+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Yılbaşında Lapland,Tornio

29 Aralık Cuma 2017

Noel Baba’nın şehri olarak kabul edilen Rovaniemi yılın her günü bir sihre ev sahipliği yapar gibidir. Özellikle hayvanseverlerin göz bebeğidir. Ren geyikleri ve husky’ker yanında kutup ve kahverengi ayıların yaşadığı muhteşem bir vahşi hayata sahiptir. Kuzey Kutbu sınırındaki şehir, karlar içinde egzotik bir görüntüye sahiptir. Kuzey ışıkları ise ayrı bir özellik katar. İkinci Dünya savaşı sırasında tahrip edilen şehrin planları Finli mimar Alvar Aalto tarafından, ren geyiği başı ve boynuzlarından ilham alınarak oluşturulmuştur. Buzdan heykelleri, nehri ve üzerindeki köprülerin manzaraları şehre büyüleyici bir güzellik katıyor.

Noel Baba’nın şehri olarak kabul edilen Rovaniemi yılın her günü bir sihre ev sahipliği yapar gibidir. Özellikle hayvanseverlerin göz bebeğidir. Ren geyikleri ve husky’ker yanında kutup ve kahverengi ayıların yaşadığı muhteşem bir vahşi hayata sahiptir. Kuzey Kutbu sınırındaki şehir, karlar içinde egzotik bir görüntüye sahiptir. Kuzey ışıkları ise ayrı bir özellik katar. İkinci Dünya savaşı sırasında tahrip edilen şehrin planları Finli mimar Alvar Aalto tarafından, ren geyiği başı ve boynuzlarından ilham alınarak oluşturulmuştur. Buzdan heykelleri, nehri ve üzerindeki köprülerin manzaraları şehre büyüleyici bir güzellik katıyor.

1.Gün, İstanbul – Tornio
29 Aralık Cuma

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminalinde 06:30'da buluşma ve saat 10.00’da FreeBird Havayolları’nın FHY 831 sefer sayılı uçağı ile Tornio’ya hareket ediyoruz. Yerel saat ile 13.10’da Kemi-Tornio Havalimanı'na varışımızda özel aracımız ile Santa`s Seaside Office’e yani Noel Babanın deniz kıyısındaki evine hareket ediyoruz. Noel Baba ve onun küçük cüceleri Kemi’de temiz hava ve rahat yaşam olanağı buldukları deniz kıyısı ofisinde zaman geçirmeyi çok severlermiş... Bu klasik Laponya tarzındaki ahşap ev, yaz ve kış boyunca misafirlerini ağırlıyor. Burada, öğle yemeği için atıştırmalıklarla sıcacık kahvenizi yudumlayabilir, sevdikleriniz için özel Noel Baba hediyeleri alabilir, hatta kendinize bir kartpostal bile yollayabilirsiniz. Serbest zamanın ardından otelimize hareket ediyoruz. Otelimizde kısa bir dinlenmenin ardından arzu eden misafirlerimiz rehberlerimizin düzenleyeceği yeryüzünden izlenebilecek en büyük doğa olayı olan Kuzey Işıkları Aurora Borealis İzleme Turuna katılabilirler. Bu turumuzda otelimizden otobüslerimizle ayrılarak, Kuzey Işıklarının en rahat izlenebildiği bölgeye gidiyor ve grubumuza özel düzenlenecek sürprizler eşliğinde kulübelerimizde ateş başında Kuzey Işıklarının oluşmasını bekliyoruz. Bu keyifli deneyimin ardından otelimize dönüyoruz. Konaklama Tornio otelimizde. 

*Kuzey Işıkları İzleme Turu: 65 €


2.Gün, Tornio
30 Aralık Cumartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardındanarzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Ren Geyiği & Husky Safari turumuza katılabilirler. Turumuz Ren Geyiği çiftliğine transferimiz ile başlıyor. Bu turda, Ren Geyiği çiftliğinde yaklaşık 30 dakikalık Ren Geyiği kızak sürüş deneyimi yaşıyoruz ve “Ren Geyiği Sürüş Sertifikası” alıyoruz. Sonrasında, yanan ateş etrafında geleneksel Laponya çadırı içinde keyifli dakikalar geçiriyoruz. Türklerin geleneklerinde de olan Şamanların hikâyelerini dinleyerek, Kuzey Kutup dairesi ve buradaki yaşam hakkında bilgiler alıyoruz. “Kuzey Kutbu Geçiş Sertifikası” nı aldıktan sonra, turumuzun devamında Husky çiftliğine giderek soğuk mevsimin sevimli hayvanlarıyla zaman geçiriyoruz. Kendi takımımızdaki Husky köpeklerinin nasıl yönlendirileceğini öğreniyor ve Husky kızaklarını sürüş keyfini yaşıyoruz. Bu keyifli günü öğle yemeğini alacağımız restoranımızda tamamlayarak, otelimize dönüyoruz. Konaklama Tornio otelimizde. 

*Ren Geyiği & Husky Safari Turu (Öğle Yemekli) : Yetişkinler için 220 € / kişi başı ve 00-12 yaş Çocuk için 190 € / kişi başı.

Gezimizin ikinci veya üçüncü gecesinde, saat 21.00 ile 24.00 arasında yapılması planlanan “Kuzey Işıkları Avı'' turunda otobüsle dolaşarak kuzey ışıklarının (Aurora Borealis) görülme ihtimali olan bölgeleri gezeceğiz. Kuzey Işıkları, dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan ve gözümüzle bu dünyaya ait görebileceğimiz eşsiz harikalardan biri olan ışımalardır. Sıcak içeceğin dahil olduğu bu turumuza bir önceki geceden veya o günün sabahında yapılacak tahminlere göre karar verilecektir. 

*Kuzey Işıkları Avı Turu : 35 € kişi başı (Bir sıcak içecek dahil)

3.Gün, Tornio
31 Aralık Pazar

Sabah kahvaltısının ardından akşam yemeğimize kadar serbest zaman. 

Arzu eden misafirlerimizle, rehberimizin öğleden önce ekstra olarak düzenleyeceği Santa Claus Köyü Turu için otelimizden hareket ediyoruz. 2008 yılından beri seyahat severlerin mutlaka seyahat edilmesi gereken yerler listesinde ilk 10’da yer alan Santa Clause Köyü’nde, Noel Baba ile tanışarak onunla fotoğraf çektirme ve Noel Baba’nın posta ofisinden sevdiklerinize kartpostal gönderme şansına sahip olacaksınız. Serbest zamanınızda, oldukça geniş ve çeşitli mağazalardan alacağınız birbirinden özel ve farklı hediyeler ile sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Serbest zaman sonrası Tornio’ya geri dönüyoruz.

Arzu eden misafirlerimiz, öğleden sonra yine rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Kar Safarisi Turuna (Snowmobile Turu) katılabilirler. Kar safari turumuzda, Lapland’e özel kar motorları (snowmobile’lar) ile 2 saat boyunca donmuş göllerin üzerinde, ormanların arasında sürüş deneyimi fırsatınız olacaktır. Yeni yılda siz misafirlerimize bir sürprizimiz var; aynı gece içinde 2 farklı yılbaşı kutlama şansımız olacak. Yeni yıl parti ve gösterisi için önce Finlandiya-Tornio’daki kutlamaya katılacak ve ardından kısa bir yürüyüş ile İsveç tarafına geçerek, saat farkı nedeniyle 1 saat sonra yeniden bir kutlama yapacağız. Yeni yılın siz ve sevdiklerinize sağlık ve neşe getirmesi dileklerimiz ile....

Konaklama Tornio otelimizde.

* Santa Claus Köyü Turu Yetişkin: 65 € / kişi başı ve Çocuk (04-15 yaş) : 55 € / kişi başı

* Snowmobile (Kar Safarisi) Turu (1 araçta / 2 kişi olmak üzere ) 

* Yetişkin : 120 € / kişi başı ve Çocuk (04-15 yaş) : 75 € / kişi başı

4.Gün, Tornio – İstanbul
01 Ocak Pazartesi

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından havalimanına transfer ve saat 13.00’de Freebird Havayolları FHY 382 sefer sayılı uçuşu ile akşam üzeri 18:10'da İstanbul Atatürk Havalimanı’na varışımızda bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


UÇUŞ BİLGİLERİ:

Gidiş : 29 Aralık 2017 Cuma İstanbul -Kemi - IST-KEM FHY 831 Kalkış 10:00 – İniş 13:10

Dönüş : 01 Ocak 2018 Pazartesi Tornio- İstanbul - KEM-IST FHY 832 Kalkış 13:00 – İniş 18:10


Buluşma  

29 Aralık 2017 Cuma 06:30 İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar gidiş terminali


Sıkça Sorulan Sorular :


Lapland Turu çocuklar için uygun bir tur mudur?

Tüm Dünya’dan her sene bu dönemlerde aileleriyle birlikte yüzbinlerce çocuk misafir gelmektedir. Noel Baba ile tanışarak, başka yerde yaşanması zor deneyimler olan Ren Geyiği ve Husky’lerle vakit geçirme fırsatı, en önemli tercih sebebi olarak sayılabilir.

Havanın soğuk olması seyahati ne kadar etkilemektedir?

Hava sıcaklığı çok düşük ve devamlı kar üzerinde olacağınızdan buna göre kendi kıyafetlerinizi getirmeniz gerekir, ancak yapacağınız aktivitelerde sizlere özel termal kıyafetler verilecek olup bunlarla soğuk havadan etkilenmeyeceksiniz.

Kuzey ışıklarını görme garantimiz var mı?

Kuzey ışıkları bir doğa olayı olduğundan hiçbir şekilde bu ışıkları görme garantisi olamaz, ancak tur tarihimiz Kuzey Işıklarının en sık görüldüğü aylardan Ocak ve Şubat ayında olduğundan şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Sağlık : Finlandiya’ya girişlerde Türk vatandaşlarına herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır. Bölgelerin iyi restoranlarında yiyeceğimiz öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde sağlığınızı olumsuz şekilde etkileyecek bir sorunla karşılaşacağınızı düşünmüyoruz. Gezi boyunca musluk suyu içmemenizi, yalnızca ilk kez sizin tarafınızdan açılacak şişe suyu tüketmenizi öneriyoruz. 

Vize Bilgileri : Finlandiya Schengen Bölgesi’ne dahil bir ülkedir. Geçerli Schengen vizeniz ile bu ülkeye seyahat edebilirsiniz. Vizeniz yoksa, aşağıdaki bilgileri dikkate almanızı rica ederiz. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) sahipleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Finlandiya'ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Gezi Zamanlaması ve Finlandiya Hava Durumu hakkında Genel Bilgi : Finlandiya kar ve buz ile ünlenmesine karşın yaz ayları sıcak ve güneşli geçmektedir. Hatta zaman zaman ilkbahar ve sonbaharda umulduğundan daha sıcakolabilmektedir. Finlandiya, esas karlı ve buzlu zamanını Kasım’dan Mart’a kadar süren kış döneminde yaşar. Bu dönemde sıcaklıklar –20°C’ye kadar düşebilir. Ülkenin kuzey kesimlerinde bu süre Ekim’den Mayıs ortasına kadar uzayabilir. Finlandiya’da yaz ortasında güneş neredeyse hiç batmaz. 

Uçuş Süreleri : Programımız Türkiye’den hareket eden, mevcut tek direk uçuşlu program olup, İstanbul – Tornio : 4 saat 10 dakika ve Tornio – İstanbul: 4 saattir.

Para Birimi : Finlandiya Euro Bölgesi ülkelerindendir. Gezi için yanınıza Euro almanızı ve bunun küçük birimlerini de yanınızda bulundurmanızı öneriyoruz.

Saat Dilimi : Türkiye ile Finlandiya arasında 1 saat fark bulunmaktadır. Türkiye, Finlandiya’dan bir saat ileridedir.

Telefon Kullanımı : Tüm cep telefonu operatörleri eğer telefonunuz uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. 

Gezi için alınabilecek Kıyafet ve Gerekli Eşyalar : Finlandiya kışın oldukça soğuk olmaktadır. Bunun için yanınıza kalın bir mont / palto, yün kazaklar, polarlar, kalın pantolonlar, yün ya da polar eldiven, başlık ve atkı almanızı öneririz. Bunun dışında kar gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartlarını da getirebilirsiniz. Katıldığınız ekstra turlardaki gerekli olan özel kıyafetler tura katılacağınız gün tarafınıza verilecektir.

Yemek Kültürü : Fin yemekleri, tadanlara büyük lezzet keyfi yaşatır. Bu kentte, vejetaryen, deniz ürünleri, et yemekleri ve her türlü lezzet, tüm damak tatlarına göre hazırlanır. Kafeler, barlar, kulüpler ve çok sayıda diğer mekanlar müşterilerine her türlü içeceği sunar.

Elektrik : Finlandiya’da elektrik 220/230 volttur ve C tipi ikili ince yuvarlak ve F tipi ikili kalın yuvarlak prizler kullanılmaktadır. Prizlerin örnekleri http://localti.me/helsinki sitesinden görülebilir.

Alışveriş : Özellikle Santa Claus Village gezisinde hediyelik eşya, yöresel ürünler ve şarap alışverişi yapabilirsiniz.

Data Tur havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir. Yurtdışı gezilerinde en az 6 ay geçerli pasaport olması mecburidir. Uçağın ineceği şehre göre parkurlarda değişiklikler olabilir. Havayolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan Data Tur sorumlu tutulamaz. Data Tur gerekli gördüğü durumlarda, tur güzergâhını içeriği aynı kalmak koşuluyla değiştirme hakkını saklı tutar. Data Tur kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. Programlarda belirtilen geziler bazı nedenlerden dolayı belirtilen gün / günler dışında başka bir gün yapılabilir. Yerel otoriteler tarafından gezilmesine, gidilmesine herhangi bir sebeple izin verilmeyen gezi ya da turlar yapılmaz. Bu gezi ya da turların yapılamamasından Data Tur sorumlu tutulamaz. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup 3. yatak standart yataktan küçüktür. Çocuk indirimi sadece 2 yetişkin yanında kalan çocuklar için geçerlidir. Ekstra turlar minimum 20 kişi katıldığında belirtilen fiyatlar geçerlidir. Yetersiz katılım olması durumunda tur maliyetleri değişlik gösterebilir veya Data Tur ekstra turları yapmama hakkını saklı tutar.


Bu program Data Tur / Binrota işbirliği ile yapılmaktadır.


TUR FİYATI :


1. Alternatif : Hotelli Olof Tornio – 4****

2 Kişilik Odada Kişi Başı Paket Fiyat : 949

Single Oda Farkı : 299

0-02 Yaş : 50

02-12 Yaş : 799


2. Alternatif : Park Hotel Tornio – 4****

2 Kişilik Odada Kişi Başı Paket Fiyat : 899

Single Oda Farkı : 299

0-02 Yaş : 50

02-12 Yaş : 749


Avantajlı Eğlence Paketi :

Kayıt sırasında ödeme durumunda;

Kuzey Işıkları İzleme Turu + Husky Turu & Ren Geyiği Turu + Snow Caste Turu

Yetişkin için : 350 € yerine 335 €

Çocuk için : 310 € yerine 285 €Not : Finlandiya’da resmi otel yıldız sistemi bulunmadığından otellerimizdeki yıldız değerleri tarafımızdan dünya standartları temel alınarak verilmiştir.


Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :