+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Mimoza Zamanı Baştanbaşa Kıbrıs

15 Mart Cuma 2019

Arkeolog-Editör Nezih Başgelen danışmanlığında 

Bahar Kıbrıs’ı sever!

Bu turumuzda, Kıbrıs mimozaların en güzel döneminde, papatya, gelincik, begonvil ve bahar çiçekleriyle süslenen Akdeniz'in bu güzel adasını bir uçtan diğerine uzanarak ''tarihi, arkeolojisi, eşsiz doğası ve botaniğiyle'' keşfederken keyifli bir DATA TUR klasiğini yaşayacağız…

Arkeolog-Editör Nezih Başgelen danışmanlığında 

Bahar Kıbrıs’ı sever!

Bu turumuzda, Kıbrıs mimozaların en güzel döneminde, papatya, gelincik, begonvil ve bahar çiçekleriyle süslenen Akdeniz'in bu güzel adasını bir uçtan diğerine uzanarak ''tarihi, arkeolojisi, eşsiz doğası ve botaniğiyle'' keşfederken keyifli bir DATA TUR klasiğini yaşayacağız…

İstanbul - Lefkoşe - Girne
15 Mart Cuma

Yerel saatle 10:55’de Lefkoşe Ercan Havalimanı’na varışımızda, farklı şehirlerden katılan misafirlerimiz ve yerel rehberimizle buluşarak aracımızla Girne istikametine hareket ediyoruz. Turumuzun ilk yarısında kuzey sahillerine hakim konumu, büyüleyici dağ ve deniz manzarası ile Bellapais Manastır Kompleksini’ni ziyaret ediyoruz. Manastırın, günümüzde konser salonu olarak kullanılan ve savaş yıllarında kurşun yağmuruna tutulan salonunda halen kurşun izleri bulunmaktadır. Beşparmak dağlarının eteğindeki bir kayalık üzerine kurulu olan manastırın bugünkü adı Fransızca “Abbaye de la Paix”den (Barış Manastırı) türemiştir. Manastır, Gotik sanatın bir şaheseri ve Yakın Doğu’daki en güzel örneği olarak bilinmektedir. Manastır çevresinde yer alan hediyelik eşya tezgahlarında vereceğimiz kısa mola sonrasında aracımızla Girne’ye hareket ediyoruz. 

Girne’ye varışımızda, panoramik Girne Şehir Turu’muzu yaparak, sonrasında muhteşem manzarası ile Girne Kalesi’ni geziyoruz. Akdeniz’in ılıman rüzgarları arasında turumuza Girne Kalesi’ni gezerek başlıyoruz. Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır .Yaklaşık 800 yıldır tarih sahnesinde olan kalede bir çok bölüm bulunmakta ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St. George Kilisesi, Kırnı mezar canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi yer almaktadır.

Serbest öğle yemeğimizi Girne’de rehberimiz tarafından önerilen yerel lokantalardan birinde hepbirlikte alıyoruz.

Yemek sonrası, aracımızla  St. Hilarion Kalesi’ne hareket ediyoruz. Kuzey kıyılarından gelmesi muhtemel Arap saldırılarına karşı Beşparmak Dağları üzerinde kurulan St. Hilarion Kalesi, deniz seviyesinden 700 metre yüksekte, oldukça sarp iki tepe üzerinde konumlanmıştır. İsmini Kudüs'ün Araplar tarafından işgalinden sonra Kıbrıs'a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada geçiren bir azizden alan kaleye 10.yy.da bir manastır ve kilise eklenmiştir. Kalenin muhteşem Girne manzarasına hakim şirin kafesinde vereceğimiz molada lezzetli kahve ve soğuk limonatalarının tadına bakmanızı öneriyoruz…

Kale ziyaretimizi tamamlayarak akşamüzeri saatlerinde aracımızla Girne’ye dönüyor, merkezi konumdaki otelimize giriş yaparak odalarımıza yerleşiyoruz.

Akşam yemeğimizi (fiyata dahil olarak) otelde alıyoruz.

Arzu eden misafirlerimiz yemek sonrasında Girne şehir merkezinde ve sahilinde gecenin keyfini çıkarabilirler…

 

Akşam yemeği dahil konaklama 4*Oscar Resort Hotel, Girne’de.

https://oscar-resort.com/

Girne - Karaoğlanoğlu - Mavi Köşk - Güzelyurt
16 Mart Cumartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla güzel bir Kıbrıs gününe başlıyoruz.

Bugün göreceğimiz yerler;

Karaoğlanoğlu Şehitliği, 1974 Kıbrıs Barış harekatında şehit düşen subay, astsubay, erbaş ve erlerin anısına inşa edilerek, adını Şehit Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almıştır. Projesi Prof. Muammer Onat tarafından çizilen şehitlik girişindeki iki sütun, Anavatan’a açılan kapıyı, sağ taraftaki heykel grubu Türkiye Cumhuriyetini, sol taraftaki heykel grubu ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini temsil etmektedir. İki heykel grubu arasındaki boşluk Anavatana açılan pencereyi, heykelin dört ayak üzerinde olması harekatın dört gün sürdüğünü, üzerindeki kartal, gemi burnu ve personel figürleri ise, harekatın Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerince müşterek olarak yapıldığını, diğer muhtelif motifler ise Türk askerlerinin harekat anındaki duygusallığını, yardımseverliğini, azim ve kahramanlığını ifade etmektedir. Akdeniz’e bakan ufku açık bir tepe üzerinde yer alan şehitlik mimarisi ve tarihi ile çok etkileyicidir.

Bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin himayesinde ziyarete açık tutulan Mavi Köşk, İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğu’nun en büyük silah tüccarlarından olan Paolides, aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios'un da avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği, her tarafa hakim bir mevkiye yaptırarak, köşkü aynı zamanda silah dağıtım noktası olarak kullandığı söylenir. Mavi Köşk, 1957 yapımı halen çalışır durumdaki Westinghouse merkezi klima sistemi, gizemli bir altın anahtarı muhafaza eden gizli kasası, Uzakdoğu’dan getirilen dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastıklı stres koltukları, mevsime göre renk değiştiren bukalemun derisinden içki dolabı, İtalyan el yapımı yer döşemeleri, istenirse 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesi, özel sirtaki taverna bölümü, günah çıkarma noktaları, deprem uyarı cihazı gibi birçok özelliği ile ilginizi çekecektir.

 

Turumuza, 1974 Barış Harekatı’ndan sonra Kıbrıs’ta açılan ilk müze olan Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi ile devam ediyoruz. Güzelyurt’un merkezinde, St. Mamas Manastırı’nın hemen yanındaki iki katlı müze binasının alt katında doğa bölümü bulunur. Burada Kıbrıs’ta görülen göçmen kuş ve hayvan türleri ile Akdeniz’in balık çeşitleri, adanın yapısal özellikli taş envanteri sergilenmektedir. Üst kattaki arkeolojik bölümünde ise Neolitik Çağ’dan Ortaçağ’a kadar pek çok eser sergilenmektedir. Bunların arasında M.Ö. 2.yüzyıla tarihlenen iki Geyik heykeli, 68 cm. boyundaki Artemis heykeli, Soli Antik Kenti kazılarında bulunan paha biçilmez eserlerde bulunmaktadır. 

Turumuz sırasında panoramik olarak Vuni Sarayı’nı görerek, muhteşem bir peysaj içinde rengarenk çiçeklerle dolu uçsuz bucaksız yeşillikler arasında yol alacağız. Gün boyunca, vereceğimiz kısa molalarda fotoğraf almaya doyamayacaksınız…

Serbest öğle yemeğimizi rehberimiz tarafından önerilen yerel bir lokantada alacağız.

Tur bitiminde, akşamüzeri saatlerinde otelimize dönüyor ve akşam yemeğimizi (fiyata dahil olarak) otelde alıyoruz.

Arzu eden misafirlerimiz yemek sonrasında Girne sahilinde yer alan kafe ve barlarda gecenin keyfini çıkarabilirler…

 

Akşam yemeği dahil konaklama 4*Oscar Resort Hotel, Girne’de.

https://oscar-resort.com/

Girne - Lefkoşe - Magosa
17 Mart Pazar

Kahvaltı sonrasında valizlerimizle otelden ayrılarak Girne’ye veda ediyor ve aracımızla Lefkoşe’ye doğru yol alıyoruz. Burada göreceğimiz Selimiye Camii, Kıbrıs’ın en gösterişli ibadethanesidir. Lüzinyan döneminde (1209-1326) gotik formunda inşa edilen St. Sophia Kathedrali, Osmanlılar tarafından camiye çevrilerek, Selimiye Camisi adı verilmiş ve yapıya sonradan iki minare, bir minber ile bir mihrap ilave edilmiştir.    

Bugün göreceğimiz diğer yerler; 1572 yılında Kıbrıs'ın ilk Osmanlı Valisi olan Muzaffer Paşa tarafından inşa ettirilen ve Kıbrıs'ın en büyük hanlarından birisi olan Büyük Han, Venedik döneminde surlarla çevrili Lefkoşe’ye giriş ve çıkışların yapıldığı orijinal üç kapıdan biri olan Girne Kapısı, 12.yy’da bir Bizans Kilisesi olarak yapılan ve daha sonra Lüzinyanlar tarafından yapılan bazı Gotik eklemelerle genişletilen St. Nicholas Kilisesi ve Bedesteni olacak.

Turumuzun devamında, 11.yüzyıldan bu yana Kıbrıs'a başkentlik yapan Lefkoşe’nin, aynı zamanda dünya üzerinde tek olan Yeşil Hat bölgesini göreceğiz. Lefkoşe'nin kuzeyinde Türkler, güneyinde Rumlar ve ortasındaki ara bölgede ise BM Barış Gücü bulunmaktadır. Arzu edenler için burada kısa alışveriş imkanı olacaktır. Serbest öğle yemeğimizi yerel lokantalardan birinde alarak Salamis Antik Şehri’ne hareket ediyoruz.

Salamis Antik Kenti, Magosa’nın 6 km kuzeyinde, Kanlıdere (Pedios) nehrinin kıyısında yer almaktadır. Bronz çağı sonlarında kurulan Salamis Antik Kenti’ndeki en erken buluntular, M.Ö. 11. yüzyıla aittir. 647 yılından itibaren Arap akınları ve depremlerin neden olduğu yıkımlar sonucu limanın dolmasıyla birlikte Salamis’in terk edilerek, halkının Magosa’ya yerleştiği düşünülmektedir. Ören yerindeki Gymnasium, Forum, Agora ve Hamam gibi yapı kalıntılarının tamamı Roma dönemine aittir.

477’de inşa edilen St. Barnabas Manastırı ( Arkeoloji ve İkon Müzesi ), bir kilise, avlu ve bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir. St. Barnabas Kilisesi’nde 18.yy.’dan kalan zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Lala Mustafa Paşa Camii, Magosa’da Venedik Sarayı'nın avlusunda yer alan Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, 14. yy.da Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kulesi (Othello Kalesi)ni görüyoruz.

Turumuza, Dıştan Kapalı (Hayalet Şehir) Maraş ile devam ediyoruz. 1974 öncesi Kıbrıs ekonomisinin %60’ını tek başına ayakta tutan ve Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan şehir, günümüzde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altındadır. Birleşmiş Milletler de anlaşmalar gereği Maraş’ta gözlemci statüde asker bulundurmaktadır. Halen iki ülke arasında büyük çıkar çatışmalarına neden olan bölge, barış müzakerelerinde tarafların uzlaşamadığı konuların en önemlilerinden biri olmaya devam etmektedir.

Tur bitiminde, yol üzerinde kısa çay-kahve / hafif atıştırmalık molası vererek yaklaşık 1 saat mesafedeki Ercan Havalimanına hareket ediyoruz.

Varışımızda, Pegasus Havayolları PC 1897 sayılı 19:55 seferiyle hareket ve 22:25’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varışımızda erken baharın mimoza kokularını içimize doyasıya sindirdiğimiz güzel bir yolculuğun ardından farklı rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz.


Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş : 15 Mart Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 1918 sayılı 10:25 seferiyle hareket ve yerel saatle 10:55’de Ercan Havalimanı Lefkoşe’ye varış.


Dönüş : 17 Mart Pazar akşamı Lefkoşe Ercan Havalimanından Pegasus Havayolları PC 1923 sayılı 20:25 seferiyle hareket ve 22:55’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul’a varış.                                                                                    


BULUŞMA:

İstanbul’dan katılan misafirlerimiz için SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve farklı şehirlerden katılan misafirlerimiz için Ercan Havalimanı buluşma olacaktır. Buluşma saatleri tur öncesi ayrıca bildirilecektir.

NOTLAR:

 • Kıbrıs için vize gerekli değildir.
 • Sınırlı kontenjan nedeniyle gecikmeden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
 • Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata ilave edilir.
 • Kesin rezervasyon tur tutarının %25’i oranında (650 TL) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Banka bilgileri ve ödeme detayları için lütfen danışınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada kişibaşı :  2590 TL
Single farkı : 270 TL

*İstanbul dışından katılmak isteyen misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler.


Fiyata Dahil Olanlar : 

 • İstanbul-Lefkoşe / Lefkoşe-İstanbul Pegasus Havayolları ile gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Tur boyunca gruba özel klimalı araç
 • 4* Oscar Resort Hotel, Girne’de 2 Gece konaklama
 • Otelde alınacak 2 akşam yemeği (içecekler hariç)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve çevre gezileri
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen eşliğinde gezme ayrıcalığı
 • Yerel rehberlik hizmeti
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri

Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Yerel lokantalarda alınacak öğle yemekleri
 • Yemeklerde ve molalarda alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :


Whatsapp