+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Hititlerin İzinde Ankara ve Çorum

24 Kasım Cumartesi 2018

Hititlerin İzinde Ankara ve Çorum

Uçak ve Otobüsle


Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında


Anadolu Medeniyetleri Müzesi-Kaleiçi-ErimTam Müzesi-Rahmi M.Koç Müzesi- Anıtkabir-Augustus Anıtı-Hacıbayram ve Samanpazarı-Alacahöyük-Yazılıkaya-Hattuşas-Çorum Kalesi

Hititlerin İzinde Ankara ve Çorum

Uçak ve Otobüsle


Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında


Anadolu Medeniyetleri Müzesi-Kaleiçi-ErimTam Müzesi-Rahmi M.Koç Müzesi- Anıtkabir-Augustus Anıtı-Hacıbayram ve Samanpazarı-Alacahöyük-Yazılıkaya-Hattuşas-Çorum Kalesi

İstanbul - Ankara - Çorum
24 Kasım Cumartesi

Sabah 9:00 sularında Ankara'ya varışımızda grubumuza özel aracımızla buluşarak turumuza başlıyoruz. Turumuzun ilk bölümünde, Ankara’da göreceğimiz yerler; Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kaleiçi, ErimTam Müzesi, Rahmi M.Koç Müzesi, Anıtkabir, Augustus Anıtı, Hacıbayram ve Samanpazarı...


Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1997'de İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiştir. Kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, Anadolu arkeolojik eserleri Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar, kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.


Erimtan Müzesi koleksiyonu, MÖ üçüncü binden Bizans Dönemi’ne kadar uzanan bir zaman dilimini kapsayan, ağırlıklı olarak Roma Dönemi’ne ait eserlerden oluşmaktadır. Roma Dönemi’ne ait cam eserler, mühür kazınmış yüzük taşları (gems) ve sikkeler koleksiyon içinde öne çıkan gruplardır. Koleksiyondaki diğer önemli eser grupları arasında çanak çömlekler, bronz eserler, takılar ve az sayıda da olsa çivi yazılı tabletlerle mühürler ve Bizans Dönemi’ne ait eşyalar yer almaktadır.

Rahmi Koç Ankara Müzesi : Endüstriyel mirasımıza ayna tutan geniş bir koleksiyonun yeraldığı müzede, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'e ait kıyafetlerden ofis malzemelerine, çeşitli kişisel eşyalardan fotoğraflara uzanan zengin bir koleksiyon da bulunmaktadır.


Bu turumuzda göreceğimiz Augustus ya da Ankara anıtı, "Res Gestae Divi Augusti" metninin günümüze ulaşmış en iyi ve eksiksiz örneği olup metnin orijinali şimdi kayıptır.


Öğle yemeğimizi Kaleiçi bölgesinde serbest olarak alıyoruz.

Hacıbayram Camii ve Türbesi, Samanpazarı bölgesini de görerek Ankara turumuzu tamamlıyoruz. Akşam üzeri saatlerinde yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonrası Çorum otelimize varış, odalarımıza yerleşme.

Akşam yemeği ve konaklama 5*Anitta Hotel, Çorum’da. 

Çorum - Ankara - İstanbul
25 Kasım Pazar

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında valizlerimizle otelden ayrılarak günümüze başlıyoruz. Bugün programımızda, Çorum Şehir Turu, Çorum Kalesi ve Hattuşaş gezileri var…

Hattuşaş : 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınan Hattuşaş (Çorum, Boğazköy), Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olmuştur. Günümüzde görülebilen ve büyük çoğunluğu Büyük Kral IV. Tudhaliya dönemine ait olan kalıntılar arasında tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar bulunmaktadır.


Alacahöyük: Bu bölge ilk olarak 1907 yılında Makridi Bey tarafından kazılmış, düzenli araştırmalar ise 1935 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından başlatılmıştır. Hitit öncesi dönemin önemli şehirlerinden olan Alacahöyük, Hitit döneminde yakınındaki Hattuşa’nın gölgesinde kalmıştır. M.Ö.2500 yıllarına kadar giden Hitit öncesi kral mezarlarından çıkan eserler en önemli buluntulardır. Fakat ayakta kalmış yapılar Hitit dönemine aittir. Ortostatlarla kaplı şehir duvarlarının okçular için rampaları da bulunan iç ve dış kapıları mevcuttur. Hitit dönemine ait iki büyük sfenks tarafından korunan güneydeki anıtsal giriş, iki kule arasında kalacak şekilde düzenlenmiştir. Kapı pervazı olarak kullanılan yaklaşık 4 m. yüksekliğindeki yekpare taş dikmelerin (monolit) yerden yaklaşık 2 metrelik bölümleri sfenks biçiminde yontulmuştur. Bu Sfenksli Kapı’dan girilen geniş Hitit yapı kompleksi halen tam olarak kazılmamıştır. Sfenksli Kapı’nın yanındaki kule temelleri birçok ortostatla kaplanmıştır. Rölyef ve sfenkslerin çoğu M.Ö. 14. yy.’a aittir. Bunlar replikaları ile değiştirilmiş ve asılları Ankara’ya, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne taşınmıştır.


Yazılıkaya : Hattuşa’nın en etkileyici kutsal mekânı şehrin biraz dışında yer alan, yüksek kayalıklar arasına saklanmış Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’dır.

Öğle yemeğimizi Boğazköy'de fiyata dahil olarak alıyoruz.

Tur bitiminde, Ankara Esenboğa Havalimanı’na hareket ve Pegasus 21:25 seferi ile hareket ve 22:25’de SAW-İstanbul’a varış. Güzel anılar biriktirdiğimiz, dolu dolu bir haftasonunun ardından, yeni rotalarda buluşmak üzere dostlarımızla vedalaşıyoruz.

UÇUŞ BİLGİSİ:


Gidiş : 24 Kasım Cumartesi, SAW Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Pegasus Havayolları PC2664 sayılı 08:00 seferiyle 09:05'de Ankara’ya varış.

Dönüş : 25 Kasım Pazar, Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC2681 sayılı 21:25 seferiyle 22:25’de SAW-İstanbul’a varış.

 


BULUŞMA:


24 Kasım Cumartesi, 06:00'da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı İç Hatlar Pegasus kontuarı önüNOTLAR:

 • Belirtilen fiyatlar sınırlı kapasite için geçerlidir.
 • Opsiyonlarımız dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatındaki artış fiyata yansıtılmaktadır. Dolayısı ile gecikmeden rezervasyon yapılması önerilir.
 • Kesin rezervasyon %30 ( 350 TL) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Banka bilgileri, Kredi Kartı ile ödeme ve Mail Order Formu için lütfen arayınız.
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayın.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada kişibaşı : 1220 TL

Single konaklama farkı : 80 TL


İstanbul dışından katılmayı arzu eden misafirlerimiz uçak hariç fiyat için danışabilirler.Fiyata Dahil Olanlar :


 • İstanbul - Ankara - İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Ankara-Çorum-Ankara arasında ve tur boyunca gruba özel araçla transferler ve tüm turlar
 • 1 Gece 5* Otelde yarım pansiyon konaklama
 • 1 Öğlen yemeği
 • 1 Akşam yemeği-otelde
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığı ve eşliği
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayanlar:


 • Programda belirtilmeyen yemekler
 • Yemeklerde ve molalarda alınacak ekstralar ve içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Müze girişleri ( Müze kartınızı yanınızda bulundurunuz.)

Otel Adı : Anitta Hotel

Web Sitesi : http://www.anittahotel.com/

Otel Türü : 5 Yıldız

Otel Konumu : Çorum


Whatsapp