+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kadın Gözüyle : Tahran’dan Şiraz’a İran

02 Mart Cumartesi 2019

İranlı Rehber Rana Sohrabi ile
Tahran (2) - İsfahan (2) - Yezd (2) - Şiraz (2)  


Firdevsi'nin, Ömer Hayyam'ın, Sadi'nin, Hafız'ın, İbn-i Sina'nın, Büyük Kiros'un, Şah İsmail'in tarih ve medeniyet kokan topraklarına, sanat ve kültürle bezenmiş şairane bir yolculuk…    

İran doğumlu ve orada yaşayan rehberimiz Rana Sohrabi’nin şaşırtıcı derecede akıcı Türkçesi ve İran kültürüne, edebiyatına dair derin bilgisi eşliğinde, kısacası ‘’Kadın Gözüyle İran’’ı tanımak, biraz ürktüğümüz bu gizemli ve rengarenk dünyanın kapısını aralamak, bizi bambaşka bir ufka taşıyacak!

İranlı Rehber Rana Sohrabi ile
Tahran (2) - İsfahan (2) - Yezd (2) - Şiraz (2)  


Firdevsi'nin, Ömer Hayyam'ın, Sadi'nin, Hafız'ın, İbn-i Sina'nın, Büyük Kiros'un, Şah İsmail'in tarih ve medeniyet kokan topraklarına, sanat ve kültürle bezenmiş şairane bir yolculuk…    

İran doğumlu ve orada yaşayan rehberimiz Rana Sohrabi’nin şaşırtıcı derecede akıcı Türkçesi ve İran kültürüne, edebiyatına dair derin bilgisi eşliğinde, kısacası ‘’Kadın Gözüyle İran’’ı tanımak, biraz ürktüğümüz bu gizemli ve rengarenk dünyanın kapısını aralamak, bizi bambaşka bir ufka taşıyacak!

İstanbul - Tahran
02 Mart Cumartesi

2 Mart Cumartesi sabahı 07:30’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı önünde tur liderimizle buluşma, Türk Hava Yolları’nın TK 870 sayılı 10:20 seferiyle hareket ve aynı gün 13:55'de Tahran’a varış.

Tahran Havalimanı’nda, pasaport ve valiz işlemlerinin ardından, yerel rehberimiz Rana Sohrabi ve tur aracımızla buluşarak, turumuza başlıyoruz…
Bugün ilk olarak, dillere destan Saad Abad Sarayı’nı gezeceğiz. İran hanedan üyelerinin yazlık olarak kullandığı Saad Abad Sarayı aynı zamanda İran tarihinin de önemli tanığıdır. Bugün müze olarak kullanılan Sadabad Sarayı ve bu görkemli mimarinin izlerini yansıtan mutfağı, Şah ve ailesinin İran’ı terk ettiği 1979 yılındaki haliyle durmaktadır. Sadabad Sarayı sadece Şah ve ailesinin yaşam alanı değil, aynı zamanda resmi toplantıların düzenlendiği, devlet görevlilerinin de saray alanı içindeki binalarda görev yaptığı, devletin merkezi konumunda olmuştur.

Rehberimiz eşliğinde ve İran hakkında ilk bilgilendirmeleri alarak Saad Abad Sarayı’nı geziyoruz. Saray gezimizi tamamlayarak, aracımızla adeta şehir içinde şehir olan Tecriş Otantik Kapalı Çarşısı’na gidiyoruz. Tütüncüler, ayakkabıcılar, terziler, çuhacılar, kalaycılar, bıçakçılar, marangozlar, elbette baharatçılar, kuruyemişçiler ve halıcılar gibi pek çok mağazanın yer aldığı çarşı ilginizi çekecektir. Akşamüzeri saatlerinde 2 gece konaklayacağımız Tahran otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa tazelenme molası sonrasında, ilk akşam yemeğimizi Tahran’da yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Konaklama 5*Tahran otelimizde.Tahran
03 Mart Pazar

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımıza geçerek güzel bir Tahran günü için yola koyuluyoruz. İlk olarak, barındırdığı zengin koleksiyonu ile Tahran Arkeoloji Müzesi ve sonrasında Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve fotoğraf çekmekten bıkmayacağınız muhteşem Gülistan Sarayı’nı geziyoruz… 

Öğle yemeğimizi şehir merkezinde yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyor ve Tahran Kapalı Çarşısı’nı geziyoruz.

Turumuza, günümüzde İran Merkez Bankası Hazinesi’nin koruması altında bulunan, bir dönemler Şah ve ailesinin kullanımındaki büyüleyici mücevher koleksiyonu göreceğimiz İran Mücevher Müzesi ile devam ediyoruz.

Tur bitiminde otelimize dönerek, kısa dinlenme molası sonrasında akşam yemeğimizi yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Konaklama 5*Tahran otelimizde.Tahran - Kaşhan - İsfahan
04 Mart Pazartesi

Kahvaltı sonrasında Tahran otelimizden valizlerle ayrılarak, Kaşhan’a hareket ediyoruz.

Bugün, Kaşhan’da Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Fin Garden ve Aga Bozork Medresesi'ni göreceğiz. Öğle yemeğimizi Kaşhan’da (fiyata dahil) alıyoruz.

Yemek sonrasında, şiirlere konu olan ve Aşkın Şehri olarak da anılan İsfahan'a doğru yola koyuluyoruz. Rehberimizin bilgilendirmeleri eşliğinde keyifli bir yolculuk sonrası İsfahan’a varışımızda, şehrin ünlü köprülerini görüyor ve kısa oryantasyon turunun ardından merkezi konumdaki otelimize giriş yapıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz.

İsfahan’da ilk akşam yemeğimizi yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Konaklama 5* İsfahan Otelimizde.

 


İsfahan
05 Mart Salı

Kahvaltı sonrasında, aracımıza geçerek rehberimiz eşliğinde tam gün İsfahan turumuza başlıyoruz. Selçuklu Cami, dünyanın en büyük ve en güzel meydanlarından olan Nakşı Cihan Meydanı, Ulu Cami, Şeyh Lütfüllah Cami, Ali Kapu Sarayı, 40 Sütunlu Saray, Kapalıçarşı bugün göreceğimiz yerler arasında olacak…

İsfahan'da göreceğimiz yerlerin büyük kısmı Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. İsfahan turumuzu tamamladıktan sonra, Nakşı Cihan Meydanı ve Kapalıçarşı’da çevre sokaklara yayılan birbirinden özel mağazalarda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. 

Öğle yemeğimizi, tur sırasında yerel lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Akşam yemeğimizi ise gece ışıklandırmaları ile muhteşem bir görüntü sunan Nakşı Cihan Meydanı’nda yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyor ve otelimize dönerek dinlenmeye çekiliyoruz.

Konaklama 5* İsfahan Otelimizde.İsfahan – Yezd
06 Mart Çarşamba

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerimizle çıkış yaparak, İsfahan’a veda ediyor ve bu kez Zerdüştler Şehri Yezd’e hareket ediyoruz…

Öğle yemeğimizi yol üzerinde (fiyata dahil) alıyoruz.

İpek Yolu üzerinde yer alan ve bir çöl şehri olan Yezd, İran’ın en eski şehirlerinden biridir. Zerdüştlük ve Fars Kültürü’nün halen yaşatıldığı, İran’ın diğer şehirlerine göre modern zamanın gerisinde kalmış olan Yezd, toprak evlerden oluşan özgün mimarisini günümüze kadar korumuş tarihi bir şehirdir. Yezd’e varışımızda, kısa şehir turu sonrasında otelimize giriş yapıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi (fiyata dahil) otelde alıyoruz.

Konaklama 5*Yezd Otelimizde.Yezd
07 Mart Perşembe

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında tam gün Yezd turumuza başlıyoruz.

Bugün göreceğimiz yerler;

Dakhme - Sessizlik Kuleleri : Zerdüşt inancına göre, yeryüzünün ve toprağın temiz kalabilmesi için ölü bedenleri gömmek veya yakmak yerine kulelerde vahşi hayvanların yemelerine terk etmek gerekir. Zerdüştler, bunun için şehirlerin dışında büyük kuleler kurmuş ve ölülerini buraya bırakmışlardır.


Ateşkadeh Zerdüşt Tapınağı : Binanın dış girişinde Zerdüştlerin kuş-adam sembolünü göreceğimiz Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biridir. Günümüzde Yezd’de çok sayıda Zerdüşt yaşamaktadır. Yezd halkı, hem doğanın olağanüstü zor koşullarıyla sabırla başa çıkma konusunda, hem de toplumsal yaşamda (özellikle Zerdüşt toplumuyla birlikte yaşama konusunda) karşılaşılan sorunları sakince halledebildikleri için eşsiz bir toplumdur.

Turumuzun devamında, şehrin gerçek dokusunu hissedebilmek üzere Eski Kerpiç Kent (tarihi şehir) sokaklarını dolaşacağız. Tamamen toprak malzemeyle yapılmış, çölle aynı sarı renkte olan sıvaları yuvarlatılmış evlerin arasında, birbirini dik kesmeyen ve zaman zaman kemerlerin tünele dönüştüğü, kıvrıla kıvrıla giden sokaklarında bakalım şehir bize ne gibi sürprizler hazırlıyor?

Yürüyüşümüz sırasında, kent mimarisinde özel bir yeri olan Ulu Cami ve Rüzgar Kuleleri’ni görüyoruz.

Tarihi yapıları, hamamları, çarşıları, eski bahçeleri ve kentin geleneksel dokusu ile çölün kısıtlı kaynaklarına galip gelmenin oluşturan ve 2017’de Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Yezd unutulmaz izler bırakacaktır…

Öğle yemeğimizi tur sırasında yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Akşam yemeğimizi ise (fiyata dahil) otelde alıyoruz.

Konaklama 5*Yezd otelimizde. Yezd - Pasargadae - Nakşı Rüstem - Persepolis - Şiraz
08 Mart Cuma

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerle ayrılarak, Yezd’e veda ediyoruz.

Bugün, Büyük Kiros’un mezarının bulunduğu Pasargadae Şehri'ni, İran’ın Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki en önemli güzelliklerinden biri olan tarihi Persepolis Şehri’ni, Nakşı Rüstem Kaya Mezarlığı’nı göreceğiz. Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde vereceğimiz molada lunch-box / piknik menüsü şeklinde (fiyata dahil) alıyoruz.

Akşamüzeri saatlerinde turumuzu tamamlayarak, Şiraz’a varıyoruz. Şehir merkezinde yer alan otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyor ve kısa dinlenme molası sonrasında piyano müziği eşliğinde hepbirlikte Gala Yemeği’mizi (fiyata dahil) alıyoruz.

 

Konaklama 5* Şiraz Otelimizde.Şiraz
09 Mart Cumartesi

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak tam gün Şiraz turumuza başlıyoruz.

İlk olarak, sabah saatlerinin en güzel ışığı altında büyüleyici güzellikteki vitrayları ile Nasır-il Molk Camisi’ni geziyoruz. Portakal kokulu Kerim Han Kalesi ve Müzesi, Kapalıçarşı, muhteşem ayna işçiliği ile Şah-ı Çerağ (Işıklar Şahı) Türbesi, hepimizin şairi Hafız’ın Türbesi ile turumuza devam ediyoruz… Öğle ve akşam yemeklerimizi Şiraz şehir merkezinde, yerel lokantalarda (fiyata dahil) alıyoruz.

Turumuzu tamamlayarak akşam yemeğimizi de aldıktan sonra, Şiraz otelimize dönüyoruz.

Otelde valizlerimizi toparlayıp, günün yorgunluğunu üzerimizden atmak üzere biraz dinlenmeye çekiliyoruz…

Gece geç saat (takribi 23:00 civarı) dönüş yolculuğumuz için Şiraz Havalimanı’na hareket ediyoruz. Havalimanına varışımızda, sıcak bir dostluk kurduğumuz İranlı rehberimiz Rana Sohrabi ile vedalaşarak, tur liderimiz eşliğinde biniş işlemlerimizi yapıyoruz. Şiraz - İstanbul
10 Mart Pazar

10 Mart Pazar günü Şiraz Havalimanı’ndan Türk Havayolları TK 885 sayılı 03:00 seferi ile hareket ve aynı gün 06:55’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na varışımızda, bizi farklı dünyalara taşıyan keyifli bir yolculuk sonrasında yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz... BULUŞMA :

02 Mart Cumartesi 07:30'da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı önü


UÇUŞ BİLGİSİ:


Gidiş: 2 Mart 2019, Cumartesi sabahı, Atatürk Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK 870 sayılı 10:20 seferiyle hareket ve aynı gün 13:55'de Tahran’a varış.

Dönüş: 10 Mart 2019, Pazar Şiraz Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK 885 sayılı 03:00 seferiyle hareket ve aynı gün 06:55’de İstanbul Atatürk Havalimanı'na varış.


NOTLAR:

 • Sınırlı katılım nedeniyle gecikmeden rezervasyon yapılmasını öneririz.
 • Grup rezervasyonlar tamamlandıktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki muhtemel artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Rezervasyon % 30 ön ödeme ( 550 USD ) ile kesinleşir.
 • Banka ve ödeme detayları için lütfen arayınız.
 • Havayolu dolayısıyla oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden acentemiz sorumlu değildir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.


İran Seyahati Öncesi Bilmeniz Gerekenler  :

 

İran için vize gerekmemektedir. Tur dönüş tarihi esas alınmak şartıyla yolcunun en az 6 ay geçerli pasaportunun olması yeterlidir. Pasaport alım tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.

Kadın misafirlerimizin valizlerinde yörenin özelliklerine uygun birkaç pantolon-tunik ve başörtüsü almaları gereklidir. Şiraz havaalanına indikten itibaren kadınların pantolon, pantolon üstü tunik / uzun kollu gömlek veya tişört ile başörtüsü kullanmaları gerekecektir. Bu nedenle, uçaktan inerken üstünüze geçirmek üzere bu kıyafetleri el çantanızda bulundurunuz. Şapka, yağmurluk, şemsiye, güneş gözlüğü, koruyucu güneş kremi ise her yolculuğun vazgeçilmezidir.

İran’da kredi kartı kullanımı azdır. Euro ve Dolar her yerde sorunsuz kabul edilir. Ufak alışverişler için bir miktar İran Riyali veya Tümeni de gerekli olacaktır, bunu turumuz sırasında İran’da bozduracağız.

Gezimizde tüm yemeklerimiz dâhildir. Yemeklerimiz et ağırlıklıdır. Valizinize birkaç paket bisküvi, atıştırmalık veya çerez almanız otobüs yolculuklarımız sırasında işinize yarayabilir. İran’da alkollü içki tüketimi ve İran’a alkollü içki götürmek yasaktır.

Türkiye ile İran arasında 2 saat farkı vardır.

Üç bantlı ve kartı yurtdışına açık cep telefonları İran’da çalışmaktadır. Ancak avantajlı tarifeler için telefon şirketinize danışınız.

Her ihtimale karşı, vesikalık 2 fotoğraf ile pasaportunuzun tarih, geçerlilik tarihi, isim olan sayfalarının fotokopilerini çektirerek el çantanızda bulundurmanızı öneririz.

Fotoğraf makinelerinizin hafıza kartı, pil, yedek pil kontrollerini önceden yapınız.

İran’da her zamankinden daha çok fotoğraf çekeceğinizden eminiz.

İran için zorunlu aşı yoktur. Ancak, genel olarak seyahat etmeyi sevenlerin Hepatit A - B ve tetanoz aşılarını doktorlarına danışarak yaptırmış olmaları yararlıdır.

Yanınızda günlük ilaçlarınız ile ağrı kesici, diyare ilacı ve antibiyotik bulundurmanızı öneririz. 

TUR FİYATI: 


İki Kişilik Odada Kişibaşı : 1840 USD 

Single Farkı : 390 USD Tur Fiyatına Dahil Olan Hizmetler :


 • Toplam 7 Gece 5*otellerde Oda-Kahvaltı konaklama
 • İstanbul - Tahran / Şiraz - İstanbul arasında THY uçak biletleri dahil
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Tüm turlar ve çevre gezileri (Ekstra tur yoktur.)
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri
 • İranlı Rana Sohrabi, profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
 • İran’da Havalimanı-Otel-Havalimanı transferleri, tüm gezilerde gruba özel lüks tur aracı
 • Park ücretleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :


 • Yurtdışı çıkış harcı 
 • İsteğe bağlı rehber ve sürücü bahşişleri
 • Kişisel harcamalar
 • Yemeklerde alınacak içecek ve ekstralar 

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :