Meksika ve Maya Rivierası

25 Ocak Cumartesi 2025

Meksika ve Maya Rivierası  
Mexico City  (3) & Chichen Itza (1) & Tulum & Cancun (3)

25 Ocak – 2 Şubat 2025   

Thy : Mexico City - Cancun |   7 Gece    


Meksika ve Maya Rivierası  
Mexico City  (3) & Chichen Itza (1) & Tulum & Cancun (3)

25 Ocak – 2 Şubat 2025   

Thy : Mexico City - Cancun |   7 Gece    


İSTANBUL – MEXICO CITY
25 Ocak Cumartesi

Turumuz vermiş olduğunuz adrese gelecek olan özel araç ve şoförünüz ile buluşmanızla başlıyor. İstanbul Havalimanı’nda buluşuyor; bilet, bagaj ve pasaport kontrollerinin ardından saat Türk Havayolları’na ait tarigeli sefer ile Mexico City’e hareket ediyoruz. Yerel saat ile sabah saatlerinde Mexico City’ye varıyoruz. Havalimanında bizi bekleyen yetkililerce karşılanıyor ve Teotihuacan Tapınağını keşfetmek için yola çıkıyoruz. Teotihuacan, arkeolojik olarak ülkenin en etkileyici yerlerinden biri olup antik dünyanın en büyük yerleşim birimlerinden biridir. Teotihuacan tapınaklarının yerleşimi, Orion takımyıldızının yerdeki yansıması olacak şekildedir. Aynı zamanda yerleşim, Queatzalcoatl Tapınağı’ndan hareketle incelendiğinde gezegenlerin yerdeki yansıması olacak biçimdedir. Turumuzun en önemli bölümü Güneş ve Ay Piramidini göreceğimiz kısımdır. Burada ayrıca Quetzalcoatl Tapınağını ve duvarlarına işlenmiş Tüylü Yılan motiflerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alacağız.  Tur bitimi otelimize transfer. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

MEXICO CITY
26 Ocak Pazar

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından şehir turunu gerçekleştirmek üzere otelimizden ayrılıyoruz.  Dünyanın en büyük kentlerinden biri olan Mecixo City’i yakından tanımaya başlıyoruz. Turumuza dünya mirası listesinde yer alan tarihi merkez ile başlıyoruz. Turumuzun devamında ‘’ Zocalo ‘’, Amerika’nın en büyüklerinden biri olan Metropolitan Katedralini, halen faal olan Ulusal Sarayı görüyoruz. Turumuzun devamında Tenochtitlan şehirinin en önemli Aztek tapınaklarından biri olan Templo Mayor’un harabelerini göreceğiz. Öğle yemeğimizi şehir turu esnasında yerel bir restoranda alacağız. Öğle yemeğinin ardından turumuzun bu ayağında ise Antropoloji Müzesine giderek Aztek dönemi hazinelerin, takvim taşlarının ve birçok etkileyici esere ev sahipliği yapmaktadır. Turumuzun bitiminde otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.  

MEXICO CITY
27 Ocak Pazartesi

Kahvaltının ardından Frida Kahlo Müzesi & Xochimilco (Soçimilko) Tekne Turu için yola çıkıyoruz. İlk olarak Nahuatl dilinde ‘Çiçeklerin büyüdüğü yer’  anlamına gelen Xochimilco’ya görmek için yola çıkacağız. 1987’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Xochimilco’da, Aztek döneminden beri bölgede yaşayanlar için önemli bir tarım alanı olan kanalların 180 kilometre kadarı günümüze ulaşmış. Burada çeşitli renklerle boyanmış “trajineras” adı verilen kayıklara binerek, mariachi müzikleri eşliğinde manzaranın ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Öğle yemeğimizi tekne turu esnasında, teknede alacağız. Yemeğimizin ardından yirminci yüzyılın popüler kültür ikonu haline gelen Meksikalı ressam Frida Kahlo, tablolarında kendi resimlerini çizmesinin sebebini şu sözleriyle açıklıyor: “ Kendi resimlerimi çiziyorum. Çünkü çok yalnızım ve en iyi bildiğim şey yine kendimim. “ Picasso’nun “ Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz “ dediği, ayrıca Louvre Müzesinin bir tablosunu satın aldığı Frida Kahlo’ya ait yaklaşık 300 parça eşyanın bulunduğu  “La Casa Azul – Mavi Ev” her yıl dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi kabul etmektedir. Frida Kahlo’nun evini gezdikten otelimize transfer.  Konaklama otelimizde.

MEXICO CITY – MERİDA – CHICHEN ITZA
28 Ocak Salı

Kahvaltımızı kumanya olarak alıyor ve erken saatlerde havalimanına transfer oluyoruz. 1 saat 35 dk’lık uçuşun ardından Merida’ya ulaşıyoruz. Varışımızın ardından alandan ayrılıp Dünya’nın 7 harikasından birisi sayılan ve Meksika’nın en çok ziyaret edilen ikinci arkeolojik sit alanı olan Chichen Itza’yı görmek üzere yola çıkıyoruz. Chichen-Itza’daki El Castillo (kale) adıyla tanınan Kukulkan (Kukuul Kaan) piramidinin yüksekliği üst platforma nazaran 24 m'dir. Efsaneye göre kent 10. yüzyılda Quetzalcoatl önderliğindeki Toltekler tarafından alınmıştır. Bu büyüleyici keşiflerin ardından Chichen Itza’da bulunan otelimize transferimiz gerçekleşecek. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel restoranda alacağız. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

(Yerel havayollarının müsaitliğine göre Merida yerine Cancun havalimanı tercih edilebilir ve buna göre öğle yemeği kumanya olarak verilebilir.)

CHICHEN ITZA – CANCUN
29 Ocak Çarşamba

Kahvaltının ardından, Cancun’a gitmeden önce Mayalar’ın inanışlarında kutsal birer bölge olan cenote adı verilen obruklarda daha önce yaşamadığınız türden bir yüzme deneyimi yaşama fırsatı elde edeceğiz. Bu eşsiz deneyimin ardından Cancun’a transfer olacağız. Cancun’a varışımızın ardın denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Konaklama otelimizde. 

CANCUN – TULUM – PLAYA DE CARMEN
30 Ocak Perşembe

Kahvaltı sonrası Mayalara 300 yıl boyunca ev sahipliği yapan, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan turkuvaz denizi ve yerel kültürün canlılığını halen taşıyan tarihi kent Tulum’a gidiyoruz. Kayalıkların üzerine inşa edilen tarihi yapılar deniz seviyesinden 12 mt yüksekliktedir. Tulum ziyaretimizin ardından rotamızı Playa de Carmen’e çeviyoruz. Masmavi bir okyanusun kenarında yer alan, şirin bir tatil kasabası olan Playa de Carmen’i keşfettikten sonra tur bitimi dinlenmek üzere otelimize geçiyoruz. Konaklama Cancun otelimizde.

CANCUN
31 Ocak Cuma

Otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından deniz, kum ve ve güneşin tadını çıkartacağız. Yılbaşı gecesine otelimizde alacağımız Gala Gemeği ve müzikler eşliğinde gireceğiz. Konaklama otelimizde 

CANCUN – ISTANBUL
01 Şubat Cumartesi

Kahvaltımızın ardından otelden check out işlemlerimizi tamamlayıp İstanbul uçuşu için havalimanına transfer oluyoruz. Türk Hava Yolları’nın tarifeli seferi ile İstanbul’a uçuyoruz.

İSTANBUL
02 Şubat Pazar

Sabah saatlerinde İstanbul’a varışımızın ardından daha önce vermiş olduğunuz adresinize geçekleştireceğimiz transfer ile turumuz son buluyor.

Havalimanı Buluşma Tarihi ve Saati:  24 Ocak  Cuma saat 23:00

Gidiş: 25 Ocak  TK 181 İstanbul   02:25 -  Mexico City   08.15

Dönüş: 01 Şubat  TK 181 Cancun 14.30 -  İstanbul  10:35 +1 (İst’e varış 02 Şubat  )

SIKÇA SORULAN SORULAR & ÖNEMLİ BİLGİLER

 

KATILIM ŞARTI

Bu gezimiz, en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

 

VİZE

Umumi Pasaport                       ü          Vize gerekli     

Yeşil Pasaport               ü          Vize gerekli

Hizmet Pasaportu        ü          Vize gerekli

Yeşil pasaport (Amerika, İngiltere veya Shengen vizesi – çoklu giriş vizesi olmayan) müracaatları kişinin şahsen İstanbul veya Ankara’dan direk müracaat ederek yapılabilmektedir.(yeşil pasaportlular için kişinin şahsen İstanbul  veya Ankara  konsolosluğunu arayarak randevu alıp işleme gitmesi gerekmektedirler

Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir. 

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

 

SAĞLIK

Meksika’ya girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer maceracı bir yemek yeme alışkanlığınız var ve sokaklarda açıkta satılan yiyeceklerden yiyorsanız; kesinlikle kapalı şişe suyu tüketmenizi, buz, süt ve süt ürünlerinden kaçınmanızı, iyi pişirildiğine emin olduğunuz et, tavuk ve balık ürünleri tüketmenizi, meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasından emin olunması, meyvelerin kabuğunun soyulduktan sonra yenmesini tavsiye ederiz.

 

UÇUŞ SÜRELERİ

İstanbul                          Q          Mexico City      Â 16 saat

Cancun                           Q          İstanbul             Â 14 sa 40 dk

 

KONAKLAMA

Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

 

PARA BİRİMİ

Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’durSeyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

 

SAAT DİLİMİ

Türkiye ile Meksika arası -8 saat farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Meksika’da saat 04.00’tür.

 

TELEFON KULLANIMI

Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

 

KIYAFET VE GEREKLİ EŞYALAR

Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun içlikler, pamuklu pantolonlar, rahat soğuk ve su geçirmeyen yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için kalın bir mont, bir iki kazak ve polar almanızı öneririz. Bunun dışında başınızı soğuktan koruyacak bir bere, eldiven, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

 

YEMEK KÜLTÜRÜ

Meksika mutfağı dünyanın en bilinen mutfaklarından biridir. Et yemekleri, fasulye önde gelen lezzetlerindendir. Yemeklerin oldukça baharatlı, özellikle de acı olduklarını hatırlatmak isteriz.

 

ELEKTRİK

Meksika’da 100 - 127 Volt elektrik ve A tipi ikili prizler kullanılmaktadır.

 

ALIŞVERİŞ

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ayrıca Tekila’nın anavatanı olan Meksika’dan bu ürünü de alabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOTLAR

*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan firmamız sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir. 

Firmamız, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Firmamız, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından firmamız sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

PAKETTUR FİYATINA DÂHİL OLAN SERVİSLER

ü  Türk Havayolları  ile İstanbul – Mexico City / Cancun – İstanbul gidiş – dönüş ekonomi sınıfı uçak bileti,

ü  Yerel Havayolları ile Mexio City - Merida veya müsaitliğe göre Mexico City – Cancun ekonomi sınıfı uçak bileti,

ü  Mexico City’de 5* otelde oda kahvaltı konaklama,

ü  Chichen Itza’da 4* superior otelde konaklama

ü  Cancun’da 5* otelde oda kahvaltı konaklama

ü  1 öğle ve 1 akşam yemeği

ü  Özel araçlar ile programda belirtilen tüm turlar,

ü  Yurtdışı çıkış harcı,

ü  Seyahat sigortası,

ü  Ücretsiz kişiye öze eviniz – alan – eviniz transferi de dahil tüm transferler,

ü  Profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti,

 

PAKETTUR FİYATINA DÂHİL OLMAYAN SERVİSLER

û  Programda belirtilmeyen öğle ve akşam yemekleri

û  Yemekler esnasında alınacak içecekler

û  Fazla Bagaj ücreti,

û  Kişisel harcamalar,

û  Vize Ücreti (30 USD – Normal Pasaport Sahipleri için) – Yeşil pasaport sahipleri ise şahsen Konsolosluğa gidip başvuru yapması gerekmektedir. (Yeşil veya normal pasaportlu misafirlerin pasaportlarında geçerli Amerika, İngiltere veya Schengen vizesi (multiple) olan misafirler Meksika’ya vizesiz giriş yapabilirler) 

û  Bahşişler

FİYATLANDIRMA

UÇUŞ DETAYLARI

KALKIŞ TARİHİ

KİŞİBAŞI

2 ve 3 Kişilik Odada

25 Ocak – 02 Şubat 2025

4.090 USD

Havalimanı Buluşma Tarihi ve Saati  24 Ocak  Cuma saat 23:00

25 Ocak  TK 181 İstanbul   02:25 -  Mexico City     08.15

01 Şubat  TK 181 Cancun    14.30 -  İstanbul         10:35 +1 (İst’e varış 02 Şubat  )

SINGLE Oda Farkı :

+990 USD

 

v Havalimanı buluşma saati, uçuştan 3 saat önce olup, detaylar tur hareketinden 2 gün öncesinde ayrıca iletilecektir.

v Kalkış ve varış saatleri yerel saatlerdir.

v *işareti olan uçuşlar, hareket tarihinden 1 sonraki takvim gününde varış noktasına ulaşır.

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

Whatsapp