+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kadın Gözüyle : Tebriz’den Şiraz’a İran

06 Mart Cuma 2020

Kadın Gözüyle : Tebriz’den Şiraz’a İran    

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İran’dayız!

        

6 Mart – 15 Mart 2020 / 9 Gece - 10 Gün

İranlı Rehber Rana Sohrabi ile
Tebriz (2) - Tahran (2) - İsfahan (2) - Yezd (1) - Şiraz (1)  

 

Tüm Uçuşlar ve Herşey Dahil!!

Erken Rezervasyon İndirimi!!


Şems-i Tebrizi’nin memleketi, İpek Yolu’nun geçtiği ve İran’ın en önemli şairlerinden Şehriyar’ın da memleketi olan Zerdüştler Şehri Yezd, Pasargadae, Persopolis ve Şiraz’a kadar uzanıyor.

Firdevsi'nin, Ömer Hayyam'ın, Sadi'nin, Hafız'ın, İbn-i Sina'nın, Büyük Kiros'un, Şah İsmail'in tarih ve medeniyet kokan topraklarına, sanat ve kültürle bezenmiş şairane bir yolculuk…    

Kadın Gözüyle : Tebriz’den Şiraz’a İran    

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İran’dayız!

        

6 Mart – 15 Mart 2020 / 9 Gece - 10 Gün

İranlı Rehber Rana Sohrabi ile
Tebriz (2) - Tahran (2) - İsfahan (2) - Yezd (1) - Şiraz (1)  

 

Tüm Uçuşlar ve Herşey Dahil!!

Erken Rezervasyon İndirimi!!


Şems-i Tebrizi’nin memleketi, İpek Yolu’nun geçtiği ve İran’ın en önemli şairlerinden Şehriyar’ın da memleketi olan Zerdüştler Şehri Yezd, Pasargadae, Persopolis ve Şiraz’a kadar uzanıyor.

Firdevsi'nin, Ömer Hayyam'ın, Sadi'nin, Hafız'ın, İbn-i Sina'nın, Büyük Kiros'un, Şah İsmail'in tarih ve medeniyet kokan topraklarına, sanat ve kültürle bezenmiş şairane bir yolculuk…    

İstanbul - Tebriz
06 Mart Cuma

6 Mart Cuma akşamı 19:30’da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı önünde tur liderimizle buluşma, Türk Hava Yolları’nın TK 882 sayılı 22:05 seferiyle hareket ve gece yarısını geçe 01:20 'de Tebriz’e varış. Tebriz Havalimanı’nda, pasaport ve valiz işlemlerinin ardından, yerel rehberimiz Rana Sohrabi ve tur aracımızla buluşarak 2 gece konaklayacağımız Tebriz otelimize transfer oluyoruz. Odalarımıza yerleşerek dinlenmeye çekiliyoruz.

 

Konaklama 5*Pars Hotel veya benzeri otel, Tebriz’de.

Tebriz
07 Mart Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında Tebriz Şehir Turu ile günümüze başlıyoruz.

Şems-i Tebrizi’nin memleketi, İpek Yolu’nun geçtiği şehir ve İran’ın en önemli şairlerinden Şehriyar’ın da memleketi olan Tebriz, İran’ın en büyük eyaletlerinden Doğu Azerbaycan Eyaleti’nin en önemli şehridir. Turumuz sırasında, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve yaklaşık 1 kilometre kare alanı ile dünyanın en büyük kapalı çarşısı Tebriz Kapalı Çarşısı’nı (en büyük kubbenin altında yer alan Muzafferiye bölümünü) geziyor ve tipik bir lokantada öğle yemeğimizi alıyoruz.

Azerbaycan Arkeoloji Müzesi, Karakoyunlu döneminden kalan eşsiz mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken Gök Mescit (Mavi Camii), ünlü şair Şehriyar’ın Evi ve etkileyici mimarisi ile dünya üzerinde şairlere adanmış tek anıt ve mezarlık olan Makberetüş Şuara ( Şairler Anıtı) şehir turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasında olacak…Tur bitiminde El Gölü (Şah Gölü) parkında gezinti yaparak otelimize dönüyor ve kısa tazelenme molası sonrasında akşam yemeğimizi Tebriz’de tipik bir lokantada alıyoruz.

Yemek sonrası otele transfer.

 

Konaklama 5*Pars Hotel veya benzeri otel, Tebriz’de.

Tebriz – Tahran
08 Mart Pazar

Kahvaltı sonrasında aracımızla Tebriz Havalimanı’na giderek sabah uçuşu ile Tahran’a hareket ediyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Tahran’dayız!

Tahran’a varışımızda, tur aracımıza geçerek, ilk olarak Azadi Anıtı’nı görüyor ve sonrasında dillere destan Sad Abad Saraylar Kompleksi içinde yer alan en özel iki sarayı geziyoruz. İran hanedan üyelerinin yazlık olarak kullandığı Sad Abad Sarayı aynı zamanda İran tarihinin de önemli tanığıdır. Bugün müze olarak kullanılan Sad Abad Sarayı ve bu görkemli mimarinin izlerini yansıtan mutfağı, Şah ve ailesinin İran’ı terk ettiği 1979 yılındaki haliyle durmaktadır. Sadece Şah ve ailesinin yaşam alanı olmanın ötesinde Saray Kompleksi aynı zamanda resmi toplantıların düzenlendiği ve devlet görevlilerinin saray alanı içindeki binalarda görev yaptığı, devletin merkezi konumunda olmuştur. Öğle yemeği, Tahran’da fiyata dahil.

  

Turumuzun devamında, aracımızla Tahran’ın modern yüzünü görebileceğimiz Bamland bölgesine gidiyoruz. Büyük bir yapay göl etrafında, Tahranlıların nefes aldıkları Bamland, çevresinde yeralan çeşitli kafe ve dükkanları, yürüyüş yapan, paten kayan, bisiklete binen gençleri ile şehrin canlı semtlerindendir.

Akşam yemeğimizi Tahran’da yerel lezzetleri ile bilinen tipik bir lokantada fiyata dahil olarak alıyor ve sonrasında iki gece konaklayacağımız Tahran otelimize giriş yaparak, dinlenmeye çekiliyoruz.

 

Konaklama 5* Espinas Palace veya benzeri otel, Tahran’da.

Tahran
09 Mart Pazartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımızla güzel bir Tahran günü için yola koyuluyoruz. İlk olarak, barındırdığı zengin koleksiyonu ile Tahran Arkeoloji Müzesi‘ni geziyoruz. Müzede, İran’ın Paleolitik döneminden Sasani İmparatorluğu’na kadar pek çok eser sergilenmektedir. Sonrasında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve fotoğraf çekmekten bıkmayacağınız muhteşem Gülistan Sarayı’nı geziyoruz…

  

Öğle yemeğimizi şehir merkezinde yerel bir lokantada fiyata dahil olarak alıyoruz. Devamında, İran Merkez Bankası Hazinesi’nin koruması altında bulunan, bir dönemler Şah ve ailesinin kullanımındaki büyüleyici mücevher koleksiyonunu göreceğimiz İran Mücevher Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizi tamamladıktan sonra, panoramik şehir turunun ardından, akşam yemeğimizi tipik bir lokantada fiyata dahil olarak alıyor ve otelimize dönüyoruz.

 

Konaklama 5* Espinas Palace veya benzeri otel, Tahran’da.

Tahran - Kaşhan - İsfahan
10 Mart Salı

Kahvaltı sonrasında Tahran otelimizden valizlerle ayrılarak, tur aracımızla Kaşhan’a hareket ediyoruz.

Kaşhan’da Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Fin Garden, Tabatabayi Evi ve Aga Bozork Medresesi'ni geziyoruz. Kaşan’da fiyata dahil olarak alacağımız öğle yemeği sonrasında, şiirlere konu olan ve Aşkın Şehri olarak da anılan İsfahan'a doğru yola koyuluyoruz. Keyifli bir yolculukla İsfahan’a varışımızda şehrin güzellikleri ile ünlü köprülerini gördükten sonra Müzik Müzesi’ni geziyoruz. Müzede İran’ın klasik müzik entrümanları ile tanışıyor ve müzede görevli müzisyenlerin Canlı Müzik Performansı’nı dinliyoruz.

Akşamüzeri saatlerinde, iki gece konaklayacağımız merkezi konumdaki otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa dinlenme molası sonrasında fiyata dahil akşam yemeğimizi otelde alıyoruz.

 

Konaklama 5* Abbasi veya benzeri otel, İsfahan’da.

 

İsfahan
11 Mart Çarşamba

Kahvaltı sonrasında, aracımıza binerek rehberimiz eşliğinde tam gün İsfahan turumuza başlıyoruz.

Selçuklu Cami, dünyanın en büyük ve en güzel meydanlarından olan Nakşı Cihan Meydanı, Ulu Cami, Şeyh Lütfüllah Cami, Şah Abbas Cami (İmam Cami), Ali Kapu Sarayı, 40 Sütunlu Saray, Kapalıçarşı bugün göreceğimiz yerler arasında olacak…

İsfahan'da göreceğimiz yerlerin büyük kısmı Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. İsfahan turumuzu tamamladıktan sonra, Nakşı Cihan Meydanı ve Kapalıçarşı’da çevre sokaklara yayılan birbirinden özel mağazalarda gönlünüzce alışveriş için yeterli olacak serbest zaman veriyoruz. 

Öğle yemeğimizi, tur sırasında yerel lokantada fiyata dahil alıyoruz.

Akşam yemeğimizi ise gece ışıklandırmaları ile muhteşem bir görüntü sunan Nakşı Cihan Meydanı’nda tipik bir lokantada fiyata dahil olarak alıyor,  sonrasında otelimize dönerek dinlenmeye çekiliyoruz.

 

Konaklama 5* Abbasi veya benzeri otel, İsfahan’da.

İsfahan - Yezd
12 Mart Perşembe

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerimizle ayrılarak, İsfahan’a veda ediyoruz.

Bugün yolculuğumuz 2017’de Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Zerdüştler Şehri Yezd istikametinde olacak…

Öğle yemeğimizi yol üzerinde fiyata dahil olarak alıyoruz.

İpek Yolu üzerinde yer alan bir çöl şehri olan Yezd, İran’ın en eski şehirlerinden biridir. Zerdüştlük ve Fars Kültürü’nün halen yaşatıldığı, İran’ın diğer şehirlerine göre modern zamanın gerisinde kalmış, toprak evlerden oluşan özgün mimarisini günümüze kadar korumuş tarihi bir şehirdir. Yezd’e varışımızda şehrin gerçek dokusunu hissedebilmek üzere Fahadan Mahallesi olarak da anılan eski kerpiç kentin sokaklarını dolaşacağız. Tamamen toprak malzemeyle yapılmış, çölle aynı sarı renkte olan sıvaları yuvarlatılmış evlerin arasında birbirini dik kesmeyen ve zaman zaman kemerlerin tünele dönüştüğü, kıvrıla kıvrıla giden sokakları ile bakalım bu tarihi şehir bize ne gibi sürprizler hazırlıyor? Yürüyüşümüz sırasında kent mimarisinde özel yeri olan Ulu Cami ve Rüzgar Kuleleri’ni de göreceğiz.

  

Emir Çakmak Meydanı’nda fotoğraf ve kahve molası verdikten sonra, turumuz Ateşkadeh Zerdüşt Tapınağı ile devam ediyor... Yezd’de çok sayıda Zerdüşt yaşamaktadır. Yezd halkı, hem doğanın olağanüstü zor koşullarıyla başa çıkma hem de toplumsal yaşamda özellikle, Zerdüşt toplumuyla birlikte yaşama konusunda sorunları sakince halledebilmiş eşsiz bir toplumdur.
Anılarımızda yer edecek Yezd günümüzün son durağı ise hepimizi derinden etkileyecek olan  Dakhme - Suskunluk Kuleleri olacak!

Tur bitiminde fiyata dahil akşam yemeğimizi yerel bir lokantada alıyor ve Yezd otelimize giriş yaparak dinlenmeye çekiliyoruz.

 

Konaklama 4*Dad Hotel veya benzeri otel, Yezd’de. 

Yezd - Pasargadae - Nakşı Rüstem - Persepolis - Şiraz
13 Mart Cuma

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerle ayrılarak, Yezd’e veda ediyoruz.

Bugün, Büyük Kiros’un mezarının bulunduğu Pasargadae Şehri'ni, İran’ın Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki en önemli güzelliklerinden biri olan tarihi Persepolis Saraylar Kompleksi’ni ve Nakşı Rüstem Kaya Mezarları’nı ziyaret edeceğiz. Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde vereceğimiz molada fiyata dahil lunch-box / piknik menü şeklinde veya uygunluğa göre yerel bir lokantada alıyoruz.Akşamüzeri saatlerinde turumuzu tamamlayarak, Şiraz’a varıyor ve şehir merkezinde yer alan otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa dinlenme molası sonrasında, akşam yemeğimizi otelde alıyoruz.

 

Konaklama 5* Grand Hotel Chamran veya benzeri otel, Şiraz’da.

Şiraz
14 Mart Cumartesi

Kahvaltı sonrası, otelden çıkış işlemlerimizi yapıyor ve valizlerimizi aracımıza koyarak tam gün Şiraz turumuza başlıyoruz.

İlk olarak, sabah saatlerinin en güzel ışığı altında büyüleyici güzellikteki vitrayları ile Nasır-el Mülk Camisi’ni geziyoruz. Narencestan Vali Konağı, portakal kokulu Kerim Han Kalesi ve Müzesi, Vekil Çarşısı, muhteşem ayna işçiliği ile Şah-ı Çerağ (Işıklar Şahı) Türbesi, hepimizin şairi Hafız’ın Türbesi bugün göreceğimiz yerler arasında olacak…

Öğle yemeğimizi Şiraz şehir merkezinde yerel bir lokantada fiyata dahil olarak alıyoruz.

Tur bitiminde son akşam yemeğimizi Şiraz’ın ambiansı ve lezzetleri ile ünlü lokantalarından birinde alıyoruz. Keyif kahvelerimizi de içtikten sonra, saat 24:00 sularında dönüş yolculuğumuz için aracımıza binerek, yaklaşık 1 saatlik mesafedeki Şiraz Havalimanı’na hareket ediyoruz.

Şiraz - İstanbul
15 Mart Pazar

Havalimanına varışımızda, sıcak bir dostluk kurduğumuz İranlı rehberimiz Rana Sohrabi ile vedalaşıyor ve tur liderimizle birlikte biniş işlemlerimizi yapıyoruz.

Şiraz Havalimanı’ndan Türk Havayolları 02:55 seferi ile hareket ederek aynı gün 06:55’de İstanbul Havalimanı’na varıyor ve bizi farklı dünyalara taşıyan keyifli bir yolculuk sonrasında yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz... 

Rana Sohrabi Profesyonel Rehber

İran’ın Tebriz'e yakın mesafede yer alan Marand ilçesinde doğdu. Ardabil Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunudur. Mezuniyetini takiben birçok arkeolojik kazı heyetinde yer alarak, İran'ın farklı bölgelerinde arkeolojik araştırmalar yaptı. İran tarihinin gizemli gerçeklerini keşfetmek heyecanı ile bu çalışmalarını yaklaşık 5 yıl boyunca sürdürdü. Sonrasında akademik çalışmalarına devam ederek, Tebriz Üniversitesi Turizm bölümünde ikinci lisans eğitimini ve Zenjan Üniversitesi Coğrafya ve Turizm Planlaması bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Rana Sohrabi, Türk Dili’ne duyduğu özel merak ve sevgi ile, kendini bu konuda da geliştirerek, en ince detaylarına kadar hakim olduğu Türkçeyi çok akıcı ve temiz bir şive ile konuşmaktadır.

Halen, turizm ve mimari alanda yaptığı bilimsel çalışmalar ve çevirilerin yanısıra, Profesyonel Rehber olarak da çalışmaktadır. Yurtdışından çeşitli gruplarla ‘İnanç Turları, Kültür, Tarih & Arkeoloji Turları ve spesifik olarak İran Sanatları, Çöl Turları,,Fotoğraf Turları’ yapmaktadır.

Türkiye ile İran'ın ortak tarihi geçmişleri, ortak din, kısmen benzer lisan ve klasik edebiyatları, yakın kültürel değerleri nedeniyle, Türk misafirlere İran'da rehberlik yapmak Sohrabi için giderek daha da zevk aldığı bir meslek haline dönüşmüştür.

Uçuş Bilgileri :


Gidiş: 6 Mart 2020, Cuma akşamı İstanbul Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK  882 sayılı 22:05 seferiyle hareket ve gece yarısını geçe 01:20'de Tebriz’e varış.

Dönüş: 15 Mart 2020, Pazar Şiraz Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK 885 sayılı 02:55 seferiyle hareket ve aynı gün 05:55’da İstanbul Havalimanı'na varış.

Buluşma: 6 Mart Cuma akşamı 19:30'da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı 

NOTLAR

 • Grup sayısı limitlidir; sınırlı katılım nedeniyle gecikmeden rezervasyon yapılmasını öneririz.
 • Geç rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki muhtemel artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Rezervasyon % 30 ön ödeme (675 USD) ile kesinleşir.
 • 100 Euro erken rezervasyon indirimi ön ödeme ile rezervasyonunu kesinleştiren ilk 5 kişi için geçerlidir.
 • Banka ve ödeme detayları için lütfen arayınız.
 • İran’a giriş için T.C. pasaport sahiplerine vize gerekmemektedir.
 • Tur dönüş tarihi esas alınmak şartıyla en az 6 ay geçerli pasaport olması ve pasaport alım tarihinin 10 yıldan eski olmaması yeterlidir. Ancak, tüm dış hat turlarımızda olduğu gibi, İran turu için de yolcularımızın kendi sorumlulukları dahilinde olmak üzere :  
 • Vize ve pasaportlarının gidilen ülke için geçerli süreyi kapsadığını, 
 • Pasaport alım tarihinin 10 yıldan eski olmadığını,
 • Pasaportlarda giriş-çıkış damgası için en az iki boş sayfa bulunduğunu kontrol etmenizi önemle hatırlatırız. Bu konuda firmamıza danışabilir ve destek alabilirsiniz.
 • Havayolu dolayısıyla oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden acentemiz sorumlu değildir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.


İran Seyahati Öncesi Bilmeniz Gerekenler  :


İran için vize gerekmemektedir. T.C pasaport sahipleri İran’a vizesiz olarak giriş yapabilirler. Ancak yolcularımızın kendi sorumlulukları dahilinde olmak üzere ve tur dönüş tarihini esas alarak en az 6 ay geçerli pasaportun olması ve pasaport alım tarihinin 10 yıldan eski olmaması gereklidir. Lütfen seyahat öncesi son kontrollerinizi yapınız.

Pasaportlarında basılı İsrail vizesi olan vatandaşlarımız maalesef İran’a giriş yapamamaktadır. Yolcularımıza pasaportlarını vakitlice değiştirmelerini öneririz. Ancak tersi için herhangi bir sorun yoktur. Yani, İran’a turistik amaçlı ziyaret yapmış olmanız ileride yapacağınız İsrail veya ABD ziyaretleriniz için engel teşkil etmemektedir.

Kadın misafirlerimizin valizlerinde yörenin özelliklerine uygun birkaç pantolon-tunik ve başörtüsü almaları gereklidir. Şiraz havaalanına indikten itibaren kadınların pantolon, pantolon üstü tunik / uzun kollu gömlek veya tişört ile başörtüsü kullanmaları gerekecektir. Bu nedenle, uçaktan inerken üstünüze geçirmek üzere bu kıyafetleri el çantanızda bulundurunuz. Şapka, yağmurluk, şemsiye, güneş gözlüğü, koruyucu güneş kremi ise her yolculuğun vazgeçilmezidir.

İran’da kredi kartı kullanımı azdır. Euro ve Dolar her yerde sorunsuz kabul edilir. Ufak alışverişler için bir miktar İran Riyali veya Tümeni de gerekli olacaktır, bunu turumuz sırasında İran’da bozduracağız.

 

 • Gezimizde tüm yemeklerimiz dâhildir. Yemeklerimiz et ağırlıklıdır. Valizinize birkaç paket bisküvi, atıştırmalık veya çerez almanız otobüs yolculuklarımız sırasında işinize yarayabilir.
 • İran’da alkollü içki tüketimi ve İran’a alkollü içki götürmek yasaktır.
 • Türkiye ile İran arasında +30 dakika saat farkı vardır.
 • Üç bantlı ve kartı yurtdışına açık cep telefonları İran’da çalışmaktadır. Ancak avantajlı tarifeler için telefon şirketinize danışınız.
 • Kaybolma veya her türlü ihtimale karşı, tüm yurtdışı turlarda olduğu gibi, vesikalık 2 fotoğraf ile pasaportunuzun tarih, geçerlilik tarihi, isim olan sayfalarının fotokopilerini çektirerek el çantanızda bulundurmanızı öneririz.
 • Fotoğraf makinelerinizin hafıza kartı, pil, yedek pil kontrollerini önceden yapınız.
 • İran’da her zamankinden daha çok fotoğraf çekeceğinizden eminiz.
 • İran için zorunlu aşı yoktur. Ancak, genel olarak seyahat etmeyi sevenlerin Hepatit A - B ve tetanoz aşılarını doktorlarına danışarak yaptırmış olmaları yararlıdır. Yanınızda günlük ilaçlarınız ile ağrı kesici, diyare ilacı ve antibiyotik bulundurmanızı öneririz. 

Tur Fiyatı: 2250 USD | Uçak ve Herşey Dahil!!

Erken Rezervasyon İndirimi : 100 USD* *Erken rezervasyon indirimi ilk 5 kişi ile sınırlıdır
Single Farkı: 370 USD

Tur Fiyatına Dahil Olanlar:

 • Toplam 8 Gece 4 ve 5*otellerde oda-kahvaltı konaklama
 • İstanbul - Tebriz / Şiraz - İstanbul arasında THY uçak biletleri
 • Tebriz-Tahran arasında tek yön iç hat uçuş biletleri
 • İran’da havalimanı-otel-havalimanı transferleri, tüm gezilerde gruba özel lüks tur aracı
 • Park ücretleri
 • Programda belirtilen tüm turlar ve çevre gezileri (Ekstra tur yoktur.)
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri
 • İranlı Rana Sohrabi, profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Yurtdışı çıkış harcı
 • İsteğe bağlı rehber ve sürücü bahşişleri
 • Kişisel harcamalar, otel ekstraları
 • İptal ve Seyahat ve Sağlık SigortasıOtel Adı : Espinas Palace

Web Sitesi : http://www.espinashotels.com/

Otel Türü : 5 Yıldız

Otel Konumu : Tahran - İran

Whatsapp