+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kastamonu-Sinop-Azdavay-Pınarbaşı

02 Mayıs Perşembe 2019

Kastamonu-Sinop-Azdavay-Pınarbaşı

Otobüsle Yerel Kültür, Tarih ve Doğa Gezisi

Profesyonel Rehber Ozan Can Bahçe ile 

Bahar döneminin çiçeklenen renkleri, eşsiz doğası, dağları, kanyonları, tipik mimarisi, özgün müzeleri, çeşitli ve leziz mutfağı ile Kastamonu'yu ve mavinin en güzel tonlarındaki denizi, birbirinden özel koylarıyla şirin Karadeniz’in en güzel sahil şehirlerinden Sinop'u keşfedeceğimiz bir yolculuk… 

Nasrullah Meydanı ve Camii, Liva Paşa Konağı, Etnoğrafya Müzesi, Münire Medresesi, El Sanatları Çarşısı, Şapka Müzesi, Mahmut Bey Cami, Alaaddin Camii, Pervane Medresesi, Horma Kanyonu, Sinop Cezaevi ve Kalesi, Akliman ve Hamsilos koyu bu turumuzda göreceğimiz yerler arasında olacak!


Kastamonu-Sinop-Azdavay-Pınarbaşı

Otobüsle Yerel Kültür, Tarih ve Doğa Gezisi

Profesyonel Rehber Ozan Can Bahçe ile 

Bahar döneminin çiçeklenen renkleri, eşsiz doğası, dağları, kanyonları, tipik mimarisi, özgün müzeleri, çeşitli ve leziz mutfağı ile Kastamonu'yu ve mavinin en güzel tonlarındaki denizi, birbirinden özel koylarıyla şirin Karadeniz’in en güzel sahil şehirlerinden Sinop'u keşfedeceğimiz bir yolculuk… 

Nasrullah Meydanı ve Camii, Liva Paşa Konağı, Etnoğrafya Müzesi, Münire Medresesi, El Sanatları Çarşısı, Şapka Müzesi, Mahmut Bey Cami, Alaaddin Camii, Pervane Medresesi, Horma Kanyonu, Sinop Cezaevi ve Kalesi, Akliman ve Hamsilos koyu bu turumuzda göreceğimiz yerler arasında olacak!


İstanbul - Kastamonu
02 Mayıs Perşembe

Buluşma noktalarından belirtilen saatlerde hareketle ve güzergah üzerinde kısa çay-kahve molaları ile saat 13:00 civarında Kastamonu’ya varıyoruz.

 

Kastamonu şehir merkezinde serbest öğle yemeği molası sonrasında, aracımızla 30 dk. mesafedeki Daday’a hareket ediyoruz. Daday’da, tur boyunca konaklayacağımız ve ‘Tatil ve Yaşam Kasabası’ konsepti ile seveceğiniz İksir Resort Town otelimize varışımızda odalarımıza yerleşme ve kısa tazelenme molası yapıyoruz.

 

Günün ikinci yarısında, Kastamonu Şehir Turu'muzu yapıyoruz. İlk durağımız olan Kent Tarihi Müzesi'nin ardından, Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki tarihi doku, Şehit Şerife Bacı Anıtı'nı görerek Nasrullah Köprüsü'nden şehrin daha eski bölümüne geçiyoruz. Nasrullah Meydanı ve Camii, Liva Paşa Konağı ve Etnoğrafya Müzesi ve Münire Medresesi bugün göreceğimiz yerler arasında... 

 

Kastamonu'da, “şak şak tezgâh” olarak adlandırılan ilkel tezgâhların sayısı Osmanlı döneminde 30.000’lere kadar çıkmıştır. Yüzyıl başındaki makineleşmeyle birlikte, basma, patiska ve kumaş üretiminin daha seri hale gelmesi, tezgâhların birçoğunun kapanmasına yol açmış ve neredeyse durma noktasına gelen el dokumacılığı, son yıllardaki desteklerle yeniden canlanma göstermektedir. Günümüzde, Kastamonu ve ilçelerinde toplam 1000 dolayında dokuma tezgâhında, Kastamonu’ya özgü geleneksel el dokumaları üretilmektedir. Eskiden önemli zanaat dalları olan koşumculuk, semercilik, keçecilik, urgancılık, demircilik, dericilik ise değişen yaşam ve ekonomi şartlarına yenilerek, hemen hemen yok olmuştur. Bu sanatların örneklerini, Etnoğrafya Müzesi haline getirilen Liva Paşa Konağı’nda göreceğiz.

El sanatları Çarşısı'nda vereceğimiz serbest çay ve alışveriş molası sonrasında akşamüstü otelimize dönüş ve dinlenme. 

Akşam yemeği ve konaklama İksir Resort Town otelimizde.

http://www.iksirresorttown.com


Kastamonu - Sinop
03 Mayıs Cuma

Sabah kahvaltısı sonrasında aracımızla Sinop’a hareket ediyoruz. Yol üzerinde vereceğimiz kahve molası ile yaklaşık 2 saat sürecek, muhteşem doğa manzaraları eşliğinde neşeli bir yolculukla Sinop’a varıyoruz. Sinop Kalesi, Eski Sinop Cezaevi, Alaaddin Camii, Pervane Medresesi, Arkeoloji ve Etnoğrafya Müze’sini geziyoruz.

Tercihe bağlı olarak, meşhur Sinop mantısı veya taze Karadeniz balıklarıyla serbest öğle yemeğinin ardından, Sinop şehir merkezinde alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Günümüzün ikinci yarısında, aracımızla Akliman ve Hamsilos Koyu ile Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun Feneri'ni görerek, akşam saatlerinde otelimizde oluyoruz. 

Akşam yemeği ve konaklama İksir Resort Town otelimizde.

http://www.iksirresorttown.com


Kastamonu
04 Mayıs Cumartesi

Kahvaltı sonrası, Kastamonu içi ve çevresinde gezimize devam ediyoruz. Aracımızla önce Kastamonu Kalesi’ne çıkıyor ve tarihi evleri ile şehri tepeden kuşbakışı seyrediyoruz. Kaleden aşağı yürüyerek iniyor ve tarihi şehir merkezinin sokaklarında kayboluyoruz. Yürüyüşümüz sırasında göreceğimiz Kastamonu'nun kendine özgü mimarisiyle günümüze kadar korunmuş yüzlerce ev, konak, cami ve türbeleri ile büyüleniyoruz. Genellikle üç katlı ve bahçeli olan Kastamonu Konakları’nda, birinci kat, Safranbolu Evleri’nde olduğu gibi sağır değildir. Tamamen sokağa açık ve evin hanımının günlük kullanım ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. İkinci kat, ailenin yaşam alanı, üçüncü katlar ise konuklar için, özellikle hatırlı ve yatılı konuklar içindir. Kastamonu ev mimarisi büyük ölçüde ahşaptır ve son derece ince bir zevk ürünü mimari bezemeler vardır. Kastamonu’nun bir başka geleneksel sanatı olan bakırcılık, eski bakırcılar çarşısında varlığını sürdürmektedir. Güzergah üzerinde şehrin en büyük ve en eski camii olan Atabeygazi Camii’ni görüyor, ardından en büyük külliye olan Yakupağa Külliyesi’ni geziyoruz. Cami, Medrese, Türbe ve Deve Hanından oluşan İsmailbey Külliyesi’ni de görerek şehir merkezi turumuzu tamamlıyor ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz…

Öğle yemeği sonrasında, aracımızla 17km. mesafedeki Kasaba Köyü’ne hareket ediyoruz. Burada, 650 yıldır hemen hiç bozulmadan korunmuş ahşap yapısı ve renkli kalem işleriyle dünyada eşi olmayan 14. yüzyıldan kalma Candaroğlu yapısı Mahmut Bey Cami’ni görüyoruz.

Turumuza Kastamonu Vedat Tek Kültür Merkezi ile devam ediyoruz. Valiliğe bağlı bu eski restorasyon merkezi, günümüzde bir müzeler kompleksi olarak hizmet vermekte ve Türkiye’nin ilk ve tek Şapka Müzesi, Dantel, Bebek ve Silah Müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. Tur bitiminde otele dönüş.

Akşam yemeği ve konaklama İksir Resort Town otelimizde.

http://www.iksirresorttown.com Kastamonu –Azdavay – Pınarbaşı - İstanbul
05 Mayıs Pazar

Turumuzun bu son gününde, kahvaltı sonrasında otelimizden bavullarımızla birlikte ayrılıyor ve aracımızla Küre Dağları’nın kalbine doğru yolculuğumuza başlıyoruz. 
Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde, Türkiye’nin tek Panparks üyesi olarak koruma altına alınan eşsiz doğa içinde harika bir gün bizi bekliyor… 

Yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası ilk durağımız olan Azdavay'da kısa bir mola veriyoruz. Kasabanın şirin çay bahçesinde çay / kahve molası sonrası, Aşıklar Köprüsü'nde fotoğraf alıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Azdavay’ın ünlü doğal balını ve ıhlamurunu alabilirler. Ardından, yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla Pınarbaşı’na varışımızda ilk olarak Horma Kanyonu’na gidiyoruz. Kanyonun içinde çağlayarak akan derenin üzerine kurulan 3,5 km.lik asma köprü üzerinde zevkli bir yürüyüş yapıyoruz.

Pınarbaşı'nda yerel bir işletmede alacağımız serbest öğle yemeği sonrasında Ilıca Şelalesi’nde keyifli bir yürüyüş yaparak, şelale manzarası eşliğinde mangal kömürüyle yanan semaverde çaylarımızı yudumluyoruz. 
Mola sonrasında aracımızla İstanbul’a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Karabük, Gerede ve Bolu üzerinden, molalarla akşam geç saatlerde İstanbul’a varışımızda bir sonraki turumuzda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz.


Ozan Bahçe Profesyonel Rehber

Ozan Can Bahçe : 1980, Edirne doğumlu olan Ozan Bahçe Yeditepe Üniversitesi Sistem Mühendisliği mezunudur. Halen, Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi ve İstanbul Üniversitesi Tarih bölümlerinde eğitimine devam etmektedir. 
Yaklaşık 10 yıl boyunca turizm sektöründe farklı firma ve departmanlarda deneyim kazanarak 2009 yılından itibaren profesyonel rehberlik yapmaya başlamıştır.
Butik ve organize gruplar ile kültür gezileri, tematik turlar ve incentive organizasyonlarda  aktif olarak çok sevdiği rehberlik mesleğine devam etmektedir.

ULAŞIM BİLGİSİ: Gruba özel otobüs veya midibus

BULUŞMA : 

2 Mayıs Çarşamba sabahı 07:00’de Beşiktaş Conrad Otel önü ve
07:30’da Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı

NOTLAR:

     • Kesin rezervasyon %30 ( 590 TL ) ön ödeme ile gerçekleşir.
     • Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen arayınız.
     • Müze Kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
     • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

     TUR FİYATI:

     İki kişilik odada kişibaşı : 1980 TL

     Single farkı : 270 TL

      


     Tur Fiyatına Dahil Olanlar : 

     • İstanbul-Kastamonu/Sinop-İstanbul arası ve tur boyunca gruba özel lüks araç
     • İksir Resort Town otelde, 3 Gece Yarım Pansiyon konaklama
     • Otelde alınacak 3 akşam yemeği dahil ( içecekler hariç)
     • Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
     • Zorunlu Seyahat Sigortası


     Fiyata Dahil Olmayanlar : 

     • Öğle yemekleri hariç (uygun yerel lokantalarda alınacaktır.)
     • Molalarda, yemeklerde ve otelde alınacak ekstralar, içecekler, kişisel harcamalar
     • Müze ve Ören yeri girişleri ( lütfen müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.)

     Otel Adı : Kastamonu Konakları

     Web Sitesi : http://kastamonukonaklari.com

     Otel Türü : Butik Otel

     Otel Konumu : Kastamonu

     DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

      

     1-)TARAFLAR

     1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

     DATA TUR

     DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

     Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

     0212-234 87 12

                                   

     1.2.             TÜKETİCİ            


     AD/SOYAD        

     T.C. KİMLİK NO

     ADRES               

     İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


     KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

     İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

     Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

     1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

      

     1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

      

     2-) KONU

     İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


     3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

     3.1. SÜRESİ

     Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

     3.2. NİTELİKLERİ

     TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

     3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

      

     4-) SÖZLEŞME FİYATI    

     4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

     4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

     4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

     4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

      

     5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

     5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

     5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

     5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

      

     6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

     7-) GENEL HÜKÜMLER

     7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

     7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

     a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

     b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

     7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

     Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

     7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

     7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

     7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

     7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

     8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

     8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

     a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

     b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

     c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

     8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


     9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

     9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

     9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

      

     10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

     10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

     a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

     b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

     c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

     10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

     10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

     10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

     10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

     10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

     10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

      

     11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

     11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

     a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

     b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

     c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

     ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

     d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

     11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

     12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

     13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

     14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

      

     İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

     a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
     b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
     c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
     d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
     f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

     SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

     BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

     Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

     İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

     Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

     Telefon: 0212 234 8712

     Fax       :  0212 234 8711

     E-mail :

     İmza  :