+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Kültürler Şehri Antakya-Hatay

09 Kasım Cuma 2018

Arkeolog Editör Nezih Başgelen ile

 

Dinler, diller, medeniyetler ve lezzetler şehri Antakya, aynı zamanda bir hoşgörü örneği olarak da bilinir. Hatay’da geçireceğimiz üç gün boyunca,St.Pierre Kilisesi, Antakya Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Sinagog, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Samandağ, Vakıflı Köyü, Titus Tüneli, TellAççana ve TellTainatHöyükleri göreceğimiz yerlerden bazıları…

Unutulmaz anılarla döneceğimiz harika bir rotada buluşmak üzere...


Arkeolog Editör Nezih Başgelen ile

 

Dinler, diller, medeniyetler ve lezzetler şehri Antakya, aynı zamanda bir hoşgörü örneği olarak da bilinir. Hatay’da geçireceğimiz üç gün boyunca,St.Pierre Kilisesi, Antakya Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Sinagog, Katolik ve Protestan Kiliseleri, Samandağ, Vakıflı Köyü, Titus Tüneli, TellAççana ve TellTainatHöyükleri göreceğimiz yerlerden bazıları…

Unutulmaz anılarla döneceğimiz harika bir rotada buluşmak üzere...


1.Gün, Kültürler Şehri Antakya-Hatay
09 Kasım Cuma

09 Kasım Cuma sabahı 08:20’de Hatay Havalimanı’na varışımızda, grubumuza özel aracımızla buluşarak, turumuza başlıyoruz…

İlk durağımız,  Antakya’da Hıristiyanlarca bilinen ilk kilise olanSt. Pierre Kilisesi ve Adam Kaya kabartması… Çan, ezan ve hazzan sesleri arasında Asi Nehri’nin iki yakasına kurulu Antakya şehir merkezine varışımızda, merkezde yer alan  4*otelimize giriş yapıyoruz.

Yerleşme ve kısa dinlenme molası sonrasında, şehir merkezinde yürüyerek yapacağımız oryantasyon turumuz sırasında Uzunçarşı ve Habib-i Neccar Camii'ni gezerek, öğle yemeğimizi Uzunçarşı’da serbest olarak alıyoruz.

Yemek sonrası,Sinagog, Katolik ve Protestan Kiliseleri’ni görerek şehir turumuza devam ediyoruz… Tur bitiminde yürüyerek otelimize dönüş ve dinlenme. Arzu eden misafirlerimiz akşam yemeğine kadar, İstanbul'un Kapalı Çarşı'sını hatırlatan, sıra sıra dizilmiş aktarlar, hediyelik eşyacılar ve kuyumcuları ile cıvıl cıvıl olan Uzunçarşı'da alışveriş ve fotoğraf çekimi için zaman kullanabilirler.

Akşam yemeğimizi şehir merkezinde ve otelimize yürüme mesafesinde, yöresel mutfağı ile bilinen bir lokantada, fiyata dahil olarak alıyoruz. Konaklama Antakya otelimizde.2.Gün Kültürler Şehri Antakya-Hatay
10 Kasım Cumartesi

Sabah kahvaltı sonrasında aracımızlahareket ederek, ilk olarak Trajan Su Kemerleri ve Harbiye gezimizi yapıyor ve sonrasında, Samandağ yönüne hareket ediyoruz. Turumuzun devamında, Hıdırlık Köyü'nde Musa Ağacı ve bir Ermeni Köyü olan Vakıflı Köyü'nde Titus Tüneli’ni görüyoruz.Vakıflı Köyü’nde çay ve kahve molası ve köylülerin el emeği ürünlerden alışveriş yapmak üzere serbest zaman veriyoruz.

Öğle yemeğimizi, hava durumuna bağlı olarak Samandağ veyaÇevlik’teserbest olarak alıyoruz.Yemek sonrasında,Beşikli Mağara ve Dor Mabedi gezimizi yapıyoruz.

Tur bitiminde şehir merkezine dönerek, Uzunçarşı’da alışveriş yapmak, şehri dolaşmak veya otelde dinlenmeküzere serbest zaman kullanıyoruz.

Akşamüzeri saatlerinde otel lobisinde buluşarak, yürüyerek şehir merkezine gidiyoruz. Burada, Hatay mutfağına özgü lezzetleriyle bilinen bir lokantada akşam yemeğimizi fiyata dahil olarak alıyoruz.Konaklama Antakya otelimizde.3.Gün Kültürler Şehri Antakya-Hatay
11 Kasım Pazar

Kahvaltı sonrasında Hatay'daki bu son günümüzü en güzel şekilde değerlendirmek üzere valizlerimizle otelimizden ayrılarak, aracımızla yola koyuluyoruz....

İlk durağımız; dünyada ikinci sırada gösterilen ve ağırlıklı olarak Harbiye civarından getirilen eserlerin sergilendiği Antakya Arkeoloji ve Mozaik Müzesi olacak.

Tell Tayinat ve Tell Aççana höyüklerinin küçük örneklerinin de yer aldığı ve mitolojiden alınan sahnelerin mozaikler üzerinde sergilendiği müze çok etkileyicidir.

Müze ziyaretimiz sonrasında, yakın mesafede yer alan Tell Aççana ve Tell Tayinat Höyükleri gezisi  ile turumuza devam ediyoruz.Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da, farklı bölgelerde kazı çalışmaları devam etmektedir. Hititlere ilişkin eksik bilgileri tamamlamakta önemli olan ilk kazı, 1937’de İngiliz Arkeolog Leonard Woolley tarafından Tel Aççana Höyüğü’nde yapılmıştır. 17 katmandan oluşan yerleşim biriminde önemli bir saray gün ışığına çıkarılmıştır. Yine Hitit dönemine ait bulgulara rastlanan 7 katlı Tell Tayinat Höyüğü’nde ise, 1930 yılından bu yana kazı çalışması yapılmaktadır. Daha yıllarca süreceği hesaplanan kazılarla, 17 katmandan oluşan saray ve tapınaklar ile mezarların bulunduğu alanın ”Arkeolojik Park” haline dönüştürülerek turizme kazandırılması hedeflenmektedir.

Öğle yemeğimizi serbest olarak aldıktan sonra güzergah üzerinde çay ve kahve molası vererek, dönüş yolculuğumuz için Hatay Havaalanı‘na hareket ediyoruz. 18:15’de Hatay Havalimanı’ndan hareketle saat 20:00’de Sabiha Gökçen-İstanbul’a varışımızda yeni rotalarımızda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.Nezih BAŞGELEN Arkeolog Editör

Arkeoloji ve Sanat Dergisi Editörü ve Arkeolog Nezih BAŞGELEN:

1958 yılında İstanbul’da doğdu. 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkardı ve bugüne kadar başarıyla yayımladı. 1982’de kurduğu Arkeoloji ve Sanat Yayınları, yurdumuzun zengin tarihi eserleri, eski uygarlıkları hakkında araştırma, inceleme, el kitapları, kataloglar, gezi rehberleri gibi 21 temel dizi üzerinden 800’e yakın başvuru eserinin yayımını gerçekleştirmiştir. 1986’da Türkiye’nin tarihi doğal ve turistik değerlerine dönük hizmet veren görsel doküman arşivini (Celsus Picture Library) oluşturdu. Ülkemizin zengin arkeolojik potansiyelini sistematik bir şekilde fotoğraflarla belgeledi. Bu konuda saygın bir başvuru kaynağı oluşturdu. Türkiye ile ilgili eski seyahatname, resim, belge, kitap ve haritaları topladı. Yabancı ülke müzelerindeki ve arşivlerindeki Türkiye’den giden eserleri belgelemeye çalıştı. Çocuklara yönelik tarihi eserleri ve eski uygarlıkları sevdirmeyi amaçlayan eğitici boyama kitapları projesini başlattı. Ülkemiz insanına eski kentleri ve harabeleri tarihi ve doğal çevre değerlerini sevdirmeyi ve bilinçlendirmeyi amaçlayan kültür turlarını organize etti ve bizzat gerçekleştirdi. Ülkemizin turizm programlarında yer almayan yörelerine binlerce kişiyi götürdü ve bilgilendirdi. Yazdığı yazılar, verdiği konferanslar, yayınladığı kitaplar, düzenlediği etkinliklerle arkeolojinin ve eski eserlerin korunmasının ülkemiz kamuoyunda yer almasını sağladı. Yurt içinde ve yurt dışında arkeoloji ile ilgili toplantı ve etkinliklerde ülkemizi başarıyla temsil etti. Trakya ve Anadolu’da özellikle Doğu Anadolu’da yaptığı araştırmalar ve inceleme gezilerinde pek çok bilinmeyen kalıntı, anıt ve arkeolojik yerleşmeyi belgeleyerek bilim dünyasına tanıttı. Arkeoloji, sanat tarihi, etnoğrafya, turizm, tarihi ve doğal çevrelerin korunması hakkında yayınlanmış bine yakın çalışması vardır. 


Eserlerinden Bazıları :

• Anadolu Notları, İstanbul, 1979 

• İlyada Şehir İsimleri, İstanbul, 1982 

• Anadolu Uygarlıkları, İstanbul, 1983 

• Tarihte Yeşilköy, İstanbul, 1984 (2. baskı 2008) 

• Birgi'den Gevaş'a, İstanbul, 1986 

• Eski Kartpostallarda Kütahya, İstanbul, 1986 

• İlyada, Anabasis Şehir İsimleri, İstanbul, 1987 

• Hititleri Boyayalım Kargamış Kabartmaları, İstanbul, 1988 

• Bir Zamanlar Mersin, İstanbul, 1989 • Bir Masal Ülkesi Kapadokya, İstanbul, 1991 

• Cappadocia, A Wonderland, İstanbul, 1992 

• Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa Öneriler (E. Tatar-M. Özdoğan’la birlikte) İstanbul, 1993 

• Maden Döküm Sanatı, İstanbul, 1994 (Ö. Küçükerman, G. Tanyeli, A. Batur ile birlikte) 

• Anatolia, Garden of the Sun, İstanbul, 199 

• Geçmiş Zamanda Kentler Dizisi, Ankara, Bodrum, İstanbul, İzmir, Mersin, Şişli 1998 

• Bir Zamanlar Kentler Dizisi (1998-1999): Adana, Ankara, Antakya, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bodrum, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, İzmit, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Şişli, Trabzon, Tokat, Uşak, Üsküdar, Van, Zonguldak. • The Legacy Of Gaziantep To World Culture, İstanbul, 1999 

• Tarihe Son Bakış - Belkıs/Zeugma, Halfeti, Rumkale, İstanbul, 2000 (Rıfat Ergeç ile birlikte) 

• Türkiye’de Barajlar ve Göl Alanlarındaki Kültürel ve Doğal Miras, İstanbul 2001 

• Türkiye’de Belgesel Sinema ve Arkeoloji, İstanbul 2002 

• Nemrut Dağı “Keşfi, Kazıları, Anıtları” İstanbul 2003 

• Eski Haritalarda Batı Anadolu, İstanbul 2005 

• İstanbul “City of the Sultans”, İstanbul 2006 

• Türkiye’de Koleksiyonculuk ve Arkeolojik Mirasın Korunması, İstanbul 2007 

• Tarihte Yeşilköy (2. baskı) İstanbul 2008 

• Türkiye Cumhuriyeti’nde Mübadil, Muhacir ve Mülteciler (1923-1938) Genel Bir Bakış İstanbul 2008 

• Arif Müfid Mansel’s Excavations of Tumuli In Turkish Thrace, İst. 2009 

• Müze-i Hümayun’dan Günümüze İstanbul Arkeoloji Müzesi, İstanbul 2010 

• The Landwalls of Istanbul, İstanbul 2011 

• Eski Kartpostallarda Antalya, İstanbul 2012

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş    : 09 Kasım Cuma,SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC2130 sayılı 06:40 seferiyle hareket ve 08 :20’de Hatay’a varış.

Dönüş : 11 Kasım Pazar, Hatay Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2133 sayılı 18:15 seferiyle hareket 20:00’de SAW Havalimanı-İstanbul’a varış.


Buluşma :

09 Kasım Cuma; saat 05:00‘de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus kontuarı önü. 


NOTLAR:

 

 • İstanbul dışından Hatay Havalimanı buluşma ile katılmak mümkündür, uçak hariç fiyat için danışınız.
 • Kesin rezervasyon %25 (400 TL ) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Sınırlı kapasite dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak biletlerindeki artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Ödeme ve banka bilgileri için lütfen arayınız.
 • Geziye gelirken hava durumuna uygun rahat giysiler ve ayakkabılar giymeyi unutmayınız.
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI :

İki kişilik odada Kişibaşı : 1580 TL

Single Farkı : 185 TL

*İstanbul dışından Hatay Havalimanı buluşma şeklinde katılacak misafirlerimiz uçak hariç fiyat için bize danışabilirler.


Fiyata Dahil Olanlar :

 • İstanbul-Hatay-İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
 • 4*+ şehir merkezi otelde 2 Gece Oda-Kahvaltı konaklama
 • Tur boyunca gruba özel klimalı lüks araç
 • Tur Danışmanı Nezih Başgelen ile bölgeyi gezme ayrıcalığı
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • 2 Akşam yemeği(içecekler hariçtir )
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Öğle yemekleri 
 • Molalarda ve akşam yemeklerinde alınacak ekstralar ve içecekler
 • Otel ekstraları, içecekler ve kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri girişleri 

Otel Adı : Waxwing Hotel Antakya - Hatay

Web Sitesi : http://www.waxwinghotel.com/

Otel Türü : 0

Otel Konumu : Hatay - Antakya