+90 (212) 234 87 12
+90 (532) 245 56 38

100. Yılında Mustafa Kemal’in İzinden Samsun’dan Kemaliye’ye Yolculuk

18 Mayıs Cumartesi 2019

100. Yılında Mustafa Kemal’in İzinden Samsun’dan Kemaliye’ye Yolculuk

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

Samsun - Amasya (1) - Tokat - Sivas (1) - Divriği (2) - Kemaliye 

100. Yılında Mustafa Kemal’in İzinden Samsun’dan Kemaliye’ye Yolculuk

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında

Samsun - Amasya (1) - Tokat - Sivas (1) - Divriği (2) - Kemaliye 

Samsun - Amasya
18 Mayıs Cumartesi

Belirtilen saatte Sabiha Gökçen Havalimanı’nda rehberimizle buluşarak 08:10 hareket ile 09:40’da Samsun Havalimanına varışımızda, tur aracımızla buluşarak Samsun şehir turumuza başlıyoruz.

19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayan Kurtuluş Savaşı ile Cumhuriyet tarihimizde özel bir yere sahip olan Samsun’da göreceğimiz yerler; Samsun Kent Müzesi,  Gazi Müzesi ve restorasyon sonrası ziyarete açılan Kurtuluş Yolu ve Bandırma Vapuru ile şehir merkezinde yer alan Atatürk Anıtı olacak. Şehrin simgesi olan bronz  heykel, bir Onur Anıtı olarak Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltraş H. Kriphel’e yaptırılmıştır. 1931’de bir Alman vapuruyla Samsun’a getirilerek, 29 Ekim 1932’de ünlü heykeltraşın da hazır bulunduğu görkemli bir açılışla ziyarete açılmıştır. Anıt, kaidesiz hali ile 4.75 metre, kaideli olarak 8.85 metre yüksekliğindedir. Büyük bir kaide üzerinde yer alan şahlanan at ve üzerinde başı halka dönük, halk ile el ele Atatürk’ün canlandırıldığı bu muhteşem onur anıtının önünde saygı duruşunda bulunarak, anı fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Öğle yemeğimizi son dönemlerde restore edilerek şehrin merkezinde bir buluşma ve sosyal alan haline getirilen Eski Tütün Fabrikası bölgesinde bulunan lokantalardan birinde serbest olarak alıyoruz. Yemek sonrası tur aracımızla şehrin eski yazlık bölgesi olan Atakum ( eski adıyla Matasyon) bölgesinde sahil kenarında ve geniş bir alanda konumlanan Amazon Parkı’nı ve burada yer alan Amazon Köyü’nü gezerek, Karadeniz’e karşı keyifli bir çay/kahve molası veriyoruz. Samsun gezimizi tamamladıktan sonra, aracımızla buluşarak yaklaşık 1,5 saatlik kısa bir yolculukla Amasya’ya varış,  Amasya otelimize giriş ve odalarımıza yerleşme.

Akşam yemeğimizi lezzetiyle bilinen yerel bir lokantada hep birlikte fiyata dahil olarak alıyoruz. Yemek sonrası, nehir boyunca sıralanmış tipik evleriyle Kordonboyu’nda gezinti yaparak, gece ışıkları ile büyüleyici manzara karşısında keyif kahvesi içmek serbest…

 

Konaklama butik otel kategorisinde yer alan Melekli Konak / Çifte Konak, Amasya’da. 

Amasya - Tokat - Sivas
19 Mayıs Pazar

Kahvaltı sonrası, otelden çıkış yaparak valizlerimizi tur aracımıza yüklüyor ve yürüyerek güzel şehir Amasya’yı geziyoruz…

Selçuklu ve İlhanlı Anıtları, Güzelce Kız Efsanesi’ne konu olan Aynalı Mağara, Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi, Amasya Kalesi, Çelebi Mehmet Medresesi, Anadolu’da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olarak bilinen Darüşşifa (Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi), Hazeranlar Konağı, Şehzadeler Müzesi, Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Arkeoloji Müzesi göreceğimiz yerler arasında olacak.

Tur bitiminde aracımızla buluşarak Tokat yönüne hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi Tokat’da ve/ya güzergah üzerinde serbest olarak alıyoruz.

Akşam üzeri saatlerinde Sivas otelimize giriş yaparak odalarımıza yerleşiyoruz.

 

Akşam yemeği ve konaklama 5*Sivas Ramada Otel.

Sivas - Divriği
20 Mayıs Pazartesi

Kahvaltı sonrası otelden çıkış yaparak, Sivas Şehir Turu’muza başlıyoruz.

Gök Medrese, Ulu Cami, Buriciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese göreceğimiz yerler arasında…

Serbest öğle yemeğimizi Sivas’ta aldıktan sonra, aracımızla Divriği istikametine hareket ediyoruz. Güzergah üzerinde Sivas Kangal Üretim Çiftliği’ni ziyaret ediyoruz. Yaklaşık 2 / 2,5 saatlik yolculuk sonrası Divriği’ye varışımızda, muhteşem taş işçiliği ile Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan Ulu Cami’yi (restorasyon çalışmaları nedeniyle kısmi olarak izin verilen kısmını) görüyoruz. Divriği turumuza, yöreye özgü Toyhane’ler ile geleneksel evlerin bulunduğu tipik Divriği sokakları gezisi ile devam ederek, Mühürdarzade Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Tur bitiminde 2 gece konaklayacağımız Divriği Otel’e giriş, yerleşme.

Akşam yemeğimizi Divriği’nin tipik tarihi konak lokantalarından birinde fiyata dahil olarak alıyoruz.

Konaklama 3*Divriği Otel’de.

Divriği - Kemaliye
21 Mayıs Salı

Kahvaltı sonrasında tur aracımıza geçerek, Kemaliye istikametinde güne başlıyoruz.

Varışımızda tipik Kemaliye evleriyle Taşdibi Mahallesi, pek çok maniye ilham veren Mani Yolu, Değirmen, kasabanın üzerine düşmemesi için zincirle bağlanan büyük kaya kitlesi Zincir Kaya‘yı görerek, Karanlık Kanyon’da Tekne Gezisi yapıyoruz. Sonrasında, Doğa Tarih Müzesi’ni ziyaret ediyor ve öğle yemeğimizi doğal ürünleri ve yöresel lezzetleriyle bilinen Tatuta Çiftliği’nde alıyoruz. Yemek sonrası güzergah üzerinde şirin sokakları ve özgün evleri, mimarisi ile Sırakonak Köyü ve Apçağa Köyü’nü gezerek Divriği otelimize dönüyoruz.

Akşam yemeğimizi Divriği lezzetleri ile yerel bir lokantada fiyata dahil olarak alıyoruz.

 

Konaklama 3*Divriği Otel’de.

Arapgir - Malatya
22 Mayıs Çarşamba

Kahvaltı sonrası Divriği otelimizden çıkış yaparak, aracımızla Malatya istikametine yol alıyoruz. İlk durağımız Divriği’nin saklı köyü Tuğut olacak…

Divriği kadar eski bir tarihi gelenek ve göreneğe sahip olan Tuğut Çiğdemli Köyü yörenin konut geleneğini büyük bir köy ölçeğinde günümüze kadar taşımış, korunmaya ve incelemeye değer, mimari yapısıyla benzerine az rastlanır ender yerleşimlerden biri olarak yaşamını sürdürmektedir.

Turumuzun devamında yaklaşık 1 saatlik yolculukla bölgenin bir diğer eski yerleşim yeri olan Arapgir’e varışımızda yürüyerek şehri geziyor ve yerel bir lokantada fiyata dahil öğle yemeği alıyoruz.

Yöreye özgü Kızıl Reyhan Çayı’nı da içtikten sonra, Onar Köyü ile turumuza devam ediyoruz. Onar Köyü’nde 800 yıllık Cem Evi ziyaretimizi yaparak turumuzu tamamlıyor ve Malatya Havaalanı'n hareket ediyoruz.

Malatya Havalimanı’ndan THY Türk Havayolları 20.00 uçağı ile hareket ve 21:40’da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul'a varışımızda yeni rotalarda buluşmak üzere grubumuzla vedalaşıyoruz…

Uçuş Bilgileri : 

Gidiş: 18 Mayıs Cumartesi günü SAW Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları PC 2790 sayılı 08:10 seferiyle hareket ve 09:40 Samsun Havalimanı varış.

Dönüş: 22 Mayıs Çarşamba akşamı Malatya Havalimanı’ndan Türk Havayolları TK 7319 sayılı 20:00 seferiyle hareket ve 21:40 İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı varış.

 

Buluşma :

18 Mayıs, Cumartesi 06:30’da SAW Sabiha Gökçen Havalimanı Pegasus kontuarı önü

NOTLAR:

 • Tur fiyatı sınırlı kontenjan için belirlenmiştir, kontenjan dolduktan sonra gelen rezervasyonlarda uçak fiyatlarındaki artış fiyata yansıtılacaktır.
 • Fiyat farkından etkilenmemek üzere kesin rezervasyon %25 (720 TL ) ön ödenme ile gerçekleşir.
 • Bakiyesi tur tarihinden 1 ay önce kapatılmış olmalıdır.
 • Ödeme ve banka bilgileri ile taksitlendirme detayları için lütfen arayınız.
 • Müze Kartınızı yanınıza almayı unutmayınız.
 • Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

Tur Fiyatı : 

 

İki Kişilik Odada Kişibaşı : 2890 TL

Single Farkı : 175 TLTur Fiyatına Dahil Olanlar :

 

 • İstanbul-Samsun Pegasus Havayolları ile gidiş ve Malatya-İstanbul THY ile dönüş uçak biletleri
 • Tur boyunca gruba özel araç
 • Sürücü konaklaması ve masrafları
 • 4 Gece Amasya (1) - Sivas (1) - Divriği (2) Oda+Kahvaltı otel konaklaması
 • Programda belirtilen 2 Öğle Yemeği ve 4 Akşam Yemeği ( içecekler hariç )
 • Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığı ve eşliği
 • Data Tur Rehberlik Hizmetleri
 • Park ücretleri
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

 

Fiyata Dahil Olmayanlar :

 

 • Yemeklerde alınacak alkollü-alkolsüz içecekler ve ekstralar
 • Çay-kahve molalarında alınan yiyecek ve içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Müze ve ören yeri girişleri


Otel Adı : Divriği Otel

Web Sitesi : http://www.divrigiotel.com/

Otel Türü : 3 Yıldız

Otel Konumu : Sivas Divriği

DATA TUR  PAKET TUR SATIŞ SÖZLEŞMESİ:

 

1-)TARAFLAR

1.1  PAKET TUR DÜZENLEYİCİSİ :

DATA TUR

DATA TUR TURİZM A.Ş                                                

Halaskargazi Cad.No:51 Mısırlı Plaza Kat:9 D:10  34373  Harbiye-Şişli / İstanbul                       

0212-234 87 12

                              

1.2.             TÜKETİCİ            


AD/SOYAD        

T.C. KİMLİK NO

ADRES               

İLETİŞİM BİLGİLERİ                      


KATILIMCILAR   : 


İş bu sözleşme hükümleri, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 14.01.2015 tarihli Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği düzenlemeleri doğrultusunda, ticari ve mesleki olmayan amaçla hareket eden gerçek ve tüzelkişi tüketici ve adına veya lehine bir paket tur satın alınan veya satın alınması taahhüt edilen veya kendisine bir paket tur sözleşmesi devredilen katılımcı bakımından  geçerlidir.

Bu sözleşmede, madde 1.2. de belirtilen katılımcılar adına taraf olduğunu ve onları temsil ve ilzam ettiğini, kendisine ilgili yasal mevzuat kapsamında yapılan ön bilgilendirme ile broşür içeriklerinden katılımcıya bilgi vermekle yükümlü ve sorumludur. Bilgi verme yükümlülüğünü yerine getirmeyen tüketici bundan sorumludur. Bu doğrultuda tüketiciye verilen broşür katılımcıya verilmiş sayılır.

1.3. Tüketici, kendisinin ve 1.2. de belirtilen kişilerin bilgilerinin doğru olarak verilmesi ve sözleşmeye işlenmesinden sorumludur. Kimlik ve iletişim bilgilerinin hatalı bildirilmesi nedeniyle meydana gelebilecek neticelerden (örn. Havayolu cezası, vize sorunu vs) acenta sorumlu değildir.

 

1.4.   Tüketici 1.2. maddede belirtilen irtibat bilgilerinden kendisine ve katılımcıya ulaşılacağını kabul beyan ve taahhüt eder.

 

2-) KONU

İşbu sözleşmenin konusu; TÜKETİCİ’nin, ACENTA’ya ait, nitelikleri, satış fiyatı belirtilen ve broşürde bilgileri yer alan hizmetin, satışı ve ifası ile ilgili olarak 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin belirlenmesi hakkındadır.


3-) PAKET TUR NİTELİKLERİ ve SÜRESİ

3.1. SÜRESİ

Süresi Tur Kayıt Formunda belirtilmiştir.

3.2. NİTELİKLERİ

TÜM BİLGİLER TUR KAYIT FORMU VE TUR PROGRAMINDA BELİRTİLMİŞTİR

3.3. İş bu maddede belirtilen ve broşürde yer alan bilgiler, sözleşme kurulduktan sonra ancak tarafların açık mutabakatı ile değiştirilebilir.  

 

4-) SÖZLEŞME FİYATI    

4.1. Sözleşme vergiler ile tüketiciye verilen broşürde yer alan ve fiyata dahil olan tüm hizmetler dahil ……….. TL (Yazi ile : ………………………. (Yurtdışı turlarda Fiyat Etiketi Yönetmeliği uyarınca fiyatların  “TL” yazılması konusunda muafiyet bulunmaktadır.)  Bunlar haricindeki turlar ve diğer hizmetler ekstra ücrete tabidir.

4.2. Yurtdışı turlarda gidilecek Ülke veya şehirlerin mevzuatlarına göre  alınması gereken liman ve havaalanına iniş veya konaklama vergileri gibi, resim, yurtdışı çıkış harcı dahil tüm harçlar ve benzeri ödemeler ve ücretlerle ilgili fiyat değişiklikleri tüketiciye yansıtılır.

4.3. Yurtiçi /Yurtdışı turlarda fiyat değişikliği ancak; öngörülen hareket tarihinden en az 20 gün öncesinde katılımcıya yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi ile mümkündür.

4.4İş bu sözleşme bedelinin Yurtdışı turlarda yabancı para cinsinden belirlenmesi halinde yapılan satışlarda MERKEZ BANKASI SATIŞ  KURU  esas alınacaktır.

 

5-) ÖDEME PLANI VE ŞEKLİ

5.1. Ön ödeme bedeli Acenta tarafından belirlenir.  Tur programında ön ödeme tutarı belirtilmiştir.

5.2. Tüketicinin ödemeye ilişkin özel istekleri ayrıca belirtilir.

5.3. Kredi kartı veya nakit ödemeler ile peşin veya taksit bilgileri ve kesintisiz iade hali konusunda tüm bilgiler TUR KAYIT FORMU ve TUR PROGRAMINDA belirtilmiştir.

 

6-) TARAFLARCA KABUL EDİLEN ÖZEL TALEPLER

7-) GENEL HÜKÜMLER

7.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turu satın almış tüketicilerin 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Kanunu uyarınca düzenlenmiş, iflası da dahil olmak üzere taahhüdün yerine getirilmemesi ve hizmetin taahhüt edilen şekilde verilememesi teminatlarını kapsayan zorunlu paket tur sigortası yaptırır.  

7.2. DÜZENLEYİCİ veya ARACI esaslı sözleşme değişikliklerini ve bunun fiyat üzerindeki etkilerini TÜKETİCİYE derhal bildirir. Esaslı Sözleşme değişiklik halleri şunlardır;

a) Paket turun başlamasından önce Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle sözleşme içeriğinde yapılan önemli değişiklikler

b)  iş bu sözleşmenin 4.3. maddesinde belirtilen sebepler hariç olmak üzere diğer fiyat değişiklikleri.

7.3. Turların düzenlenmesi için asgari katılımcı sayısı tüketiciye sunulan broşürde belirtilmiştir. Paket turun düzenlenmesi için 15 kişi sayısına ulaşılamaması halinde paket turun kısmen veya tamamen iptal edilebileceği hususu hareket tarihinden en az üç gün öncesine kadar TÜKETİCİYE bildirilir. Bu durumda TÜKETİCİNİN tazminat hakkı yoktur.

Ancak seyahat acentası tüketiciden aldığı tüm ödemeleri ve tüketiciyi borç altına sokan tüm belgeleri  30 gün içinde tüketiciye iade edeceğini taahhüt eder.

7.4. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİNİN reşit olmaması halinde küçük veya küçüğün kaldığı yerdeki sorumlu kişi ile doğrudan iletişim kurmayı sağlayacak bilgilere de yer vermesi zorunludur.

7.5. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, TÜKETİCİYE paket tur hizmeti başlamadan önce kaza ve hastalık halinde çıkış noktasına dönüş masrafları ile her türlü kazadan doğan zarar ile tedavi masraflarını sigortalaması hususunda tavsiyede bulunur               

7.6. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, paket turun iptali durumunda 7.5 de belirtilen halleri kapsayacak isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmışsa buna ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur.

7.7. Tüketici, sözleşmenin ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksikliği bağımsız hizmet sağlayıcısına, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak derhal bildirmek zorundadır. Bu eksikliğin giderilmemesi halinde TÜKETİCİNİN sözleşme bedelinden eksiklik oranında indirim talep etme hakkı bulunmaktadır. 

8-) MÜCBİR SEBEP HALLERİ

8.1. Kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, gerekli tüm özeni göstermiş ve önlemleri almış olmasına rağmen olağanüstü ve öngörülemez nitelikte olan olaylar yüzünden ortaya çıkan ve paket turun başlamasına, devamına veya sonlanmasına engel oluşturan haller,  acentanın ortaya çıkan olay üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı haller DÜZENLEYİCİ/ARACI için mücbir sebep sayılır. Bu haller;

a) Yer sarsıntısı, yangın, yanardağ patlaması, sel, fırtına, kasırga, sis, çığ, yıldırım gibi ve bunlarla sınırlı olmaksızın doğal afetler veya salgın hastalıklar ile nükleer, kimyasal felaket veya serpintiler ile salgın hastalıklar ve bunlarla sınırlı olmaksızın benzer durumlar ve olaylar ile olağanüstü haller

b) Türkiye’de sınır komşularında veya paket tur kapsamında gidilecek ülke/ülkelerde, sınır kapılarında ve /veya sınır kapısına komşu ülkede, uluslararası hava kara ve deniz ulaşımını engelleyen olağanüstü hallerde, savaş veya seferberlik halleri, halk ayaklanmaları, saldırı veya terör hareketleri, sabotajlar, isyanlar, işgal ve iç savaş, devrim, ayaklanma, zorla el koyma, askeri darbe veya yönetime zorla el konulması, sivil kargaşalar, endüstriyel anlaşmazlıklar, hükümet yaptırımları, ambargo, grevler, lokavtlar, limanların kapalı veya dolu olması ve bunlarla sınırlı olmaksızın her türlü olağanüstü haller veya çalışanları işten alıkoyabilecek haller

c) Paket turun türüne göre tarafların sözleşme ile belirlediği diğer mücbir sebep halleri 

8.2. Mücbir sebebin mevcut olduğu hallerde DÜZENLEYİCİ/ARACI sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz. DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, tüketicinin zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.


9-) SÖZLEŞMENİN DEVRİ

9.1. TÜKETİCİ, paket tura devam etmesinin mümkün olmaması durumunda, turun başlamasından en az on gün önce DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirimde bulunarak sözleşmeyi, paket tur açısından geçerli tüm koşulları yerine getiren üçüncü bir kişiye devredebilir.

9.2. Paket tur sözleşmesini devreden ve devralan, DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA karşı bakiye tutarın ve söz konusu devirden doğan tüm ek masrafların, makul olması ve DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından katlanılan gerçek maliyeti aşmaması kaydıyla ödenmesinden müteselsilen sorumludur.

 

10-) SÖZLEŞMEDEN DÖNME, SÖZLEŞMENİN İPTALİ İLE FESİH ŞARTLARI ve SONUÇLARI

10.1. Paket turun başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi halinde tüketici bu değişikliği kabul edebileceği gibi, yapılan değişikliği kabul etmediğini DÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek koşulu ile aşağıdaki seçimlik haklardan birisini kullanabilir.

a) DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından sunulan eşit veya daha yüksek değerde başka bir tura ek bir bedel ödemeksizin katılma

b) Fiyat farkının kendisine iade edilmesi şartıyla daha düşük değerde bir paket tura katılma

c) Herhangi bir bedel ödemeksizin sözleşmeden dönme

10.2. Sözleşmeden dönülmesi halinde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeden dönme bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren TÜKETİCİNİN ödemiş olduğu tüm bedeli herhangi bir kesinti yapmaksızın en geç 15 gün içinde TÜKETİCİYE iade etmekle yükümlüdür.

10.3. Tüketiciden kaynaklanmayan bir sebepten dolayı DÜZENLEYİCİ veya ARACI tarafından paket turun başlamasından önce Paket turun iptal edilmesi halinde TÜKETİCİ sözleşmenin 10.1. maddesinde belirtilen seçimlik hakları kullanabilir. 

10.4.  DÜZENLEYİCİ veya ARACININ paket tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edilirse, DÜZENLEYİCİ veya ARACI paket turun devam etmesi için TÜKETİCİYE ilave maliyet getirmeyen eşdeğerde alternatif düzenlemeler sunar ve TÜKETİCİYE teklif edilen hizmetlerle sunulan hizmetler arasındaki farkı tazmin eder. TÜKETİCİ alternatif düzenlemeyi kabul etmeyerek sözleşmeden dönebilir. Bu halde DÜZENLEYİCİ veya ARACININ ücret talep etme hakkı sona erer ve yapılmış olan ödemeler sözleşmeden dönüldüğü tarihten itibaren katılımcıya en geç on beş gün içinde iade edilir. Ancak DÜZENLEYİCİ veya ARACI o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden hizmetten faydalandığı oranda uygun bir karşılık talep edebilir. Yine bu halde, DÜZENLEYİCİ veya ARACISI, tüketicinin paket tura başladığı yere veya üzerinde anlaşılan başka bir yere ücretsiz naklini sağlamak ve zorunlu konaklama olması halinde yapılan giderleri karşılamakla yükümlüdür.

10.5.a TÜKETİCİNİNDÜZENLEYİCİ veya ARACIYA yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla sözleşmeyi tek taraflı fesih hakkı bulunmaktadır. Bu feshin paket turun başlamasından en az 30 gün önce bildirilmesi halinde; ödenmesi zorunlu vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın ödenen bedel TÜKETİCİYE aynen iade edilir. Ancak bu feshin paket turun başlamasına 15 günden daha az bir süre kala bildirilmesi halinde tur bedelinin tamamı kesintiye uğrar. 

10.5.b Tur paket programlarında fiyata dahil olan uçak biletlerinde, tüketicinin tur iptali halinde havayollarının uygulayacağı iade ve iptal şartları geçerlidir.

10.6. Tüketici veya birinci derecede akrabaları için (tüketicinin eşi, çocuğu, anne  ve babasını kapsar.); kanunlarda yer alan mücbir sebep halleri, tüketicinin, tur sözleşmesinin hükümlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine engel olacak derecedeki kayıt tarihinden sonra oluşacak ağır kaza, tedavi gerektiren ağır hastalık, ölüm halleri TÜKETİCİ için mücbir sebep hali kabul edilir. Tüketici, mücbir sebebin varlığını resmi kurumlardan alınacak geçerli belge ile ispatlamak zorundadır.  Tüketicinin gerekli tüm özeni göstermesine rağmen öngöremediği ve engelleyemediği bir durum veya bu maddede belirtilen mücbir sebep nedenleri ile paket turun başlamasına 30 günden daha az bir süre kala, yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı ile fesih bildiriminde bulunması halinde ödenmesi zorunlu vergi, harç v.b. yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile 3. Kişilere ödenip belgelendirilebilen ve iadesi mümkün olmayan bedeller hariç olmak üzere, herhangi bir kesinti yapılmaksızın tüketicinin ödemiş olduğu bedel fesih bildiriminin DÜZENLEYİCİSİ veya ARACISINA ulaşmasından itibaren 14 gün içinde tüketiciye iade edilir.

 

11-) SORUMLULUKTAN KURTULUŞ KARİNESİ

11.1. DÜZENLEYİCİ veya ARACI, sözleşmeye aykırılığın aşağıdaki hallerden kaynaklanması durumunda sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesinden doğan zararlardan sorumlu tutulamaz:

a) TÜKETİCİNİN kusurunun bulunması.

b) Sözleşmenin ifası sürecine dahil olmayan üçüncü bir kişinin beklenmeyen ve önlenemez bir davranışının bulunması.

c) Sözleşmenin 8. maddesinde düzenlenen mücbir sebep hallerinden birinin bulunması.

ç) DÜZENLEYİCİNİN, ARACININ veya bağımsız hizmet sağlayıcısının gerekli tüm özeni göstermelerine rağmen öngöremedikleri ve engelleyemedikleri bir olayın meydana gelmesi.

d) Paket turun düzenlenmesi için öngörülen asgari katılımın sağlanamaması nedeniyle iptal edilmesi ve iptalin sözleşmede öngörülen sürede paket turun başlamasından en az on gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile TÜKETİCİYE bildirilmiş olması.

11.2. Sözleşmenin 11.1 maddesinin (b), (c) ve (ç) alt maddelerinde belirtilen hallerde, DÜZENLEYİCİ veya ARACI ile o yerdeki temsilcileri, TÜKETİCİYE zor durumda kalması halinde hızlı bir şekilde yardımda bulunmakla yükümlüdür.

12.Taraflar arasında iki nüsha olarak tanzim edilmiş bulunan işbu Sözleşme taraf yetkililerince tüm ekleri ile birlikte önlü arkalı olarak tanzim edilmiş okunmuş, kontrol edilerek kabul edilmiştir. Taraflar karşılıklı kabul ettikleri, taahhüt ve edinimlerini birlikte imza altına alarak, kabul ve teyit etmişlerdir. Seyahate katılacak olan ve bu sözleşmede adları yazılı katılımcı adına iş bu sözleşmeyi kabul eden taraf adına temsilen imzalamış olduğu kişilere karşı tüm hukuki sorumluluğun kendisine ait olduğunu ayrıca kabul ve taahhüt etmiştir.

13. ACENTA’nın sözleşmeye kısmen ya da tamamen uymaması hallerinde ödenecek tazminatın hesaplanmasında TÜRSAB Kütahya Çizelgesi hükümleri esas alınacaktır.

14. 12 punto olarak düzenlenen işbu sözleşmeyi kendim ve aşağıda adları yazılı şahıslar adına birlikte düzenlenmiş, son hali tarafımdan okunup, kabul edilip onaylanmıştır ve bir nüshası tarafıma tüm ekleri ile birlikte yazılı / kalıcı veri saklayıcı vasıtasıyla teslim edilmiştir. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde işbu sözleşme konusu satın aldığı paket tur kapsamında, sunulan tüm hizmetleri ve niteliklerini, satış fiyatı ve ödeme şekil ile ifaya ilişkin tüm ön bilgileri, okuyup bilgi sahibi olduğumu ve paket tur sözleşmesinin içeriğini ve maddelerini okuyarak anladığımı, bilgilendirildiğimi kabul beyan ve taahhüt ederim. Paket tur ile ilgili ihtiyari sigortası yaptırtabileceğim tarafıma beyan edilmiştir. Bu beyanım, rezervasyon işlemlerimin, kendi yerime bir başkası tarafından yürütülmüş ve imzalanmış olması halinde de geçerlidir.

 

İşbu sözleşmenin imzalanması öncesinde aşağıdaki hususlar hakkında tarafıma yazılı olarak bilgi verilmiştir.

a) Seyahat acentasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin ile bunların bulunmaması halinde tüketicinin zor durumda kaldığında başvurabileceği yerel irtibat noktasının adı, adresi ve iletişim bilgilerinin, yerel irtibat noktasının ve yerel temsilcinin bulunmaması durumunda DÜZENLEYİCİ veya ARACININ en kısa sürede iletişim kurabileceği bilgileri, 
b) Varsa ara durakların zamanı, yeri ve ulaştırma bağlantıları ile yolcu tarafından kullanılacak ulaşım aracının özellikleri,
c) Reşit olmayan kişilerin yurt dışına yolculuğu veya yurt dışında kalmaları halinde, tüketici veya tüketicinin kaldığı yerle doğrudan teması sağlayacak bilgiler,
d) Tüketici tarafından iptal masraflarını ya da kaza veya hastalık halinde ülkesine geri gönderilme de dahil olmak üzere yardım masraflarını teminat altına alacak, isteğe bağlı bir sigorta sözleşmesi yapılmasıyla ilgili bilgiler.
f) Tüketiciye verilen broşür veya sözleşmede, bu maddede belirtilen bilgilerin değişmemiş olması halinde yolculuk öncesinde tekrar bilgilendirilme yapılmayacaktır.

SÖZLEŞMEYİ OKUDUM.

BİR SURETİNİ TESLİM ALDIM

Belgeyi Tanzim ve imza eden Seyahat acentası yetkilisi:

İSİM SOYADI  :DATA TUR TURİZM A.Ş

Adres:Halaskargazi Cad.Mısırlı Plaza No:51  K: 9  D:10    Harbiye ŞİŞLİ / ISTANBUL

Telefon: 0212 234 8712

Fax       :  0212 234 8711

E-mail :

İmza  :