+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

Noel Kraliçesi Alsace

04 Aralık Salı 2018

Avrupa’nın En Şık Noel Şehirleri : Lyon - Strasbourg - Colmar  - Metz & Nancy 

Farklı şehirler arasında nostaljik tren yolculukları ile özgün rota 

Avrupa’nın nostaljik ve şirin şehirleri arasında yapacağımız kısa tren yolculukları, herbirinde adeta birbiriyle yarışan rengarenk ve ışıltılı Noel havasını solumak çok hoşunuza gidecek! Cıvıl cıvıl tezgahlarda sergilenen Noel süsleri ve hediyelikler arasında kaybolacaksınız… Sokaklara taşan Noel kutlamaları içinde, bir yandan Noel şarkıları ve müziklerini dinleyerek, sokak sanatçılarını izleyeceğiz, öte yanda Noel’e özgü ve yöresel lezzetleri tadarak, sıcak şaraplarımızı yudumlayacağız! Sizlere, en renkli zamanında Avrupa’nın en güzel Noel şehirlerinde neşe ve coşkuyu yaşayacağınız, harika bir yolculuk vadediyoruz…  


Avrupa’nın En Şık Noel Şehirleri : Lyon - Strasbourg - Colmar  - Metz & Nancy 

Farklı şehirler arasında nostaljik tren yolculukları ile özgün rota 

Avrupa’nın nostaljik ve şirin şehirleri arasında yapacağımız kısa tren yolculukları, herbirinde adeta birbiriyle yarışan rengarenk ve ışıltılı Noel havasını solumak çok hoşunuza gidecek! Cıvıl cıvıl tezgahlarda sergilenen Noel süsleri ve hediyelikler arasında kaybolacaksınız… Sokaklara taşan Noel kutlamaları içinde, bir yandan Noel şarkıları ve müziklerini dinleyerek, sokak sanatçılarını izleyeceğiz, öte yanda Noel’e özgü ve yöresel lezzetleri tadarak, sıcak şaraplarımızı yudumlayacağız! Sizlere, en renkli zamanında Avrupa’nın en güzel Noel şehirlerinde neşe ve coşkuyu yaşayacağınız, harika bir yolculuk vadediyoruz…  


1.Gün, İstanbul-Lyon
04 Aralık Salı

Öğlen saatlerinde Saint Exupery Lyon Havalimanı’na varışımızda özel aracımızla buluşarak, Rhone Vadisi'nin merkezi kabul edilen Lyon şehir merkezine hareket ediyoruz. Saone ve Rhone nehirlerinin arasında kurulmuş olan Lyon'da, aracımızla nehirlerin kenarından geçerek önce şehrin modern kısmını görüyoruz. Nehir kenarında yer alan eski Lyon'a vardığımızda ise, araçtan inerek rehberimiz eşliğinde Presquile bölgesini yürüyerek geziyoruz. Günümüzde de şehrin merkezi kabul edilen bu bölgede yürüyüşümüz sırasında Şehir Meclisi ve Opera binalarını dışardan görerek, şehrin tarihi meydanları olan Louis Pradel, Terreaux ve Republique'den geçeceğiz. Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girmeyi hak eden Lyon Eski Şehir bölgesinde, özellikle gurme misafirlerimizi memnun edecek standartlardaki bistro ve kafelerin bulunduğu bölgede öğle yemeği için serbest zaman veriyoruz. Sonrasında, rehberimizle buluşarak hep birlikte yamaç treniyle birkaç dakikalık yolculuk yaparak Fourviere Tepesi’ne çıkıyoruz. Notre Dame Bazilikası'nın süslediği bu tepeden iki nehrin vadisine kurulu Lyon şehrini kuşbakışı seyrederek, fotoğraflar alıyoruz. Aynı yamaç treni ile şehir merkezine dönerek, bu kez şehrin Vieux Lyon kısmını geziyoruz. Parke taşlı sokakları ve Orta çağ evleriyle süslenmiş Lyon'un bu bölgesinde St.Jean Katedrali ve Astronomi Saati'ni görüyoruz. Vieux Lyon'da alışveriş ve kahve için serbest zaman sonrasında turumuzu tamamlayarak otelimize varıyoruz. 

Otele yerleşme ve kısa bir dinlenme molası sonrasında, arzu eden misafirlerimizle şehrin geleneksel lokantalarının bulunduğu bölgeye rehberimiz eşliğinde giderek, akşam yemeğimizi serbest olarak alıyoruz.

Konaklama şehir merkezinde 4* Lyon otelimizde.


2.Gün, Lyon-Strasbourg
05 Aralık Çarşamba

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası valizlerimizle Lyon otelimizden ayrılarak, trenle Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Strasbourg'a hareket ediyoruz. Kuzey Fransa'nın eşsiz panoramik manzarası eşliğinde yaklaşık 4 saatlik tren yolculuğunun tadına varıyoruz. 

Alsace bölgesinin merkezi konumunda olan Strasbourg'a varışta 2 gece konaklayacağımız Strasbourg otelimize yerleşme ve kısa bir mola vererek, Strasbourg şehir turumuzun ilk bölümüne başlıyoruz...

Noel Kraliçesi olarak tanımlanan, tüm Avrupa şehirleri arasında en güzel, en ışıltılı ve tüm şehire yayılan gösterişli Noel ve yılbaşı süslemeleri ile yılbaşı öncesinde tamamı festival havasına bürünen Strasbourg'a bu ünvanı siz de yakıştıracaksınız! Öğle ve akşam yemekleri serbest. 

Konaklama şehir merkezinde 4* Strasbourg otelimizde.


3.Gün, Strasbourg
06 Aralık Perşembe

Otelde alacağımız kahvaltı sonrasında, Starsbourg şehir turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Otel’den rehberimiz eşliğinde yürüyerek çıkıyor ve Ren Nehri'nde yapacağımız tekne turu ile şehrin kuzeydoğu bölgesine kadar giderek Avrupa Parlementosu binalar topluluğunu, Rönesans dönemine ait yarı ahşap evleri göreceğiz. Noel döneminde büyük bölümü araç trafiğine kapatılan bu zengin, kozmopolit ve neşeli şehirde yapacağımız turlar sırasında, Kleber Meydanı ve Katedrali'ni göreceğiz. Adını matbaa makinasının mucidi Gutenberg'den alan Gutenberg Caddesi'nin yanısıra, adını Strasbourg'da hukuk eğitimi almış olan ünlü şair, oyun yazarı ve filozof J.W.Gorthe'den alan şehrin en eski caddelerinden geçeceğiz. Bu caddelerde, Noel döneminin renk cümbüşüne ve neşesine bayılacaksınız... Söğüt dallarının eğilerek gölgelediği nehrin eski şehir merkezinde kalan Petite France bölgesinde ise, başta Alsace mutfağı olmak üzere dünya mutfağından seçeneklerle pek çok bistro, lokanta ve kafeler bulunur. Strasbourg’da gecenin geç saatlerine kadar açık olan tezgahlar ve mağazalarda alışveriş yapmak için yeterli zamanımız olacaktır. Noel döneminde, şehrin en büyük altı meydanı ve bu meydanlara açılan tüm cadde ve sokaklarda, gündüz saatlerinden başlayarak gece boyunca devam eden ışık gösterileriyle Strasbourg'da geçireceğimiz iki gün boyunca şehri yürüyerek dolaşmaya, fotoğraflar çekmeye doyamayacaksınız... Öğle ve akşam yemekleri serbest. 

Konaklama şehir merkezinde 4* Strasbourg otelimizde.


4.Gün, Strasbourg-Colmar
07 Aralık Cuma

Kahvaltı sonrası otelimizden valizlerle ayrılarak, rehberimiz eşliğinde trenle Haut-Ren bölgesinin başkenti Colmar'a hareket ediyoruz. Yaklaşık 1 saatlik tren yolculuğu ile Rönesans döneminden kalma Alsace tarzı evlerle süslü Colmar’a varıyoruz. Parke taşlı sokaklarıyla, küçük ve bir o kadar da şirin bir şehir olan Colmar’da tren garına yürüme mesafesindeki otelimize giriş yaparak, odalarımıza yerleşiyoruz. Sonrasında rehberimiz eşliğinde Noel'in süslediği sokakları ile şehri gezmeye başlıyoruz. 

Strasbourg Noel'in Kraliçesi ise, Noel Prensesi de kuşkusuz Colmar'dır! Şehrin ortasından geçen Lauch Nehri’nin seyri çok hoştur. Petite Venise bölgesi ve Noel döneminde yalnızca yaya trafiğine açık olan kıvrımlı dar sokaklarıyla Eski Şehir bölgesini rehberimiz eşliğinde yürüyerek keşfediyoruz. Arzu eden misafirlerimiz yeşil sokak treniyle eski şehir merkezinde kısa bir tur da yapabilirler. Şehir gezimiz sırasında vereceğimiz kısa molalarda, renkli Noel tezgahlarından alışveriş yaparak, ev yapımı sıcak şaraplardan ve kurabiyelerden tadabilirsiniz. Tur bitiminde serbest zaman ve otelimize dönüş, dinlenme. 

Akşam yemeğimizi, rehberimiz tarafından belirlenen saatte otel lobisinde buluşarak, otelimize yürüyüş mesafesindeki şık lokantalardan birinde serbest olarak alacağız. Yemek sonrası, arzu edenler için şehrin gece ışıkları altında daha da neşeli olan sokaklarında dolaşmak serbest. 

Geceleme Şehir Merkezinde 4* Colmar otelimizde.


5.Gün, Colmar-Metz-Nancy
08 Aralık Cumartesi

Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılarak, günübirlik Metz ve Nancy turumuz için grubumuza özel aracımızla yola koyuluyoruz. Lorraine bölgesinin başkenti Metz'e varışımızda, Moselle Nehri'nin tepesinde kurulu Katedral tüm ihtişamı ile bizi karşılayacak... Fransa'nın en Alman şehrinin meşhur meydanı Place d'Armes'e yürüyerek, Chagall  tasarımı pencerelerle süslenmiş Katedrali göreceğiz. Eski tacir evlerinin ve 14 -16.yy.dan kalan kemerlerin süslediği St.Louis Meydanı'nda birbirinden özel pastaneler ve peynir dükkanlarında damaklarımızı tatlandıracağız... Metz gezimizi tamamladıktan sonra, özel aracımızla bu kez Lorraine bölgesinin en rafine kenti Nancy'e yol alıyoruz. Mağazaları, müzeleri ve muhteşem meydanlarıyla 16.yy.dan 18.yy.dan itibaren süregelen ihtişamlı havasını günümüzde de koruyan Nancy’e varıyoruz. Yürüyerek, şehrin ana meydanı olan Stanislas Meydanı'na çıkıyoruz. Araç trafiğine kapalı olan Stanislas Meydanı, günümüzde Eski Şehir (Vieille Ville) ile Yeni Şehir (Ville Neuve)'i birbirine bağlayan bir merkezdir... Sanatçı Emile Galle'nin yetiştiği ve birçok eserinin bulunduğu eski ve yeni şehirde yürüyerek, şık mağaza vitrinlerinin süslediği, demir işleme sanatının en üst noktaya vardığı meydanda serbest zaman veriyoruz. Nancy turumuzu tamamlayarak akşamüzeri saatlerinde aracımızla Colmar'a geri dönüyoruz. Gezimizin son akşamını, aydınlatılmış nehri ve renk cümbüşü içindeki cıvıl cıvıl sokaklarıyla Colmar'da değerlendireceğiz. Öğle ve akşam yemeği serbest.

Konaklama şehir merkezinde 4* Colmar otelimizde.


6.Gün, Colmar-Basel
09 Aralık Pazar

Colmar'daki bu son günümüzde kahvaltı sonrası serbest zaman kullanarak, Noel tezgahlarında son alışverişlerimizi tamamlıyor ve hafif atıştırmalıklar eşliğinde renkli sokakların havasını içimize sindiriyoruz. Rehberimiz tarafından belirlenen saatte buluşarak bavullarımızla otelden ayrılıyor ve yürüme mesafesindeki Colmar tren garından İsviçre'nin Basel kentine doğru yola çıkıyoruz. Basel Havaalanına varışımızda Pegasus Havayolları PC 942 sayılı 16:35 seferiyle hareket ve yerel saatle 21:40'da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı - İstanbul'a varışımızda bir sonraki gezimizde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.


Tuba HARAÇCI Profesyonel Rehber

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Öğrenciliğinden itibaren hep keşfetmeyi, dünyayı, insanları ve farklı kültürleri tanımayı sevdi. Sevdikçe daha çok okudu. Okudukça daha çok seyahat etti.

Katıldığı seminerler ve aldığı özel eğitimlerden edindiği tecrübelerini profesyonel iş yaşamı haline getirdi. İnandı ki, seyahat etmek insanın yaşam damarlarından biridir.

 Tuba Haraçcı, Pablo Neruda’nın muhteşem dörtlüğü ışığında çalışma hayatına devam etmektedir.

 ‘’ Ağır ağır ölür,

  Yolculuğa çıkmayanlar,

  Okumayanlar,

  Müzik dinlemeyenler,

  Gönlünde incelik barındırmayanlar.’’

 1992’den itibaren, yeniliğe duyduğu aynı heyecan ve tutkuyla lisanslı olarak yurtiçi ve yurtdışı turlarda rehberlik yapmaya devam etmektedir. 

UÇUŞ BİLGİLERİ: 

Gidiş : 4 Aralık Salı SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 1141 sayılı 10:10 seferiyle hareket ve yerel saatle 11:40'da Saint Exupery Havalimanı Lyon’a varış.

Dönüş : 9 Aralık Pazar akşamı Basel Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 942 sayılı 16:35 seferiyle hareket ve yerel saatle 21:40'da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı - İstanbul'a varış.


BULUŞMA:

4 Aralık  Salı, 07: 45’de SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Dış Hatlar Pegasus kontuarı önü


NOTLAR:

 • Şehirler arasında kısa mesafeli tren yolculukları ve bol yürüyüşlü turumuz boyunca, rahatlık açısından tekerlekli ufak boy valiz ve/veya sırt çantası ile yolculuk yapmanız önerilmektedir.
 • Program içeriğine uygun olarak, çoğunlukla dış mekanlarda ve yürüyerek yapılacak turlar nedeniyle rahat ayakkabılar, atkı, bere, eldiven, şemsiye, inceden kalına doğru ve sıcak tutacak pratik bir giyim tarzı tercih edilmelidir.
 • Belirtilen fiyat kısıtlı kontenjan içindir. Kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır.                   
 • Rezervasyon % 30 (470 Euro) ön ödeme gerçekleşir.
 • Ödeme ve Banka Bilgileri için lütfen arayınız.
 • Vize konusunda zamanında başvurmak kaydı ile destek verilmektedir.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

TUR FİYATI: 

İki kişilik odada kişibaşı: 1570 Euro 

Tek kişilik oda farkı: 420 Euro


TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: 

 • Pegasus Havayolları ile İstanbul-Lyon gidiş ve Basel-İstanbul dönüş uçak biletleri
 • Saint Exupery Lyon Havalimanı’ndan otelimize transfer ve Lyon şehir turu
 • Lyon-Strasbourg / Strasbourg-Colmar / Colmar-Basel tren biletleri
 • Tam gün özel araçla Colmar-Metz-Nancy turu
 • Programda belirtilen tüm şehir gezileri ve belirli güzergahlarda metro biletleri 
 • Lyon’da Ren Nehri’nde tekne turu
 • Şehir giriş ücretleri ve şehir konaklama vergileri
 • Profesyonel Rehberlik Hizmeti
 • Zorunlu Seyahat Sigortası


FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: 

 • Öğle ve akşam yemekleri  
 • Kişisel harcamalar, otel ekstraları ve içecekler 
 • Yurtdışı Çıkış Harcı - 15 TL
 • Vizesi olmayanlar için Schengen vizesi 

Otel Adı :

Web Sitesi :

Otel Türü :

Otel Konumu :

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : HURSİ SADIK

İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres: Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul     

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :