+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Mimar Sinan Macerası

26 Ekim Cumartesi 2019

Mimar Sinan Macerası

Çocuklarla Oyunlu Rotalar

Mimarlık Tarihçisi ve Çocuk Yazarı Muzaffer Özgüleş ve Profesyonel Rehber Hamit Teymur ile

“Mimar Sinan Macerası” kitabının yazarı Muzaffer Özgüleş ile Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü mimarının izini sürmeye ne dersiniz?

Mimar Sinan Macerası

Çocuklarla Oyunlu Rotalar

Mimarlık Tarihçisi ve Çocuk Yazarı Muzaffer Özgüleş ve Profesyonel Rehber Hamit Teymur ile

“Mimar Sinan Macerası” kitabının yazarı Muzaffer Özgüleş ile Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü mimarının izini sürmeye ne dersiniz?

Mimar Sinan Macerası
26 Ekim Cumartesi

Bir oyun tadında kurgulanan ve hem çocuklara hem de ebeveynlerine yönelik bu turda Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en ünlü yapılarında Sinan’ın hayatını adım adım öğrenecek, yapılarını ilgi çekici hikâyelerini dinleyerek gezecek ve bu sırada bir mimari şölene tanıklık edeceğiz. Mimar Sinan Macerası kitabındaki bilgisayar oyununun bir sonraki aşamasına geçmek için nasıl verilen bulmacalar yanıtlanıyorsa gezide de bunu yapacağız. Sinan’ın sırlarını öğrenmek için çocuklarla beraber aşamaları geçerek yolumuza devam edeceğiz.

Üç saat sürecek gezimiz Şehzade Camisi’nin avlusunda başlayacak. Gezimizin rotasını, bu sırada neler öğreneceğimizi ve bizi hangi bulmacaların beklediğini işte burada açıklayacağız. Gezimize başlamak için çocuklardan Sinan’ın hayatını değiştiren dağı, gölü ve nehri bulmalarını isteyeceğiz. Sinan’ın nerede doğup büyüdüğünü, mimar olmadan önce neler yaptığını ve onun Osmanlı İmparatorluğu’nun baş mimarlığına nasıl geldiğini de aynı yerde keşfedeceğiz. Ardından ilk bulmacamızı açıklayacağız. Yanıtı bulmak için Şehzade Camisi’ni önce avlusunda gezerek, sonra da içine girerek gözlerimizle tarayacağız. Ardından Şehzade Mehmet Türbesi’ne geçerek Sultan Süleyman’la Hürrem’in oğullarına duydukları sevginin yapıya dönüşmüş halini göreceğiz.

Şehzade Külliyesi’nden sonra Süleymaniye Külliyesi’ne giderken yolumuzun üzerinde olan ve altından geçeceğimiz Valens (Bozdoğan) Su Kemeri’ne de değineceğiz. Çünkü Sinan’ın İstanbul’daki en büyük yapısı olan Kırkçeşme Su Yolları’ndan gelen suyun şehre ulaşmak için içinden geçtiği son su kemeri işte bu!

Nihayet, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en görkemli yapısına ulaştığımızda aslında şehir içinde küçük bir şehir kurduğunu hep birlikte farkedeceğiz. Külliyeyi oluşturan aşhaneyi, hastaneyi, tabhaneyi, medreseleri, mektebi, hamamı ve türbeleri dışarıdan görüp ne için kullanıldıklarını öğreneceğiz…

Sonra, Süleymaniye Camisi’nin muhteşem Boğaz ve Haliç manzaralı avlusuna girip “İstanbul manzarasına mı baksak yoksa Süleymaniye’ye mi?” diye tereddüt ederken önce Süleymaniye’nin ilginç yapım hikâyesini Sinan’ın ağzından dinleyecek, ardından çocuklara son bulmacamızı soracağız. Yanıtı bulmak için caminin içine hep beraber girecek, yapının ayrıntılarını tek tek keşfedecek ve hedefimize adım adım yaklaşırken Sinan’ın kulağımıza fısıldadığı ipuçlarını kullanacağız.

Ve turumuzu, Mimar Sinan’ın Süleymaniye Külliyesi’nin güzel bir köşesine yerleştirdiği kendi türbesini ziyaret ederek sonlandıracağız. Çocuklara Mimar Sinan’la bu ilk tanışmalarından sonra büyük ustanın başka hangi yapılarını keşfedebileceklerini anlatacak, onlara aileleriyle İstanbul’da ve yakın çevresinde yapabilecekleri gezi önerileri sunacağız. Son olarak Muzaffer Özgüleş çocuklar için “Mimar Sinan Macerası” kitabını imzalayacak ve Mimar Sinan’ın türbesi önünde toplu bir fotoğraf çekilerek turumuzu tamamlayacağız.

Buluşma:

13:00, Şehzade Camisi avlusu – Fatih  

Notlar :

 • Program araçsızdır. Belirtilen buluşma noktalarından hafif tempo ile yürüyerek turun gerçekleşeceği kısa mesafedeki mekanlara gidilecektir.
 • Tur saatlerini dikkate alarak, öğle yemeğinin tur öncesinde alınmış olmasını öneririz. ‘Çocuklarla Oyunlu Rotalar’ konseptindeki turlarımız 8-12 Yaş grubuna yöneliktir.
 •  1 Yetişkin+1 çocuk ve/veya 1 yetişkin+2 çocuk katılımıyla gerçekleştirilmektedir.
 • Yetişkinler, arzu ederlerse buluşma noktasında rehbere çocuklarını teslim ederek tur sonunda belirtilen saat ve buluşma noktasından geri teslim alabilirler.
 • Arzu edenler ise, birlikte tura katılarak çocuk grubunun birkaç adım arkasında süreci izleyerek, katılabilirler.
 • Katılım 15 çocuk ile sınırlıdır.
 • Tur günü elden ödeme ile katılım kabul edilmez.
 • Rezervasyonların gecikmeden yapılması önerilir.
 • Ödeme ve banka detayları için lütfen arayınız.
 • Yürüyüşlü gezilerde hava koşullarını da dikkate alarak rahat ayakkabı ve kıyafetler ile inceden kalına doğru bir giyim tarzı önerilmektedir.

Tur Fiyatı :

1 Yetişkin ve 1 Çocuk : 180TL

1 Yetişkin ve 2 Çocuk : 265 TL


Fiyata Dahil Olanlar :

 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Mimarlık Tarihçisi ve Çocuk Yazarı Muzaffer Özgüleş eşliğinde kurmaca ve oyunlar
 • Her çocuk için ‘’Mimar Sinan Macerası’’ adlı kitap isme imzalanarak hediye edilecektir. 

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

Whatsapp