeğini yerel restoranında alıyoruz. Akşam yemeğinden sonra otelimize transfer, check-in sonrası serbest zaman ve geceleme otelimizde.      

Hive-Taşkent
23 Nisan Salı

Kahvaltının ardından otel lobisinde rehberimiz ile buluşarak, Hive turumuza başlayacağız. Bu gezimizde UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil olan tarihi yerlerden biri olan Içan – Kala kompleksi ile başlayacağız. Hisir Kunya – Ark, Muhammad Amin Khan Medresesini göreceğiz. Sonrasında Kazi Kalon Medresesi, Muhammad Rakhimkhan II Medresesi, Ismail Khodja Mozolesi, Sayid Allauddin Mozolesi, Kalta Küçük Külesi, Taş-Khovli Sarayi, Palvan Darvaza (Savaş Kapısı), Djuma Cami , Allakulikhan Medresesi, Kutlug Murad Inaq Medreseslerini ziyaret edeceğiz. Hive’da yerel restoranda akşam yemeğimizi alacağız.  Yemek sonrasında saat 19:30’da Hive havaalimanına transferimiz bulunuyor. Yerel havayolları ile Taşkent’e uçuşumuz bulunuyor. Taşkent’e varış ve sonrası  otele transfer. Geceleme otelimizde. 

Taşkent
24 Nisan Çarşamba

Kahvaltımızın ardından rehberimiz ile otelin lobisinde buluşmamızın ardından Taşkent’in  eski kesime doğru turumuz başlayacaktır. Barak Han Medresesinden oluşan Khazrati Imam Kompleksi, Muyi - Mübarek Cami – Halife Osman`ın kendi el yazmasıyla yazmış olduğu Kuran-ı Kerim ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed`in kutsal altın saçının bulunduğu cami, Khodja Akhrar Valin`ın Cuma Camisi, Kukeldaş Medreseslerini ziyaret edeceğiz. Taşkent’in en canlı pazarı olan ÇARSU oryantal çarşıda alışveriş için serbest zamanımız bulunuyor. Turumuz öğleden sonra Taşkent’in yeni kesiminde devam edecek olup; Bağımsızlık Meydanı, Amir Temur Heykeli, Yeni Minor Camisi, Cesaret Anıtı, ve Taşkent TV külesi (dışarıdan), Taşkent`ın Metrolarında gezilerimizi tamamlayacağız.  Akşam yemeğimizi Taşkent yerel restoranında aldıktan sonra otelimize transfer ve geceleme otelimizde. 

Taşkent – Bişkek
25 Nisan Perşembe

Sabah erken alacağımız kahvaltımızın ardından Bişkek uçuşumuz için havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. Yerel Havayollarının seferi ile Bişkek şehrine uçuş. Varışımızın ardından, havalimanından hareket edip, 30 dakika mesafede yer alan Kırgızista’nın başkenti Bişkek’e transferimizi gerçekleştiriyoruz. Tüm gün sürecek olan Bişkek turumuzda, Pobeda Meydanı (Zafer Meydanı), Duboviy Parkı (Oak Park), Merkez Ala-Too Meydanı, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Filarmoni ve diğer birçok ilgi çekici yerleri ziyaret edeceğiz. Ancak Asya Çarşımızı ziyaret etmeden Bişkek turumuz henüz tamamlanmış değil. Burada hareketli yerel hayatın birçok dinamik fotoğraflarını çekebileceksiniz. Bu çarşı kumaş ürünlerin, mal satan ve satın alanların, ve renkli halıların pazarıdır. Gezi sonrası yerel restoranda geleneksel akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğimizin ardından otele transfer ve geceleme otelimizde.

Bişkek – Ala Archa – Bişkek
26 Nisan Cuma

Kahvaltının ardından, Ala Archa'yı ziyaret edeceğiz. Burası bir doğal parktır. Sovyetler zamanında sadece V.I.P. İnsanların burada yürüyüşe çıkma izni vardı. Ala Archa Gorge, Tien Shan sıradağlarının bir uzantısıdır. Bişkek'e sadece 45 km uzaklıktadır. Boğazın panoramik manzarasını görmek için kısa bir yürüyüş turuna katılabilirsiniz. Daha sonra Bişkek'e dönüyoruz ve alışveriş için boş zamanınız olacak. Yerel bir restoranda geleneksel akşam yemeği servis edilecektir. Sonrasında otelimize transfer ve geceleme otelimizde.

Bişkek - Korday Sınırı – Almaata
27 Nisan Cumartesi

Sabah erken kahvaltımızın ardından Almaata yolculuğumuz için Korday sınırına transferimizi gerçekleştireceğiz. Sınıra varışımızın ardından Almaata Şehrine doğru yolculuğumuz devam edecek. Almaata’ya varışımızın ardından otele transfer ve check-in ardından Almata şehir turumuz başlayacak.  İlk durak, II. Dünya Savaşı sırasında General Ivan Panfilov'un komutası altında Almatı bölgesinden insanlardan oluşan ve adını alan 28 Panfilov askerinin bulunduğu park olacak. Parkın kendisi yerel halk ve ziyareçiler için çok popülerdir. Parkın içinde, sonsuzluk ateşini, farklı kahraman karakterlerin anıtlarını, Yükseliş Katedrali'ni, XX yüzyılda güçlü bir depremden sonra yapılan Rus Ortodoks ahşap kilisesi bulacaksınız. Sadece yürüme mesafesinde bulunan, Almaata - “Yeşil Çarşı” veya Yeşil Pazarının turistik cazibesinin tadını çıkarabilirsiniz. Bu yürüyüş bizi Kazakistan'da yaşayan farklı halkların ana lezzetlerini bulabileceğiniz gerçek oryantal bir pazarı tanımamız için fırsat olacak. Burada yiyecekleri deneyebilir ve açık bir şekilde yerel lezzetli ürünleri çok uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Bugünün son durağı yeşil bir tepede 1100 metre yükseklikte bulunan bir park olan Kok-Tobe'dir. Burası yerli halk ve turistler arasında oldukça popülerdir. Teleferik boyunca bir gezintiye çıkacağız ve 10 dakika içinde şehrin muhteşem panoramik manzarasını seyredeceğiz. Park ayrıca ziyaretçilerine diğer eğlence hizmetlerini de sunuyor. Almatı yerel restoranında akşam yemeğimizi aldıktan sonra otelimize geri dönüyoruz, sonrasında serbest zaman ve geceleme otelimizde.   

Almaata
28 Nisan Pazar

Sabah kahvaltı sonrası Almaata çevresini keşfedeceğiz. 1996 yılında kurulan Ilya Alatau Milli Parkı 120 km boyunca uzanır, toplam alanı 202.292 hektardır ve Yüksekliği 600 ila 5000 metre arasında değişir. Medeo, Ili-Alatau Parkının ayrılmaz bir parçasıdır ve Almaata’nın bir şehir olarak gelişmesinin en iyi nedenlerindendir. 1,690 metre yükseklikte yer alan Medeo buz pateni pisti dünyanın en yüksek buz pateni pist olma özelliğine sahiptir. Ancak ziyaretimizin ana amacı Shymbulak - deniz seviyesinden 2.260 m yükseklikte bulunan bir dağ beldesidir. 1950'lerde kayak tutkunları genellikle 15 saat boyunca 3 saat dağa tırmanıp burada kayak yaparlardı. Şu anda, yüksek seviye ekipman ve altyapı ile gelişmiş bir kayak tesisidir. Burası tüm yıl boyunca çok popülerdir; kayak ve snowboard için sadece yamaçları değil, aynı zamanda ata binme veya bisiklete binme, otel ve restoranlar, geziler ve helikopter turları gibi diğer birçok hizmeti de sunmaktadır. Burada Büyük Almatı Gölü'nü ziyaret edeceğiz. Bu göl, Ili-Alatau Ulusal Parkı'nda, Almatı merkezinin 15 km güneyinde, deniz seviyesinden 2.511 metre yükseklikte bulunan bir dağ rezervuarıdır. Gölün yanı sıra Tien Shan dağlarındaki göllerin büyük çoğunluğu depremlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Mevsime bağlı olarak Büyük Almatı Gölü'nün suyu açık yeşilden turkuaz mavisi rengine dönüşür. Sonrasında Kazakistan'da tek şahin çiftliğinde özel eğitimli şahinler ile muhteşem bir şovun tadını çıkaracağız. Onlarla avlanmak, Kazak yaşam tarzının eşsiz özelliklerinden biridir. Gösteride, altın ve cesur kartallar, bir baykuş, bir akbaba ve bir izleyici ile etkileşimde bulunan bir avcı yer almaktadır. Turumuzun ardından Almatı yerel restoranında akşam yemeği alınıp sonrasında yol güzergahımızda bulunan Birinci Başkanın Park'ını ziyaret edeceğiz. Gezimiz bitiminde otelimize transfer ve ertesi gün  erken uçuşumuza kadar otelimizde serbest zaman. 

Almaata – İstanbul
29 Nisan Pazartesi

Gece yarısından sonra saat 04:00 da Havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz.  TK351 sefer sayılı uçuş ile saaat 06:45’te İstanbul’a hareketimizin ardından yerel saat ile 09:50 de istanbul’a varıyoruz.  

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş: Saat 21.55’de  Türk Hava Yolları’na ait TK 372 sefer sayılı uçak ile Özbekistan Semerkand’a Hareket ediyoruz. Yeni güne uçakta giriyoruz.Yerel saat ile sabah 04:05 de Semerkand’a varıyoruz.

Dönüş: Saat 04:00 da Havalimanına transferimizi gerçekleştireceğiz. TK351 sefer sayılı uçuş ile saaat 06:45’te İstanbul’a hareketimizin ardından yerel saat ile 09:50 de istanbul’a varıyoruz.  

BULUŞMA:

19 Nisan Cuma günü  saat 19.25’de Yeni 3. Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde buluşuyoruz.

SIK SORULAN SORULAR:

Sağlık: Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

Vize Bilgileri: En az altı ay geçerli pasaportunuz olması kaydı ile Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Uçuş Süreleri: İstanbul – Semerkand: 5 saat 05 dakika  -  Almaata – İstanbul: 5 saat 50 dakika 

Para Birimi: Para birimleri Özbekistan somu, Kırgızistan Somu, Kazakistan tengesi’dir. Dolar ve Euro kolayca değiştirilebiliyor. Kredi kartı kullanımı çok yaygın olmamakla birlikte, kredi kart dolandırıcılığına karşı dikkatli olunmalıdır.

Saat Dilimi: Özbekistan, Kazakistan, Kırgısiztan Türkiye’den 2  saat  ileridedir.

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar: Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, sort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Yemek Kültürü: Özbek, Kırgız ve Kazak Mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Yemeklerimizi otelimizde ve en iyi restoranlarda alacağımız için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız ayrıca gideceğimiz her yerde kapalı şişe suyu temin etme imkânımız olacaktır. Asla açıkta satılan yiyecekleri ve musluktan akan suyu tüketmemeliyiz. Konaklayacağımız oteller sağlık bilgisi bakımından üst düzey tesisler olduğundan bu riskler minimumdur.

Elektrik: Genelde 200-220 V kullanılıyor.. Birçok priz tipine bizim kullandığımız iki pimli fişler uymaktadır. Prizlerin uymadığı yerlerde sorun yaşamamak için elektronik mağazalarında satılan üniversal fiş adaptörlerinden alınabilir.

Alışveriş: Taşkent’te Puşkin caddesi şehrin önemli alışveriş noktalarından biridir. Özbekistan’a özgü şeyleri bulabileceğiniz en güzel yöntem kurulan semt pazarlarıdır. Çok sayıda semt pazarlarından en ünlüsü Çarsu pazarıdır.  

Şehir merkezinin batısında yer alan OSH bazaar şehrin en popüler alışveriş merkezlerinden biridir.     Almaata’nın en popüler alışveriş caddesi Gogol şehir merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Semt pazarları yerel çarşıların kurulduğu yer ise Zhibek Zholy’dir. 

FİYATLANDIRMA:

Double Odada 1 Kişi : 2299$

Single Oda Farkı : 499$

İlave 1 Bebek : 450$

İlave 1 Çocuk : 2149$


TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Türk  Havayolları Tarifeli seferi ile İstanbul - Semerkand gidiş / Almaata - İstanbul dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti
 • Havalimanı vergileri   
 • Hive – Taşkent Arası ara uçuş   
 • Taşkent – Bişkek arası ara uçuş   
 • Tüm şehirler arası geçişler   
 • 4* Otellerde kahvaltı dahil konaklamalar   
 • Programda belirtilen Tüm akşam yemekleri   
 • Programda belirtilen tüm geziler   
 • Programda belirtilen gezilerde müze ören yeri giriş ücretleri    
 • Teleferik ve dağ aktiviteleri ücretleri   
 • Havalimanı – Otel – Havalimanı arası transferler,   
 • Türkçe Rehberlik Hizmeti    


TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yurtdışı çıkış fonu ( 15 TL )
 • Tüm kişisel giderler ve Bahşişler    
 • Otellerde mini bar ve diğer ücretli kullanımlar    
 • Öğle Yemekleri   
 • Yemeklerde alınan içecekler   
 • Seyahat Sigortası    
 • Bahşişler   
 • Kişisel harcamalar   Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :


Whatsapp