+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Doğu Ekspresi ile Kars

15 Mart Perşembe 2018

Profesyonel Rehber TUBA HARAÇCI İLE

NOSTALJİK DOĞU EKSPRESİ ile Kars’a gitmek çok farklı bir deneyim olarak anılarınızda yer edecektir!

Doğu Ekspresi ile 25 saat süren bu yolculukta, yalnızca bir gün içinde, Anadolu’nun 5-6 şehrinden geçerek, adını pek çok kez duyduğunuz ya da kitaplarda okuduğunuz dağların ve nehirlerin karlar altındaki eşsiz doğa manzaralarına tanık olacaksınız. Doğu Ekspresi ile son durağımız olan Kars, tarihi boyunca pek çok hükümdarlığa başkentlik yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısı olan Kars, farklı kültürlerin birlikteliği ve uyumuyla, kendine has tarihi dokusuyla ülkemizin mutlaka yaşanması gereken bir rotasını oluşturur. Her ne kadar tınısı kulağa uzak gelse de, onlarca uygarlığın mekanı, Dede Korkut Hikayeleri ve Aşıklar geleneğinin ev sahibi olan Kars, barındırdığı insana ve doğaya özgü güzellikleri ile mesafeleri anlamsız kılar..

Profesyonel Rehber TUBA HARAÇCI İLE

NOSTALJİK DOĞU EKSPRESİ ile Kars’a gitmek çok farklı bir deneyim olarak anılarınızda yer edecektir!

Doğu Ekspresi ile 25 saat süren bu yolculukta, yalnızca bir gün içinde, Anadolu’nun 5-6 şehrinden geçerek, adını pek çok kez duyduğunuz ya da kitaplarda okuduğunuz dağların ve nehirlerin karlar altındaki eşsiz doğa manzaralarına tanık olacaksınız. Doğu Ekspresi ile son durağımız olan Kars, tarihi boyunca pek çok hükümdarlığa başkentlik yapmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısı olan Kars, farklı kültürlerin birlikteliği ve uyumuyla, kendine has tarihi dokusuyla ülkemizin mutlaka yaşanması gereken bir rotasını oluşturur. Her ne kadar tınısı kulağa uzak gelse de, onlarca uygarlığın mekanı, Dede Korkut Hikayeleri ve Aşıklar geleneğinin ev sahibi olan Kars, barındırdığı insana ve doğaya özgü güzellikleri ile mesafeleri anlamsız kılar..

1.Gün, İSTANBUL-YHT Ankara-Doğu Ekspresi Kars
15 Mart Perşembe

İstanbul Pendik Garı’nda sabah 11:00'de buluşma ve saat 11:35’de Yüksek Hızlı Tren ile Ankara’ya hareket. Yaklaşık 4 saatlik tren yolculuğu sonrasında 16:00’da Ankara’ya varış. Kısa serbest zamanın ardından, 16:30'da buluşma ve Doğu Ekspresi’ne binmek üzere Ankara Tren Garı önünden TCDD’nın temin ettiği otobüsler ile Irmak Tren İstasyonu’na hareket ediyoruz. (Tren hatlarındaki çalışma nedeniyle Doğu Ekspresi Irmak İstasyonundan kalkmaktadır. Ankara Gar – Irmak İstasyonu arası yaklaşık 45 dakika sürmektedir.) Irmak istasyonuna varışımızda, Doğu Ekspresi’nde içinde mini buzdolapları da bulunan yataklı vagonlarımıza yerleşiyoruz. 19.00’dan itibaren hayallerinizi süsleyen uzun ve güzel tren yolculuğumuza başlıyoruz.

Yolculuğumuz boyunca, kar manzarası ve muhteşem bir peysaj içinde Anadolu’nun kış mevsimindeki doğal güzelliklerini seyretmeye doyamayacaksınız. Akşam yemeğinizi yanınızda getirdiğiniz ve yataklı vagon odanızdaki mini buzdolaplarında muhafaza edebileceğiniz sandviç ve atıştırmalıklardan veya yemekli vagonda satılan hazır atıştırmalık yiyeceklerden tercihinize göre seçmek mümkün. Turumuzun ilk gece konaklamasını oldukça donanımlı olan Doğu Ekspresi’nde yataklı vagonda yapıyoruz.


2.Gün, Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars
16 Mart Cuma

Sabah, uyandığımızda camınızdan görünen büyüleyici manzara karşısında heyecanlanacağınıza eminiz… Yanımızdaki yiyecekler ve yemekli vagon seçeneklerinden oluşan kahvaltımızı yaptıktan sonra, çaylarımızı keyifle yudumlayarak yapacağımız sohbetler eşliğinde tüm gün sürecek bu nostaljinin tadını çıkarıyoruz. Yolculuğumuz, ara duraklarda kısa bekleme anları ve fotoğraf çekimi ile manzarayı seyre dalarak devam ediyor. Erzurum’a varışımızda, arzu eden misafirlerimiz için, bölgenin ünlü Cağ Kebabından oluşan ve sizin için trene getirttiğimiz öğle yemeği ikramımızın günümüze farklı bir hoşluk katacağını umuyoruz. Akşam üzeri saatlerinde Kars'a varışımızda, valizlerimizle Doğu Ekspresi’nden ayrılıyoruz. Bizi bekleyen özel aracımızla Kars şehir merkezinde yöresel bir lokantada akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemek sonrası, 2 gece konaklayacağımız Kars otelimize giriş ve dinlenme… Konaklama Kars otelimizde.


3.Gün, Kars-Boğatepe Köyü-Çıldır Gölü- Ani Harabeleri
17 Mart Cumartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında tur aracımızla Türkiye'nin ilk ve tek peynir müzesinin bulunduğu ve Ruslar tarafından Kars’a yerleştirilmiş bir halk olan Malakanlar’ın ( Rusçada süt içen anlamına gelen ) yaşadığı Boğatepe (eski adıyla büyük Zavot) Köyü’ne gidiyoruz. Boğatepe’de geleneksel kaşar ve gravyer yapımı hakkında bilgi alarak, tadım yapmak ve arzu edenler için kısa alışveriş molası veriyoruz. Boğatepe ziyaretimiz sonrası, buzlar altındaki masalsı Çıldır Gölü’ne

doğru yola koyuluyoruz. Arzu eden misafirlerimiz, uygunluğa göre göl üzerinde çıngırak sesleri eşliğinde atlı kızaklarla gezebilir, gölün çarpıcı manzarasını seyredip fotoğraf çekebilirler… Öğlen yemeğimizi göl kenarında yöreye özgü balık menüsü olarak alıyoruz. Çıldır turumuzu tamamlayarak, yolumuz üzerinde Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yeralan ve günümüzde Ermenistan sınırını oluşturan Arpa Çay’ın yanı başında kurulu Ocaklı Köyü’ndeki Ani Harabeleri'ni ziyaret ediyoruz. Bugün göreceğimiz yerler; Gagik Kilisesi, Havariler Kilisesi, Aziz Krikor Şapeli, Aziz Prktich (Halashar) Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Camii), Tigran Honents Kilisesi ve sınırın en ucunda bulunan Bakireler Manastırı ve Pers Uygarlığı’na ait bir Zerdüşt Ateş Gedesi ve Gürcü Kilisesi, Türklerin Anadolu’da yaptıkları ilk cami olan Ebu-ı Menucehr Camii… Turumuzu tamamlayarak, otelimize dönüyoruz. Akşam yemeğimizi yöresel yemekleri ile ünlü Kars Kazevi Lokantası’nda, Kafkas Halk Oyunları gösterisi eşliğinde alıyoruz. Yemek sonrası şehir merkezinde yapacağımız kısa yürüyüşle şehrin karlı gece manzarasının tadına vararak, otelimize dönüyoruz.

Konaklama Kars otelimizde.


4.Gün, Sarıkamış – Kars – İstanbul
18 Mart Pazar

Kahvaltı sonrası, valizlerimizle otelimizden ayrılarak Sarıkamış'a hareket ediyoruz. Güzergah üzerinde göreceğimiz Catherina Av Köşkü'nün uzaktan fotoğraflarını çekiyoruz. Sarıkamış Kayak Merkezi’ne varışımızda, sıcak çaylarımızı yudumlayarak, manzara ve doğanın keyfini çıkartıyor, fotoğraflar alıyoruz.

Sarıkamış turumuzu tamamladıktan sonra, aracımızla Kars şehir merkezine dönerek öğle yemeğimizi yerel bir lokantada alıyoruz. Yemek sonrası, Kars şehir turumuza devam ediyoruz. Göreceğimiz yerler; Kars Kalesi, Oniki Havari Kilisesi, Defterdarlık ve Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Camii), Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii), Vilayet Konağı, Demir Köprü ve Kars Arkeoloji Müzesi …

Tur bitiminde, bu büyülü şehre veda ederek, aracımızla Kars Havalimanı'na gidiyoruz. THY 19:20 seferi ile İstanbul’a hareket ve 21:45’de Atatürk Havalimanı’na varışımızda bir sonraki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Tuba HARAÇCI Profesyonel Rehber

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Öğrenciliğinden itibaren hep keşfetmeyi, dünyayı, insanları ve farklı kültürleri tanımayı sevdi. Sevdikçe daha çok okudu. Okudukça daha çok seyahat etti.

Katıldığı seminerler ve aldığı özel eğitimlerden edindiği tecrübelerini profesyonel iş yaşamı haline getirdi. İnandı ki, seyahat etmek insanın yaşam damarlarından biridir.

 Tuba Haraçcı, Pablo Neruda’nın muhteşem dörtlüğü ışığında çalışma hayatına devam etmektedir.

 ‘’ Ağır ağır ölür,

  Yolculuğa çıkmayanlar,

  Okumayanlar,

  Müzik dinlemeyenler,

  Gönlünde incelik barındırmayanlar.’’

 1992’den itibaren, yeniliğe duyduğu aynı heyecan ve tutkuyla lisanslı olarak yurtiçi ve yurtdışı turlarda rehberlik yapmaya devam etmektedir. 

İstanbul-Kars-İstanbul Ulaşım (Tren ve Uçak) Bilgisi :

Gidiş: İstanbul Pendik Tren Garı’ndan saat 11:35’de Yüksek Hızlı Tren ile hareket ve akşam üzeri 16:00’da Ankara’ya varış.

Ankara Eski Tren Gar’ından otobüs ile 17:00’de Irmak Tren İstasyonu’na hareket.

Irmak Tren İstasyonu’ndan 19:00’da Doğu Ekspresi ile Kars’a hareket.

Dönüş: 18 Mart Pazar Kars Havalimanı'ndan Türk Havayolları TK 2717 seferiyle saat 19:20’de hareket ve 22:15'de İstanbul Atatürk Havaalimanı’na varış.

 • Arzu eden misafirlerimizin dönüş uçak bileti şirketimiz tarafından organize edilebilir.
 • İstanbul dışından katılmak isteyen misafirlerimiz buluşma detayları için danışabilirler.


BULUŞMA:

15 Mart Perşembe, saat 11:00’de İstanbul Pendik Tren Garı

NOTLAR:

 • Kars uçak biletleri her an artış göstermektedir.
 • Önerilen saatler için dönüş uçak biletlerinizi, ofisimizle teyitleşerek gecikmeden almanızı öneririz.
 • Arzu edenler bu konuda ofisimizden destek alabilirler.
 • Yataklı vagon ve otelimizde limitli kapasite nedeniyle sınırlı katılımla gerçekleştirilecek turumuza gecikmeden rezervasyon yaptırmanızı öneririz.
 • Kesin rezervasyon tur tutarının %25’i ( 450 TL ) ödendiğinde gerçekleşir.
 • Banka Bilgileri ve ödeme detayları için lütfen arayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada Kişibaşı : 1750 TL

Single Farkı : 120 TL


TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR:

 • İstanbul- Ankara arası Yüksek Hızlı Tren biletleri Ankara – Kars arası Doğu Ekspresi’nde yataklı vagon biletleri (Her vagonda 10 oda bulunmaktadır. Odalar 2 kişikliktir. )
 • Kars şehir merkezinde Kars-ı Şirin Butik Otel’de 2 Gece, Oda Kahvaltı Konaklama
 • Tur boyunca gruba özel DATA TUR klimalı, lüks araçla Tüm transferler ve programda belirtilen tüm geziler
 • Erzurum da trende Cağ Kebabı ikramı
 • Tüm yemekler; 2 Akşam ve 2 Öğlen Yemeği (Yemeklerde alınacak içecekler hariç)
 • Kafkas Halk Dansları Gösterisi
 • Çıldır Gölü'nde (hava durumuna bağlı olarak) kızaklı atlarla gezi
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Müze ve Ören yeri girişleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:

 • Kars - İstanbul dönüş uçak biletleri ( arzu eden misafirlerimizin uçak biletleri şirketimiz tarafından organize edilebilir.)
 • Yemeklerde, molalarda ve tren yolculuklarında alınan içecek ve ekstralar
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar

Otel Adı : Kars-ı Şirin Butik Hotel

Web Sitesi : http://www.karsisirin.com.tr

Otel Türü : Butik Otel

Otel Konumu : Kars

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :