+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Mardin-Midyat-Hasankeyf-Diyarbakır

16 Kasım Cuma 2018

Profesyonel Rehber Ozan Bahçe ile...

 2 Gece-3 Gün / THY Uçak Dahil 

Özgün mimarisi, tarihi ve kültürel değerleri ile Mardin ve çevresi, sular altında kalması an meselesi ve UNESCO Dünya Kültür Mirası kriterlerinin 10’undan dokuzuna sahip dünyadaki tek yer olan Hasankeyf, Unesco Dünya Listesi’nde yer alan tarihi surları ile Diyarbakır ve Midyat...

Profesyonel Rehber Ozan Bahçe ile...

 2 Gece-3 Gün / THY Uçak Dahil 

Özgün mimarisi, tarihi ve kültürel değerleri ile Mardin ve çevresi, sular altında kalması an meselesi ve UNESCO Dünya Kültür Mirası kriterlerinin 10’undan dokuzuna sahip dünyadaki tek yer olan Hasankeyf, Unesco Dünya Listesi’nde yer alan tarihi surları ile Diyarbakır ve Midyat...

İstanbul - Diyarbakır - Hasankeyf - Midyat - Mardin
16 Kasım Cuma

16 Kasım Cuma sabahı belirtilen saatte tur liderimizle SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’nda buluşma ve 07:30 hareketle Diyarbakır’a uçuş. 9:30 sularında Diyarbakır’a varış, tur aracımızla ve rehberimizle buluşarak Hasan Paşa Han’a gidiyoruz. Burada, Diyarbakır’a özgü zengin yöresel kahvaltımızı (fiyata dahil) alarak sabah mahmurluğunu üzerimizden atıyoruz. Sonrasında, aracımızla dünya üzerindeki en önemli yerleşimlerinden biri olan Hasankeyf’i görmek üzere yola koyuluyoruz.

İnsanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf, Sümerler, Akadlar, Asurlar ve Babiller’den başlayarak farklı dönemlerde Persler, Bizanslılar, Emeviler, Selçuklular, Moğollar, Osmanlılar ve Türkler de dahil olmak üzere pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin coğrafi özellikleri nedeniyle tek parça kaya oyma yapıları ile özgün bir mimari oluşmuştur. Yüzlerce yıllık tarihi barındıran Hasankeyf’i geziyoruz. Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan bu kente gelirken güzergah üzerinde, Uzun Hasan’ın oğlu Kör Zeynel Türbesi ve bir dönemler Anadolu’daki en büyük köprü olan fakat şu anda kalıntılarını görebildiğimiz Taş Köprü’yü görüyor ve Midyat’a hareket ediyoruz.

Varışımızda, öğle yemeğimizi Midyat Gelüşke Han’da serbest olarak alıyoruz.

Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden Midyat, daracık sokaklarında yanyana dizilmiş taş evleri ile huzur verici, şiirsel bir atmosfere sahiptir. Evlerin ince zarif taş süslemelerini, ahşap işçilikli kapıları, sokak aralarında ip atlayan kız çocuklarını, misket çeviren ya da top süren oğlanları, kapı önünde oturan teyzeleri görerek devam eden yürüyüşümüz sırasında bizlere horoz ve kuş sesleri ile kilise çanları eşlik edecektir. Yeni Saray, Mağaralar, Darphane, Zekât Kuyusu, Tılsımlı Kapı, Gözcü Kulesi, Büyük Saray, Ulucami, Zindan ve El-Rızk Camii’ni görerek, Sıla Dizisi ile tanınan ve Midyat evlerinin en güzel örneklerinden olan Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz.

Süryani ustaların yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği telkari sanatının en iyi örneklerini görebileceğiniz çarşıda vereceğimiz kısa serbest zaman sonrası Midyat’tan ayrılıyoruz.

Turumuzun devamında, Midyat’a yakın mesafede yer alan ve çok önemli bir dini merkez olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırı’na gidiyoruz. Manastır kompleksi içinde Kilise, Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneler bulunmaktadır.

Midyat gezimizin ardından Mardin’e dönüyor ve şehir merkezi otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Kaya Ninova Otel’de.

Mardin ve Çevresi
17 Kasım Cumartesi

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Savur’a hareket ediyoruz. Bu şirin ilçe “Mardin’in minyatürü” olarak da tanımlanır. Süryani ve bölge Araplarının yaşadığı ilçede gezimize sade mimarisi ile görülmeye değer güzellikteki Mor Petrus & Pavlus Kilisesi ile başlıyoruz. Kilise gezimizin ardından, Savur sokaklarında taş işçiliği Mardin’den geri kalmayan konakları, demirci dükkânlarını görerek, Hacı Abdullah Bey Konağı’nı geziyoruz. Konakta koruma altına alınarak sergilenen, ailenin soy ağacını gösteren tablo, aynalı tavan, mutfak ve salon bölümleri, yöreye özgü çeşitli etnografik eser ilginizi çekecektir. Savur Kalesi, Ulu Cami ve panoramik şehir manzarası ile özel bir konuma sahip olan konakta fotoğraf meraklıları güzel kareler yakalayacaktır, kuşkusuz.

Savur gezimizin ardından Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürülen Kıllıt Köyü’ne gidiyoruz. Köyde yer alan Mor Yuhanna Kilisesi’ni geziyor ve Kuzey Mezopotamya’nın Efes’i sayılabilecek Dara Harabeleri’ne hareket ediyoruz.

Dara Antik Kenti’nde antik çağdan günümüze kalan Su Sarnıçları, Zindanları ve Kale Yönetim Merkezi’ni görerek Mardin şehir merkezine dönüyoruz.

Serbest öğle yemeğimizi aldıktan sonra, turumuza, uzun yıllar Süryani Cemaatinin Patriklik mekânı olan ve şu sıralar Metropolitlik statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı ile başlıyoruz. Burada, Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini geziyoruz. Ardından, yolumuz üzerinde yer alan Firdevs Köşkü’nü görerek Mardin şehir merkezine geçiyoruz. Mardin’de Sokulbakar, İstiklal Mahkemesi, Hasan Ayyar Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı gezilerimizi yaparak, Mezopotamya Ovası üzerinde kurularak zamanının bilim ve irfan ocağı olan Kasımıye Medresesi’ne gidiyoruz. Medresenin Sınıflar, Eyvan, Dar-ül Kurra, Cami, Türbe, Hayat Havuzu gibi kısımlarını görerek, muhteşem Mezopotamya manzarasını fotoğraflıyor ve güneşin batışını bu eşsiz manzarada Süryani Şarabı ikramı ile izledikten sonra otelimize dönüyoruz. Arzu eden misafirlerimiz otelimiz çevresindeki otantik mağazalarda alışveriş yaparak, serbest zaman kullanabilirler.

Serbest akşam yemeğimizi Mardin şehir merkezinde yöresel lezzetleri ile bilinen bir lokantada hep birlikte alıyoruz. Konaklama Kaya Ninova Otel’de.

Mardin - Diyarbakır
18 Kasım Pazar

Kahvaltı sonrası valizlerimizle otelden ayrılarak, hoş bir deyişle ‘Gündüz Seyranlık - Gece Gerdanlık’ şeklinde anılan Mardin gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Sabah turumuzda, Mardin Müzesi Galerisi, Alman Karargahı, Hamam, Revaklı Çarşı Dükkanları ve Marangozlar Kahvesi, Ulu Cami, Şehidiye Cami, PTT Evi, Eski Hükümet Konağı, Zinciriye Medresesi, yöreye özgü mimari bir unsur olan Abbara’lar ve Kırklar Kilisesi göreceğimiz yerler arasında olacak. Serbest öğle yemeği sonrasında, bu güzel şehire veda ederek, Diyarbakır’a yol alıyoruz.

Varışımızda, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci kent surları olan Diyarbakır Surları’nı görerek, Mardin Kapı, Keçi Burcu’na çıkıyor ve buradan 10 Gözlü Köprü ve Dicle Havzası’nı fotoğraflıyoruz. Ardından, Gazi Köşkü ile Ermenilere ait Meryem Ana Kilisesi’ni (müsaitlik durumuna bağlı olarak) ziyaret ediyoruz.

Tur bitiminde, aracımızla Diyarbakır Havalimanı’na hareket ediyor ve Anadolu Jet 20:15 seferiyle 22:15’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varıyoruz. Unutulmaz anılar ve dostluklar biriktirdiğimiz bir turumuzun daha sonuna gelerek, yeni rotalarda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
 

Ozan Bahçe Profesyonel Rehber

Ozan Can Bahçe : 1980, Edirne doğumlu olan Ozan Bahçe Yeditepe Üniversitesi Sistem Mühendisliği mezunudur. Halen, Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi ve İstanbul Üniversitesi Tarih bölümlerinde eğitimine devam etmektedir. 
Yaklaşık 10 yıl boyunca turizm sektöründe farklı firma ve departmanlarda deneyim kazanarak 2009 yılından itibaren profesyonel rehberlik yapmaya başlamıştır.
Butik ve organize gruplar ile kültür gezileri, tematik turlar ve incentive organizasyonlarda  aktif olarak çok sevdiği rehberlik mesleğine devam etmektedir.

Uçuş Bilgileri :


Gidiş : 16 Kasım Cuma sabahı İstanbul SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2380 sayılı 06 : 00 seferiyle hareket ve 07:50 Diyarbakır’a varış.                                                                                                                                         


Dönüş: 18 Kasım Pazar Diyarbakır Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2383 sayılı 20 : 15 seferiyle hareket ve 22:10 SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varış.     

 

Buluşma :

SAW Sabiha Gökçen Havalimanı / Pegasus Havayolları kontuarı önü, 04:30

NOTLAR:

 • Küçük gruplarla gerçekleşen turlarımız nedeniyle uçak opsiyonlarımız sınırlıdır.
 • Opsiyonlarımız dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatındaki artış fiyata yansıtılacaktır. Dolayısıyla, gecikmeden kesin rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
 • Kesin rezervasyon %25 ( TL) ön ödeme ile gerçekleşir. 
 • Ödeme detayları ve Banka Bilgileri için arayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:


İki Kişilik Odada Kişibaşı : 1890 TL / * Uçak dahil
Single Oda Farkı :  160 TL

 

Tur Fiyatına Dahil Olanlar: 

 • İstanbul-Diyarbakır-İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Mardin şehir merkezinde Kaya İnnova otelde oda kahvaltı konaklama
 • İlk gün Hasanpaşa Han’da yöresel Diyarbakır kahvaltısı
 • Otelde alınacak 1 akşam yemeği
 • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç ve tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Zorunlu seyahat sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar : 

 • Programda serbest olarak belirtilen yemekler
 • Tüm yemeklerde, otelde ve molalarda alınacak içecekler ve ekstralar
 • Kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri girişleri ( *Lütfen Müze Kartınızı yanınızda bulundurunuz.)

Otel Adı : Kaya İnnova Hotel

Web Sitesi : https://www.kayaninovaotel.com

Otel Türü : Butik otel

Otel Konumu : Mardin şehir merkezi