+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Mimoza Zamanı Baştanbaşa Kıbrıs

15 Mart Cuma 2019

Arkeolog-Editör Nezih Başgelen danışmanlığında 

Bahar Kıbrıs’ı sever!

Bu turumuzda, Kıbrıs mimozaların en güzel döneminde, papatya, gelincik, begonvil ve bahar çiçekleriyle süslenen Akdeniz'in bu güzel adasını bir uçtan diğerine uzanarak ''tarihi, arkeolojisi, eşsiz doğası ve botaniğiyle'' keşfederken keyifli bir DATA TUR klasiğini yaşayacağız…

Arkeolog-Editör Nezih Başgelen danışmanlığında 

Bahar Kıbrıs’ı sever!

Bu turumuzda, Kıbrıs mimozaların en güzel döneminde, papatya, gelincik, begonvil ve bahar çiçekleriyle süslenen Akdeniz'in bu güzel adasını bir uçtan diğerine uzanarak ''tarihi, arkeolojisi, eşsiz doğası ve botaniğiyle'' keşfederken keyifli bir DATA TUR klasiğini yaşayacağız…

İstanbul - Lefkoşe - Girne
15 Mart Cuma

Yerel saatle 10:55’de Lefkoşe Ercan Havalimanı’na varışımızda, farklı şehirlerden katılan misafirlerimiz ve yerel rehberimizle buluşarak aracımızla Girne istikametine hareket ediyoruz. Turumuzun ilk yarısında kuzey sahillerine hakim konumu, büyüleyici dağ ve deniz manzarası ile Bellapais Manastır Kompleksini’ni ziyaret ediyoruz. Manastırın, günümüzde konser salonu olarak kullanılan ve savaş yıllarında kurşun yağmuruna tutulan salonunda halen kurşun izleri bulunmaktadır. Beşparmak dağlarının eteğindeki bir kayalık üzerine kurulu olan manastırın bugünkü adı Fransızca “Abbaye de la Paix”den (Barış Manastırı) türemiştir. Manastır, Gotik sanatın bir şaheseri ve Yakın Doğu’daki en güzel örneği olarak bilinmektedir. Manastır çevresinde yer alan hediyelik eşya tezgahlarında vereceğimiz kısa mola sonrasında aracımızla Girne’ye hareket ediyoruz. 

Girne’ye varışımızda, panoramik Girne Şehir Turu’muzu yaparak, sonrasında muhteşem manzarası ile Girne Kalesi’ni geziyoruz. Akdeniz’in ılıman rüzgarları arasında turumuza Girne Kalesi’ni gezerek başlıyoruz. Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır .Yaklaşık 800 yıldır tarih sahnesinde olan kalede bir çok bölüm bulunmakta ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St. George Kilisesi, Kırnı mezar canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi yer almaktadır.

Serbest öğle yemeğimizi Girne’de rehberimiz tarafından önerilen yerel lokantalardan birinde hepbirlikte alıyoruz.

Yemek sonrası, aracımızla  St. Hilarion Kalesi’ne hareket ediyoruz. Kuzey kıyılarından gelmesi muhtemel Arap saldırılarına karşı Beşparmak Dağları üzerinde kurulan St. Hilarion Kalesi, deniz seviyesinden 700 metre yüksekte, oldukça sarp iki tepe üzerinde konumlanmıştır. İsmini Kudüs'ün Araplar tarafından işgalinden sonra Kıbrıs'a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada geçiren bir azizden alan kaleye 10.yy.da bir manastır ve kilise eklenmiştir. Kalenin muhteşem Girne manzarasına hakim şirin kafesinde vereceğimiz molada lezzetli kahve ve soğuk limonatalarının tadına bakmanızı öneriyoruz…

Kale ziyaretimizi tamamlayarak akşamüzeri saatlerinde aracımızla Girne’ye dönüyor, merkezi konumdaki otelimize giriş yaparak odalarımıza yerleşiyoruz.

Akşam yemeğimizi (fiyata dahil olarak) otelde alıyoruz.

Arzu eden misafirlerimiz yemek sonrasında Girne şehir merkezinde ve sahilinde gecenin keyfini çıkarabilirler…

 

Akşam yemeği dahil konaklama 4*Oscar Resort Hotel, Girne’de.

https://oscar-resort.com/

Girne - Karaoğlanoğlu - Mavi Köşk - Güzelyurt
16 Mart Cumartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla güzel bir Kıbrıs gününe başlıyoruz.

Bugün göreceğimiz yerler;

Karaoğlanoğlu Şehitliği, 1974 Kıbrıs Barış harekatında şehit düşen subay, astsubay, erbaş ve erlerin anısına inşa edilerek, adını Şehit Alay Komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almıştır. Projesi Prof. Muammer Onat tarafından çizilen şehitlik girişindeki iki sütun, Anavatan’a açılan kapıyı, sağ taraftaki heykel grubu Türkiye Cumhuriyetini, sol taraftaki heykel grubu ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini temsil etmektedir. İki heykel grubu arasındaki boşluk Anavatana açılan pencereyi, heykelin dört ayak üzerinde olması harekatın dört gün sürdüğünü, üzerindeki kartal, gemi burnu ve personel figürleri ise, harekatın Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerince müşterek olarak yapıldığını, diğer muhtelif motifler ise Türk askerlerinin harekat anındaki duygusallığını, yardımseverliğini, azim ve kahramanlığını ifade etmektedir. Akdeniz’e bakan ufku açık bir tepe üzerinde yer alan şehitlik mimarisi ve tarihi ile çok etkileyicidir.

Bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin himayesinde ziyarete açık tutulan Mavi Köşk, İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğu’nun en büyük silah tüccarlarından olan Paolides, aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Makarios'un da avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği, her tarafa hakim bir mevkiye yaptırarak, köşkü aynı zamanda silah dağıtım noktası olarak kullandığı söylenir. Mavi Köşk, 1957 yapımı halen çalışır durumdaki Westinghouse merkezi klima sistemi, gizemli bir altın anahtarı muhafaza eden gizli kasası, Uzakdoğu’dan getirilen dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastıklı stres koltukları, mevsime göre renk değiştiren bukalemun derisinden içki dolabı, İtalyan el yapımı yer döşemeleri, istenirse 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesi, özel sirtaki taverna bölümü, günah çıkarma noktaları, deprem uyarı cihazı gibi birçok özelliği ile ilginizi çekecektir.

 

Turumuza, 1974 Barış Harekatı’ndan sonra Kıbrıs’ta açılan ilk müze olan Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi ile devam ediyoruz. Güzelyurt’un merkezinde, St. Mamas Manastırı’nın hemen yanındaki iki katlı müze binasının alt katında doğa bölümü bulunur. Burada Kıbrıs’ta görülen göçmen kuş ve hayvan türleri ile Akdeniz’in balık çeşitleri, adanın yapısal özellikli taş envanteri sergilenmektedir. Üst kattaki arkeolojik bölümünde ise Neolitik Çağ’dan Ortaçağ’a kadar pek çok eser sergilenmektedir. Bunların arasında M.Ö. 2.yüzyıla tarihlenen iki Geyik heykeli, 68 cm. boyundaki Artemis heykeli, Soli Antik Kenti kazılarında bulunan paha biçilmez eserlerde bulunmaktadır. 

Turumuz sırasında panoramik olarak Vuni Sarayı’nı görerek, muhteşem bir peysaj içinde rengarenk çiçeklerle dolu uçsuz bucaksız yeşillikler arasında yol alacağız. Gün boyunca, vereceğimiz kısa molalarda fotoğraf almaya doyamayacaksınız…

Serbest öğle yemeğimizi rehberimiz tarafından önerilen yerel bir lokantada alacağız.

Tur bitiminde, akşamüzeri saatlerinde otelimize dönüyor ve akşam yemeğimizi (fiyata dahil olarak) otelde alıyoruz.

Arzu eden misafirlerimiz yemek sonrasında Girne sahilinde yer alan kafe ve barlarda gecenin keyfini çıkarabilirler…

 

Akşam yemeği dahil konaklama 4*Oscar Resort Hotel, Girne’de.

https://oscar-resort.com/

Girne - Lefkoşe - Magosa
17 Mart Pazar

Kahvaltı sonrasında valizlerimizle otelden ayrılarak Girne’ye veda ediyor ve aracımızla Lefkoşe’ye doğru yol alıyoruz. Burada göreceğimiz Selimiye Camii, Kıbrıs’ın en gösterişli ibadethanesidir. Lüzinyan döneminde (1209-1326) gotik formunda inşa edilen St. Sophia Kathedrali, Osmanlılar tarafından camiye çevrilerek, Selimiye Camisi adı verilmiş ve yapıya sonradan iki minare, bir minber ile bir mihrap ilave edilmiştir.    

Bugün göreceğimiz diğer yerler; 1572 yılında Kıbrıs'ın ilk Osmanlı Valisi olan Muzaffer Paşa tarafından inşa ettirilen ve Kıbrıs'ın en büyük hanlarından birisi olan Büyük Han, Venedik döneminde surlarla çevrili Lefkoşe’ye giriş ve çıkışların yapıldığı orijinal üç kapıdan biri olan Girne Kapısı, 12.yy’da bir Bizans Kilisesi olarak yapılan ve daha sonra Lüzinyanlar tarafından yapılan bazı Gotik eklemelerle genişletilen St. Nicholas Kilisesi ve Bedesteni olacak.

Turumuzun devamında, 11.yüzyıldan bu yana Kıbrıs'a başkentlik yapan Lefkoşe’nin, aynı zamanda dünya üzerinde tek olan Yeşil Hat bölgesini göreceğiz. Lefkoşe'nin kuzeyinde Türkler, güneyinde Rumlar ve ortasındaki ara bölgede ise BM Barış Gücü bulunmaktadır. Arzu edenler için burada kısa alışveriş imkanı olacaktır. Serbest öğle yemeğimizi yerel lokantalardan birinde alarak Salamis Antik Şehri’ne hareket ediyoruz.

Salamis Antik Kenti, Magosa’nın 6 km kuzeyinde, Kanlıdere (Pedios) nehrinin kıyısında yer almaktadır. Bronz çağı sonlarında kurulan Salamis Antik Kenti’ndeki en erken buluntular, M.Ö. 11. yüzyıla aittir. 647 yılından itibaren Arap akınları ve depremlerin neden olduğu yıkımlar sonucu limanın dolmasıyla birlikte Salamis’in terk edilerek, halkının Magosa’ya yerleştiği düşünülmektedir. Ören yerindeki Gymnasium, Forum, Agora ve Hamam gibi yapı kalıntılarının tamamı Roma dönemine aittir.

477’de inşa edilen St. Barnabas Manastırı ( Arkeoloji ve İkon Müzesi ), bir kilise, avlu ve bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir. St. Barnabas Kilisesi’nde 18.yy.’dan kalan zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Lala Mustafa Paşa Camii, Magosa’da Venedik Sarayı'nın avlusunda yer alan Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, 14. yy.da Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kulesi (Othello Kalesi)ni görüyoruz.

Turumuza, Dıştan Kapalı (Hayalet Şehir) Maraş ile devam ediyoruz. 1974 öncesi Kıbrıs ekonomisinin %60’ını tek başına ayakta tutan ve Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan şehir, günümüzde Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrolü altındadır. Birleşmiş Milletler de anlaşmalar gereği Maraş’ta gözlemci statüde asker bulundurmaktadır. Halen iki ülke arasında büyük çıkar çatışmalarına neden olan bölge, barış müzakerelerinde tarafların uzlaşamadığı konuların en önemlilerinden biri olmaya devam etmektedir.

Tur bitiminde, yol üzerinde kısa çay-kahve / hafif atıştırmalık molası vererek yaklaşık 1 saat mesafedeki Ercan Havalimanına hareket ediyoruz.

Varışımızda, Pegasus Havayolları PC 1897 sayılı 19:55 seferiyle hareket ve 22:25’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varışımızda erken baharın mimoza kokularını içimize doyasıya sindirdiğimiz güzel bir yolculuğun ardından farklı rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz.


Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş : 15 Mart Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 1918 sayılı 10:25 seferiyle hareket ve yerel saatle 10:55’de Ercan Havalimanı Lefkoşe’ye varış.


Dönüş : 17 Mart Pazar akşamı Lefkoşe Ercan Havalimanından Pegasus Havayolları PC 1923 sayılı 20:25 seferiyle hareket ve 22:55’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul’a varış.                                                                                    


BULUŞMA:

İstanbul’dan katılan misafirlerimiz için SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve farklı şehirlerden katılan misafirlerimiz için Ercan Havalimanı buluşma olacaktır. Buluşma saatleri tur öncesi ayrıca bildirilecektir.

NOTLAR:

 • Kıbrıs için vize gerekli değildir.
 • Sınırlı kontenjan nedeniyle gecikmeden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
 • Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata ilave edilir.
 • Kesin rezervasyon tur tutarının %25’i oranında (650 TL) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Banka bilgileri ve ödeme detayları için lütfen danışınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada kişibaşı :  2590 TL
Single farkı : 270 TL

*İstanbul dışından katılmak isteyen misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler.


Fiyata Dahil Olanlar : 

 • İstanbul-Lefkoşe / Lefkoşe-İstanbul Pegasus Havayolları ile gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Tur boyunca gruba özel klimalı araç
 • 4* Oscar Resort Hotel, Girne’de 2 Gece konaklama
 • Otelde alınacak 2 akşam yemeği (içecekler hariç)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve çevre gezileri
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen eşliğinde gezme ayrıcalığı
 • Yerel rehberlik hizmeti
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri

Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Yerel lokantalarda alınacak öğle yemekleri
 • Yemeklerde ve molalarda alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres: Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul     

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :