+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Çöller ve Bedeviler Ülkesi Ürdün

04 Ekim Salı 2022

ÇÖLLER VE BEDEVİLER ÜLKESİ ÜRDÜN

Rum Vadisi, Petra, Jerash Antik Kenti, Amman, Nebo Dağı, Ölü Deniz  =


04-08 Ekim 2022 / Vizesiz

UÇAK VE HERŞEY DAHİL 

 

Tuba Haraçcı ile…

Karşıtlıkların, modern ve eskinin karışımı Amman,

Sahara Dağları’nın gül kırmızısı taşlarının nakış gibi işlendiği,

Nebatilerin kayıp şehri Petra ve Petra’da gece yürüyüşü,

Doğu Roma’nın ‘Pompei’si olarak bilinen Jerash Antik Kenti,

Kızılın en güzel elli tonunu sunan Rum Vadisi…

Göz alabildiğince yıldızlar serpiştirilmiş gökyüzü altında Ay Vadisi ve Mozaikler Kenti Madaba, Tanrı tarafından vadedilen toprakların gösterildiği yer olduğuna inanılan Nebo Dağı, Dünyanın en çukur noktası olarak bilinen Ölü Deniz…

Çöller, vadi ve dağların arasından Kızıldeniz’e uzanan Ortadoğu’nun mücevheri Ürdün!

ÇÖLLER VE BEDEVİLER ÜLKESİ ÜRDÜN

Rum Vadisi, Petra, Jerash Antik Kenti, Amman, Nebo Dağı, Ölü Deniz  =


04-08 Ekim 2022 / Vizesiz

UÇAK VE HERŞEY DAHİL 

 

Tuba Haraçcı ile…

Karşıtlıkların, modern ve eskinin karışımı Amman,

Sahara Dağları’nın gül kırmızısı taşlarının nakış gibi işlendiği,

Nebatilerin kayıp şehri Petra ve Petra’da gece yürüyüşü,

Doğu Roma’nın ‘Pompei’si olarak bilinen Jerash Antik Kenti,

Kızılın en güzel elli tonunu sunan Rum Vadisi…

Göz alabildiğince yıldızlar serpiştirilmiş gökyüzü altında Ay Vadisi ve Mozaikler Kenti Madaba, Tanrı tarafından vadedilen toprakların gösterildiği yer olduğuna inanılan Nebo Dağı, Dünyanın en çukur noktası olarak bilinen Ölü Deniz…

Çöller, vadi ve dağların arasından Kızıldeniz’e uzanan Ortadoğu’nun mücevheri Ürdün!

İstanbul - Amman
04 Ekim Salı

4 Ekim Salı günü akşamüzeri saat 18.30’da İstanbul Havalimanı THY Türk Havayolları kontuarı önünde buluşuyoruz. TK 812 sayılı 20:55 seferiyle hareket ederek 23:15’de Amman’a varıyoruz.

Havalimanında karşılama ile 1 gece konaklama yapacağımız Amman otelimize gidiyoruz. Otele geç giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyor ve dinlenmeye çekiliyoruz.

 

OK Konaklama: 5*Rotana Tower, Amman’da. https://www.rotana.com/rotanahotelandresorts/jordan/amman/ammanrotana

Amman - Vadi Rum
05 Ekim Çarşamba

Kahvaltının ardından otelden çıkış yaparak, Ürdün’ün modern başkenti Amman şehir turumuza başlıyoruz.

Antik çağlarda tıpkı Roma gibi 7 tepe üzerine kurulmuş olan Amman, günümüzde en az 19 tepeyi kapsayan geniş bir alana yayılmış durumdadır. Karşıtlıkların, modern ve eskinin çarpıcı birlikteliği ile etkileyici bir şehir olan Amman’da ilk durağımız, antik Roma Tiyatrosu olacak. Altı bin kişi kapasiteye sahip olan antik tiyatro, günümüzde çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri için kullanılmaya devam etmektedir.

Heybetli görüntüsü ve şehir manzarası ile Amman Kalesi (Jebel al-Qala), Roma döneminden günümüze uzanan Herkül Tapınağı, Umayyad Sarayı ve eski kent kalıntıları, Ulusal Arkeoloji Müzesi Amman şehir turumuz sırasında göreceğimiz yerler arasında olacak…

Devamında, daracık sokakları boyunca yerel ürünlerin satıldığı dükkanları, egzotik kokuları, sesleri ve renkleri ile şehrin günün her saati hareketli merkezi al-Balad bölgesinde fotoğraf çekmek, yürüyüş ve alışveriş için kısa serbest zaman kullanıyoruz.

Güzergah üzerinde öğle yemeği (fiyata dahil-içecekler hariç) molası vererek, Rum Vadisi (Wadi-Rum) istikametinde yola koyuluyoruz.

Ay Vadisi olarak da anılan vadi, tarih boyunca çeşitli yazıtlar, mabetler bırakan birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Arap Ayaklanması sırasında birçok kez vadiden geçen İngiliz arkeolog T. E. Lawrence ile ayrıca bilinirlik kazanmıştır.


Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Ürdün’ün en özel bölgelerinden olan Rum Vadisi, 720 km² alana yayılan granit kayalıklarla bezeli göz kamaştırıcı bir çöl vadisidir.

Tarih öncesi dönemden başlayarak yerleşim gören ve Sahara Dağları’nın güneyinde kırmızı kum ile doldurulmuş bir dizi paralel vadiden oluşan Rum Vadisi’nde 4x4 araçlarla Safari Turu yapıyoruz. Çöl safarisi ile, Bedevilerin geleneksel çöl yaşamına şahitlik ederek keyifli ve heyecan dolu saatler geçiriyoruz. Bu süreç zarfında, arzu eden misafirlerimiz vadide deve sırtında yaklaşık 1 saatlik gezinti yapabilirler. Bu güzel kırmızı-kum çölü fotoğraf tutkunları için adeta bir cennettir! 

 

Akşamüzeri saatlerinde, göz alabildiğine yıldızlar serpiştirilmiş gökyüzü manzaralı Ay Vadisi’nde çöle özel tasarlanmış lüks kamp otelimize giriş yapıyoruz.

Bu akşam yemeğimizi lüks kamp otelimizde (fiyata dahil-içecekler hariç) olarak alıyoruz…

1 Gece YP ( Yarım Pansiyon) Konaklama: Mazayen Luxury Camp, vbg. (Çöle özel tasarlanmış içinde tuvalet ve banyosu olan lüks kamp odası – Oda Tipi Martian tent) Wadi Rum’da.

https://mazayenrumcamp.com/

Rum vadi - Petra
06 Ekim Perşembe

Sabah kahvaltısının ardından gül kırmızısı renkleri ile ünlü olan Petra’ya hareket ediyoruz.

Hor Dağları’nın eteklerinde kırmızı renkli kumtaşı kayalar oyularak 2000 Yıl öncesinde kurulan ve M.Ö. 6.Yüzyılda Nebatilere başkentlik yapan Petra, dünyanın en eski antik kentlerinden biridir.

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve çölün ortasında karşımıza çıkan sofistike güzelliği ile Petra’ya varışımızda, şehrin hemen girişindeki Petra Müzesi’ni geziyor ve kanyonu dolaşarak yerel bir lokantada öğle yemeği (fiyata dahil-içecekler hariç alıyoruz. Devamında, şehrin Hazine, Tiyatro, Kraliyet Mezarlığı, Sütunlu Cadde, Bint Firavun Kasrı, Aslanlı Tapınak, Bizans Kilisesi ve Hapishane gibi yapılarını geziyor, enerjisine güvenen ve arzu eden misafirlerimizle Manastır'a çıkıyoruz.


Akşamüzeri Petra’da bulunan otelimize giriş yaparak kısa süre dinleniyoruz.

Ardından, yaklaşık 18:00 – 20:00 saatleri arasında Petra Kitchen ‘Yerel Mutfak Atölyesi’ deneyimini içeren özel akşam yemeğimizi (fiyata dahil-içecekler hariç) alıyoruz.

Saat 20:30 sularında anılarımızda yer edecek olan ve mum ışıkları altında büyüleyici güzellikteki ‘Petra Gece Yürüyüşü’nü yaparak otelimize dönüyoruz.

 

1 Gece OK ( Oda-Kahvaltı) Konaklama: Petra Elite, 4*

https://petraelitehotel.com/

Petra - Madaba - Nebo Dağı - Ölü Deniz
07 Ekim Cuma

Sabah kahvaltısının ardından, Mozaikler Kenti olarak ünlenen Madaba’ya hareket ediyoruz. Madaba’da ilk durağımız Aziz George Rum Ortodoks Kilisesi olacak. Burada Kudüs ve diğer şehirler ile Hristiyanlar için kutsal olan toprakların Bizans dönemi mozaik haritasını göreceğiz.

Ardından Hz. Musa’nın Moab Vadisi’ne tırmanarak Tanrı’nın kendisine vadedilen toprakları gösterdiği yer olduğuna inanılan Nebo Dağı gezimizi yapacağız.

Nebo Dağı’nda bulunan farklı yapı kalıntılarını ve kilise zemininde bulunan mozaikleri gördükten sonra, öğle yemeğimizi yerel bir lokantada (fiyata dahil-içecekler hariç) alıyoruz.

Günün ikinci yarısında, Ölü Deniz olarak adlandırılan Lut Gölü’ne hareket ediyoruz.

Lut Gölü, en düşük rakımlı deniz seviyesinden 430,50 metre daha aşağıda olduğundan dünyanın en çukur noktası olarak bilinmektedir. Ölü Deniz’e inişimiz sırasında, ufukta Kutsal Kudüs şehrini hayal meyal seçerek, bedevi çadırları, keçiler ve develerin sıradışı görüntülerini izleyeceğiz. Ölü Deniz, isminden de anlaşılacağı gibi, yaşam belirtisi olmayan bir deniz, içinde tek bir canlı türünün yaşamadığı bir su kütlesidir. Alışkın olduğumuz denizlerden on kat daha yoğun ve daha tuzlu olan suyu ile ölü Deniz, günümüzde bir şifa merkezine dönüşerek, dünya sağlık turizmi alanında önemli bir yere sahip olmuştur.

Ölü Deniz’e varışımızda, otele giriş yaparak arzu eden misafirlerimizin Lut Gölü’nde yüzmeleri için serbest zaman veriyoruz…

Akşam yemeğimizi (fiyata dahil-içecekler hariç) otelde alıyoruz.

YP Konaklama: Crowne Plaza Dead Sea Resort & Spa, Ölü Deniz’de.

https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/gb/en/swemieh/nscjo/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-CP-_-JO-_-NSCJO


Ölü Deniz - Jerash Antik Kenti- Amman Havalimanı
08 Ekim Cumartesi

Sabah kahvaltısının ardından “Bin sütunlu kent” olarak ünlenen Jerash Antik Kenti’ne hareket ediyoruz. Roma İmparatorluğu’nun en ihtişamlı dönemlerini yansıtan Jerash Antik Kenti, aynı zamanda Doğu Roma’nın Pompei’si olarak anılmaktadır.

Antik Yunan kültürünün kalesi olan on kent birleştirilerek “On Kent” anlamına gelen Decapolis adı verilmiştir. “Decapolis”in en güzel şehri olan Jerash’da, Zeus Tapınağı, mükemmel mimari tasarımı ile Oval Forum, Artemis Tapınağı ve Güney Tiyatro göreceğimiz yerler arasında olacak.

Öğle yemeğimizi yerel bir lokantada (fiyata dahil-içecekler hariç) aldıktan sonra, sokakları ve eşşiz sütunları ile Efes’i çağrıştıran Jerash Antik Kenti’nde Antik Roma döneminin izlerini sürerken zaman akıp gidecek…

Turumuzun devamında dönüş yolculuğumuz için Amman’a hareke ediyoruz.

Amman şehir merkezinde alışveriş için kısa serbest zaman sonrasında son akşam yemeğimizi (fiyata dahil-içecekler hariç) alıyor ve Amman Havalimanı’na transfer oluyoruz.

 

Amman Havalimanı'ndan Türk Havayolları 21:30 seferiyle hareket ve yerel saatle 23:55’de İstanbul Havalimanı’na varışımızla bir turumuzun daha sonuna geliyoruz.

 

Yeni rotalarda sağlık ve neşeyle buluşmak üzere…


Tuba HARAÇCI Profesyonel Rehber

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Öğrenciliğinden itibaren hep keşfetmeyi, dünyayı, insanları ve farklı kültürleri tanımayı sevdi. Sevdikçe daha çok okudu. Okudukça daha çok seyahat etti.

Katıldığı seminerler ve aldığı özel eğitimlerden edindiği tecrübelerini profesyonel iş yaşamı haline getirdi. İnandı ki, seyahat etmek insanın yaşam damarlarından biridir.

 Tuba Haraçcı, Pablo Neruda’nın muhteşem dörtlüğü ışığında çalışma hayatına devam etmektedir.

 ‘’ Ağır ağır ölür,

  Yolculuğa çıkmayanlar,

  Okumayanlar,

  Müzik dinlemeyenler,

  Gönlünde incelik barındırmayanlar.’’

 1992’den itibaren, yeniliğe duyduğu aynı heyecan ve tutkuyla lisanslı olarak yurtiçi ve yurtdışı turlarda rehberlik yapmaya devam etmektedir. 

Uçuş Bilgileri:


Buluşma: 4 Ekim 2022 Salı, saat 18:30 / İstanbul Havalimanı THY Kontuarı önü

Gidiş: 4 Ekim 2022 Salı, İstanbul Havalimanı THY Türk Havayolları TK 812 sayılı 20:55 seferiyle hareket ve yerel saatle 23:10’da Amman Havalimanı’na varış.

Dönüş: 8 Ekim 2022 Cumartesi akşamı Amman Havalimanı'ndan THY Türk Havayolları TK 823 sayılı 21:30 seferiyle hareket ve yerel saatle 23:55’de İstanbul Havalimanı’na varış.

Önemli Bilgiler:


 • Ürdün’de Türk vatandaşları için kapı vizesi uygulaması bulunmaktadır.
 • Kapı Vizesi ücreti kişi başı 40 Ürdün Dinarı (yaklaşık 57 USD)
 • Tur dönüş tarihi esas alınmak üzere en az 6 ay geçerli pasaportun yanınızda bulunması ve pasaport alım tarihinin 10 yıldan eski olmaması gereklidir.    
 • Ancak, tüm dış hat turlarımızda olduğu gibi, Ürdün turu için de yolcularımızın kendi sorumlulukları dahilinde olmak üzere : 

      > Vize ve pasaportlarının gidilen ülke için geçerli süreyi kapsadığını,

      >Pasaport alım tarihinin 10 yıldan eski olmadığını,

> Pasaportlarda giriş-çıkış damgası için en az iki boş sayfa bulunduğunu kontrol etmelerini önemle hatırlatırız.

 • Havayolu dolayısıyla oluşabilecek uçuş saati değişikliklerinden acentemiz sorumlu değildir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
 • Yasal sözleşmemizi rezervasyon sırasında talep edebilirsiniz.
 • İptal ve sağlık teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmak için lütfen danışınız.                          

 

 Sigorta ile ilgili Notlar:


 • Tur fiyatına, yasayla zorunlu kılınan Zorunlu Paket Tur Sorumluluk Sigortası dahildir. Bu sigorta poliçesi 1618 Sayılı Yasanın öngördüğü şartları taşımakta olup Acente ve Havayolu şirketinin iflası halinde kullanılan bir teminattır.
 • Tur ücretine, Seyahat Sağlık ve İptal Sigortası dahil değildir. Dileyen misafirlerimiz mücbir sebeplerle son anda turun iptal edilmesi halinde toplam tur bedelinin yüzde 75’ine kadar iade almayı mümkün hale getiren iptal sigortası dahil, tıbbi tedavi teminatları, bagaj kaybı gibi teminatların geçerli olduğu ek sigortayı alabilirler. Bu ek sigorta ve güvence paketi tura kayıt yaptırıldığı andan itibaren en geç 24 saat içerisinde alınmalıdır. Tura kayıt olduktan 24 saat sonrasında alınan sigortalarda ise iptal teminatı hariç sağlık ve bagaj kaybı gibi diğer teminatlar geçerli olmaktadır.
 • Sözü edilen ek teminatları kapsayan sigorta poliçesini arzu eden misafirlerimiz tura kayıt esnasında yaptırabilirler. Ek teminatları kapsayan sigorta poliçesi fiyatları, tur içeriğine göre değişmek üzere Yurtiçi turlarda takribi 60-120 TL aralığındadır ve 70 yaş ve üstü misafirlerimize ilave olarak %100 sürprim uygulanmaktadır.

 

Ürdün’le İlgili Genel Bilgiler:

 • Uçuş Süreleri: İstanbul-Amman arası yaklaşık 2 saat 30 dakikadır.
 • Para Birimi: Ürdün’ün para birimi Ürdün Dinarı’dır.
 • Saat Dilimi: Ürdün Türkiye’den 1 saat geridedir.
 • Telefon Kullanımı: Cep telefonu hattınız uluslararası aramalara (roaming) açık ise kullanılmaktadır.
 • Kıyafet ve Gerekli Eşyalar: Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar ile özellikle Wadi Rum günü için kumda rahat kullanacağınız yürüyüş ayakkabısı, serin olabilecek akşamlar için ince mont veya hırka almanızı öneririz. Yağmur ihtimaline karşı bir yağmurluk ve şemsiye de getirebilirsiniz. Wadi Rum’da konaklama yapacağınız akşam için birkaç parça eşyanızın sığabileceği küçük el /sırt çantası ile ufak pilli bir el feneri bulundurmanızda yarar var. Bunun dışında şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, olası gürültüye karşı kulak tıkacı, fotoğraf makinesi, video kamera ve bunların şarj aletleri ve yedek hafıza kartları da getirebilirsiniz.
 • Yemek Kültürü: Ürdün Mutfağı, Arap Mutfağı'na dolayısıyla bizim lezzetlerimize yakındır. Yenecek yemeklerde damak zevkinize uygunluğu siz de fark edeceksiniz.
 • Elektrik: Elektrik 220 volttur ve ülkede prizler genellikle C ve F tipidir.
 • Alışveriş: Ürdün’de bir Ortadoğu ülkesinde ne ararsanız bulabilirsiniz. Çarşılar ve pazarlar, bu ülkede de el yapımı eşyalardan mücevhere kadar geniş bir skala sunmaktadır. Ayrıca Ölüdeniz’de üretilen kremler çok meşhurdur.

UÇAK VE HERŞEY DAHİL TUR FİYATI:

 

İki Kişilik Odada Kişibaşı: 2980 USD

Single Farkı: 425 USD

 

 • Rezervasyon %50 ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Bakiyesi en geç 20 Eylül 2022 itibariyle kapatılmalıdır.
 • Grup sayısı limitlidir. Geciken rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki olası artış fiyata ilave edilecektir.

 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler:


 • THY Türk Havayolları ile İstanbul-Amman-İstanbul gidiş-dönüş uçak biletleri
 • Programda belirtilen 4 ve 5*otellerde, 4 Gece OK oda kahvaltı konaklama
 • (1 Gece Ay Vadisi’nde içinde tuvalet ve banyosu bulunan lüks kamp odasında ( Oda Tipi Martian tent) YP yarım pansiyon konaklama)
 • Tur boyunca gruba özel lüks araç  
 • Park ve otoban ücretleri, sürücü masrafları
 • Programda belirtilen tüm turlar (ekstra tur yoktur.)
 • 4x4 araçlarla Çöl Safarisi
 • Arzu edenler için Rum Vadisi’nde deve sırtında yaklaşık 1 saatlik gezi
 • Ölü Deniz’de yüzme imkanı
 • Mum ışıkları altında ‘Petra Gece Yürüyüşü’ne katılım
 • Programda belirtilen tüm müze ve ören yeri girişleri
 • Tüm öğle yemekleri (içecekler hariç)
 • Petra Kitchen ‘Yerel Mutfak Atölyesi’
 • Tüm Akşam yemekleri (içecekler hariç)
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Yerel rehberlik hizmetleri
 • KDV
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 

 • Yurtdışı çıkış harç pulu (50 TL)
 • Otel ekstraları ve kişisel harcamalar
 • Molalarda ve yemeklerde alınacak içecek ve ekstralar
 • Ürdün kapı vizesi ücreti ( Kişibaşı 40 Ürdün Dinarı / yaklaşık 57 USD)
 • Tercihe bağlı olarak rehber ve şoför bahşişleri
 • İptal ve sağlık teminatlı seyahat sağlık sigortası

Otel Adı : Crowne Plaza Dead Sea Resort & Spa

Web Sitesi : https://www.ihg.com/crowneplaza/hotels/gb/en/swemieh/nscjo/hoteldetail?cm_mmc=GoogleMaps-_-CP-_-JO-_-NSCJO

Otel Türü : 5 Yıldız

Otel Konumu : Ürdün, Ölüdeniz

TUR KATILIM SÖZLEŞMESİ

1) TARAFLAR

Bir tarafta Kültür ve Turizm Bakanlığınca tasdik edilmiş A grubu 5721 nolu Turizm Seyahat Acentası olan ve Halaskargazi Cad. Mısırlı Plaza, No:51 Kat :9 Daire:10 Harbiye - İSTANBUL adresinde faaliyet gösteren Data Turizm Seyahat Acentası (sözleşmede Acenta olarak adlandırılacaktır.), diğer tarafta yukarıda ikamet adresi ve kişisel bilgileri yer alan katılımcı (sözleşmede katılımcı olarak adlandırılacktır) aşağıda konu kısmında belirtilmiş bir tur sözleşmesi imzalamıştır, şöyle ki:


2) SÖZLEŞMENİN KONUSU

Taraflar arasında işbu sözleşmenin imzalanmasından sözleşme konusu hizmetin sona ermesine kadar geçecek sürede geçerli olacak şekilde belirtilen hizmetin verilmesi, tur zamanı boyunca geçerli seyahati içeren hizmet satış sözleşmesidir. Sözleşme, taraflarca karşılıklı olarak tanzim ve imza altına alınmıştır. Katılımcı, bu sözleşmeyi imzalamakla Acenta‘nın tüm tur ve seyahat şartlarını aynen kabul etmiş sayılır.


 3) HİZMETİN ÖZELİKLERİ İLE İFA YERİ

Acenta ile katılımcı arasında yapılan işbu sözleşme uyarınca Acenta, işbu sözleşmenin mütemmim cüzü ve ayrılmaz bir parçası olduğu her iki tarafça kabul edilmiş işbu sözleşmeye özgülenmiş ve bu sözleşmeye ait tur programının adını içeren sözleşmenin eki …………………………………….turu ile belirtilen hizmetleri sağlamayı, katılımcı ise işbu sözleşmede ve eki olan programda yazılı belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeği kabul, beyan ve taahhüt etmiştir. 

Katılımcı, sözleşme ve tur programında yer alan özel fiyat koşulları, özel şartlar ve taahhütleri de içeren program ve katılım formları, bir anlamda bu sözleşmenin tamamlayıcı ve ayrılmaz parçası olması nedeniyle bu form ve tur programında yazılı tüm şartların ve içeriklerinin işbu ana sözleşmeye atıfta bulunduğunu, ana sözleşmenin kurallarının geçerliliği taraflarca kabul edilmiştir. Ayrıntılı gezi programında taraflarca bir değişiklik her iki tarafın rıza ve onayıyla önceden bildirilme yoluyla yapılabilir.

Acenta tarafından verilecek hizmetin temel özellikleri, turun hareket, dönüş tarih ve saatleri ile kesintiler, dahil turun süresi ile tur sırasındaki konaklama, duraklama yerleri, nakil ve transfer bağlantıları dahil tur ve gezi güzergahları ulaşım araçlarının cinsi, konaklama yeri ve sınıfı, yemek öğün sayısı, varsa rehber ve tura dahil diğer hizmetlere ilişkin bilgiler, katılımcı tarafından ayrıca imzalanan gezi programında verilmekte ve bu program dahilinde hizmet almayı katılımcı, şimdiden kabul ve taahhüt etmiştir. Bu cümleden katılımcı, işbu sözleşme ve eklerinin ilgili mevzuat uyarınca bir paket tur sözleşmesi olduğunu beyan, kabul ve taahhüt eder. 


 4) GENEL KOŞULLAR

a) Sözlü veya yazılı olarak teyidi alınan bir başvuru, ayrıntılı gezi programında belirtilen ön ödemenin zamanında acenta tarafından belirtilen bankaya veya bildirilen şekilde nakden veya kredi kartıyla acentanın kendisine ödemenin yapılması halinde işbu sözleşmenin katılımcı tarafından yazılı veya elektronik ortamda onaylanması ve/veya kabulü ile kesinlik kazanır. Kayıtın ardından yapılacak ön ödeme ile birlikte işbu satış sözleşmesinin katılımcı tarafından okunup, ıslak imza ile imza edilerek onaylanmış olması ile yani yazılı olarak teyit edilmesi halinde işbu sözleşmenin yürürlüğe gireceği, taraflarca kabul edilmiştir . Sözleşme, taraflarca ıslak imza ile imzalanmasını müteakip yürürlüğe girer ve tüm şartları yürürlülük kazanır.

b) Birden çok kişi veya bir grup adına rezervasyon yaptıran katılımcı, ekte yer alan ayrıntılı gezi programını ve işbu sözleşme koşullarını aynı grup içerisinde bulunan diğer katılımcı ve grup üyelerine ayrıntılı bir şekilde bildirip, bu sözleşme ve eklerinin her bir katılımcı için geçerli olduğunun yazılı şekilde teyit edilerek onaylanması ile sözleşmenin yürürlük kazanacağı taraflarca kabul ve taahhüt edilmiştir.

Birden çok kişi veya bir grup adına rezervasyon yaptıran katılımcılardan her birinin işbu satış sözleşmesini okuması ve onaylaması asıl katılımcı ile birlikte grupta bulunan tüm katılımcıların yazılı veya elektronik ortamda teyidi olmaksızın tur rezervasyonu kesinlik kazanmayacaktır. Birlikte yolculuk yapacak kişinin yazılı onayı bu sözleşmenin yürürlüğü için şarttır.

c) Birden çok kişi veya bir grup adına rezervasyon yaptıran katılımcı olması durumunda bile gruba mensup tüm katılımcılardan her birinin ekli gezi programında yer alan koşulları ve acentanın talep edeceği belge ile bilgileri yerine getirip acentaya istenen sürede ve zamanında ibraz etmekle yükümlüdür.


 5) MÜCBİR SEBEPLER

a) Doğal afetler(deprem, sel, yangın heyelan, lav ve yanardağ püskürmesi…) olağanüstü haller (Sıkıyönetim, sokağa çıkma yasağı, terör, otel, havaalanı baskını, uçak ele geçme, savaş, iç kargaşa ayaklanma, isyan ve sair hareketler) halk hareketleri (Grev, miting, yürüyüş, yol kapatma...) devletlerarası gerginlik, diplomatik kısıtlamalar, sağlık sorunları, (salgın hastalıklar, karantina) , hava muhalefeti (Kar yağışı, tipi, sis, fırtına, yıldırım...) gümrük rejimi değişiklikleri, ulaşım sektöründeki genel kısıtlamalar ile havayolu, tren veya deniz yolu ile karayollarında ulaşım firmalarından herhangi birinin iflası veya tasfiyesi gibi özel kısıtlamalar, bunlar dahil ama bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir sebepten doğrudan veya dolaylı olarak acentanın kusuru bulunmayan veya öngörülmesi mümkün olmayan her türlü olumsuzluğun yaratacağı sonuçlardan doğan hiçbir zarar veya ziyandan acenta sorumlu tutulamaz. Kısaca acentaya atfı kabil bir kusurun olmaması halinde herhangi bir bedel ödemek zorunluluğu yoktur.  Bu durumda acenta, yükümlülüklerini ifa edememesinden veya noksan ifasından veyahut ifasındaki aksaklıklardan sorumlu tutulamaz. Katılımcı bu durumlarda acentadan maddi, manevi herhangi bir talepte bulunmayacağını, bu taleplerinden feragat eylediğini şimdiden kabul ve taahhüt eder. Turun iptaline kadar acenta tarafından yapılmış giderler kesildikten sonra kalan kısım, katılımcıya iade edilir.

b) Acenta, yukarıda yazılı herhangi bir sebepten dolayı sözleşmeyi ve eki tüm programı tek taraflı olarak fesih edip, geziyi iptal etme hakkına sahiptir.

c) Acenta ile ulaşım araçları (Otobüs,minibüs,midibüs,arazi araçları,kiralık araçlar, tren, vapur, gemi, uçak, helikopter, balon..) arasında yapılan anlaşmaların aksine bu araçların gecikmeden, arızalanmalarından, kaza yapmalarından, sürücülerinin şahsi kusurlarından kaynaklanacak her türlü olumsuzluğun sonuçlarından acenta sorumlu tutulamaz. Bu anlamda acentaya maddi ve manevi bir sorumluluk yüklenemez. Uçak, tren ve vapur saatlerinde oluşması muhtemel sefer iptal ve gecikmeler ile rötarlardan, teknik aksaklıklardan dolayı muhtemel gecikmelerden dolayı doğabilecek zarar ve ziyandan acenta kesinlikle sorumlu tutulamaz. Bu durumda katılımcının yegane muhatabı, ulaşım şirketi ile ulaşım araçlarının sahipleridir. Katılımcı, 28.9.1995 tarihinde yeniden düzenlenen Varşova Konvansiyonu hükümleri çerçevesinde uluslararası havacılık kuralları çerçevesinde havayolu şirketleri tarafından uçuşlarda her türlü değişiklik ve düzenlemelerin yapılabileceğini buna itiraz etmeyeceğini şimdiden kabul ve taahhüt etmiştir.

d) Acenta, doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi ve tur güzergâhını değiştirebileceği gibi turda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

e) Acenta, bu sözleşmede yazılmamış ve sair mevzuat uyarınca kendisine tanınan diğer mücbir sebepleri kullanıp kullanmama haklarını saklı tutar.

f) Acenta, önceden haber verme zorunluluğu olmaksızın tek taraflı olarak belirtilen havayolunu, aktarma noktalarını, konaklama tesislerini veya hareket saatlerini değiştirme hakkına sahip olup, bu gibi durumlarda katılımcının iptal ve/veya iade isteme hakkının bulunmadığı taraflarca kabul edilmiştir.


 6) ÖDEMELER VE REZERVASYON KOŞULLARI


a) Katılımcı tarafından Acentaya rezervasyon ile ilgili başvurular, ayrıntılı gezi programı satışa çıkmadan önce veya çıktıktan sonra sözlü ( telefon, büro ziyareti…) veya yazılı olarak (mektup, faks, e-posta gibi) yapılabilir. Acenta tarafından başvurulara göre öncelik sıralaması yapılıp katılımcıya gezi teyit edilir veya yedek listeye  alındığı bildirilir.

b) Gezi programı ve turların vergiler dahil fiyatı ödeme şekli, toplam satış fiyatı ayrıntılı tur programında yazılı olduğu şekildedir.

d) Acenta, ön ödemenin bildirilen şekilde ve tarihte yapılmaması halinde başvuruyu koşulsuz olarak ve herhangi bir neden gösterme zorunluluğu olmadan tek taraflı olarak iptal etme hakkını saklı tutar. Bu taktirde acentanın yazılı veya sözlü geri bildirim veya beyanda bulunma ön koşulu yoktur.

e) Acentadan teyit alınmadan bir gezi için bankaya ön ödeme ve/veya avans ödemesi yapılamaz. Böylesi hatalı ve teyit olunmayan havalenin iadesi ile ilgili tüm masraf ve giderler katılımcıya veya gönderenine aittir.

f) Yapılacak ön ödeme, son ödeme ya da ara ödeme, varsa taksitli veya kredi kartıyla ödeme koşulları, tur programında yazılı olduğu gibidir. 

g) Ödeme tarihleri ve varsa özel cezalar, her gezi satış programında ayrı ayrı belirtilir. Ara ödeme veya son ödemelerin yapılmasında katılımcının temerrüde düşmesi veya gecikmesi durumunda işbu sözleşmede veya eki sözleşme ve programda belirtilen yaptırımların yanı sıra yıllık % 9 gecikme  faizi tatbik edileceğini taraflar kabul ve taahhüt eder.


 7) SEYAHAT SİGORTASI

Acenta, 5571 sayılı kanun gereği katılımcısına zorunlu sigorta sağlamak zorunda olması nedeniyle acenta bu sigortayı TÜRSAB veya Turizm Bakanlığının ilgili kanun gereğince seyahat sigortasında bulunması gereken teminatları yerine getiren şirketlerden elde edebilir. Satışın kesinlik kazanması, yani  satış sözleşmesinin taraflarca onaylanmasından  sonra acenta, bedelini katılımcıdan tahsil etmek kaydıyla ve önceden haber vererek katılımcıya seyahat sigortası yaptırır . Acenta, katılımcıya seyahat sigortası poliçesi koşullarını gezi öncesi bildirir. Katılımcının sigorta yaptırmak istemediğini talep etmesi geçerli olmayıp, her halükarda sigorta yaptırmak kanun gereğidir.

Acentanın sağladığı Seyahat Sigortası koşullarını kabul etmemesi halinde katılımcı, başka bir sigorta poliçesi yaptırma hakkına sahiptir. Ancak bu durumda katılımcı; acentanın sağladığı seyahat sigortası bedelinin iadesini talep edemez. Her türlü sigorta işleminde ilgili sigorta şirketinin kuralları geçerlidir.


 8) SEYAHAT TUR FİYATLARI

a) Acenta, konaklamalı hafta sonu, yurt içi ve yurt dışı geziler için ayrıntılı programıyla satışa çıkardığı geziler için sunduğu fiyatlara neyin dahil olduğu ve neyin dahil olmadığını ve ödeme koşullarını açıklıkla tereddüde mahal bırakmayacak şekilde belirtmiştir.

b) Vize tatbik eden ülkelerin vize ücretleri, fiyatın kesinlikle dışında olup, vize ücretleri ayrıca bu fiyata dahil edilir. Vizenin katılımcıdan kaynaklanan veya kaynaklanmayan sebeplerle alınamaması nedeniyle iade bir ücret talebinde bulunmayacağını katılımcı şimdiden kabul ve taahhüt eder. Katılımcının talebi üzerine Acenta vize ile ilgili her türlü başvuruyu başlatıp sonlandırma işiyle ayrıca ilgileneceğinden bu yöndeki hizmet bedelini talep hakkı saklıdır. Tüm yurtdışı turlarda yeşil pasaport dahil vize ve her türlü pasaportların gidilen ülke için geçerliliği, geçerli süreyi kapsaması, pasaport alım tarihinin 10 yıldan eski olmaması ve pasaportlarda giriş-çıkış damgası için en az iki boş sayfa bulunması şeklindeki genel kural ve uygulamaların kontrolü ve istenen koşulları sağlaması tamamen katılımcının kendi sorumluluğu dahilindedir; bu ve benzeri konularda Acenta sorumlu tutulamaz ancak katılımcı talep ettiği takdirde gerekli güncel bilgi ve desteği sağlayacaktır.

c) Ayrıntılı gezi programında ulaşım, havalimanı vergileri, bilet kesim hizmet bedeli, yurt dışı çıkış harçları, vize bedelleri konuları ayrı ayrı belirtilmiş olması nedeniyle turun başlamasına yakın tarihlerde bu bedellerin değişmesi ve ilave bir bedel talep edilmesi halinde katılımcı bu bedeli kayıtsız şartsız ayrıca ödeyeceğini kabul etmiştir. Bu gibi acentanın insiyatifi dışında olması muhtemel fiyat farklarının derhal katılımcı tarafından ödenmesi gerektiğinden bu fiyat farkı ve artışlarının acenta tarafından tur fiyatına ilave edileceği hakkı, katılımcı tarafından kabul edilmiştir.

d) Tur programlarında verilen fiyatlar, iki kişilik odalardaki kişi başı fiyatlardır. İşbu sözleşmenin eki niteliğindeki ayrıntılı gezi programında belirtilen özel koşullar hariç iki kişilik odalarda kalmak isteyip de bir kişi olarak rezervasyon yaptıran katılımcının yanına geziye 30 gün kala bir oda arkadaşı bulunmadığı taktirde tek kişi farkını ödemek zorunda kalacağını katılımcı kabul ve taahhüt eder.

e) İki kişilik odada kalmak üzere geziye katılan ve ön ödeme yapan bir katılımcı, geziyi iptal etmek istediğinde katılımcının iade hakkı olduğu durumlarda odada kalacak ikinci kişi, tek oda single farkını ödemez ise tek oda farkını cayan katılımcı ödeyecek ve iade alabileceği miktardan mahsup edileceğini şimdiden kabul ve taahhüt eder.


 9) FESİH KOŞULLARI

a) Acenta, gerekli gördüğü durumlarda katılımcıdan onay almaksızın ancak katılımcıya bildirmek koşuluyla gezi başlangıç tarihine; hafta sonu konaklamalı gezilerde 15 gün, yurt içi gezilerde 21 gün, yurt dışı gezilerde 30 gün kala ya da daha öncesinde herhangi bir geziyi iptal edebilir. Bu gibi iptallerde katılımcıya ödemiş olduğu tutar aynen iade edilecektir. Ancak bu iptalden dolayı katılımcının acenta nezdinde herhangi bir maddi veya manevi tazminat talep hakkı bulunmadığını bu tür tazminat taleplerinden feragat ettiğini katılımcı kabul ve taahhüt eder.

b) Ödemeler, katılımcı tarafından kredi kartı ile yapılması halinde Bankaların almış olduğu kredi kartı komisyonu kesilerek iade edilir. Katılımcının kendi isteği ile uçaklarda upgrade yaptırmasından veya mil kullanmasından doğacak zararlardan acenta sorumlu değildir.

c) Katılımcı, *Yurtdışı turlarında rezervasyon yapıldıktan sonra, =sebebi ne olursa olsun=  turu iptal etmesi halinde yapılan rezervasyon için yüzde 15 iptal cezası uygulanır.

- 92 gün öncesine kadar yapılan iptallerde : Toplam tur bedelinden yüzde 25

- 91 günden 42 gün öncesine kadar yapılan iptallerde : yüzde 40

- 41 günden 30 güne kadar yapılan iptallerde : yüzde 50

iptal cezası uygulanır ve geri kalan para iade edilir.

- Bu tarihten sonra yapılan iptallerde HİÇBİR İADE YAPILMAZ. 

- Ayrıca uçak bileti ve sigorta poliçesi için ödenmiş tutardan doğabilecek vesair zararlar ayrıca hesap edilip iptal eden katılımcıdan tahsil edilir.

- İade banka aracılığıyla yapıldığı takdirde banka masrafları iade edilecek tutardan düşülerek yapılır.  


d) Katılımcı, *Yurtiçi Turlarında; rezervasyon yapıldıktan sonra =sebebi ne olursa olsun=  turu iptal etmesi halinde yapılan rezervasyon için yüzde 5 iptal cezası uygulanır.

- 92 gün öncesine kadar yapılan iptallerde : Toplam tur bedelinden yüzde 15

- 91 günden 42 gün öncesine kadar yapılan iptallerde :  yüzde 25

- 41 günden  30 güne kadar yapılan iptallerde : yüzde 40

- 29 günden 21 güne kadar olan iptallerde : yüzde 50

iptal cezası uygulanır ve geri kalan para iade edilir.

- Bu tarihten sonra yapılan iptallerde HİÇBİR İADE YAPILMAZ. 

- Ayrıca uçak bileti ve sigorta poliçesi için ödenmiş tutardan doğabilecek vesair zararlar ayrıca hesap edilip iptal eden katılımcıdan tahsil edilir.

- İade banka aracılığıyla yapıldığı takdirde banka masrafları iade edilecek tutardan düşülerek yapılır.  


e) Katılımcı, iptal durumunda tur bedelini yukarıdaki koşullarda acentaya ödemeyi kabul ve taahhüt eder. Aksi taktirde işleyecek % 9 faiz ve gecikmeden doğacak her türlü zarar ve ziyanı acenta, talep hakkını saklı tutar.

f) Katılımcı, ayrıntılı gezi programında belirtilen özel koşullar hariç satın aldığı turu seyahatin başlamasından 2 hafta öncesine kadar istediği kişiye devir edebilir. Devir alan, bakiyeden ve devir sebebiyle doğan masraftan devir edenle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur. Satış sözleşmesinde imzası olmasa bile devir alan, halefiyet kuralı gereği işbu satış sözleşmesinden sorumlu olup, devir alan şahsın kendisinden kaynaklanan sebeplerle geziye çıkamaması halinde veya herhangi bir sebeple katılamaması halinde iade talep hakkı yoktur.

g) Acenta, katılımcının başlangıcını kaçırdığı geziye sonradan iştirak edeceğini yazılı olarak bildirmemesi durumunda katılımcı adına yapılmış tüm rezervasyonları gezinin başlangıcından 24 saat sonra iptal etme hakkına sahiptir. Bu gibi iptallerde katılımcıya herhangi bir ödeme veya iade yapılmayacağını katılımcı kabul ve taahhüt eder.

h) Katılımcı veya acenta, geziyi iptal koşulları süresine uygun olarak iptal ettiğinde geri iade edilecek tutar, acentaya ödenen para birimi üzerinden olacaktır. Zaman içinde dövizde oluşabilecek kur farklarından acenta sorumlu olamaz. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde iade, aynı kredi kartına yapılacaktır. Oluşması muhtemel zararlardan acenta sorumlu olamaz.


 10) ACENTANIN HATASINDAN DOĞACAK SORUNLAR

Acentanın hatalı uygulamasından veya pek ağır kusurundan kaynaklanan sebeplerle gezinin yapılamaması, acentadan kaynaklanan sebeplerle sözleşmeye uyulmaması halinde ödenmiş olan tutarın tümünü acenta katılımcıya iade etmeyi kabul ve taahhüt eder.


 11) KATILIMCININ HATALARINDAN VEYA MAZERETİNDEN DOĞABİLECEK SORUNLAR

a) Zamanında yapılmayan ödemelerden acentaya zamanında ulaştırılmayan veya noksan ulaştırılan belgelerden doğabilecek sonuçlardan acenta sorumlu tutulamaz. Böylesi durumlarda acentanın katılımcının gezisini iptal hakkı vardır. Katılımcının ödemelerde temerrüdü veya acentanın talep ettiği belgeleri ibraz etmede temerrüdü nedeniyle katılımcının rezervasyonun iptali hallerinde söz konusu iptallerdeki para iadeleri için yukarıdaki fesih başlıklı madde hükümleri tatbik edilir. Bu fesih maddesinde belirtilen tarihlerden sonraki zorunlu iptallerde nedeni ne olursa olsun iade yapılmaz ve katılımcının bu sebeplerle herhangi bir tazminat hakkı doğmaz.

b) Acenta aracılığıyla ile konsolosluklara vize başvurusu yapıldığında katılımcı acentanın sadece aracı bir kurum olduğunu kabul eder. Vizenin katılımcıya verilmemesi durumunda acentanın hiçbir sorumluluğu ve yükümlülüğü olmadığını da katılımcı kabul eder. Vizenin reddi dolayısıyla işbu sözleşmeden doğabilecek maddi zararlardan acenta sorumlu tutulamaz.  

c) Katılımcının nüfus cüzdanı, pasaport, vize, gümrük belgeleri, bilet, aşı vbg. noksanlığı, ebeveynden gelen geçersiz pasaporta sahip olması, çocukları için yurt dışı çıkış muvafakatnamesi olmaması, uçaklarda seyahat edemez raporuna sahip olunması, pasaportunda yeterli boş sayfa veya yeterli süre olmaması, geçerli vizesinin olmaması gibi sebeplerle geziye çıkamaması ya da adli merciler veya idari merciler, kolluk kuvvetleri tarafından yurt dışına çıkışının yasaklanması veya engellenmesi, bir havalimanında tutulması gezi sırasında tutuklanması veya gözaltına alınması durumunda katılımcı, acentadan herhangi bir geri ödeme, iade veya tazminat talebinde bulunamaz.

d) Katılımcı, bu sözleşmede beyan ettiği isim veya soy isimlerin (Pasaportta yazılış biçimiyle) bilgilerin doğruluğundan sorumludur. Acenta, pasaport, vize, gümrük işlemleri veya bilet işlemlerinde katılımcı tarafından kendisine sağlanan bilgilere dayanacak olup, acentanın bu bilgilere dair ayrı veya bağımsız bir inceleme veya soruşturma zorunluluğu kesinlikle yoktur. Katılımcı tarafından acentaya sağlanan bilgilerden kaynaklanan sorunlardan ve sonuçlarından acenta sorumlu tutulamaz. Katılımcının bu durumda herhangi bir tazminat talebi veya hakkı olamaz.

e) Katılımcı gezinin başlangıç noktasına gelişlerindeki ulaşım araçlarından (Uçak, tren, gemi, otobüs, özel araç gibi..) doğabilecek gecikme veya benzeri bir nedenden (ulaşım araçlarında yer bulamama veya trafik sıkışıklığı gibi) konaklama veya buluşma yerine geç kalma, turu kaçırma durumlarında kendi sorumluluğunda olan bu konulardan acentayı sorumlu tutamaz, herhangi bir hak iddiasında veya tazminat talebinde bulunamaz. Katılımcının acenta tarafından bildirilen saatte ilgili hareket noktasında havaalanında, gar, liman ve otogarda veya buluşma noktasında hazır olmaması halinde oluşabilecek gecikme veya yetişememe durumlarında bilet açığa alınmaz ve gezi ücreti hiçbir şekilde iade edilmez.

f) Ücretini ödediği halde yerine getirilmeyen bir hizmeti belgelemek dışında, katılımcının herhangi bir sebeple tahsis edilen otelde kalmak istememesi veya kişisel sorunları veya mazeretlerinden dolayı geziden, otelden ayrılmak istemesi durumunda para iadesi söz konusu olamaz.

g) Katılımcı, kendi sağlık problemlerinin (Tansiyon, kalp, astım, yüksek irtifa sorunları vbg.) yaratacağı sonuçlardan acentayı sorumlu tutmayacağını kabul ve taahhüt eder.

h) Acentanın tur ve gezi programı esnasında meydana gelebilecek ve acentaya atfı kabil bir kusur yüklenemeyecek, acentanın kontrolü dışında kişi veya mala gelebilecek zarar ve ziyanda ve burkulma, kırılma gibi herhangi yaralanmalarda acentanın hiçbir sorumluluğunun bulunmayacağını katılımcı kabul ve taahhüt eder. Acenta, bu gibi durumlarda elinden gelen çabayı gösterecek ancak bu tür taleplerde muhatap, ilgili sigorta şirketi olacaktır.

i) Katılımcı, tur programından, şikayetçi olduğu halde yararlanmayı sürdürüyorsa şikayet konusu ile ilgili olarak tazminat ve geri ödeme ile ilgili hak talebinden feragat etmiş sayılır.


12) DEĞİŞİK KONULAR

a) Konaklama tesislerinde veya hizmet sunan araç ve mekanlarda katılımcıdan kaynaklanan hasar, zarar ve ziyandan katılımcı sorumludur.

b) Acenta, belirlediği süre içerisinde katılımcının talebi üzerine, vize alınmasına yardımcı olacaktır. Ancak acenta, katılımcı ile büyükelçilikler, konsolosluklar ve vize ofisleri arasında aracıdır. Yetkililerin vize vermemesinden kaynaklanacak zararlardan katılımcı sorumlu olup, acentaya kusur atfedilemez. Acenta, vize alınması ile ilgili hiçbir beyan garanti ve/veya tekeffülde bulunmamaktadır. Vize alınması, söz konusu ülkeye giriş garantisi vermediğinden katılımcının tur dahilindeki ülkeye kabul edilmemesi durumunda acentanın herhangi bir sorumluluğu doğmayacağı sırf bu sebeple katılımcının acenta nezdinde bir ücret iadesi hakkı, tazminat ve zarar ziyan talep hakkının bulunmadığı, katılımcıya bu yönde bir tazminat ödeme durumunun bulunmadığı, taraflarca kabul edilmiştir. İşbu sözleşme ekinde yazılı olsun veya olmasın vize ücreti kesinlikle tur ve gezi ücretine ilave edilecektir. Katılımcının bu vize ücretini gezi ücretinden mahsup etme talep hakkı yoktur.

c) Katılımcının vergi borcu vbg. nedenlerle yurt dışına çıkış yasağının konulmuş olması veya benzeri herhangi bir nedenle yurt dışına çıkış yasağı konulması gibi sebeplerle arzusu hilafına dahi olsa tura başlayamaması halinde oluşacak zarar ve ziyanlardan katılımcı sorumludur. Bu gibi durumlarda acenta nezdinde bir tazminat hakkının olmadığını katılımcı kabul ve taahhüt eder.

d) Katılımcı, geziye bir valiz ve bir el çantası getirebilir. Ancak valizi 20 kg. ağırlığı (bazı uçuşlarda 15 kg. olabilir) aşamaz. Katılımcı her türlü fazla bagaj tutarından sorumludur. Katılımcının fazla bagaj tutarını ilgili havayolu şirketine ödememesinden kaynaklanacak tüm zarar ve ziyandan katılımcı tek başına ve tamamen sorumludur. 

e) Bagajın hasara uğraması, bagaj kaybı gibi durumlarda acenta sorumlu olmayıp, sorunun çözümü için elinden geleni yapacaktır. Katılımcı sorumlu olarak ilgili konaklama, ulaşım veya sigorta şirketini muhatap alacaktır.

 f) Otobüste oturmada hiçbir koşulda yer ayrılmaz, genel kural olarak yer atlama koşuluna uyulur. Turlarda otobüste sigara içme yasağı vardır.

g) Katılımcı, konaklama tesislerinin önceden ilan ettiği otellere yerleşme ve otellerden ayrılma saatlerine uymak zorundadır. Katılımcı, gezi fiyatına dahil olan hizmetler dışında alınan yemekler, içkiler, bahşişler, kuru temizleme, telefon görüşmeleri, faks alma gönderme, ekstralar ile business center giderleri, minibar harcamaları, ücretli aktiviteler gibi ekstra ödemelerden katılımcı sorumlu olup, katılımcı bu gibi giderleri derhal ve zamanında ödemekle yükümlüdür. Acenta, tur rehberini, havayolu şirketini, kalınacak oteli ve tesisleri zorunluluk halinde tek taraflı olarak, katılımcı tarafa bilgi vermek kaydı ile değiştirme hakkını saklı tutar.

h) Bagaj ve içeriği ile ilgili her türlü sorumluluk, katılımcıya aittir. Bagajların ya da el çantalarının içinde bırakılacak fotoğraf makinesi, cep telefonu, bilgisayar, kıymetli evrak, ziynet eşyası ve para kaybından veya hasarından acenta sorumlu tutulamaz.

I) Katılımcı, kayıt yaptıracağı turun sağlık ve kondisyon durumlarına uygunluğunu değerlendirmekten kendisi sorumludur. Bu amaçla acentadan her türlü yazılı ve sözlü bilgilendirmeyi talep edebilir. Herhangi bir sağlık problemi olan katılımcı, tura kayıt yaptırmadan önce doktorlarına danışarak onay almakla ve bu durumu tura kayıt yaptırmadan önce acentaya bildirmekle yükümlüdür. Rahatsızlığın türüne göre acentanın katılımcıyı tura kabul edip etmeme hakkı saklıdır.

i) Grup liderleri turun akışı ile ilgili bilgileri grubuna aktarmakla yükümlüdür. Katılımcı ise her aşamada tur ile ilgili tüm bilgileri noksan ve/veya doğru olarak aldığından emin olmalıdır. Genele hitaben yapılan açıklamaları duymamış olmaktan, noksan veya dolaylı yoldan verilen bilgiyi yanlış anlamış olmaktan doğabilecek sonuçlardan acenta sorumlu tutulamaz.

j) Grup içerisinde uyumsuz davranışlar göstererek huzursuzluk yaratan, kurallara ve tur liderine uymayıp bireysel davranışlar sergileyen, grupçuk oluşturarak tur programını değiştirmek isteyen her katılımcı, bu davranışlarından dolayı oluşabilecek tüm zarar ve ziyandan diğer katılımcılar ve acentaya karşı sorumlu olup, doğacak tüm zararları karşılamakla mükelleftir.

k) Gidilen ülkelerdeki yerel örf ve adetlere uymak, yapılan uyarıları uygulamak ve kişisel güvenlik için önerilen şekilde davranmak, katılımcının sorumluluğu altındadır. Bu konularda katılımcının neden olduğu maddi ve manevi zararlardan katılımcı sorumludur.

l) Acentanın işbu sözleşme ve eklerindeki yazılı hususlar haricinde katılımcıya hiçbir vaadi bulunmamaktadır. Belirtilenler dışında katılımcıya acenta adına vaatte bulunmaya veya tur ücretinde indirim yapmaya hiçbir kimse veya kuruluş yetkili değildir. Katılımcının herhangi bir nedenle güzergahta bulunan ülkeye sığınması veya bu ülkeye yerleşme maksadıyla hareket etmesi nedeniyle doğacak tüm hukuki ve idari sorumluluk katılımcıya ait olup, bu hususta acenta nezdinde herhangi bir talep hakkının bulunmadığını katılımcı şimdiden kabul ve taahhüt eder.

m) Katılımcının şikayetçi olduğu hususları hizmetin ifası sırasında yazılı olarak acenta yetkilisine bildirmesi, iyi niyetli tüketicinin özen borcudur. Katılımcının şikayetçi olduğu halde hizmeti sonuna kadar kullanması, şikayetçi olduğu hususlar ile ilgili ikame hizmet veya ücret iadesi gibi tazminat haklarını ortadan kaldırır. Gezinin sona ermesinden sonra acenta tarafından dağıtılabilecek veya sunulabilecek herhangi bir anket veya geri bildirim formunda dile getirilen şikayetler, bu madde kapsamında değerlendirilmez ve katılımcıya herhangi bir talep hakkı vermez.

n) Gerek tur ve gerekse gezi esnasında acentanın tur ve gezinin selameti ve sıhhati için en uygun aracı seçme hakkı ve insiyatifi tamamen acentanın elinde olup, katılımcının ekstra ve ilave bir araç veya vasıta talep etmesi söz konusu değildir. Acentanın temin ettiği en uygun araç ile seyahat yapılmasına itiraz etmeyeceğini katılımcı, şimdiden kabul ve taahhüt etmiştir.

o) Katılımcı diğer katılımcılarla arasında bir fiyat farkı olup olmadığı yönünde acenta nezdinde indirim ve/veya iade talebinde bulunamaz. İptal talep eden, tur ücretinin tamamını ödemek yükümlülüğü altındadır.

p) Gezinin başında programda belirtilen buluşma noktası ve buluşma saatinde tur lideri ve/ya rehberle buluşmayı kaçırması dolayısıyla geziye katılamama, uçağı kaçırma, otobüsü kaçırma gibi durumlarda katılımcıya tur ücret iadesi yapılmayacağı gibi başka bir gezi ile değişim talep edemeyeceğini katılımcı kabul ve taahhüt eder.

r) Ulaşım araçlarının insiyatif dışında değişmesi halinde ortaya çıkması muhtemel maliyet artış bedellerinin tur ve gezi fiyatlarına aynen yansıtılacağı ve katılımcının bu duruma itiraz etmeden oluşan maliyet farkını itiraz etmeden ödeyeceğini katılımcı, şimdiden kabul ve taahhüt eder.

s) Tur ve gezi satış bedeli net olup, kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon bedeli, ayrıca katılımcı tarafça acentaya ödenecektir. Katılımcının yaptığı ödemelerde TL üzerinden ödeme yapması halinde ise, ödeme gününe ilişkin TC Merkez Bankası satış kurunun esas alınacağı taraflarca kabul edilmiştir.

t) Sınır kapılarında veya havalimanlarında gümrük sahalarında olması muhtemel sorunlar nedeniyle, sınır geçişinin yapılaması, ilgili ülkeye girilememesi durumunda acentanın bir sorumluluğunun olmayacağı katılımcı tarafça kabul ve taahhüt edilmiştir.

u) Gezi ve tur esnasında yavaş veya dalgınlıkla tur liderini kaçırıp gezi yerinde kaybolma veya tek başına kalma durumunda katılımcının uğrayacağı veya vereceği ilave bedellerden katılımcı sorumlu olup, acenta nezdinde bir talepte bulunmayacağını, bu tür giderler nedeniyle mahsup ve/veya iade talebinde bulunmayacağını katılımcı, kabul ve taahhüt eder.

ü) Konaklama tesislerindeki kahvaltı ve/veya öğle-akşam yemeklerinin saatinden önce tesisten ayrılma halinde katılımcı bu öğünlerin bedeli, iadesi talebinde bulunamaz.

v) Gezi ve tur esnasında öngörülemeyen sebeplerle daha fazla zaman harcanması ve programda anlık değişiklik yapılması halinde insiyatif dışı oluşan bu değişiklik nedeniyle acentanın bir sorumluluğu olmayıp bu hususta katılımcı, acentadan bir maddi veya manevi tazminat talebinde bulunamaz katılımcının bu hususta bir talep hakkı yoktur.


 13) TEBLİĞAT VE İHBARLAR

Katılımcının beyan ettiği ve yukarıda taraflar kısmında yazılı adresi ile acentanın beyan ettiği adresler, kanuni ikametgâh ve merkez adresi olup, bu adreslere yapılacak adreslerin yasaya uygun bir tebligat ve sonuç doğuracağını taraflar kabul etmişlerdir.


 14) ANLAŞMAZLIK

İşbu sözleşme,  …… / ….. / ….. tarihinde dokuz sahife ve iki ekten oluşarak bu madde dahil 14 maddeden ibaret olarak  acenta merkezi Harbiye‘de her iki tarafça okunup, imza edildikten ve iradelerine uygunlukları teati edildikten sonra imza altına alınmış olup, ihtilaf halinde Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ile Medeni Kanun tatbik edileceği ve yorumlanacağı, taraflarca kabul edilmiştir. İhtilaf halinde acentanın kayıtlarının kesin delil olduğu katılımcı tarafından kabul edilmiştir.

İşbu satış sözleşmesinin veya eklerinden doğabilecek tüm ihtilaflarda İstanbul  mahkemesi ile icra dairelerinin yetkisi taraflarca kabul edilmiştir.

 

Acenta                                                                                       Katılımcı (İsim-Soyisim- İmza)                

Data Turizm A.Ş. 


Whatsapp