+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kapadokya’nın Arka Bahçesi: Niğde

18 Ekim Cuma 2019

KAPADOKYA’NIN ARKA BAHÇESİ : NİĞDE
Gümüşler Manastırı ile Yepyeni ve Özgün Rota!!

18 – 20 Ekim 2019
Profesyonel Rehber Murat Yankı ile
Niğde-Ulukışla-Bor-Fertek-Aravan-Gümüşler Manastırı-Kaletepe-Konaklı

Etrafı sıra dağlarla çevrili ve yaklaşık 1300 mt. yükseklikte konumlanan Niğde ve civarını, Sonbahar döneminde gezmek oldukça keyiflidir…

Niğde, Kapadokya'nın başkentidir. Hitit imparatorluk dönemi metinlerine baktığımızda, Kapadokya olarak Nahita adını görürüz ki bu günümüzün Niğde'sidir. Orası ay tanrıçası Anahita'nın toprağıdır. Niğde, Kapadokya bölgesinin Roma dönemi tarihini, Anadolu'nun tek antik dönem olimpik yüzme havuzu ve su kemerleriyle karşımıza çıkarmaktan başka, tüm Kapadokya'nın en güzel manastır kompleksi olan Gümüşler Manastırı'nı da bize sunar. Anadolu'nun en güzel Selçuklu akropollerinden biri de Niğde Kalesi’dir. Tüm bu tarihsel zenginlik Niğde'de daha sonraki dönemlerde kendini son derece zengin ve aydın bir Anadolu Türk ve Rum aristokrasisiyle de göstermeyi sürdürmüştür…KAPADOKYA’NIN ARKA BAHÇESİ : NİĞDE
Gümüşler Manastırı ile Yepyeni ve Özgün Rota!!

18 – 20 Ekim 2019
Profesyonel Rehber Murat Yankı ile
Niğde-Ulukışla-Bor-Fertek-Aravan-Gümüşler Manastırı-Kaletepe-Konaklı

Etrafı sıra dağlarla çevrili ve yaklaşık 1300 mt. yükseklikte konumlanan Niğde ve civarını, Sonbahar döneminde gezmek oldukça keyiflidir…

Niğde, Kapadokya'nın başkentidir. Hitit imparatorluk dönemi metinlerine baktığımızda, Kapadokya olarak Nahita adını görürüz ki bu günümüzün Niğde'sidir. Orası ay tanrıçası Anahita'nın toprağıdır. Niğde, Kapadokya bölgesinin Roma dönemi tarihini, Anadolu'nun tek antik dönem olimpik yüzme havuzu ve su kemerleriyle karşımıza çıkarmaktan başka, tüm Kapadokya'nın en güzel manastır kompleksi olan Gümüşler Manastırı'nı da bize sunar. Anadolu'nun en güzel Selçuklu akropollerinden biri de Niğde Kalesi’dir. Tüm bu tarihsel zenginlik Niğde'de daha sonraki dönemlerde kendini son derece zengin ve aydın bir Anadolu Türk ve Rum aristokrasisiyle de göstermeyi sürdürmüştür…İstanbul - Adana, Ulukışla - Bor - Niğde
18 Ekim Cuma

18 Ekim Cuma sabahı 10:00 civarı Adana Havalimanı’na varışımızda, İstanbul dışından katılan misafirlerimiz ve tur aracımızla buluşarak, Toroslar ve dağlık bölgelerden geçerek muhteşem yol manzaralar eşliğinde Niğde istikametine hareket ediyoruz.
İç Anadolu Bölgesi’nin “Orta Kızılırmak” olarak adlandırılan kesiminde yer alan Niğde, Asur, Hitit, Firig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini ve kültürel sentezini günümüze kadar korumayı başarabilmiş nadir kentlerimizden biridir.
Güzergah üzerinde sabah kahvelerimizi içtikten sonra, yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla Niğde’nin Ulukışla ilçesinde yer alan Öküz Mehmet Paşa Külliyesi ile turumuza başlıyoruz. Aslen Ulukışlalı olan Öküz Mehmet Paşa’nın yaptırdığı Külliye, halk arasında Paşa Hanı, Kışla, Ulukışla Kervansarayı olarak bilinir. Ulukışla ilçesinin adı da bu kervansaraydan gelmektedir. Külliye, Türk Edebiyatının tanınmış şairlerinden Faruk Nafiz Çamlıbel'in “Han Duvarları” adlı şiirine de ilham kaynağı olmuştur…
Serbest öğle yemeğimizi Niğde şehir merkezinde yerel bir lokantada alıyoruz.
Günün ikinci yarısında, yaklaşık 40 dakikalık bir yolculukla, Kapadokya’nın eski başkenti Tyana Antik Kenti’ne varıyor ve Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinde yer alan Tyana Antik Kenti ve tarihi Su Kemerleri’ni geziyoruz. Bor ilçesine bağlı Bahçeli beldesi ile turumuza devam ederek, Tarihi Roma Havuzu (dünyanın ilk olimpik yüzme havuzu)nu görüyoruz.
Tur bitiminde, akşamüzeri saatlerinde Niğde şehir merkezi otelimize dönerek otelimize giriş yapıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz.
Akşam yemeği ve konaklama 4* Ramada by Wyndam Hotel, Niğde’de yarım pansiyon konaklama
Niğde - Fertek - Aravan
19 Ekim Cumartesi

Kahvaltı sonrasında, Niğde Şehir Turu ile günümüze başlıyoruz.
Son derece aydın bir Anadolu Türk ve Rum aristokrasisiyle zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Niğde’de göreceğimiz yerler :
Alaaddin Camii: Kale bölgesinde konumlanan cami taş işçiliği ve orijinal mimarisi ile Anadolu Selçuklu camilerinin en iyi örneklerinden biridir. Caminin kapı girişindeki işlemelerinin uygun ışık altında kadın başı silüetini aldığı söylenmektedir.
Sungur Bey Camii: Taş ve ahşap işçiliği bakımından zengin bir kompozisyona sahip olan Sungur Bey Camisi’nin sedef kakmalı tahtaları, yüzleri girişik arabesklerle oyularak birbirlerine kaynaştırılmış minberi eşsiz bir şaheserdir.
Niğde Kalesi: Anadolu'nun en güzel Selçuklu akropollerinden biridir.

Turumuzun devamında, Kayabaşı Mahallesi’ni gezerek, Tarihi Niğde Evleri ve Kayabaşı Kilise Camii ile Niğde şehir merkezinde Eski Saray bölgesinde yer alan Merkez Rum Kilisesi’ni görüyoruz.
Serbest öğle yemeğimizi Niğde kent merkezinde yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada alıyor ve Niğde turumuza devam ediyoruz.

İlk olarak, barındırdığı eserlerle son derece zengin ‘’Yaşayan-yaşatan ve yarışan’’ bir müze olan Niğde Arkeoloji Müzesi’ni geziyoruz. Niğde Müzesi üç büyük teşhir salonu, ihtisas kütüphanesi, modern konferans ve sergi salonlarıyla, Orta Anadolu'nun en önemli müzelerinden birisidir.

Turumuzun devamında, aracımızla 19. yüzyılda altın çağını yaşamış olan eski Karamanlı ve Rum kasabalarına yol alıyoruz. Fertek’te Fertek Kilise Camisi’ni ve sonrasında Aravan’da Aravan Kilisesi’ni gezerek, akşamüzeri saatlerinde Niğde otelimize dönüyoruz.
Akşam yemeği ve konaklama 4* Ramada by Wyndam Hotel, Niğde’de yarım pansiyon konaklama
http://ramadanigde.com/


Gümüşler - Kaletepe – Konaklı - Kayseri
20 Ekim Pazar

Kahvaltı sonrası otelden valizlerimizle ayrılarak, turumuza başlıyoruz.
Bugün ilk olarak Gümüşler Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. Gümüşler Kasabası'nda bulunan ve büyük bir kaya kilisenin içine oyulan manastır, Kapadokya bölgesindeki manastırlar arasında günümüze kadar korunmuş, en büyük ve etkileyici manastır komplekslerinden birisidir. Açık avlulu bir manastır olan Gümüşler Manastırı’nın en önemli yapısı olan kilisenin duvar resimlerinde en az üç farklı ustanın çalıştığı düşünülmektedir.
Turumuza, Hıristiyanlığın en eski kiliselerinden ve Ayasofya ile yaşıt olduğu düşünülen Andaval Kilisesi ile devam ediyoruz. Roma İmparatoru Konstantin'in annesi Helena adına 6. yüzyılda yaptırılan ve 1977 yılında meydana gelen patlamayla büyük bölümü zarar gören kilisenin, kazı ve restorasyon çalışmaları 22 yıllık bir süreç sonunda tamamlanmak üzeredir. Fransa'nın Bordo kentinden başlayıp Kudüs'e kadar uzanan kutsal hac yolu üzerindeki kilisenin duvarlarında Hz. İsa'nın hayatından kesitler yer almaktadır.

Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde yerel lokantada serbest olarak alıyoruz.

Kilise ziyareti ve öğle yemeği sonrasında, Orta Anadolu’nun en büyük yanardağlarından biri olan Göllüdağ’ın eteklerinde, denizden yaklaşık 1600 metre yükseklikte bulunan Niğde’nin Kömürcü (Kaletepe) Köyü’ne hareket ederek, 4000 yıllık obsidyen taşlarını görüyoruz.

Türkiye’nin en önemli Paleolitik Çağ yerleşimlerinden biri ve Anadolu Yarımadası’nın ilk iskanıyla ilgili sorulara yanıt verebilecek, şimdilik bilinen tek buluntu yeri olan Kaletepe Deresi Paleolitik Çağ Kazıları halen devam etmektedir.
Turumuzun son durağı, Konaklı Kasabası’ndaki Konaklı Rum Kilisesi olacak. Yol üzerinde çay-kahve molası vererek dönüş yolculuğumuz için Kayseri Havalimanı’na hareket ediyoruz. Havalimanına varışımızda Pegasus Havayolları 18:45 seferi ile hareket ve 20:05’de SAW Sabiha Gökçen-İstanbul'a varışımızda yeni rotalarda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Murat YANKI Profesyonel Rehber

1964 yılında Elazığ'da doğdu. Eğitimini İstanbul'da Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. 

1985 yılında İngilizce ve Fransızca dillerinden lisanslı profesyonel tercüman rehber oldu. 1995 yılında rehberlik dillerine Japoncayı ekledi. 2004 yılında İtalyanca öğrenerek İtalya'da şarap konusunda eğitim gördü. Aynı yıl enoturizm (şarap turizmi) konusunda çalışmalara başlayarak yurt içi ve yurt dışında birçok şarap temalı tura rehberlik yaptı. 

Halen aktif olarak sürdürdüğü rehberliğin dışında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Şarap Üretim Teknolojisi Bölümünde Dünya Şarapçılığı, Yemek Şarap uyumu dersleri vermektedir. Bu konularda değişik yerlerde çokça seminer vermiştir ve yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Aynı zamanda teması şarap olan Kapadokya'daki şıra Kapadokya adlı butik oteli ailesiyle birlikte birlikte işletmektedir. 

Associazione Italiana Sommelier (İtalyan Sommelier’ler Birliği) diplomasına sahiptir.


Buluşma: 18 Ekim 2019, Cuma sabahı 06:45‘de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus kontuarı önü
Gidiş:  18 Ekim 2019, Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanından Pegasus Havayolları PC 2082 sayılı 08:15 seferiyle hareket
Dönüş: 20 Ekim 2019, Pazar akşamı Kayseri Havalimanından Pegasus Havayolları PC 2739 sayılı  18:45 seferiyle hareket

Notlar :

 • Küçük gruplarla gerçekleşen turlarımız nedeniyle rezervasyon için gecikmemenizi öneririz.
 • Opsiyonlarıız dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatındaki artış ilave edilecektir.
 • Rezervasyon tur tutarının % 30’u (680 TL) ödenince gerçekleşir.
 • Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen arayınız.
 • Müze Kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • İstanbul dışından ve/veya Adana Havalimanı buluşma ile katılacak misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

Tur Fiyatı:
İki kişilik Odada Kişibaşı: 2270 TL
Single Farkı: 180 TL

⦁    İstanbul dışından ve/veya Adana Havalimanı buluşma ile katılacak misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler.

 Tur Fiyatına Dahil Olanlar:

 • İstanbul-Adana / Kayseri-İstanbul Pegasus Havayolları ile gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç
 • 2 Gece Ramada by Wyndam Hotel, Niğde’de yarım pansiyon konaklama
 • Otelde alınacak 2 akşam yemeği (içecekler hariç)
 • Profesyonel Rehber Murat Yankı ile gezme ayrıcalığı
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

  Fiyata Dahil Olmayanlar:
 • Programda serbest olarak belirtilen öğle yemekleri
 • Molalarda, yemeklerde alınacak içecekler, kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Müze ve Ören yeri girişleri ( Lütfen müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.)


Otel Adı : Ramada by Wyndam Hotel

Web Sitesi : http://ramadanigde.com/

Otel Türü : 4 Yıldız

Otel Konumu :

Whatsapp