+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Mimoza Zamanı Baştanbaşa Kıbrıs

29 Mart Perşembe 2018

Bahar Kıbrıs’ı sever!

Mimozaların en güzel döneminde, papatya, gelincik, begonvil ve bahar çiçekleriyle süslenen Akdeniz'in bu güzel adasını bir uçtan diğerine ''tarihi, arkeolojisi, eşsiz doğası ve botaniğiyle'' keşfedeceğiz... 

Bahar Kıbrıs’ı sever!

Mimozaların en güzel döneminde, papatya, gelincik, begonvil ve bahar çiçekleriyle süslenen Akdeniz'in bu güzel adasını bir uçtan diğerine ''tarihi, arkeolojisi, eşsiz doğası ve botaniğiyle'' keşfedeceğiz... 

1. Gün, Lefkoşe - Girne
29 Mart Perşembe

10:30’da Lefkoşe Ercan Havalimanı’na varışımızda, farklı şehirlerden katılan misafirlerimiz, yerel rehberimiz ve aracımızla buluşarak Girne’ye hareket ediyoruz.  Yaklaşık 1 saatlik kısa bir yolculuk ile Girne’ye varış, otelimize giriş, yerleşme ve sonrasında aracımızla Girne Şehir Turu’muzla keyifli bir güne yol alıyoruz…

Akdeniz’in ılıman rüzgarları arasında turumuza Girne Kalesi’ni gezerek başlıyoruz. Muhteşem manzarası ile tarihi Girne Kalesi, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmıştır.Yaklaşık 800 yıldır tarih sahnesinde olan kalede bir çok bölüm bulunur. Tarihte savunma amaçlı kullanılan Girne Kalesi, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde St.George Kilisesi, Kırnı mezar canlandırmaları, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi ve Batık Gemi Müzesi yer almaktadır.                                                  

Sonraki durağımız, 1158 ve 1205 yılları arasında inşa edilen Bellapais Manastırı ve St. Hilarion Kalesi . Manastırın, günümüzde konser salonu olarak kullanılan ve savaş yıllarında kurşun yağmuruna tutulan salonunda halen kurşun izleri bulunmaktadır. Beşparmak dağlarının eteğinde yer alan bir kayalık üzerine kurulu olan manastırın bugünkü adı Fransızca “Abbaye de la Paix”den (Barış Manastırı) türemiştir. Manastır, Gotik sanatın bir şaheseri ve Yakın Doğu’daki en güzel örneği olarak bilinmektedir.                                                                        

Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde alıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Girne otelimizde. Arzu eden misafirlerimiz yemek sonrası Girne sahiline inerek birbirinden güzel kafe ve barlarda güzel bahar akşamının tadını çıkarabilirler.


2. Gün, Girne - Karaoğlanoğlu – Güzelyurt
30 Mart Cuma

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, aracımızla turumuza başlıyoruz.

Bugün göreceğimiz yerler; Karaoğlanoğlu Şehitliği, 1974’de olan Barış Harekatından sonra açılan ilk müze olan Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi, Güzelyurt’un merkezinde, St. Mamas Manastırı’nın hemen yanında yer alır. İki katlı olan müzenin alt katında yer alan Doğa bölümünde Kıbrıs’ta görülen ve göçmen kuşlar, hayvan türleri, yılanlar, böcekler, Akdeniz’de olan balık türleri ve adanın yapısında olan taş çeşitleri sergilenmektedir. Üst kattaki Arkeolojik bölümünde ise Neolitik Çağ’dan Ortaçağ’a kadar eski eserler sergilenmektedir. 1980 yılında Salamis’te bir turist tarafından denizde tesadüfen bulunan ve M.Ö 2.yüzyılla tarihlenen iki geyik heykeli ve 68 cm boyunda Artemis heykeli, Soli Antik Kenti kazılarında bulunan paha biçilmez birçok eser Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Gün boyunca, muhteşem bir peysaj eşliğindeki yolculuğumuz sırasında vereceğimiz molalarda rengarenk çiçeklerle dolu uçsuz bucaksız yeşillikler arasında fotoğraf almaya doyamayacaksınız… Öğle yemeği, güzergah üzerinde, akşam yemeği ve konaklama Girne otelimizde.Arzu eden misafirlerimiz, yemek sonrası Girne’de serbest zaman kullanılabilirler.


3.Gün, Girne - Magosa- Salamis Antik Kenti - Maraş
31 Mart Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası aracımızla ilk durağımız olan Salamis Antik Şehri’ne hareket ediyoruz. Salamis Antik Kenti, Magosa’nın 6 km kuzeyinde, Kanlıdere (Pedios) nehrinin kıyısında yer almaktadır. Bronz çağı sonlarında kurulan Salamis Antik Kenti’ndeki en erken buluntular, M.Ö. 11. yüzyıla aittir. Nekropolisten elde edilen verilere göre, bu dönemde kentte Fenike hakimiyetinde olan kent, M.Ö. 708 yılından itibaren tüm ada ile birlikte Asur hakimiyetine girmiştir. 669’da sona eren Asur hakimiyetinin ardından Salamis, bir müddet bağımsız krallık olarak yaşasa da sonradan Mısır hakimiyetine girmiştir. M.Ö. 525 yılında ise, Mısır’ın Perslerin eline geçmesi ile birlikte, Kıbrıs da Pers yönetimine girer. Büyük İskender’in doğu seferi sırasında Pers yönetiminden kurtulur. 647 yılından itibaren başlayan Arap akınları, ayrıca depremlerin neden olduğu yıkım ve limanın dolması sonucu Salamis terk edilerek, halkının Magosa’ya yerleştiği düşünülmektedir. Ören yerindeki Gymnasium, Forum, Agora ve Hamam gibi yapı kalıntılarının tamamı Roma dönemine aittir.

477’de inşa edilen St. Barnabas Manastırı ( Arkeoloji ve İkon Müzesi ), bir kilise, avlu ve avlunun üç yanında bir zamanlar papazların yaşadığı odalardan meydana gelmiştir. St. Barnabas kilisesinde çoğunluğu 18. yy'dan kalma zengin bir ikon koleksiyonu bulunmaktadır. Bölgenin en geniş koleksiyona sahip olan müzede, Kıbrıs'ın Neolitik döneminden Roma dönemine dek geniş bir yelpazede çeşitli eseri göreceğiz.                                   

Lala Mustafa Paşa Camii, Magosa’da Venedik Sarayı'nın avlusunda yer alan Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, 14.yüzyılda Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kulesi ( veya Othello Kalesi ) ve dıştan kapalı şehir Maraş’ı geziyoruz.Öğle yemeğimizi güzergah üzerinde alıyoruz. Gün boyunca, mimozalarla güneş gibi parlayan doğanın güzelliklerini, Akdeniz’in maviliğini içimize sindirerek harika bir günü tamamlıyoruz. Turumuz sırasında hediyelik alışverişi yapmak isteyenler için serbest zaman olacaktır. Akşam yemeği ve konaklama Girne otelimizde.


4.Gün, Girne - Lefkoşe - Yeşil Hat - İstanbul
01 Nisan Pazar

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerimizle ayrılarak, aracımızla Lefkoşe’ye doğru yol alıyoruz.  Burada göreceğimiz Selimiye Camii, Kıbrıs’ın en gösterişli ibadethanesidir. Lüzinyan döneminde (1209-1326) gotik formunda inşa edilen St. Sophia Kathedrali, Osmanlılar tarafından camiye çevrilerek, Selimiye Camisi adı verilmiş ve yapıya sonradan iki minare, bir minber ile bir mihrap ilave edilmiştir.Bugün göreceğimiz diğer yerler; 1572 yılında Kıbrıs'ın ilk Osmanlı Valisi olan Muzaffer Paşa tarafından inşa ettirilen ve Kıbrıs'ın en büyük hanlarından birisi olan Büyük Han,  Venedik Dönemi’nde surlarla çevrili Lefkoşe’ye giriş ve çıkışların yapıldığı orijinal üç kapıdan biri olan Girne Kapısı,  12.yy’da bir Bizans Kilisesi olarak yapılan ve daha sonra Lüzinyanlar tarafından yapılan bazı Gotik eklemelerle genişletilen  St. Nicholas Kilisesi ve Bedesteni olacak. Turumuzun devamında, 11.yüzyıldan bu yana Kıbrıs'a başkentlik yapan Lefkoşe’nin, aynı zamanda dünya üzerinde tek olan Yeşil Hat bölgesini göreceğiz. Lefkoşe'nin kuzeyinde Türkler, güneyinde Rumlar ve ortasındaki ara bölgede ise BM Barış Gücü bulunmaktadır. Turumuzu tamamlayarak, arzu edenler için hediyelik alışverişi yapmak üzere kısa serbest zaman veriyoruz. Rehberimiz tarafından belirlenen saatte buluşarak, İstanbul uçuşumuz için Lefkoşe Ercan Havalimanı'na transfer ve Atlas Global Havayolları KK 1005 sayılı 20:30 seferiyle 21:55’de Atatürk Havalimanı İstanbul’a varışımızda, bir sonraki turumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

ÖNERİLEN UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş : 29 Mart Perşembe sabahı AHL Atatürk Havalimanından Atlas Global Havayolları KK 1000 sayılı 08:55 seferiyle hareket ve 10:30’da Ercan Havalimanı Lefkoşe’ye varış.                                                

Dönüş : 1 Nisan Pazar akşamı Lefkoşe Ercan Havalimanından Atlas Global Havayolları KK 1005 sayılı 20:30 seferiyle hareket ve 21:55’de AHL Atatürk Havalimanı İstanbul’a varış                                              

* Firmamızla teyitleşerek uçak biletinizi gecikmeden almanızı öneririz.


BULUŞMA:

İstanbul’dan katılan misafirlerimiz için AHL Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminali                                                                    

Farklı şehirlerden katılan misafirlerimiz için Ercan Havalimanı                                                                                 

* Buluşma saatleri tur tarihine yakın ayrıca bildirilecektir.

NOTLAR:

 • Fiyat artışından etkilenmemek için, ofisimizle teyitleşerek, İstanbul-Ercan-İstanbul Gidiş/Dönüş Uçuş Biletlerinizi gecikmeden almanızı öneririz. Bilet organizasyonu konusunda isteğe bağlı olarak ofisimiz de destek vermektedir. 
 • Sınırlı kontenjan nedeniyle gecikmeden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
 • Kesin rezervasyon tur tutarının %25’inin ( 350 TL ) ödenmesi ile gerçekleşir.
 •  Banka Bilgileri ve ödeme detayları için lütfen arayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada kişibaşı :  1390 TL
Single farkı : 345 TL

Firmamızla teyitleşerek uçak biletinizi gecikmeden almanızı öneririz.


Fiyata Dahil Olanlar : 

 • Gidiş-Dönüş havalanı transferleri ve tur boyunca gruba özel klimalı, lüks tur aracı
 • 3 Gece Yarım Pansiyon Konaklama ( Akşam yemekleri dahil )
 • 4 Tam Gün Tur
 • Tur Danışmanı Nezih Başgelen Danışmanlığında
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Tüm Müze ve Ören Yerlerine Giriş Ücretleri

Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • İstanbul - Ercan- İstanbul Gidiş/Dönüş Uçuş Bedeli 
 • Güzergah üzerinde yerel lokantalarda alınacak öğle yemekleri
 • Yemeklerde ve molalarda alınan içecekler
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :