+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Veni Vidi

02 Kasım Cuma 2018

Veni Vidi 
Çorum, Şapinuva-Ortaköy, Amasya, Zile, Tokat, Sivas

Anadolu topraklarının birbirinden özel doğal ve kültürel mozaiğini yapacağımız bu geziyle keşfetmeye devam ediyoruz… Hitit başkenti Çorum'dan başlayarak, Şapinuva-Ortaköy’ü görüyoruz. Muhteşem doğası, tarihi konakları, sayısız Selçuklu ve İlhanlı anıtı ile güzel şehir Amasya'ya varıyoruz. Zile ile devam eden yolculuğumuz, birçok medeniyete ev sahipliği yapan, bağ ve bahçeler içinde yemyeşil ve her daim ilkbaharı anımsatan Tokat'a ve sonrasında Sivas'a kadar uzanıyor.
Doğa, tarih ve kültürle harmanlanmış, lezzet kokan bu yolculuk anılarımızda iz bırakacak…Veni Vidi 
Çorum, Şapinuva-Ortaköy, Amasya, Zile, Tokat, Sivas

Anadolu topraklarının birbirinden özel doğal ve kültürel mozaiğini yapacağımız bu geziyle keşfetmeye devam ediyoruz… Hitit başkenti Çorum'dan başlayarak, Şapinuva-Ortaköy’ü görüyoruz. Muhteşem doğası, tarihi konakları, sayısız Selçuklu ve İlhanlı anıtı ile güzel şehir Amasya'ya varıyoruz. Zile ile devam eden yolculuğumuz, birçok medeniyete ev sahipliği yapan, bağ ve bahçeler içinde yemyeşil ve her daim ilkbaharı anımsatan Tokat'a ve sonrasında Sivas'a kadar uzanıyor.
Doğa, tarih ve kültürle harmanlanmış, lezzet kokan bu yolculuk anılarımızda iz bırakacak…Çorum, Şapinuva-Ortaköy, Amasya
02 Kasım Cuma

Merzifon Havalimanı'na varışımızda, DATA TUR özel aracımızla özgün bir rota izleyerek turumuza başlıyoruz.

Güzergah üzerinde vereceğimiz kısa dinlenme, çay/kahve molası ve yaklaşık 1 saat 30 dakikalık yolculukla ilk durağımız olan Çorum'a varıyoruz.

Çorum Şehir Turu ile, pek çok Hitit dönemi esere ev sahipliği yapan modern müzecilik anlayışının güzel bir örneği olan Çorum Arkeoloji Müzesi, Çorum Etnoğrafya Müzesi ve Çorum Kalesi göreceğimiz yerler arasında…

Öğle yemeğimizi yöre mutfağı ve lezzetleri ile ünlü özgün bir konak lokantada alıyoruz.

Günün ikinci yarısında boyutlarıyla çağının en geniş ölçekli şehirlerinden biri olarak karşımıza çıkan Ortaköy Antik Şehri ya da Hitit çağındaki adıyla Şapinuva’yı geziyoruz.

Şapinuva-Ortaköy gezimizi tamamlayarak, yaklaşık 1 saatlik yolculukla, akşamüzeri saatlerinde Amasya’ya varıyoruz. İçinden geçen Yeşilırmak’ın aktığı vadiler arasına yerleşmiş, özgün mimarisi, konak evleri ve mis kokulu elması, Selçuklu ve İlhanlı dönemine ait tarihi anıtları ve Cumhuriyet tarihinde dönüm noktası olan Amasya Kongresi ile bilinen güzel şehir  Amasya’nın bilinen ilk adı ‘’Amaseia’’dır. Amazonlarda yaşayan halkın kraliçelerine verdikleri isim olarak Amaseia ismi şehre dünyanın ilk coğrafyacısı olarak bilinen Strabon tarafından verilmiştir.
Amasya; antik çağdan günümüze zaman içinde Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Danismend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı Medeniyetleri’ne ev sahipliği yapmıştır. Cumhuriyet tarihimizin dönüm noktalarından biri olan Amasya Tamimi ile önemli bir yere sahiptir.

Öğleden sonra 16:00 sularında Amasya’ya varışımızda, panoramik şehir gezisiyle yan yana veya sırt sırta, bitişik nizam ve ‘’Hımış’’ yapı tekniğiyle inşa edilen, içinden Yeşilırmak’ın geçtiği o güzel Yalıboyu Evleri’ni ve Kaya Mezarları’nı görüyoruz. 
Turumuzu tamamlayarak Amasya’da 1 gece konaklayacağımız şehrin özgün ve tarihi dokusuyla uyumlu konak otelimize varış, yerleşme ve kısa dinlenme molası. Akşam yemeğimizi yöresel lezzetleri tadacağımız özgün bir lokantada alıyoruz. Yemek sonrası, günün yorgunluğunu atmak üzere kahvelerimizi yudumlarken, çok güzel fotoğraf kareleri de yakalayabileceğimiz Yeşilırmak kenarında güzel ışıklandırmasıyla Yalıboyu Evleri ve Kaya Mezarları’nı seyre dalıyoruz… 
Konaklama Amasya’da Uluhan Butik Konak Otel’de.  

Amasya - Zile - Tokat
03 Kasım Cumartesi

Amasya otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası, valizlerimizi aracımıza koyarak Amasya Şehir turumuza devam ediyoruz. 

Selçuklu ve İlhanlı Anıtları, Güzelce Kız Efsanesi’ne konu olan Aynalı Mağara, Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi, Amasya Kalesi, Çelebi Mehmet Medresesi, Anadolu’da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olarak bilinen Darüşşifa (Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi), Hazeranlar Konağı, Şehzadeler Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Arkeoloji Müzesi göreceğimiz yerler arasında…

Öğle yemeğimizi, Amasya’nın yöreye özgü lezzetlerini tadacağımız tipik bir lokantada aldıktan sonra, aracımıza binerek turumuza devam ediyoruz.

Günün ikinci yarısında, güzergah üzerinde Zile’yi görerek, sonrasında Ballıca Mağarası’nı geziyor ve Amasra’ya yaklaşık 1 saat mesafede olan Tokat’a varıyoruz.  

Evliya Çelebi, ünlü seyahatnamesinde Tokat’tan şöyle bahseder:

‘’Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinden sular akar. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiyeler ve çeşitli meyveler bulunur. Halk zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar, kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanlardır. Cami, saray, köşk ve imaretleri o kadar sağlam ve güzel olur ki, buralara girenler hayran olurlar Bu eski ve tarihi şehir bir alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır.’’

Her daim taze bir ilkbahar havasının solunduğu yemyeşil, bereketli topraklara sahip Tokat’a ve yöre insanına ilişkin Evliya Çelebi’nin yazdıkları 1000 yıl sonra bile geçerliliğini koruyor diyebiliriz.

Akşam yemeği ve konaklama Tokat’da 5*Dedeman Otel’de.Tokat – Sivas - İstanbul
04 Kasım Pazar

Kahvaltı sonrası, valizlerimizle otelimizden ayrılarak aracımızla Tokat Şehir Turu’muza başlıyoruz. 

İlk olarak, Tokat Kalesi’ni geziyoruz. 1200’lü yıllardan günümüze korunan, 800 yaşındaki tarihi Hıdırlık Köprüsü’nden geçerek, şehrin tarihi merkezine yöneliyoruz. Kahvaltı sonrası, valizlerimizle otelimizden ayrılarak aracımızla Tokat Şehir Turu’muza başlıyoruz. 

İlk olarak, Tokat Kalesi’ni geziyoruz. 1200’lü yıllardan günümüze korunan, 800 yaşındaki tarihi Hıdırlık Köprüsü’nden geçerek, şehrin tarihi merkezine yöneliyoruz. 

Tarihi Behzat Bölgesi’ni, Saat Kulesi’ni, Osmanlı’dan kalma lonca tipi örgütlenmenin kokusunu içimize çekeceğimiz, ayakkabıcılık ve benzeri el işi zanaat yapan esnafları, eski evleri ve binalarıyla bizi adeta 50-100 yıl geriye götürecek olan Behzat Çarşısı’nı geziyoruz. Sıra sıra dizilmiş tarihi Tokat evleriyle “Bey Sokağı”,  Arastalı Bedesten (Tokat Müzesi),  Yağıbasan Hanı, Taş Medrese, muhtelif Türk ve İslam Anıtları göreceğimiz yerler arasında…  

Öğle yemeğimizi Tokat mutfağının özel lezzetlerini tadacağımız yerel bir lokantada alıyoruz. Yemek sonrası, 17.yy’da şehir hanı olarak inşa edilen ve bugün de bakırcıları ile ünlü Taşhan’ı gezip, avlusunda otantik Türk Kahvesi içerek turumuzu tamamlıyoruz.

Günün ikinci yarısında, yaklaşık 1 saat 30 dakikalık bir yolculuk sonrası Sivas’a  varıyoruz. Sivas şehir turumuzda, Gök Medrese, Ulu Cami, Buriciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese’yi görerek, akşam yemeği  için serbest zaman veriyoruz. 

Serbest zaman sonrası buluşarak aracımızla Sivas havaalanına transfer ve İstanbul'a hareket. Varışımızda bir sonraki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


UÇUŞ BİLGİSİ :


Gidiş : 2 Kasım Cuma sabahı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2780 sayılı 07:40 seferiyle Merzifon’a hareket ve 09:00’da Merzifon’a varış.


Geliş : 4 Kasım Pazar akşamı Sivas Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2753 sayılı 21:50 seferiyle hareket ve 23: 20’de SAW Sabiha Gökçen İstanbul’a varış.


Buluşma :

2 Kasım Cuma sabahı , 05:40’da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus kontuarı önü.

NOTLAR :

 • Belirtilen fiyat kısıtlı kontenjan için belirlenmiştir. Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Rezervasyon %25 ( 400 TL ) ön ödeme ile gerçekleşir.
 • Ödeme detayları ve banka bilgileri için arayınız.
 • Müze kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.


FİYAT BİLGİSİ :

İki kişilik odada Kişibaşı : 1640 TL
Single Farkı : 180 TL

 • Belirtilen fiyat, belirli sayıda kontenjan içindir. Kontenjan dolduktan sonra yapılan rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır. Fiyat farkından etkilenmemek için %25 ( 400 TL ) ön ödeme ile rezervasyonu kesinleştirmenizi öneririz. 


Fiyata Dahil Olanlar :
 • İstanbul-Merzifon ve Sivas-İstanbul arası iç hat uçak biletleri
 • 1 Gece Amasya’da butik Konak Otel’de Oda - Kahvaltı konaklama
 • 1 Gece Tokat’da 5* Dedeman Otel’de YP /Akşam yemeği dahil konaklama
 • Tur Boyunca klimalı özel tur aracı
 • Programda belirtilen tüm turlar
 • 3 Öğle yemeği ( Özgün yerel lokantalarda) ve 2 Akşam yemeği (biri otelde)
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar:
 • Sivas'ta alınacak son akşam yemeği
 • Öğle ve akşam yemeklerinde alınacak içecekler, ekstralar ve otel ekstraları
 • Çay-kahve molaları ve kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri girişleri 

Otel Adı : Dedeman Otel Tokat

Web Sitesi : https://www.dedeman.com/TR/7-Oteller/285-Dedeman-Tokat/

Otel Türü : 5 Yıldız

Otel Konumu : Tokat


Whatsapp