+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Dr. Elif Çamlıkaya ile Kuzeyden Güneye Hindistan

23 Kasım Cumartesi 2019

Dr. Elif Çamlıkaya ile

Kuzeyden Güneye Hindistan

Delhi-Jaipur-Agra-Varanasi & Mumbai (Bombay)

23 Kasım - 1 Aralık 2019, 8 Gece - 9 Gün

 

Direk Uçuş ile & Herşey Dahil !!


Kuzey Hindistan’ın en çarpıcı şehirleri Jaipur, Delhi, Agra ve Varanasi’nin yanı sıra, ülkenin en büyük ve dünyanın 9. büyük şehri olan Mumbai’yi göreceğimiz, Dr. Elif Çamlıkaya rehberliğinde unutulmaz bir yolculuk…


Dr. Elif Çamlıkaya ile

Kuzeyden Güneye Hindistan

Delhi-Jaipur-Agra-Varanasi & Mumbai (Bombay)

23 Kasım - 1 Aralık 2019, 8 Gece - 9 Gün

 

Direk Uçuş ile & Herşey Dahil !!


Kuzey Hindistan’ın en çarpıcı şehirleri Jaipur, Delhi, Agra ve Varanasi’nin yanı sıra, ülkenin en büyük ve dünyanın 9. büyük şehri olan Mumbai’yi göreceğimiz, Dr. Elif Çamlıkaya rehberliğinde unutulmaz bir yolculuk…


İstanbul / Delhi
23 Kasım Cumartesi

23 Kasım Cumartesi akşamüzeri önceden belirlenen saatte İstanbul Havalimanında rehberimizle buluşma ve işlemlerin tamamlanmasının ardından, gece yolculuğu ile Delhi’ye hareket ediyoruz. Geceleme uçakta. Delhi / Jaipur
24 Kasım Pazar

Sabah 05 :15’de Delhi’ye varışımızda gümrük ve bagaj işlemlerimizi tamamlayarak, yerel rehberimiz ve tur aracımızla buluşuyoruz. Hindistan’a özgü şık karşılama sonrası, havaalanına yakın bir otelde kahvaltı molası veriyoruz. Kahvaltı sonrası enerjimizi toplamış olarak Rajasthan eyaletinin başkenti Jaipur’a hareket ediyoruz.

Yol şartlarına göre yaklaşık 4 saat (260 km.) süren bol seyirli ve keyifli yolculukla Jaipur’a varışımızda öğle yemeğimizi alıyor ve otelimize giriş yaparak, dinlenmeye çekiliyoruz.  

 

Akşam yemeği ve konaklama 5*Courtyard by Marriott, Jaipur veya benzeri otelde.

https://www.marriott.com/hotels/travel/jaimc-jaipur-marriott-hotel/Jaipur
25 Kasım Pazartesi

Kahvaltının ardından, Jaipur’a yalnızca 11km. mesafedeki Amber Kalesi'ne hareket ediyoruz.

1728’e kadar Kachhawa Rajput Maharajalığı’nın başkenti olan Amber Kalesi’nin bulunduğu tepeye filler üzerinde çıkıyoruz (filler herhangi bir etkinlik nedeniyle orada değilse, yerel araçla tepeye çıkılacaktır). Kale'de Sheesh Mahal (Aynalı Salon), Jai Mahal ve diğer avluları ziyaret ediyoruz.

Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada aldıktan sonra, günün ikinci yarısında Jaipur’u gezmeye başlıyoruz. Pembe şehir olarak da anılan Jaipur, Hindu şehircilik anlayışına göre planlanmış ve yapılmıştır. Bu planlamanın gereği olarak, Maharaja'ya ait olan saray, merkezde yer almaktadır. Gezimiz, Şehir Sarayı (City Palace) olarak bilinen saray-müzeyle devam ediyor. Müzedeki minyatür resimlerden oluşan mükemmel bir koleksiyon, kostüm ve cephanelik bölümleri görülmeye değer güzelliktedir...


18. yüzyılda Sawai Jai Singh tarafından yaptırılan ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Jantar Mantar Rasathanesi bir diğer durağımız olacak. Ardından, Hawa Mahal'ı (Rüzgarlar Sarayı) geziyoruz. Eşsiz, incelikli mimarisiyle bu etkileyici 5 katlı, 1000 pencereli yapıya ön cephesinden bakarken, sarayda yaşayan kadınların oymalı balkonları çevreleyen ince kafeslerin ardından dış dünyayı gizlice gözlediklerini hayal edebilirsiniz…

Günümüzü, Jaipur’daki önemli tapınaklardan biri olan Laksmi Narayan Tapınağı’nı ziyaret ederek tamamlıyoruz. Birla ailesi tarafından tanrı Vishnu ve eşi Laksmi adına yaptırılmış olan bu tapınak, mimari detayları ile Hinduizm ve diğer tüm dinlere saygı sembollerini taşır. Tapınak ziyaretimiz sonrası otelimize dönüyoruz.

 

Akşam yemeği ve konaklama 5*Courtyard by Marriott, Jaipur veya benzeri otelde.

https://www.marriott.com/hotels/travel/jaimc-jaipur-marriott-hotel/Jaipur / Agra
26 Kasım Salı

Kahvaltı sonrası otelimizden çıkış yaparak, Jaipur’dan ayrılıyor ve bir zamanlar Babür Devleti başkenti olan Agra’ya hareket ediyoruz.

Yaklaşık 4 saatlik (240km.) yolculukla Agra’ya varışımızda öğle yemeğimizi alıyor ve sonrasında otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. Otelde kısa tazelenme molasının ardından hayallerimizi süsleyen harika bir günü yaşamak üzere Agra şehir turumuza başlıyoruz! İlk olarak, Babür Sultanı Şah Cihan’ın sevgilisi Ercümend Banu Begüm (Mümtaz) için yaptırdığı dünyaca ünlü ve Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Taj Mahal’i ziyaret ediyoruz.


Beyaz mermer ve yarı kıymetli taşlarla bezenmiş olan bu şaheseri 20.000 işçi 17 yılda tamamlamıştır. Aşkın gücü ile büyüleyici Taj Mahal’i, türbe ve bahçelerini Elif Çamlıkaya’nın anlatımı eşliğinde geziyoruz. Anılarımızda yer alacak fotoğraflar çektikten sonra, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Agra Kalesi’ne hareket ediyoruz.

İlk olarak Babür Devleti döneminde yapılan ve her yeni imparatorun bir şeyler eklediği Agra Kalesi’ni, kale içinde yer alarak adeta peri masallarını anımsatan Sarayları, Diwan-i Khas ve birbirinden güzel Seyir Terasları’nı geziyoruz.

 

Akşam yemeği ve konaklama 5*ITC Mughal Hotel, Agra veya benzeri otelde.

https://www.itchotels.in/hotels/agra/itcmughal.htmlAgra - Delhi
27 Kasım Çarşamba

Kahvaltının ardından otelimizden çıkış yaparak Agra’ya veda ediyoruz.

Yaklaşık 4,5 saat (230km.) süren yolculukla Delhi’ye varışımızda öğle yemeğimizi alıyor ve  otelimize giriş yaparak odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa tazelenme molası sonrasında Eski ve Yeni Delhi’yi göreceğimiz şehir turumuza başlıyoruz.

17. yüzyılda Babür Sultanı Şah Cihan döneminde Yamuna Nehri kıyısında kurularak Babür Devleti’nin başkenti olan ve günümüzde Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kızıl Kale’yi dışarıdan gördükten sonra, Hindistan’ın en büyük camisi ve Babür Devleti’nin son büyük mimari eseri olan Cuma Mescidi'ni (Jama Masjid) ziyaret ediyoruz. Eski Delhi’nin alışveriş merkezi Chandni Chowk, caminin hemen yanındaki sokaklarda yer almaktadır... Mahatma Gandhi’nin öldürülmesinin ardından bedeninin yakıldığı ve anısına park olarak kullanılan Rajghat’ı, şehrin sembol anıtlarından Kutub Minar (Qutub Minar) ve Kuvvet-ül İslam Camii’ni geziyoruz. Sonrasında, Yeni Delhi ile turumuza devam ediyoruz.


Lutyen’in Delhisi olarak da bilinen ve İngiliz sömürgesi döneminin başkenti olan bölge, Eski Delhi ile tezat oluşturmaktadır. Savaşlar boyunca İngiliz ordusunda ölen Hint askerleri anısına yapılan Hindistan Kapısı Anıtı, Başbakanlık Sarayı ve Parlamento Binası otobüsle yapacağımız panoramik turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasında olacak.

 

Akşam yemeği ve konaklama 5*Novotel Aeorocity, Yeni Delhi bölgesindeki otelimizde.

https://www.accorhotels.com/tr/hotel-7560-novotel-new-delhi-aerocity/index.shtmlDelhi - Varanasi
28 Kasım Perşembe

Erken kahvaltı (veya paket kahvaltı) sonrası otelden ayrılarak, Delhi Havalimanı’ndan 08:15 iç hat seferi ile Varanasi’ye uçuyoruz.

9:40 civarı inişimizde, Varanasi Havalimanı’nda bizi karşılayan özel aracımızla Budizm inancının kurucusu Buddha’nın Gaya’da aydınlanma anına kavuştuktan sonra ilk vaazını verdiği Sarnath ile Varanasi turumuza başlıyoruz.

Sarnath dönüşü otel transferi, odalara yerleşme, kısa dinlenme molası ve öğle yemeği sonrasında rehberimiz eşliğinde İpek Atölyesi ziyareti yapıyoruz.

Atölye ziyaretinin ardından, Ganj nehri kenarına giderek, yılın 365 günü her akşam Dadaswamedh Gath’da düzenlenen büyüleyici Ganga Aarti Töreni’ni izleyerek Ganj nehrini selamlayacağız.

 

Akşam yemeği ve konaklama 5*Hotel Madin, Varanasi’de.

http://www.hotelmadin.com/

Varanasi - Mumbai
29 Kasım Cuma

Otelimizde aldığımız rahat bir uykunun ardından sabahın erken saatlerinde, Ganj Nehri kıyısında günün ilk ışıkları ile birlikte güneşin doğuşunu izlemek üzere Ghat bölgesine gidiyoruz… Hac ziyareti yapmak veya ölümü beklemek üzere Varanasi’ye gelenler ve sabah işine gitmeden önce burada ibadet eden şehir halkı gibi çok farklı sebeplerle yüzlerce insan sabah saatlerinde Ganj Nehri’ne girip suda ibadet ederek günü karşılar. Biz de, bu etkileyici ibadet şeklini Ganj Nehri üzerinde teknemizden izleyeceğiz.


Sabah turumuzun devamında Manikarnika ölü yakma alanını görerek, farklı bir deneyimi yaşamak üzere Manikarnika bölgesinden şehir merkezine kadar tarihi Varanasi’nin Gali denilen daracık sokaklarından yürüyerek otelimize dönerek kahvaltı yapıyoruz.

Kısa dinlenme sonrasında öğle yemeğini paket sandviç şeklinde otelimizden alarak, Varanasi havalimanına gidiyor ve 14:40 hareketli iç hat seferi ile Mumbai’ye uçuyoruz.

Varışımızda transfer aracımızla buluşarak, Mumbai otelimize giriş yapıyor odalarımıza yerleşiyoruz.

 

Akşam yemeği ve konaklama 5* Sun n Sand Beach Hotel, Mumbai’de.

http://www.sunnsandhotel.com/index.htm Mumbai
30 Kasım Cumartesi

Kahvaltı sonrası tam gün Mumbai şehir turumuza başlıyoruz.

İlk olarak, gidiş ve dönüşte takribi 1’er saatlik keyifli bir tekne yolculuğu ile ulaşacağımız Gharapuri Adası’na gidiyoruz. Varışımızda, adada bulunan Unesco Dünya Mirası 1200 yıllık Elephanta Mağaraları’nı göreceğiz. Toplam 7 adet mağaradan oluşan Elephanta Mağaraları, Lord Shiva kültürüne bağlı antik Hint sanatının mükemmel birer ifadesidir. Bu mağaraların 5 tanesi Hindu, 2 tanesi ise Budist mağarasıdır. Mağara ve tapınaklardaki taş oyması heykeller ise mükemmellikleri ve işçilikleri ile etkileyicidir. Yaratan, Muhafız ve Yok Edici'nin üçlülüğünü simgeleyen ünlü heykel de burada bulunmaktadır.

Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada alarak Kral George ve Kraliçe Mary’nin Hindistan’ı ziyaretleri anısına inşa edilen Gateway of India ile devam ediyoruz. Aynı zamanda endüstri ve ticaretin merkezi olan Mumbai, yoğun nüfusu ve hareketli yaşamı ile canlı bir şehirdir…

Panoramik şehir manzarasının tadına varacağımız Asılı Bahçeler ve Kamla Nehru Parkı ile Colaba Çarşısı (alışveriş molası), Flora Çeşmesi ve Marina Plajı, Gandhi Müzesi de bugün göreceğimiz yerler arasında olacak…

Turun devamında, dünyanın en büyük çamaşırhanesi Dhobi Ghat’da fotoğraf molası veriyoruz (giriş yapılmayacak). İçine sıcak su akan beton küvetlerden oluşan bu çamaşırhane, 1890 yılından bugüne aktif olarak çalışır durumdadır ve halen Mumbai’de bazı küçük otellerin ve hastanelerinin çamaşırlarını yıkamaya devam etmektedir.

Akşam yemeği ve konaklama 5* Sun n Sand Beach Hotel, Mumbai’de.

http://www.sunnsandhotel.com/index.htm

Mumbai - İstanbul
01 Aralık Pazar

Erken kahvaltı (veya otelden paket kahvaltı şeklinde) sonrası Mumbai ( Bombay) Havalimanı’na hareket ediyoruz.

Anılarla dolu güzel bir yolculuğun ardından THY Türk Havayolları 06:55 seferiyle İstanbul’a hareket ve aynı gün 11:30’da İstanbul'a varışımızda yeni rotalarda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.
Dr. Elif ÇAMLIKAYA Profesyonel Rehber

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğu yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğiyle tanıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciliği devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladı. Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye’de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğii sürdürmektedir. Hindistan’ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiği alan araştırması sonucunda yazdığı “Death Management in Hindu Varanasi” konulu teziyle 2015 yılında Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamladı

UÇUŞ BİLGİLERİ:


Gidiş : 23 Kasım 2019 Cumartesi İstanbul Havalimanından THY TK 716 sayılı 20:55 seferi ile hareket ve 24 Kasım Pazar sabahı 05:15 Delhi varış.


Dönüş : 1 Aralık 2019 Pazar Mumbai Bombay Havalimanından THY TK 721 sayılı 06:55 seferi ile hareket ve aynı gün 11:30’da İstanbul varış.


Buluşma :

23 Kasım 2019, Cumartesi günü 17:45’ de İstanbul Havalimanı Dış Hatlar, THY kontuarı. 

NOTLAR:

 • Belirtilen fiyat sınırlı kontenjan için belirlenmiştir. Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen danışınız.


Hindistan Vizesi :

 

Hindistan'ın Türk vatandaşları için vize uygulaması vardır ve parmak izi sistemine geçmiştir. Kişisel başvuru gerekmektedir. Hindistan Büyükelçiliği web sayfasında eksiksiz dolduracağınız başvuru formunun çıktısı ile elçilik ya da konsolosluktan randevu almanız ve şahsen gitmeniz gerekmektedir.

Hindistan randevu süreleri uzun terminlerle verilmektedir, dolayısıyla Aralık ayı içinde vize randevu talebinin yapılmış olmasını öneriyoruz.

Gezi süresinin sonundan itibaren 6 ay geçerli olan pasaportunuz, başvuru formunuz, acentemizin tur ve uçak rezervasyon bilgilerini sabah teslim edip aynı gün öğleden sonra vizenizi alabilirsiniz.

Vize ücreti en son 100 US $ civarında idi, değişebilmektedir. Net rakamı lütfen önceden danışınız;  şahsi vize görüşmesi sırasında konsolosluğa direk olarak elden vereceğiniz vize ücretinin net tutar olarak hazır edilmesi gereklidir, konsoloslukta para bozmuyorlar.

*Acentemiz vize konusunda destek vermektedir.

Zorunlu durumlarda tur programında ve detaylarında değişiklik yapılabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada kişibaşı: 2980 Euro

Tek kişilik oda farkı: 540 Euro


Fiyata Dahil Olanlar :

 • Türk Havayolları ile İstanbul - Delhi ve Mumbai (Bombay) - İstanbul gidiş-dönüş dış hat uçak bileti
 • Yerel Havayolları ile Delhi-Varanasi ve Varanasi-Mumbai (Bombay) arasında 2 adet iç hat uçuş bileti
 • Tur boyunca gruba özel konforlu ve klimalı araç (Volvo) ile tüm transferler ve turlar
 • Toplam 7 Gece : 5*Otellerde kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama
 • İlk gün Delhi’ye varışımızda 5*otelde kahvaltı
 • Tüm akşam yemekleri : Konaklama yapılan otellerde dahil
 • Tüm öğle yemekleri : Program akışına uygun otel ve/veya yerel lokantalarda
 • Programda belirtilen tüm turlar (ekstra tur yoktur) dahil
 • Jaipur’da Amber Kalesi’ne fillerle (veya jeep ile) çıkış
 • Ganj Nehri’nde tekne gezisi (Varanasi)
 • Elephanta Adası’na gidişte 1 saat ve dönüşte 1 saat tekne ile ulaşım (Mumbai)
 • Profesyonel Rehber Dr. Elif Çamlıkaya ile gezme ayrıcalığı
 • Yerel rehberlik hizmeti (İngilizce)
 • Programda belirtilen tüm müze ve girişler dahil
 • Araç içi günlük 2 şişe su ikramı
 • Geleneksel Hindistan karşılaması ve sürprizler
 • Tüm otel ve lokanta bahşişleri
 • Zorunlu seyahat sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Yemeklerde ve molalarda alınan ekstralar, içecekler
 • Tüm kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • İsteğe bağlı şoför ve yerel rehber bahşişleri
 • Yurtdışı çıkış harcı  
 • Vize ücretleri 

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : 

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres: Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul     

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :