+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Beşiktaş'ın Hazineleri

24 Kasım Cumartesi 2018

Bu turumuzda Duayen Rehber Tolon Sökmen ile Beşiktaş’ın hazineleri olarak nitelendirebileceğimiz, barındırdıkları eserlerle birbirinden özel olan, Milli Saraylar Resim Müzesi, Deniz Müzesi ve Saray Koleksiyonları Müzesi’ni geziyoruz… Araç gerektirmeyen yürüyüşlü turumuz sırasında, keyifli bir İstanbul gününü tamamlayan serbest öğle yemeğimiz ise Deniz Müzesi Lokantası’nda! 

Bu turumuzda Duayen Rehber Tolon Sökmen ile Beşiktaş’ın hazineleri olarak nitelendirebileceğimiz, barındırdıkları eserlerle birbirinden özel olan, Milli Saraylar Resim Müzesi, Deniz Müzesi ve Saray Koleksiyonları Müzesi’ni geziyoruz… Araç gerektirmeyen yürüyüşlü turumuz sırasında, keyifli bir İstanbul gününü tamamlayan serbest öğle yemeğimiz ise Deniz Müzesi Lokantası’nda! 

Beşiktaş
24 Kasım Cumartesi

Saray Koleksiyonları Müzesi:  Dolmabahçe Sarayı, Aynalıkavak, Küçüksu, Ihlamur, Maslak Kasırları ile Beylerbeyi ve Yıldız Sarayları’nda Osmanlı İmparatorluğu’nun son 70 yıllık sürecine tanıklık etmiş ve sarayın dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiği bir dönemin özgün örneklerinin sergilendiği bu müzede, şehzade ve prenseslerin kıyafetleri, oyuncaklar, el işleri, padişahlar tarafından kullanılmış yazı takımları, mühürler, Meclis-i Mebusan ve ilk TBMM’de kullanılmış yazı takımları, ilaç sandığı ve ilaçlar, romatizma şok cihazı, dişçi ünitesi, padişahlara ait gümüş traş takımları, valide sultanlara ait temizlik ve bakım gereçleri, kristal, porselen ve gümüş yemek takımları, kristal ikram setleri, el yazması Kur’ân-ı Kerimler, mutfak araç ve gereçleri, Hereke halıları, Yıldız Porselen ürünleri, saatler, çini sobalar, saray kütüphanesinden kitaplar, yağlıboya tablolar, aydınlatma araçları ve şamdanlardan oluşan çok geniş bir koleksiyonu göreceğiz.  

İstanbul Deniz Müzesi: Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesi ve 20.000 adetlik koleksiyonuyla dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Deniz Müzesinde eşsiz süslemeleriyle saltanat kayıklarını, bahriyeli kıyafetleri ve el yazmalarını, gemi modelleri, sancaklar, haritalar, tablolar, tuğralar ve armaları, kadırgalar, seyir aletleri, gemi baş figürlerini göreceğiz.

Serbest öğle yemeği molamızı İstanbul Deniz Müzesi Lokantası’nda veriyoruz.

Milli saraylar Resim Müzesi : Dolmabahçe Sarayı’nı defalarca ziyaret etmiş olan birçok İstanbullu için dahi sarayın iç bahçesinin henüz keşfedilmemiş olması ilginçtir. Dolmabahçe Sarayı dış duvarları ile sarayın arasında kalan harika bir bahçe içinde Milli Saraylar Resim ve Heykel Müzesi yer alır. Bu müzede, Osmanlı’nın son sarayı Dolmabahçe’de bir zamanlar sarayın duvarlarını süsleyen tablolar ve saray ressamlarının yaptığı eseleri görerek, bir anlamda Osmanlı padişahlarının resim zevkine şahit olmak oldukça etkileyicidir. Günümüzde Milli Saraylar Resim Müzesi’ne ev sahipliği yapan bu bina, 1856 yılında sarayın mimarları Garabet Amira Balyan ve Nigoğos Balyan tarafından tasarlanıp inşa edilmiştir. Asında Dolmabahçe Sarayı’nın bir parçası olan Veliahd Dairesi, tek başına da o kadar muhteşem bir binadır ki, gölgede kalmasının tek nedeni Dolmabahçe Sarayı’nın hemen yanında yer almasıdır, diyebiliriz. Bina, Aldülmecit Dönemi’nde veliahdların yaşadığı, eğitim gördüğü, bir nevi saray dışı yaşama adapte olduğu bölüm olarak kullanılmıştır. Bu turumuzda, binaya arkadan giriş yaparak, binanın en az ön cephesi kadar ihtişamlı olan arka bahçesini de göreceğiz.

TUR SONU : 17:00 civarı, Beşiktaş

 

Tolon SÖKMEN Duayen Rehber

BULUŞMA:

09:45 Beşiktaş, Deniz Müzesi Önü 

NOTLAR:

  • Öğle yemeği Deniz Müzesi içinde yer alan Bord lokantasında serbest olarak alınacaktır. www.bord.istanbul
  • Tur günü elden ödeme kabul edilmez. Rezervasyon ve  ödeme bilgileri için : 0212 234 87 12 / 0532 245 56 38 [email protected]
  • Müze giriş ücretleri fiyata dahildir.
  • Turumuz yürüyerek gerçekleştirilecektir.
  • Hava koşullarını da dikkate alarak rahat ayakkabı ve kıyafetle katılmanızı öneririz.
  • Küçük bir sırt çantası, su ve enerji verici atıştırmalıklar, varsa ilaçlarınızı yanınızda bulundurunuz.

TUR FİYATI:

Kişi Başı : 125 TL

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :


Whatsapp