+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Harikalar Diyarına Yolculuk Almanya

13 Haziran Çarşamba 2018

Harikalar Diyarına Yolculuk : Almanyanın Saksonya İsviçresi

Yarım gün Prag ve tüm turlar dahil Bayram Programı 

13 – 17 Haziran 2018,  4 Gece – 5 Gün, THY ile

Özgün ve Yepyeni Bir Rota

Bu gezimizde, Profesyonel Rehber Levent Bilgiç ile Almanya'nın henüz keşfedilmemiş, doğası, kültürel zenginlikleri ve çevresi ile büyüleyici Güneydoğu Almanya ve Saksonya Eyaletleri’ni içeren,  anılarımızda yer edecek özgün bir rotada buluşacağız… Yüksek dağlar ve etrafındaki ilginç oluşumlar, yemyeşil ovalar, muhteşem Elbe Nehri, nehire ve ovaya bakan yamaçlara konumlandırılmış dünyaca ünlü tarihi şatoları, Bohemya kristalleri ve Prag ile rüya gibi bir gezide ruhunuz dinlenecek!

Harikalar Diyarına Yolculuk : Almanyanın Saksonya İsviçresi

Yarım gün Prag ve tüm turlar dahil Bayram Programı 

13 – 17 Haziran 2018,  4 Gece – 5 Gün, THY ile

Özgün ve Yepyeni Bir Rota

Bu gezimizde, Profesyonel Rehber Levent Bilgiç ile Almanya'nın henüz keşfedilmemiş, doğası, kültürel zenginlikleri ve çevresi ile büyüleyici Güneydoğu Almanya ve Saksonya Eyaletleri’ni içeren,  anılarımızda yer edecek özgün bir rotada buluşacağız… Yüksek dağlar ve etrafındaki ilginç oluşumlar, yemyeşil ovalar, muhteşem Elbe Nehri, nehire ve ovaya bakan yamaçlara konumlandırılmış dünyaca ünlü tarihi şatoları, Bohemya kristalleri ve Prag ile rüya gibi bir gezide ruhunuz dinlenecek!

1.Gün İstanbul – Prag – Neustadt
13 Haziran Çarşamba

Atatürk havalimanında rehberimizle buluşma ve işlemlerin ardından Çekya’nın başkenti Prag’a uçuyoruz. Prag’a varışımızda özel aracımızla bu büyüleyici şehri gezmeye başlıyoruz. Bu nostaljik şehrin atmosferini içimizde hissetmek ve enerjimizi toplamak üzere kısa çay / kahve molası veriyoruz. Göreceğimiz yerler;  Karlova Caddesi, Başbakanlık Binası, Charles Köprüsü, Eski Şehir Meydanı, Astrolojik Saat, Paris Caddesi, Mustek Meydanı ve Vaslavske Bulvarı… Güzel havanın ve şehrin büyüleyici atmosferinin tadını çıkaracağımız bu nostaljik şehir turumuz sonrasında, aracımızla turumuzun ana teması olan Almanya’nın Neustadt bölgesine hareket ediyoruz.

Akşamüzeri saatlerinde, Burghotel Stolpen otelimize giriş, yerleşme ve akşam yemeği.

Otelimiz, Burg Stolpen Şato- Müze’nin yanıbaşında yer almaktadır.

Akşam yemeği ve konaklama Stolpen-Neustadt otelimizde.

· Yemek sonrası,  Hoşgeldin Kokteyli ( 3 çeşitten 1’er kadeh şeklinde geleneksel Alman içkisi Schnaps) ikramı.


2. Gün Neustadt - 1000 Tepe Manzaraları
14 Haziran Perşembe

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, aracımızla eşsiz doğa manzaraları eşliğinde Kirniztsch Ovası’nı görerek günümüze başlıyoruz. Sonrasında, nostaljik yandan çarklı nehir vapuruna binmek üzere Bad Schandau kasabasına varıyoruz. Bad Schandau’dan başlayarak Pirna’ya kadar uzanan bölgede Elbe Nehri üzerinde yapacağımız keyifli tekne turumuzu Pirna’da tamamlıyoruz. Pirna’ya varışımızda, bu şirin kasabanın tarih kokan sokaklarını keşfe koyuluyoruz. Gezimiz fotoğraf meraklıları için oldukça etkiyici olacaktır, kuşkusuz… Sonrasında, aracımızla bir sonraki durağımız olan Sakyonya İsviçresinin Elbe Sandstone manzarasıyla dünyaca ünlü Bastei Köprüsü’ne gidiyoruz. Tüm Avrupa’da yalnızca bu bölgede bulunan Kumtaşı / Sandstone kümelerinin oluşturduğu çarpıcı ve gerçeküstü manzaraya ve oluşumlar arasından uzanan köprüye hayran kalacaksınız!

Turumuza, Elba Sandstone dağları manzarasını bu kez farklı bir açıdan göreceğimiz Rathmannsdorf kasabası ile devam ediyoruz. Rathmannsdorf’a varışımızda, asansörle tüm vadiyi kuş bakışı göreceğimiz seyir terasına çıkarak, harika manzaranın tadını çıkarıyoruz. Burada da fotoğraf çekmeye  doyamayacaksınız.  Tur bitiminde doğa içinde bol seyirli ve neşeli bir günün rehaveti içinde Stolpen-Neustadt otelimize dönüş yapıyoruz.

*Arzu eden müşterilerimiz otelle anlaşmalı Termal Kaplıca Mariba’ya Data Tur ikramı olarak (1 kez ) giriş yapabilirler. 

Akşam yemeği ve konaklama Stolpen-Neustadt’taki otelimizde.

3.Gün Neustadt – Bohemya Cenneti
15 Haziran Cuma

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası, Çekya’nın en eski jeolojik rezervuarı Panskà Skalà’ya doğru yola çıkıyoruz. Panska Skala’da  ‘’Varhany Orgu’’ olarak tanımlanan yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki volkanik bazalt taşından oluşmuş doğa harikasını görüyoruz. Sonrasında, aracımızla dünyaca ünlü Bohemya cam ve kristallerinin anavatanı Lindava kasabasına gidiyoruz. Lindava’da harikalar yaratan cam ustalarının, bizlere tüm hünerlerini sergiledikleri, cam imalathanelerini geziyoruz. Yerel lezzetlerden oluşan öğle yemeğimizi fiyata dahil olarak Lindava’da alıyoruz.

Kristal ve cam eşya seven misafirlerimiz için alışveriş ve serbest zamanımız olacaktır.   Serbest zaman sonrası, Saksonya İsviçre’sinin kalbi sayılan Schönlinde kasabasını gezmek üzere aracımızla tekrar yola koyuluyoruz. Schönlinde, Almanya’nın bölgeye özgün yerel bira üretimi ile bilinen bir bölgesidir. Burada özel bir Bira İmalathanesi ziyareti yaparak, fiyata dahil olarak Bira Tadımı yapıyoruz. Tur bitiminde, leziz biraların da verdiği tatlı yorgunluk içinde dinlenmek ve akşam yemeğimizi almak üzere otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama Stolpen-Neustadt’taki otelimizde.


4.Gün Neustadt - 5 Vadi 5 Şato Turu
16 Haziran Cumartesi

Kahvaltının ardından, gerçekleştireceğimiz Vadiler ve Şatolar Turumuz boyunca, Almanya’daki Saksonya İsviçresi olarak tanımlanan bölgenin eşsiz doğal güzelliklerine ve kültürel zenginliğine hayran kalacaksınız. Bölgede pek çok şato bulunmaktadır. Biz, Almanya ve Avrupa’nın en büyük yamaç üstü şatosu olan Königstein Şatosu’nu ziyaretle günümüzü taçlandıracağız. 9 hektarlık bir alana yayılan ve 30 binadan oluşan bu şatodan 240 mt. kadar aşağıda yer alan muhteşem vadi manzarasını seyretmek, unutulmaz anılarınızdan biri olacak, kuşkusuz. Öyle ki, burada vereceğimiz serbest zamanda fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız!

Keyifli bir yolculukla bölgede bulunan diğer vadilerin içinden geçerek ve panoramik olarak göreceğimiz diğer şatoları izleyerek turumuzu otelimizin yanıbaşında yer alan Burg Stolpen Şato-Müze ziyareti ile sonlandırıyoruz... 

Akşam yemeği ve konaklama Stolpen-Neustadt’taki otelimizde . 


5.Gün Neustadt – Dresden –İstanbul
17 Haziran Pazar

Sabah kahvaltının ardından bagajlarımızla otelden ayrılarak, Kuzeyin Floransa’sı olarak da anılan, 30 km. mesafedeki Dresden’e doğru yola çıkıyoruz. Dresden’e varışımızda, Frauenkirche, Semper Opera Binası ve Kraliyet Sarayı’nı görerek, serbest zaman veriyoruz. Rehberimiz tarafından belirlenen saatte aracımızla buluşarak, İstanbul yolculuğumuz için Leipzig Havalimanı’na hareket ediyoruz. Yaklaşık 2 saatlik yolculuk sonrası havalimanına varışımızda, biniş işlemlerimizin ardından İstanbul’a hareket ediyoruz. Varışımızda, keyifli ve yeni dostlar edinerek tamamladığımız bir yolculuğun ardından, diğer gezilerimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Levent Bilgiç Profesyonel Rehber

1989 yılından itibaren ağırlıklı olarak Alman dilinde, Almanca konuşan gruplara rehberlik yapmaktadır. Uzun yılların birikimi ve bölgeye hakimiyeti ile son yıllarda Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Uzakdoğu gruplarının yanısıra Türkiye’den gruplarla da çalışmaktadır.

UÇUŞ BİLGİSİ:

Gidiş : 13 Haziran 2018, Çarşamba Arife günü sabahı Atatürk Havalimanı’ndan THY Türk Havayolları TK 1771 sayılı  12:05 İstanbul-Prag seferiyle hareket ve 13:40’da Prag varış.

Dönüş : 17 Haziran 2018, Pazar günü akşamüzeri Leipzig Havalimanı’ndan THY Türk Havayolları TK 1340 sayılı 17:45 Leipzig-İstanbul seferiyle hareket ve 21:35’de AHL İstanbul varış.

Buluşma : 13 Haziran 2018, Çarşamba sabahı 09:45‘de AHL THY kontuarı önü

NOTLAR:

 • Belirtilen fiyat kısıtlı kontenjan için belirlenmiştir. Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır. 
 • Belirtilen fiyattan kesin rezervasyon için %25 ön ödemenin ( 320 Euro ) gecikmeden yapılması önerilir. 
 • Ödeme detayları ve banka bilgileri için arayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki Kişilik Odada Kişibaşı : 1270 Euro

Single Oda Farkı : 155 Euro

* Belirtilen fiyattan kesin rezervasyon için %25 ön ödemenin ( 320 Euro ) gecikmeden yapılması önerilir. 


Fiyata Dahil Olanlar :

 • 4 Gece, 3 * Superior otelde Oda-Kahvaltı Konaklama
 • Otele ilk girişte minibar dolumu ve içecekler( 16 Euro ile sınırlı ) 
 • 4 Akşam yemeği : Otelde 4 çeşit set menü ( Ana yemek seçmeli olacaktır.)
 • Bohemya turunda yöresel öğle yemeği
 • Bira fabrikası ziyaretimizde  Bira Tadımı dahil
 • İlk akşam Data Tur ikramı olarak Hoşgeldin Kokteyli : Otelde 3 çeşitten oluşan Schnaps Tadımı
 • Otelle anlaşmalı Termal kaplıca Mariba’ya Data Tur ikramı olarak 1 kez için giriş ücreti
 • Termal kaplıca Mariba’ya araçla transfer ve giriş ücreti ( 1 kez )
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Programda belirtilen tüm turlar  ve çevre gezileri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayanlar :

 • Her türlü kişisel harcamalar ve otel extraları
 • Yurtdışı çıkış harcı (15 TL)   ve vize ücreti
 • Programda dahil olarak belirtilmeyen öğle yemekleri


Otel Adı : Parkhotel Neustadt

Web Sitesi : http://www.parkhotel-neustadt.de

Otel Türü : 3 Yıldızlı Otel

Otel Konumu : Almanya

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres: Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul     

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :