+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kastamonu-Sinop-Azdavay- Pınarbaşı

26 Ekim Cumartesi 2019

Kastamonu-Sinop-Azdavay-Pınarbaşı
- Otobüsle Yerel Kültür, Tarih ve Doğa Gezisi –

26 - 29 Ekim 2019 / 3 Gece - 4 Gün 
Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

Sonbahar döneminin yeşilden sarıya dönen renkleri, eşsiz doğası, dağları, kanyonları, tipik mimarisi,özgün müzeleri, leziz mutfağı ile Kastamonu ve mavinin en güzel tonlarındaki denizi, birbirinden özelkoylarıyla Karadeniz’in en güzel sahil şehirlerinden Sinop'u keşfedeceğimiz bir yolculuk…Nasrullah Meydanı ve Camii, Liva Paşa Konağı, Etnoğrafya Müzesi, Münire Medresesi, El SanatlarıÇarşısı, Şapka Müzesi, Mahmut Bey Cami, Alaaddin Camii, Pervane Medresesi, Horma Kanyonu, SinopCezaevi ve Kalesi, Akliman ve Hamsilos koyu bu turumuzda göreceğimiz yerler arasında olacak!

Kastamonu-Sinop-Azdavay-Pınarbaşı
- Otobüsle Yerel Kültür, Tarih ve Doğa Gezisi –

26 - 29 Ekim 2019 / 3 Gece - 4 Gün 
Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

Sonbahar döneminin yeşilden sarıya dönen renkleri, eşsiz doğası, dağları, kanyonları, tipik mimarisi,özgün müzeleri, leziz mutfağı ile Kastamonu ve mavinin en güzel tonlarındaki denizi, birbirinden özelkoylarıyla Karadeniz’in en güzel sahil şehirlerinden Sinop'u keşfedeceğimiz bir yolculuk…Nasrullah Meydanı ve Camii, Liva Paşa Konağı, Etnoğrafya Müzesi, Münire Medresesi, El SanatlarıÇarşısı, Şapka Müzesi, Mahmut Bey Cami, Alaaddin Camii, Pervane Medresesi, Horma Kanyonu, SinopCezaevi ve Kalesi, Akliman ve Hamsilos koyu bu turumuzda göreceğimiz yerler arasında olacak!

İSTANBUL – KASTAMONU 
26 Ekim Cumartesi

Buluşma noktalarından belirtilen saatlerde hareketle ve güzergah üzerinde kısa çay-kahve molaları ile saat 13:00 civarında Kastamonu’ya varıyoruz.  

Kastamonu şehir merkezinde serbest öğle yemeği molası sonrasında, Kastamonu Şehir Turu'muzu yapıyoruz. İlk durağımız olan Kent Tarihi Müzesi'nin ardından, Cumhuriyet Meydanı ve çevresindeki tarihi doku, Şehit Şerife Bacı Anıtı'nı görerek Nasrullah Köprüsü'nden şehrin daha eski bölümüne geçiyoruz. Nasrullah Meydanı ve Camii, Liva Paşa Konağı ve Etnoğrafya Müzesi ve Münire Medresesi bugün göreceğimiz yerler arasında... 

Kastamonu'da, “şak şak tezgâh” olarak adlandırılan ilkel tezgâhların sayısı Osmanlı döneminde 30.000’lere kadar çıkmıştır. Yüzyıl başındaki makineleşmeyle birlikte, basma, patiska ve kumaş üretiminin daha seri hale gelmesi, tezgâhların birçoğunun kapanmasına yol açmış ve neredeyse durma noktasına gelen el dokumacılığı, son yıllardaki desteklerle yeniden canlanma göstermektedir. Günümüzde, Kastamonu ve ilçelerinde toplam 1000 dolayında dokuma tezgâhında, Kastamonu’ya özgü geleneksel el dokumaları üretilmektedir. Eskiden önemli zanaat dalları olan koşumculuk, semercilik, keçecilik, urgancılık, demircilik, dericilik ise değişen yaşam ve ekonomi şartlarına yenilerek, hemen hemen yok olmuştur. Bu sanatların örneklerini, Etnoğrafya Müzesi haline getirilen Liva Paşa Konağı’nda göreceğiz. 

El sanatları Çarşısı'nda vereceğimiz serbest alışveriş ve çay/kahve molası sonrasında otelimize giriş yaparak dinlenmeye çekiliyoruz. 

Fiyata dahil akşam yemeğimizi (ekstralar ve içecekler hariç) özgün lezzetleri ile konak otelimizde alıyoruz. 

Akşam yemeği ve konaklama Uğurlu Konağı, Kastamonu’da.


KASTAMONU
27 Ekim Pazar

Kahvaltı sonrası, valizlerimizi tur aracına yükleyerek otelden ayrılıyoruz.  

Bugün Kastamonu içi ve çevresinde gezimize devam ediyoruz. Aracımızla önce Kastamonu Kalesi’ne çıkıyor ve tarihi evleri ile şehri tepeden kuşbakışı seyrediyoruz. Kaleden aşağı yürüyerek iniyor ve tarihi şehir merkezinin sokaklarında kayboluyoruz. Yürüyüşümüz sırasında göreceğimiz Kastamonu'nun kendine özgü mimarisiyle günümüze kadar korunmuş yüzlerce ev, konak, cami ve türbeleri ile büyüleniyoruz. Genellikle üç katlı ve bahçeli olan Kastamonu Konakları’nda, birinci kat, Safranbolu Evleri’nde olduğu gibi sağır değildir. Tamamen sokağa açık ve evin hanımının günlük kullanım ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir. İkinci kat, ailenin yaşam alanı, üçüncü katlar ise konuklar için, özellikle hatırlı ve yatılı konuklar içindir. Kastamonu ev mimarisi büyük ölçüde ahşaptır ve son derece ince bir zevk ürünü mimari bezemeler vardır. Kastamonu’nun bir başka geleneksel sanatı olan bakırcılık, eski bakırcılar çarşısında varlığını sürdürmektedir. Güzergah üzerinde şehrin en büyük ve en eski camii olan Atabeygazi Camii’ni görüyor, ardından en büyük külliye olan Yakupağa Külliyesini geziyoruz. Cami, Medrese, Türbe ve Deve Hanından oluşan İsmailbey Külliyesini de görerek şehir merkezi turumuzu tamamlıyor ve öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz…

Öğle yemeği sonrasında, Kastamonu Vedat Tek Kültür Merkezi ile turumuza devam ediyoruz. Valiliğe bağlı bu eski restorasyon merkezi, günümüzde bir müzeler kompleksi olarak hizmet vermekte ve Türkiye’nin ilk ve tek Şapka Müzesi, Dantel, Bebek ve Silah Müzelerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Turumuz, Kastamonu’ya 17 km. mesafedeki Kasaba Köyü ile devam ediyor. Burada, 650 yıldır hemen hiç bozulmadan korunmuş ahşap yapısı ve renkli kalem işleriyle dünyada eşi olmayan 14. yüzyıldan kalma Candaroğlu yapısı Mahmut Bey Cami’ni görüyoruz.  

Tur bitiminde yaklaşık 20 km. mesafedeki Daday’a hareket ediyoruz.  

Daday’da, ‘Tatil ve Yaşam Kasabası’ konsepti ile seveceğiniz İksir Resort Town otelimize varışımızda odalarımıza yerleşme ve kısa tazelenme molası yapıyoruz.

Fiyata dahil akşam yemeği ve konaklama İksir Resort Town otelimizde. 

DADAY – SİNOP
28 Ekim Pazartesi

Sabah kahvaltısı sonrasında Sinop’a hareket ediyoruz.  

Yol üzerinde vereceğimiz kahve molası ile yaklaşık 2 saat sürecek, muhteşem doğa manzaraları eşliğinde neşeli bir yolculuk sonrası Sinop’a varıyoruz.  

Sinop Kalesi, Eski Sinop Cezaevi, Alaaddin Camii, Pervane Medresesi, Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesini geziyoruz. 

Meşhur Sinop mantısı veya taze Karadeniz balıklarıyla serbest öğle yemeğinin ardından, Sinop şehir merkezinde alışveriş için kısa serbest zaman veriyoruz. Turumuzun devamında, Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun Feneri'ni geziyoruz. 

Yol ve hava durumu ile grubun temposuna bağlı olarak planımız, Akliman veya Hamsilos koylarını da görebilmek… Tur bitiminde yaklaşık 2 saatlik yolculukla Daday’a dönüyoruz.

Fiyata dahil aşam yemeği ve konaklama İksir Resort Town otelimizde.


KASTAMONU - AZDAVAY - PINARBAŞI - İSTANBUL
29 Ekim Salı

Kahvaltı sonrasında otelimizden valizlerle birlikte çıkış yaparak, Küre Dağları’nın kalbine doğru yolculuğumuza başlıyoruz…  Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde, Türkiye’nin tek Panparks üyesi olarak koruma altına alınan eşsiz doğa içinde harika bir gün bizi bekliyor… 

Yaklaşık bir saatlik yolculuk sonrası ilk durağımız olan Azdavay'da kısa bir mola veriyoruz. Kasabanın şirin çay bahçesinde çay / kahve molası vererek Aşıklar Köprüsü'nde fotoğraf çekiyoruz. Arzu eden misafirlerimiz Azdavay’ın ünlü doğal balını ve ıhlamurunu alabilirler. Ardından, yarım saatlik yolculukla Pınarbaşı’na varışımızda ilk olarak Horma Kanyonu’na gidiyoruz. Kanyonun içinde çağlayarak akan derenin üzerine kurulu olan 3,5 km.lik asma köprü üzerinde Sonbahar’ın kızıldan sarıya dönen muhteşem renk skalasını izleyerek zevkli bir yürüyüş yapıyoruz. 

Pınarbaşı'nda yerel bir işletmede alacağımız serbest öğle yemeği sonrasında Ilıca Şelalesi’nde yürüyüş yapıyor ve mangal kömürüyle yanan semaverde çaylarımızı yudumluyoruz.  Mola sonrasında aracımızla İstanbul’a dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Karabük, Gerede ve Bolu üzerinden, molalarla akşam geç saatlerde İstanbul’a varışımızda bir sonraki turumuzda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz.

Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

Buluşma : 26 Ekim 2019, Cumartesi

07:00 İncirli Alfemo önü (Eski Boyner Mağazası)
07:15 Mecidiyeköy Yapı Kredi Bankası önü (Doğtaş Mobilya yanı)
07:30 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı önü


  Notlar :


  • Kesin rezervasyon %30 ( 590 TL ) ön ödeme ile gerçekleşir. 
  • Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen arayınız.
  • Müze Kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
  • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
   • Tur Fiyatı : 
    İki kişilik odada kişibaşı: 1980 TL
    Single farkı: 270 TL

    Tur Fiyatına Dahil Olanlar: 
    • İstanbul-Kastamonu/Sinop-İstanbul arası ve tur boyunca gruba özel lüks araç
    • Uğurlu Konakları, Kastamonu’da 1 Gece tarım Pansiyon Konaklama
    • İksir Resort Town otelde, 2 Gece Yarım Pansiyon Konaklama
    • Otellerde alınacak 3 akşam yemeği (ekstralar ve içecekler hariç)
    • Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
    • Zorunlu Seyahat Sigortası

    Fiyata Dahil Olmayanlar : 
    • Öğle yemekleri (uygun yerel lokantalarda alınacaktır.)
    • Molalarda, yemeklerde alınacak ekstralar ve içecekler
    • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
    • Müze ve Ören yeri girişleri ( lütfen müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.)

  Otel Adı : Uğurlu Konağı

  Web Sitesi : http://kastamonukonaklari.com/

  Otel Türü : 4 Yıldız

  Otel Konumu :

  Whatsapp