+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kadın Gözüyle : Tahran’dan Şiraz’a İran

02 Mart Cumartesi 2019

İranlı Rehber Rana Sohrabi ile
Tahran (2) - İsfahan (2) - Yezd (2) - Şiraz (2)  

 

Kişibaşı 100 USD Erken Rezervasyon Avantajı / Son Tarih : 25 Aralık !!!


Firdevsi'nin, Ömer Hayyam'ın, Sadi'nin, Hafız'ın, İbn-i Sina'nın, Büyük Kiros'un, Şah İsmail'in tarih ve medeniyet kokan topraklarına, sanat ve kültürle bezenmiş şairane bir yolculuk…    

İran doğumlu ve orada yaşayan rehberimiz Rana Sohrabi’nin şaşırtıcı derecede akıcı Türkçesi ve İran kültürüne, edebiyatına dair derin bilgisi eşliğinde, kısacası ‘’Kadın Gözüyle İran’’ı tanımak, biraz ürktüğümüz bu gizemli ve rengarenk dünyanın kapısını aralamak, bizi bambaşka bir ufka taşıyacak!

İranlı Rehber Rana Sohrabi ile
Tahran (2) - İsfahan (2) - Yezd (2) - Şiraz (2)  

 

Kişibaşı 100 USD Erken Rezervasyon Avantajı / Son Tarih : 25 Aralık !!!


Firdevsi'nin, Ömer Hayyam'ın, Sadi'nin, Hafız'ın, İbn-i Sina'nın, Büyük Kiros'un, Şah İsmail'in tarih ve medeniyet kokan topraklarına, sanat ve kültürle bezenmiş şairane bir yolculuk…    

İran doğumlu ve orada yaşayan rehberimiz Rana Sohrabi’nin şaşırtıcı derecede akıcı Türkçesi ve İran kültürüne, edebiyatına dair derin bilgisi eşliğinde, kısacası ‘’Kadın Gözüyle İran’’ı tanımak, biraz ürktüğümüz bu gizemli ve rengarenk dünyanın kapısını aralamak, bizi bambaşka bir ufka taşıyacak!

İstanbul - Tahran
02 Mart Cumartesi

2 Mart Cumartesi sabahı 07:30’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı önünde tur liderimizle buluşma, Türk Hava Yolları’nın TK 870 sayılı 10:20 seferiyle hareket ve aynı gün 13:55'de Tahran’a varış.

Tahran Havalimanı’nda, pasaport ve valiz işlemlerinin ardından, yerel rehberimiz Rana Sohrabi ve tur aracımızla buluşarak, turumuza başlıyoruz…
Bugün ilk olarak, dillere destan Saad Abad Sarayı’nı gezeceğiz. İran hanedan üyelerinin yazlık olarak kullandığı Saad Abad Sarayı aynı zamanda İran tarihinin de önemli tanığıdır. Bugün müze olarak kullanılan Sadabad Sarayı ve bu görkemli mimarinin izlerini yansıtan mutfağı, Şah ve ailesinin İran’ı terk ettiği 1979 yılındaki haliyle durmaktadır. Sadabad Sarayı sadece Şah ve ailesinin yaşam alanı değil, aynı zamanda resmi toplantıların düzenlendiği, devlet görevlilerinin de saray alanı içindeki binalarda görev yaptığı, devletin merkezi konumunda olmuştur.

Rehberimiz eşliğinde ve İran hakkında ilk bilgilendirmeleri alarak Saad Abad Sarayı’nı geziyoruz. Saray gezimizi tamamlayarak, aracımızla adeta şehir içinde şehir olan Tecriş Otantik Kapalı Çarşısı’na gidiyoruz. Tütüncüler, ayakkabıcılar, terziler, çuhacılar, kalaycılar, bıçakçılar, marangozlar, elbette baharatçılar, kuruyemişçiler ve halıcılar gibi pek çok mağazanın yer aldığı çarşı ilginizi çekecektir. Akşamüzeri saatlerinde 2 gece konaklayacağımız Tahran otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. Kısa tazelenme molası sonrasında, ilk akşam yemeğimizi Tahran’da yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Konaklama 5*Tahran otelimizde.Tahran
03 Mart Pazar

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında aracımıza geçerek güzel bir Tahran günü için yola koyuluyoruz. İlk olarak, barındırdığı zengin koleksiyonu ile Tahran Arkeoloji Müzesi ve sonrasında Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan ve fotoğraf çekmekten bıkmayacağınız muhteşem Gülistan Sarayı’nı geziyoruz… 

Öğle yemeğimizi şehir merkezinde yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyor ve Tahran Kapalı Çarşısı’nı geziyoruz.

Turumuza, günümüzde İran Merkez Bankası Hazinesi’nin koruması altında bulunan, bir dönemler Şah ve ailesinin kullanımındaki büyüleyici mücevher koleksiyonu göreceğimiz İran Mücevher Müzesi ile devam ediyoruz.

Tur bitiminde otelimize dönerek, kısa dinlenme molası sonrasında akşam yemeğimizi yerel lezzetleri ile bilinen bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Konaklama 5*Tahran otelimizde.Tahran - Kaşhan - İsfahan
04 Mart Pazartesi

Kahvaltı sonrasında Tahran otelimizden valizlerle ayrılarak, Kaşhan’a hareket ediyoruz.

Bugün, Kaşhan’da Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Fin Garden ve Aga Bozork Medresesi'ni göreceğiz. Öğle yemeğimizi Kaşhan’da (fiyata dahil) alıyoruz.

Yemek sonrasında, şiirlere konu olan ve Aşkın Şehri olarak da anılan İsfahan'a doğru yola koyuluyoruz. Rehberimizin bilgilendirmeleri eşliğinde keyifli bir yolculuk sonrası İsfahan’a varışımızda, şehrin ünlü köprülerini görüyor ve kısa oryantasyon turunun ardından merkezi konumdaki otelimize giriş yapıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz.

İsfahan’da ilk akşam yemeğimizi yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Konaklama 5* İsfahan Otelimizde.

 


İsfahan
05 Mart Salı

Kahvaltı sonrasında, aracımıza geçerek rehberimiz eşliğinde tam gün İsfahan turumuza başlıyoruz. Selçuklu Cami, dünyanın en büyük ve en güzel meydanlarından olan Nakşı Cihan Meydanı, Ulu Cami, Şeyh Lütfüllah Cami, Ali Kapu Sarayı, 40 Sütunlu Saray, Kapalıçarşı bugün göreceğimiz yerler arasında olacak…

İsfahan'da göreceğimiz yerlerin büyük kısmı Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. İsfahan turumuzu tamamladıktan sonra, Nakşı Cihan Meydanı ve Kapalıçarşı’da çevre sokaklara yayılan birbirinden özel mağazalarda alışveriş için serbest zaman veriyoruz. 

Öğle yemeğimizi, tur sırasında yerel lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Akşam yemeğimizi ise gece ışıklandırmaları ile muhteşem bir görüntü sunan Nakşı Cihan Meydanı’nda yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyor ve otelimize dönerek dinlenmeye çekiliyoruz.

Konaklama 5* İsfahan Otelimizde.İsfahan – Yezd
06 Mart Çarşamba

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerimizle çıkış yaparak, İsfahan’a veda ediyor ve bu kez Zerdüştler Şehri Yezd’e hareket ediyoruz…

Öğle yemeğimizi yol üzerinde (fiyata dahil) alıyoruz.

İpek Yolu üzerinde yer alan ve bir çöl şehri olan Yezd, İran’ın en eski şehirlerinden biridir. Zerdüştlük ve Fars Kültürü’nün halen yaşatıldığı, İran’ın diğer şehirlerine göre modern zamanın gerisinde kalmış olan Yezd, toprak evlerden oluşan özgün mimarisini günümüze kadar korumuş tarihi bir şehirdir. Yezd’e varışımızda, kısa şehir turu sonrasında otelimize giriş yapıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi (fiyata dahil) otelde alıyoruz.

Konaklama 5*Yezd Otelimizde.Yezd
07 Mart Perşembe

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında tam gün Yezd turumuza başlıyoruz.

Bugün göreceğimiz yerler;

Dakhme - Sessizlik Kuleleri : Zerdüşt inancına göre, yeryüzünün ve toprağın temiz kalabilmesi için ölü bedenleri gömmek veya yakmak yerine kulelerde vahşi hayvanların yemelerine terk etmek gerekir. Zerdüştler, bunun için şehirlerin dışında büyük kuleler kurmuş ve ölülerini buraya bırakmışlardır.


Ateşkadeh Zerdüşt Tapınağı : Binanın dış girişinde Zerdüştlerin kuş-adam sembolünü göreceğimiz Zerdüşt dininin en önemli ateş tapınaklarından biridir. Günümüzde Yezd’de çok sayıda Zerdüşt yaşamaktadır. Yezd halkı, hem doğanın olağanüstü zor koşullarıyla sabırla başa çıkma konusunda, hem de toplumsal yaşamda (özellikle Zerdüşt toplumuyla birlikte yaşama konusunda) karşılaşılan sorunları sakince halledebildikleri için eşsiz bir toplumdur.

Turumuzun devamında, şehrin gerçek dokusunu hissedebilmek üzere Eski Kerpiç Kent (tarihi şehir) sokaklarını dolaşacağız. Tamamen toprak malzemeyle yapılmış, çölle aynı sarı renkte olan sıvaları yuvarlatılmış evlerin arasında, birbirini dik kesmeyen ve zaman zaman kemerlerin tünele dönüştüğü, kıvrıla kıvrıla giden sokaklarında bakalım şehir bize ne gibi sürprizler hazırlıyor?

Yürüyüşümüz sırasında, kent mimarisinde özel bir yeri olan Ulu Cami ve Rüzgar Kuleleri’ni görüyoruz.

Tarihi yapıları, hamamları, çarşıları, eski bahçeleri ve kentin geleneksel dokusu ile çölün kısıtlı kaynaklarına galip gelmenin oluşturan ve 2017’de Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Yezd unutulmaz izler bırakacaktır…

Öğle yemeğimizi tur sırasında yerel bir lokantada (fiyata dahil) alıyoruz.

Akşam yemeğimizi ise (fiyata dahil) otelde alıyoruz.

Konaklama 5*Yezd otelimizde. Yezd - Pasargadae - Nakşı Rüstem - Persepolis - Şiraz
08 Mart Cuma

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerle ayrılarak, Yezd’e veda ediyoruz.

Bugün, Büyük Kiros’un mezarının bulunduğu Pasargadae Şehri'ni, İran’ın Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki en önemli güzelliklerinden biri olan tarihi Persepolis Şehri’ni, Nakşı Rüstem Kaya Mezarlığı’nı göreceğiz. Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde vereceğimiz molada lunch-box / piknik menüsü şeklinde (fiyata dahil) alıyoruz.

Akşamüzeri saatlerinde turumuzu tamamlayarak, Şiraz’a varıyoruz. Şehir merkezinde yer alan otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyor ve kısa dinlenme molası sonrasında piyano müziği eşliğinde hepbirlikte Gala Yemeği’mizi (fiyata dahil) alıyoruz.

 

Konaklama 5* Şiraz Otelimizde.Şiraz
09 Mart Cumartesi

Kahvaltı sonrası otelden ayrılarak tam gün Şiraz turumuza başlıyoruz.

İlk olarak, sabah saatlerinin en güzel ışığı altında büyüleyici güzellikteki vitrayları ile Nasır-il Molk Camisi’ni geziyoruz. Portakal kokulu Kerim Han Kalesi ve Müzesi, Kapalıçarşı, muhteşem ayna işçiliği ile Şah-ı Çerağ (Işıklar Şahı) Türbesi, hepimizin şairi Hafız’ın Türbesi ile turumuza devam ediyoruz… Öğle ve akşam yemeklerimizi Şiraz şehir merkezinde, yerel lokantalarda (fiyata dahil) alıyoruz.

Turumuzu tamamlayarak akşam yemeğimizi de aldıktan sonra, Şiraz otelimize dönüyoruz.

Otelde valizlerimizi toparlayıp, günün yorgunluğunu üzerimizden atmak üzere biraz dinlenmeye çekiliyoruz…

Gece geç saat (takribi 23:00 civarı) dönüş yolculuğumuz için Şiraz Havalimanı’na hareket ediyoruz. Havalimanına varışımızda, sıcak bir dostluk kurduğumuz İranlı rehberimiz Rana Sohrabi ile vedalaşarak, tur liderimiz eşliğinde biniş işlemlerimizi yapıyoruz. Şiraz - İstanbul
10 Mart Pazar

10 Mart Pazar günü Şiraz Havalimanı’ndan Türk Havayolları TK 885 sayılı 03:00 seferi ile hareket ve aynı gün 06:55’de İstanbul Atatürk Havalimanı’na varışımızda, bizi farklı dünyalara taşıyan keyifli bir yolculuk sonrasında yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz... Rana Sohrabi Profesyonel Rehber

İran’ın Tebriz'e yakın mesafede yer alan Marand ilçesinde doğdu. Ardabil Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunudur. Mezuniyetini takiben birçok arkeolojik kazı heyetinde yer alarak, İran'ın farklı bölgelerinde arkeolojik araştırmalar yaptı. İran tarihinin gizemli gerçeklerini keşfetmek heyecanı ile bu çalışmalarını yaklaşık 5 yıl boyunca sürdürdü. Sonrasında akademik çalışmalarına devam ederek, Tebriz Üniversitesi Turizm bölümünde ikinci lisans eğitimini ve Zenjan Üniversitesi Coğrafya ve Turizm Planlaması bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

Rana Sohrabi, Türk Dili’ne duyduğu özel merak ve sevgi ile, kendini bu konuda da geliştirerek, en ince detaylarına kadar hakim olduğu Türkçeyi çok akıcı ve temiz bir şive ile konuşmaktadır.

Halen, turizm ve mimari alanda yaptığı bilimsel çalışmalar ve çevirilerin yanısıra, Profesyonel Rehber olarak da çalışmaktadır. Yurtdışından çeşitli gruplarla ‘İnanç Turları, Kültür, Tarih & Arkeoloji Turları ve spesifik olarak İran Sanatları, Çöl Turları,,Fotoğraf Turları’ yapmaktadır.

Türkiye ile İran'ın ortak tarihi geçmişleri, ortak din, kısmen benzer lisan ve klasik edebiyatları, yakın kültürel değerleri nedeniyle, Türk misafirlere İran'da rehberlik yapmak Sohrabi için giderek daha da zevk aldığı bir meslek haline dönüşmüştür.

BULUŞMA :

02 Mart Cumartesi 07:30'da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali THY kontuarı önü


UÇUŞ BİLGİSİ:


Gidiş: 2 Mart 2019, Cumartesi sabahı, Atatürk Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK 870 sayılı 10:20 seferiyle hareket ve aynı gün 13:55'de Tahran’a varış.

Dönüş: 10 Mart 2019, Pazar Şiraz Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK 885 sayılı 03:00 seferiyle hareket ve aynı gün 06:55’de İstanbul Atatürk Havalimanı'na varış.


NOTLAR:

 • Sınırlı katılım nedeniyle gecikmeden rezervasyon yapılmasını öneririz.
 • Grup rezervasyonlar tamamlandıktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki muhtemel artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Rezervasyon % 30 ön ödeme ( 540 USD ) ile kesinleşir.
 • Banka ve ödeme detayları için lütfen arayınız.
 • Havayolu dolayısıyla oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden acentemiz sorumlu değildir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.


İran Seyahati Öncesi Bilmeniz Gerekenler  :

 

İran için vize gerekmemektedir. Tur dönüş tarihi esas alınmak şartıyla yolcunun en az 6 ay geçerli pasaportunun olması yeterlidir. Pasaport alım tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır.

Kadın misafirlerimizin valizlerinde yörenin özelliklerine uygun birkaç pantolon-tunik ve başörtüsü almaları gereklidir. Şiraz havaalanına indikten itibaren kadınların pantolon, pantolon üstü tunik / uzun kollu gömlek veya tişört ile başörtüsü kullanmaları gerekecektir. Bu nedenle, uçaktan inerken üstünüze geçirmek üzere bu kıyafetleri el çantanızda bulundurunuz. Şapka, yağmurluk, şemsiye, güneş gözlüğü, koruyucu güneş kremi ise her yolculuğun vazgeçilmezidir.

İran’da kredi kartı kullanımı azdır. Euro ve Dolar her yerde sorunsuz kabul edilir. Ufak alışverişler için bir miktar İran Riyali veya Tümeni de gerekli olacaktır, bunu turumuz sırasında İran’da bozduracağız.

Gezimizde tüm yemeklerimiz dâhildir. Yemeklerimiz et ağırlıklıdır. Valizinize birkaç paket bisküvi, atıştırmalık veya çerez almanız otobüs yolculuklarımız sırasında işinize yarayabilir. İran’da alkollü içki tüketimi ve İran’a alkollü içki götürmek yasaktır.

Türkiye ile İran arasında 2 saat farkı vardır.

Üç bantlı ve kartı yurtdışına açık cep telefonları İran’da çalışmaktadır. Ancak avantajlı tarifeler için telefon şirketinize danışınız.

Her ihtimale karşı, vesikalık 2 fotoğraf ile pasaportunuzun tarih, geçerlilik tarihi, isim olan sayfalarının fotokopilerini çektirerek el çantanızda bulundurmanızı öneririz.

Fotoğraf makinelerinizin hafıza kartı, pil, yedek pil kontrollerini önceden yapınız.

İran’da her zamankinden daha çok fotoğraf çekeceğinizden eminiz.

İran için zorunlu aşı yoktur. Ancak, genel olarak seyahat etmeyi sevenlerin Hepatit A - B ve tetanoz aşılarını doktorlarına danışarak yaptırmış olmaları yararlıdır.

Yanınızda günlük ilaçlarınız ile ağrı kesici, diyare ilacı ve antibiyotik bulundurmanızı öneririz. 

TUR FİYATI: 

 

Uçak ve herşey dahil

* 25 Aralık’a kadar erken rezervasyon avantajını kaçırmayınız !!!


İki Kişilik Odada Kişibaşı : 1790 USD 

İki Kişilik Odada Kişibaşı Erken Rezervasyon Fiyatı :  1690 USD *

Single Farkı : 390 USD 


 

*Erken rezervasyon fiyatı en geç 25 Aralık 2018’e kadar 540 USD ön ödeme ile kesinleştirilen rezervasyonlar için geçerlidir.


Tur Fiyatına Dahil Olan Hizmetler :


 • Toplam 7 Gece 5*otellerde Oda-Kahvaltı konaklama
 • İstanbul - Tahran / Şiraz - İstanbul arasında THY uçak biletleri dahil
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Tüm turlar ve çevre gezileri (Ekstra tur yoktur.)
 • Tüm müze ve ören yeri girişleri
 • İranlı Rana Sohrabi, profesyonel Türkçe rehberlik hizmeti
 • İran’da Havalimanı-Otel-Havalimanı transferleri, tüm gezilerde gruba özel lüks tur aracı
 • Park ücretleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler :


 • Yurtdışı çıkış harcı 
 • İsteğe bağlı rehber ve sürücü bahşişleri
 • Kişisel harcamalar
 • Yemeklerde alınacak içecek ve ekstralar 

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :