Güney Hindistan: Kerala & Tamil Nadu

14 Aralık Cumartesi 2024

Dr. Elif Çamlıkaya ile

Güney Hindistan: Kerala & Tamil Nadu

 

14 - 23 Aralık 2024 / 10 Gece - 11 Gün


Cochin (2) - Alleppey (1) - Kumarakom (1) - Periyar (1) - Madurai (2) - Chennai (2)


Katar Havayolları ile 

Dr. Elif Çamlıkaya ile

Güney Hindistan: Kerala & Tamil Nadu

 

14 - 23 Aralık 2024 / 10 Gece - 11 Gün


Cochin (2) - Alleppey (1) - Kumarakom (1) - Periyar (1) - Madurai (2) - Chennai (2)


Katar Havayolları ile 

İstanbul / Doha - Koçin
14 Aralık Cumartesi

Tur liderimiz ile SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Katar Havayolları kontuarında buluşarak, bilet ve bagaj işlemlerimizi tamamlıyoruz. Uçuşumuz Doha bağlantılı Koçin uçuşudur.

İstanbul SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Katar Havayolları QR 2446 sayılı 14 Aralık 20:10 seferi ile hareket ederek (yaklaşık 4 saat 15 dk.) Doha Havalimanı’na varıyoruz.

Koçin
15 Aralık Pazar

15 Aralık 00:15’de Doha Havalimanı’na varışımızın ardından, Katar Havayolları bağlantılı Doha- Koçin QR 514 sayılı 01:55 seferiyle hareket ederek (4 saat 10 dk.) 08:35‘de Koçin Havalimanı’na varıyoruz. Koçin Havalimanı’nda, yerel rehberimiz ile buluşma sonrası tur aramıza yerleşiyoruz.

 

Koçin, Kuzey Kerala sahil kesiminde yer alan büyüleyici bir liman şehridir. Tarihi boyunca, buraya yerleşen Çinli, Arap ve Yahudi tacirlerin yanısıra, Portekiz, Hollanda ve İngiltere’den göç almıştır. Şehir, en büyüğü Willingdon Adası olmak üzere irili ufaklı adalar ve bir yarımada üzerinde konumlanmıştır. Köprüler ve deniz yolu ile Ernakulum’a bağlanmaktadır.

 

Yaklaşık 1 saat 30 dk. yolculuk sonrasında, Koçin otelimize giriş yaparak, odalarımızın hazır olması durumunda bir süre dinleniyoruz. Akşam üzeri saatlerinde liman bölgesine giderek şehrin ambiyansını göreceğimiz bir tekne gezisi yapacağız.

 

Akşam yemeği, otelde.

 

5* Fragrant Nature Dukes Chamber Hotel Koçin, vbg. Akşam yemeği dahil

https://www.fragrantnature.com/mattancherry-cochin/

Koçin
16 Aralık Pazartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Koçin gezimize başlıyoruz.

 

İlk olarak Koçin sahili ve liman çevresinde yapacağımız yürüyüşle Koçin’in tarihi yüzünü keşfedeceğiz. Sahildeki kilisenin yanında Çin modeli balıkçı ağlarını görerek, ilgi çekici kullanım şeklini izleyeceğiz.

Liman bölgesinde 1503 yılında Portekizli rahipler tarafından yaptırılan ve Hindistan’daki en eski Avrupa mimarisi kilise olarak bilinen St. Francis Kilisesi’ni göreceğiz. Ümit Burnu’nu keşfederek, Portekiz’den gemiyle Afrika’nın doğusuna gidip oradan da Hindistan’a denizden ulaşımın mümkün olacağını gösteren Portekizli kaşif Vasco da Gama’nın mezar taşı da bu kilisededir.

 

Kochin sokakları boyunca Portekiz, Hollanda ve İngiliz tarzı tipik Koçin evlerini görerek, Mattancherry Palace olarak da bilinen, Koçin racasına ait sarayı gezeceğiz. Çarpıcı duvar resimleri ile bizi Ramayana Destanı’nın içine çekecek olan saray, ilk olarak Portekizliler tarafından inşa edilmiştir. Saray, 17. Yüzyıl’da geçirdiği renovasyonun ve eklentilerin ardından günümüzde Hint tapınak mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösterilmektedir. 

Liman bölgesinden Yahudi Mahallesi’ne gidiş yolumuz üzerinde Güney Hindistanın en güzel çarşılarından birinden geçeceğiz. Devamında, Yahudi Mahallesi’nde yer alan dört yüz yıllık tarihi sinagogu gezeceğiz. Sinagog zemini Çin’in Kanton bölgesinden getirilen 18.Yüzyıl el yapımı etkileyici yer seramikleri ile kaplıdır.

 

Devamında, Kerala seyahatlerinin olmazsa olmazı ünlü Kathakali Dans Drama Gösterisi’ni izleyeceğiz. Yörenin folklorik öğelerini barındıran ‘bale, pandomim ve opera’ bileşimi gösteri yaklaşık 1 saat sürmektedir. Öncesinde, bir yandan oyuncuların makyaj aşamasını izlerken, dansa özel el ve göz hareketleri ile yüz ifadelerinin sembolik anlamlarını kavrayacağımız çarpıcı bir sunum da olacak…

 

Akşam yemeği, otelde.

 

5* Fragrant Nature Dukes Chamber Hotel Koçin, vbg. Kahvaltı-Akşam yemeği dahil

https://www.fragrantnature.com/mattancherry-cochin/

Cochin - Alleppey
17 Aralık Salı

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası yaklaşık 1 saat 45 dk. yolculukla Alleppey’e varıyoruz.

 

Alleppey’de “Backwaters”denilen bölgede yapacağımız Nehir Gezisi ile Kerala’daki sıradışı yaşamı yakından izleme fırsatı bularak, deniz ve dağların arasında, Hindistan cevizi, tropik ağaçlarla çevrili, kanallar ve göllerden oluşan sakin sularda gezeceğiz. Çevresinde pek çok köy yerleşimi bulunan 900 km uzunluğundaki Kerala Backwaters, Arap Denizi’ne paralel, tuzlu suya sahip lagünler ve göllere verilen isimdir. Toplam beş göl, kimi doğal kimi insan yapımı su kanalları ile birbirine bağlanır ve 38 ırmak tarafından beslenir.

 

Geleneksel Hint mutfağı lezzetlerinden oluşan öğle yemeğini nehir gezisi esnasında Kettuvallam olarak da bilinen teknelerde alacağız.

Konaklamamız ise, bölgeye özel farklı bir deneyim için Delüks House Boat / Yüzen Ev’de olacak! Büyüklüğüne göre her biri 2-3-4 odalı olan ve misafirlere oldukça konforlu konaklama imkanı sunan delüks Yüzen - Ev teknelerde, tüm odalarda (21:00 - 07:00 arasında) klima çalışmaktadır. Odalar, tek kişi veya 2 kişi konaklamaya uygundur.

 

Bu özel günün akşam yemeği de Delüks House Boat / Yüzen Ev’de olacak…

Alleppey’de Delüks Houseboat / Yüzen-Ev teknede, 1 Gece ( Öğle ve Akşam yemeği dahil ) 

Kumarakom - Periyar
18 Aralık Çarşamba

Teknede alacağımız kahvaltının ardından Yüzen Ev’den ayrılıyor ve tur aracımızla Periyar’a hareket ediyoruz.

Yaklaşık 4 Saat 30 dk. yolculuk sonrası, Batı Ghat Sıradağları üzerinde yer alan Periyar’a varıyor ve otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz.

Güney Hindistan ve başta Periyar, baharatın yeryüzüne açılan kapısı gibidir. Burada bir baharat bahçesini gezeceğiz. 

Bu gezi sırasında, tüm duygularımıza hitap eden yemyeşil bir vahada egzotik baharat

kokularını duyumsamak hoşunuza gidecek! Kimyon, kakule, karanfil, karabiber, vanilya,

zencefil, zerdeçal, muskat (Hindistan cevizi) gibi bölgede yetişen baharatlardan alışveriş

imkanı da olacaktır.

 

Akşam yemeği, otelde.

 

CGH Earth Hotels 4* Spice Village - Spice Garden Cottage, Thekkady, Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil konaklama

https://www.cghearth.com/spice-village

Periyar - Madurai
19 Aralık Perşembe

Otelde kahvaltının ardından Madurai’ye hareket ediyoruz.

 

Yaklaşık 5 saatlik yolculuğumuz boyunca uzanan pirinç tarları ve köyleri görerek, el yapımı tuğla atölyesi vbg. molalarımız olacak. Tanrıça Parvati’nin avatarı Minakşi’nin şehri olan Madurai’ye varışımızda otele giriş yaparak odalarımıza yerleşiyoruz.

 

Akşam yemeği, otelde.

 

5* Taj Gateway Hotel, Madurai Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil

https://www.tajhotels.com/en-in/hotels/gateway-madurai

Madurai
20 Aralık Cuma

Otelde kahvaltı sonrası, yöresel yasemin çiçekleri ile ünlü Madurai şehir turumuza başlıyoruz.

 

Kayıtlı tarihi M.Ö. 3.Yüzyıla giden Madurai, dünyaki en eski yerleşik yaşamı olan şehirlerden biridir. Şehirde, Güney Hindistan nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Dravidyen kültürüne özgü mimarisiyle pek çok ünlü tapınak bulunmaktadır; bu özelliği ile Madurai Hindistan’daki önemli Hindu inanç merkezlerinden biridir.

Şehir turumuza, hayranlık verici Minakşi Tapınağı ile başlıyoruz. Tapınak, farklı mimariye sahip 12 kule girişi ile çevrelenmiştir. Bu kulelerin üzerinde parlak renklerde binlerce hayvan, tanrı ve şeytan motifi tasvir edilmiştir. Hergün yaklaşık 15.000 kişinin ziyaret ettiği söylenen tapınakta, 33.000 civarında heykel olduğu tahmin edilmektedir.


Tapınak ziyaretimizi tamamladıktan sonra, kısa mesafedeki Madurai Pazarı’na gideceğiz.

Çeşitli aromalı otların, yasemin ve kadife çiçeklerinin öbekler halinde satıldığı bu renkli pazarda fotoğraf çekimi ve alışveriş için zamanımız olacak…

 

Akşam yemeği sonrasında, otorikşa olarak adlandırılan geleneksel araçlarla Minakşi

Tapınağı’na giderek, her akşam tekrarlanan Gece Töreni’ni izleyeceğiz.

Tören sırasında, Şiva’yı temsil eden heykel, kendi tapınağından çıkarılarak, eşi Minakşi’nin

tapınağına götürülür. Çeşitli üflemeli ve perküsyon enstrümanlarının yanısıra, 50 rahibin dua

ve vedik ezgilerle eşlik ettiği bu töreni izlemek etkileyicidir!

 

Akşam yemeği, otelde.

 

5* Taj Gateway Hotel, Madurai Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil konaklama

https://www.tajhotels.com/en-in/hotels/gateway-madurai

Madurai - Chennai
21 Aralık Cumartesi

Kahvaltı sonrası otelden çıkış işlemlerimizi tamamladıktan sonra, Madurai - Chennai iç hat uçuşumuzu yapmak üzere havalimanına transfer oluyoruz.

 

Varışımızda aracımızla buluşarak Chennai şehir turumuza başlıyoruz.

İlk olarak, Hint mimarisinin zengin örneklerinden biri ve 7. Yüzyılda inşa edilerek tanrı Şiva’ya ithaf edilen Kapaleeshwarar Tapınağı’nı ziyaret edeceğiz. Sırada, Hindistan’ın en eski kiliselerinden biri olan Saint Thomas Katedrali var. 16. Yüzyılda Portekizliler tarafından inşa edilen katedral, neo-Gotik özellikler taşımaktadır ve Hz. İsa’nın havarilerinden Aziz Thomas’ın mezarı da buradadır. Gezilerimiz sonrasında, marina plajı ve sahili görerek otelimize varıyor ve odalarımıza yerleşiyoruz.

 

Akşam yemeği, otelde.

 

5* Taj Hotels, Connemara Chennai, Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil konaklama

https://www.tajhotels.com/en-in/hotels/taj-connemara-chennai

Chennai
22 Aralık Pazar

Kahvaltı sonrası muhteşem Hint Okyanusu’nu görmek ve deniz kenarında küçük bir köy olan Mahabalipuram Sahil Tapınakları ve Anıtlar Kompleksi’ni ziyaret etmek üzere yola koyuluyoruz.

 

5 – 9. Yüzyıl aralığında Pallava Hanedanlığı’nın ana limanı olan Mahabalipuram, günümüzde dünyadaki en büyük çıkhava kaya kabartmalarının olduğu yaklaşık 40 kutsal alana sahiptir ve UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine dahildir.

Tapınak kompleksinde göreceğimiz Arjuna’nın Kefareti Anıtı 29 x 9 mt. boyutları ile dünyadaki en büyük ve ihtişamlı rölyef çalışmasıdır. Adını, Hint mitolojisinde dünya üzerindeki en büyük savaşçı, epik Hindu destanı Mahabharata’nın beş kahramanından biri olan Arjuna’dan almaktadır.

 

Son olarak, Bengal Körfezi’ne bakan çarpıcı konumu ile kutsal alanında hem Vişnu’yu hem de Şiva’yı barındıran iki kuleli Sahil Tapınağı (Shore Temple) ve Beş Ratha Tapınakları ile turumuzu tamamlıyoruz. Chennai’ye dönüşümüzde alışveriş için yeterli zamanımız olacak…

 

Akşam yemeğini otelde alıyor ve ertesi gün erken uçuşumuzu dikkate alarak valizlerimizi bu geceden toplamak ve dinlenmek üzere odalarımıza çekiliyoruz. 

 

5* Taj Hotels, Connemara Chennai, Kahvaltı ve Akşam yemeği dahil

https://www.tajhotels.com/en-in/hotels/taj-connemara-chennai

 

Chennai – Doha – İstanbul
23 Aralık Pazartesi

Günün erken saatlerinde Madras ( Chennai ) Havalimanı’na transfer oluyoruz.

Katar Havayolları QR 529 sayılı 03:45 seferi ile (5sa 10dk uçuş sonrası) 06:00’da Doha’ya varıyoruz. 

Devamında, Doha’dan Katar Havayolları QR 245 sayılı 07:35 seferiyle hareket ederek, aynı gün 12:05’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’a varıyoruz.

Eşsiz bir rotanın ardından yeni rotalarda buluşmak üzere vedalaşıyoruz…

Dr. Elif ÇAMLIKAYA Profesyonel Rehber

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğu yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğiyle tanıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciliği devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladı. Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye’de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğii sürdürmektedir. Hindistan’ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiği alan araştırması sonucunda yazdığı “Death Management in Hindu Varanasi” konulu teziyle 2015 yılında Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamladı

Gidiş: İstanbul SAW Sabiha Gökçen Havalimanı / Katar Havayolları

14 ARALIK QR 2446 ISTSAW/ DOHA  20:10  00:15  +1   4sa15dk

15 ARALIK QR 514 DOHA/ KOCHI  01:55 08:35  4sa10dk

 

Dönüş: Madras ( Chennai ) Havalimanı / Katar Havayolları

23 ARALIK QR 529  MADRAS (CHENNAI) / DOHA  03:45  06:00  5sa 10dk

23 ARALIK QR 245  DOHA (DOH) / ISTSAW  07:35 12:05

 

Buluşma: 14 Aralık 2024, Cumartesi günü 16:00’da Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Terminali, Katar Havayolları kontuarı önünde tur lideri ile buluşma. 

Hindistan Vizesi:

 

Hindistan'ın Türk vatandaşları için vize uygulaması vardır ve parmak izi sistemine geçmiştir.

 • Yeşil pasaport sahipleri için de vize alınması gereklidir.

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Vize için kişisel başvuru gerekmektedir. Hindistan Büyükelçiliği web sayfasında eksiksiz dolduracağınız başvuru formunun çıktısı ile elçilik ya da konsolosluktan randevu almanız ve şahsen gitmeniz gerekmektedir.

Hindistan randevu süreleri uzun terminlerle verilmektedir, dolayısıyla vize randevu talebinin gecikmeden yapılmasını öneriyoruz.

Vize ücreti için net rakamı lütfen önceden danışınız; şahsi vize görüşmesi sırasında konsolosluğa direk olarak elden vereceğiniz vize ücretinin net tutar olarak hazır edilmesi gereklidir, konsoloslukta para bozmuyorlar.

 • Acentemiz vize konusunda destek vermektedir.

Zorunlu durumlarda tur programında ve detaylarında değişiklik yapılabilir.


Genel Bilgilendirme Notları:

 

 • Otellere giriş saati 14:00, çıkış saati ise 12:00'dir.
 • Uçuşlarda check-in ve el çantalarında e-sigara, ICOS vb. bulundurulmasına izin verilmemektedir. Hindistan'da yasaklanmıştır.

 

Sağlık
Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

Para Birimi
Hindistan para birimi Hint Rupisi (INR)’dir.

Yanınızda US Dolar (USD) bulundurmanızda fayda vardır.

Saat Dilimi
Hindistan ile Türkiye arasında +2 saat 30dak. fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken Hindistan’da 14.30’dur.

Telefon Kullanımı 
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

Kıyafet ve Gerekli Eşyalar
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, sort ve pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için ince bir mont almanızı öneririz. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.

Yemek Kültürü        
Hindistan mutfağı bizim damak zevkimize yakındır. Yemeklerimizi otelimizde ve en iyi restoranlarda alacağımız için hiçbir sorunla karşılaşmayacaksınız. Araç içinde ve gideceğimiz her yerde kapalı şişe suyu temin etme imkânımız olacaktır. Asla açıkta satılan yiyecekleri ve musluktan akan suyu tüketmemeliyiz. Konaklayacağımız oteller sağlık bilgisi bakımından üst düzey tesisler olduğundan bu riskler minimumdur.

Elektrik        
Genelde 200-220 V kullanılıyor. Hindistan’da İngiliz tipi üç pimli prizler kullanılmaktadır. Birçok priz tipine bizim kullandığımız iki pimli fişler uymaktadır. Prizlerin uymadığı yerlerde sorun yaşamamak için elektronik mağazalarında satılan üniversal fiş adaptörlerinden alınabilir.

Uçak Dahil Tur Fiyatı:

 

İki Kişilik Odada Kişibaşı: 5.650 USD*  

Tek Kişilik Oda Farkı: 840 USD

 

* Belirtilen fiyat sınırlı kontenjan için belirlenmiştir. Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır.

* Ödeme detayları ve banka bilgileri için lütfen danışınız.


Fiyata Dahil Olanlar:

 • Katar Havayolları ile SAW Sabiha Gökçen Havalimanı-Cochin gidiş ve Chennai-SAW Sabiha Gökçen Havalimanı dönüş şeklinde Doha aktarmalı dış hat uçak biletleri
 • Yerel Havayolları ile Madurai - Chennai arası iç hat uçuş bileti
 • Tur boyunca gruba özel konforlu ve klimalı Volvo araç ile tüm transferler ve turlar
 • Toplam 8 Gece, detayları yukarıda belirtilen otel konaklamaları
 • Konaklama yapılan otellerde açık büfe kahvaltı ve akşam yemekleri
 • Alleppey- Periyar’da teknede geleneksel öğle yemeği
 • Programda belirtilen tüm turlar (ekstra tur bulunmamaktadır.)
 • Programda detayları belirtilen tekne gezileri
 • Koçhin’de Kathakali Gösterisi
 • Madurai’de Gece Töreni’ne geleneksel çekçek ile transfer
 • Profesyonel Rehber Dr. Elif Çamlıkaya ile gezme ayrıcalığı
 • Yerel rehberlik hizmeti (İngilizce)
 • Programda belirtilen tüm müze ve girişler dahil
 • Araç içi su ikramı
 • Geleneksel Hindistan karşılaması ve sürprizler
 • Tüm otel ve lokanta bahşişleri
 • Zorunlu seyahat ve sağlık sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 

 • Öğle yemekleri ( Periyar’da teknede alınacak geleneksel fiyata dahil öğle yemeği haricinde)
 • Yemeklerde ve molalarda alınan ekstralar, içecekler
 • Tüm kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Yurtdışı çıkış harcı 
 • Hindistan Vize ücreti
 • Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir. Yeşil pasaport için de vize alınması gereklidir.
 • Yerel hizmet / şoför ve yerel rehber bahşişleri (kişi/gün başı 15 USD – karşı tarafa takdim edilmek üzere ilk gün rehberiniz tarafından toplanacaktır.)
 • Fazla bagaj ücreti ( İç hat uçuşunda kişi başı 15 Kg bagaj ve 7 Kg. kabin bagajı sınırlaması bulunmaktadır.) 

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

Whatsapp