+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Diwali Festivali Zamanı Kuzey Hindistan'a Yolculuk

03 Kasım Cumartesi 2018

Diwali Festivali döneminde en çarpıcı şehirleri ile rüya gibi bir Hindistan Turu...

Gerçekçi, spiritüellik ile ilgilenmeyen kişileri bile kültürel çeşitliliği ve insanları ile adeta büyüleyecek olan bu yolculuğumuzda Dr. Elif Çamlıkaya ile Delhi-Agra-Jaipur-Varanasi gibi Hindistan’ı keşfetmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken şehirleri gezeceğiz birlikte…

Gideceğimiz dönemin özelliği, Hindistan’ın en önemli bayramlarından Diwali Festivali zamanı olması!

Bereket ve zenginlik tanrıçası Laksmi’ye yapılan ibadetler, ışıklarla süslenen evler ve sokaklar, Hindistan’da geçireceğimiz günleri renklendirecek…

 

3-10 Kasım 2018, 7 Gece - 8 Gün

Direk Uçuş ile # Herşey Dahil #

Diwali Festivali döneminde en çarpıcı şehirleri ile rüya gibi bir Hindistan Turu...

Gerçekçi, spiritüellik ile ilgilenmeyen kişileri bile kültürel çeşitliliği ve insanları ile adeta büyüleyecek olan bu yolculuğumuzda Dr. Elif Çamlıkaya ile Delhi-Agra-Jaipur-Varanasi gibi Hindistan’ı keşfetmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken şehirleri gezeceğiz birlikte…

Gideceğimiz dönemin özelliği, Hindistan’ın en önemli bayramlarından Diwali Festivali zamanı olması!

Bereket ve zenginlik tanrıçası Laksmi’ye yapılan ibadetler, ışıklarla süslenen evler ve sokaklar, Hindistan’da geçireceğimiz günleri renklendirecek…

 

3-10 Kasım 2018, 7 Gece - 8 Gün

Direk Uçuş ile # Herşey Dahil #

İstanbul / Delhi
03 Kasım Cumartesi

3 Kasım Cumartesi belirlenen saatte Atatürk Havalimanında rehberimizle buluşma ve işlemlerin tamamlanmasının ardından, gece yolculuğu ile Delhi’ye hareket ediyoruz.

Delhi / Agra
04 Kasım Pazar

Delhi’ye varışımızda gümrük ve bagaj işlemlerimizi tamamlayarak, yerel rehberimiz ve tur aracımızla buluşuyoruz. Şık bir karşılama sonrası, havaalanına yakın bir otelde ilk molamızı vererek kahvaltımızı alıyoruz. Yeni bir enerjiyle güne başlayarak, aracımızla Agra’yahareket ediyoruz. Yol şartlarına göre yaklaşık 4 saat keyifli bir seyir halinde devam eden yolculuğumuz Agra’ya kadar devam ediyor. Varışımızda 1 gece konaklayacağımız Agra otelimize giriş yaparak öğle yemeğimizi alıyor ve kısa bir tazelenme molası sonrasında rehberimiz tarafından belirlenen saatte lobide buluşarak, aracımızlaUnesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Agra Kalesi’ne hareket ediyoruz.


Babür Devleti döneminde yapılan ve sonrasında her yeni imparatorun bir şeyler eklediği Agra Kalesi ziyaretimiz sırasında, kaleiçinde yer alan veadeta peri masallarını anımsatan sarayları, Diwan-i Khasgibi toplantı salonlarını, birbirinden güzel seyir teraslarını göreceğiz. Akşamüzeri saatlerinde gezimizi tamamlayarak aracımızla otelimize geri dönüyoruz.


Akşam yemeği ve konaklama DoubleTreebyHilton, Agraotelimizde.


Agra&Taj Mahal / Jaipur
05 Kasım Pazartesi

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, bir önceki günün yorgunluğunu üzerimizden atmış olarak ve zinde bir şekilde hayallerimizi süsleyen harika bir güne merhaba diyoruz!

AracımızlaUnesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Taj Mahalziyareti için hareket ediyoruz. Varışımızda, bir zamanlar Babür Devleti’nin başkenti olan Agra’da, BabürSultanı Şah Cihan’ın 1631-1648 yılları arasında sevgilisiErcümend Banu Begüm (Mümtaz) için yaptırdığı dünyaca ünlü Taj Mahal’i ziyaret ediyoruz.


Beyaz mermer ve yarı kıymetli taşlardan oluşan bu eseri 20.000 işçi, 17 yılda tamamlamıştır. Taj Mahal’in güzelliği ve aşkın gücü karşısında hepimiz nefeslerimizi tutarak büyüleneceğiz...

Öğlen saatlerine kadar rehberimiz tarafından bilgilendirilerek Taj Mahal içinde yer alanana türbe ve bahçeleri doya doya geziyoruz. Bu muhteşem mimari ve aşk hikayesini anılarımızda saklamak üzere çeşitli fotoğraflar aldıktan sonra,  şehir merkezinde yerel bir lokantada öğle yemeğimizi alıyoruz. Günün ikinci yarısında, aracımızla yaklaşık 6 saatlik bol seyirli bir yolculuklaJaipur’a hareket ediyoruz.Yolculuğumuz boyunca, Dr. Elif Çamlıkaya'nın yorumları ile bu güzel ülkeyi ve kültürünü tanımaya devam ediyoruz…


Jaipur’a varışta, otelimize yerleşiyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama 5* HiltonJaipur otelimizde.


 

Jaipur
06 Kasım Salı

Otelde alacağımız kahvaltının ardından, aracımızla Jaipur’ayalnızca 11km. mesafede yer alanAmber Kalesi'ne hareket ediyoruz.

1728’e kadar KachhawaRajputMaharajalığı’nın başkenti olan Amber Kalesi’nin bulunduğu tepeye filler üzerinde çıkıyoruz (filler bir etkinlik nedeniyle orada değilse, yerel araçla çıkılacaktır). Kale'de Sheesh Mahal (Aynalı Salon), Jai Mahal ve diğer avluları ziyaret ediyoruz.

Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada aldıktan sonra, günün ikinci yarısında Jaipur’u geziyoruz. Pembe şehir olarak da anılan Jaipur, Hindu şehircilik anlayışına göre planlanmış ve yapılmıştır. Bu planlamanın gereği Maharaja'ya ait olan saray, merkezdedir. Bugün Şehir Sarayı (City Palace) olarak bilinen saray-müzeyle gezimiz devam ediyor...

18. yüzyıldaSawaiJai Singh tarafından yaptırılarak, günümüzde Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Jantar Mantar Rasathanesi bir diğer durağımız olacak.Sonrasında, muhteşem bir işçilik ve emekle inşa edilen HawaMahal'ı ( Rüzgarlar Sarayı) geziyoruz.

Eşsiz, incelikli mimarisiyle bu etkileyici 5 katlı, 1000 pencereli yapıya ön cephesinden bakarken, sarayda yaşayan kadınların oymalı balkonları çevreleyen ince kafeslerin ardından dış dünyayı gizlice gözlediklerini hayal edebilirsiniz.

Günümüzü , Jaipur’daki önemli tapınaklardan bir olan LaksmiNarayan Tapınağı’nı ziyaret ederek tamamlıyoruz.Birla ailesi tarafından tanrı Vishnu ve eşi Laksmi adına yaptırılmış olan bu tapınak, mimari detayları ile Hinduizm ve diğer tüm dinlere saygı sembollerini taşır. Tapınak ziyaretimiz sonrası aracımızla otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeği ve konaklama 5* HiltonJaipur otelimizde.
Jaipur / Varanasi
07 Kasım Çarşamba

Otelimizden alacağımız paketkahvaltı ile birlikte, erken saatte Jaipur’a veda ederek aracımızla kısa mesafedeki havalimanına transfer oluyoruz. Jaipur Havalimanı’ndan 06:25hareketle 08:15’de Varanasi’ye varıyoruz.Varanasi, bugüne değin ayakta kalmış, dünyadaki en eski yerleşim merkezlerinden biridir. Hindistan'ın spiritüel merkezi olarak Hinduizm ve Jainizm'deki yedi mukaddes şehrin en kutsalı sayılan Varanasi, Budizm'in gelişmesinde önemli bir rol üstlenmiştir.

Varanasi’de ilk ziyaret noktası olarak, Budizm inancının kurucusu Buddha’nınGaya’da aydınlanma anına kavuştuktan sonra buraya gelerek ilk vaazını verdiği Sarnath’ıgöreceğiz.

Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada aldıktan sonra, otelimize transfer ve odalarımıza giriş, dinlenme.

Mola sonrasında akşamüzeri saatlerinde rehberimiz eşliğinde Diwali Festivali için aracımızla yola koyuluyoruz! Diwali Festivali’nin en önemli günü olan 7 Kasım’da,hepbirlikteGanj nehri kenarında düzenlenen Aarti Töreni’ni izleyeceğiz. Bugün Varanasi çok kalabalık olacağı için, özellikle akşam ibadeti sırasında, size konfor değil ama halkın içinde ilginç zamanlar sözü veriyoruz…

Akşam yemeği ve konaklama Hotel Madin, Varanasi otelimizde.

Varanasi / Delhi
08 Kasım Perşembe

Otelimizde aldığımız rahat bir uykunun ardından sabahın erken saatlerinde,Ganj Nehri kıyısında günün ilk ışıkları ile  birlikte güneşin doğuşunu izlemek üzere otobüsümüzle Ghat bölgesine gidiyoruz…Ghat, suya uzanan merdivenlere verilen isimdir. Bu merdivenler, Hindu inanışına göre en kutsal şehir olan Varanasi’ye dini bayramlarda gelmek isteyen farklı maharajaların yanyana yaptırdığı sarayların önünden suya doğru uzanmaktadır. Varanasi’ye hac ziyareti yapmak üzere veya bu kutsal şehirde ölümü beklemek için gelen, sabah işine gitmeden önce buraya uğrayarak ibadet eden şehir halkı gibi, çok farklı sebeplerle yüzlerce insan, sabah saatlerinde Ganj Nehri’ne girerek ve suda ibadet ederek günü karşılar. Biz de, bu etkileyici ibadet şeklini Ganj Nehri üzerinde, teknemizden izleyeceğiz.

Sabah turumuzun devamında, bedeninin Ganj Nehri kıyısında yakılması durumunda mutlak hiçlik, tanrısal enerjiyle bütünleşme ve yeniden doğum çemberinden kurtulmaya (moksha) daha yakın olma umudunu güçlendiren Manikarnika ölü yakma alanını göreceğiz. Sonrasında, anılarımızda iz bırakacak farklı bir deneyimi yaşamak üzere Manikarnika bölgesinden şehir merkezine kadar tarihi Varanasi’nin Gali denilen daracık sokaklarında yürüyerek turumuzutamamlıyor ve otelimize dönüyoruz.

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında,odalarımıza çekilerekbir süre dinlenebileceğiz…

Erken öğle yemeğimizi de otelde alarak, Varanasi’ye veda ediyor ve aracımızla havalimanına gidiyoruz.Varanasi Havalimanı’ndan 15:20’de hareket ile 16:55’de Delhi’ye varışımızda, 2 gece konaklayacağımız Delhi otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. 

Akşam yemeği ve konaklama Novotel, Delhi otelimizde.


Delhi
09 Kasım Cuma

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, aracımıza geçerek Eski ve Yeni Delhi şehir turumuza başlıyoruz...

17. yüzyılda Babür Sultanı Şah Cihan döneminde Yamuna Nehri kıyısında kurularak Babür Devleti’nin başkenti olan ve günümüzde Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kızıl Kale’yi dışarıdan gördükten sonra, Hindistan’ın en büyük camisi ve Babür Devleti’nin son büyük mimari eseri olan Cuma Mescidi'ni(JamaMasjid) ziyaret ediyoruz. Eski Delhi’nin alışveriş merkezi ChandniChowk, caminin hemen yanındaki sokaklarda yer almaktadır...Turumuzun devamında, MahatmaGandhi’nin öldürülmesinin ardından bedeninin yakıldığı ve anısına park olarak kullanılan Rajghat’ı ziyaret ediyoruz. 

Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada alarak,şehrin sembol anıtlarından KutubMinar ve Kuvvet-ül İslam Camii’ni geziyoruz. Turumuzun ikinci bölümü, Yeni Delhi şehir turu ile devam edecek.Lutyen’inDelhisi olarak da bilinen ve İngiliz sömürgesi döneminde başkent olan bu bölge, Eski Delhi iletezat oluşturur. Bazı önemli yapılar, şehrin bu yeni kısmında yer alır. Savaşlarda İngiltere ordusunda ölen Hint askerleri anısına dikilmiş olan Hindistan Kapısı Anıtı, Başbakanlık Sarayı ve Parlamento Binası otobüsle yapacağımız panoramik turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasında…

Akşam yemeği ve konaklama Novotel, Delhi otelimizde.Delhi - İstanbul
10 Kasım Cumartesi

Kahvaltı sonrasında, valizlerimizle otelimizden ayrılarak dönüş yolculuğumuz için Delhi Indra Gandhi Havalimanı'na transfer oluyoruz.

Anılarla dolu güzel bir yolculuğun ardından THY Türk Havayolları 06:55 seferiyle,tatlı bir rehavet içinde,İstanbul’a hareket ediyoruz. Aynı gün 11:25’de İstanbul'a varışımızda, bir sonraki yolculuğumuzda buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Dr. Elif ÇAMLIKAYA Profesyonel Rehber

Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduğu yaz Dolmabahçe Sarayı’nda rehberlik yaparak mesleğiyle tanıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenciliği devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği eğitimini tamamlayarak, 1990 yılından itibaren İngilizce dilinde lisanslı rehber olarak çalışmaya başladı. Yurt içi ve dışında birçok ülkede Türk gezginlerle turlar yaparken, Türkiye’de de ülkesel rehber olarak İngilizce dilinde mesleğii sürdürmektedir. Hindistan’ın Varanasi şehrinde gerçekleştirdiği alan araştırması sonucunda yazdığı “Death Management in Hindu Varanasi” konulu teziyle 2015 yılında Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamladı

Uçuş Bilgileri :Gidiş :3 Kasım 2018, CumartesiTHY TK 716 sayılı 20:55 seferi ile hareket ve 4 Kasım, Pazar sabahı 05:15 Delhi varış.

Dönüş :10 Kasım 2018, Cumartesi THY TK 717 sayılı 06:55 seferi ile Delhi’den hareket ve aynı gün 11:25’de İstanbul varış.

Notlar :

 

 • Rezervasyonlar %30 (900 USD) ön ödeme yapıldığında kesinleşir.
 • Belirtilen fiyat sınırlı kontenjan için belirlenmiştir. Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Ödeme detayları ve Banka Bilgileri için lütfen danışınız.

 

Hindistan Vizesi :


Hindistan'ın Türk vatandaşları için vize uygulaması vardır ve parmak izi sistemine geçmiştir. Kişisel başvuru gerekmektedir. Hindistan Büyükelçiliği web sayfasında eksiksiz dolduracağınız başvuru formunun çıktısı ile elçilik ya da konsolosluktan randevu almanız ve şahsen gitmeniz gerekiyor.

Hindistan randevu süreleri uzun terminlerle verilmektedir, dolayısıyla Aralık ayı içinde vize randevu talebinin yapılmış olmasını öneriyoruz.

Gezi süresinin sonundan itibaren 6 ay geçerli olan pasaportunuz, başvuru formunuz, acentemizin tur ve uçak rezervasyon bilgilerini sabah teslim edip aynı gün öğleden sonra vizenizi alabilirsiniz.

Vize ücreti en son 100 US $ civarında idi, değişebilmektedir. Net rakamı lütfen önceden danışınız; şahsi vize görüşmesi sırasında konsolosluğa direk olarak elden vereceğiniz vize ücretinin net tutar olarak hazır edilmesi gereklidir, konsoloslukta para bozmuyorlar.

 • Acentemiz vize konusunda destek vermektedir.
 • Zorunlu durumlarda acentemiz tur programında değişiklik yapabilir.

Tur Fiyatı :


İki kişilik odada kişibaşı: 2980 USD

Tek kişilik oda farkı: 490 USD

 

Fiyata Dahil Olanlar :


 • Türk Havayolları ile İstanbul-Delhi-İstanbul Gidiş ve Dönüş Uçak Biletleri
 • Yerel Havayolları ile (Jet Airways) Jaipur-Varanasi-Delhi arasında gidiş ve dönüş uçak biletleri
 • Tur boyunca konforlu ve klimalı özel araç (Volvo)
 • 5*Otellerde kahvaltı ve akşam yemeği dahil konaklama
 • Delhi’de varış günü güzergah üzerinde ekstra kahvaltı
 • Akşam yemekleri konaklama yapılan otellerde
 • Öğlen yemekleri - program akışına uygun otel ve yerel lokantalarda
 • Programda belirtilen tüm turlar ( ekstra tur yoktur.)
 • Jaipur’da Amber Kalesi’ne fillerle çıkış ( fillerle çıkışın mümkün olmadığı durumda jeeplerle yapılır.)
 • Ganj Nehri’nde tekne gezisi (Varanasi)
 • Profesyonel Rehber Dr. Elif Çamlıkaya ile gezme ayrıcalığı
 • Yerel rehberlik hizmeti (İngilizce)
 • Programda belirtilen tüm müze ve ören yeri girişleri
 • Turlar sırasında araç içi günlük 2 şişe su ikramı
 • Tüm bahşişler
 • Küçük sürprizler
 • Zorunlu seyahat sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayanlar:


 • Yemeklerde ve molalarda alınan ekstralar, içecekler
 • Kişisel Harcamalar ve Otel Ekstraları
 • Yurtdışı Çıkış Harcı - 15 TL
 • Vize Ücreti

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : 


İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :